Donderdag 10 Juni 1915. No 8579 64e Jaargang. AMER5F00RTSCEE COURANT. Ditgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cieeff". HOOFD REDACTEUR F. J. fridsrzes. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden 1.— franco per post 1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officlefile- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht kortbgraoht 9. Postbus 9. Telefoon 19. Een gedenkschrift. Een gedenkschrift om zijn vorm waar voor den weldra naar Indië vertrekkenden Secretaris, den heer J. F. Lankamp, alle eer toekomt en om zijn inhoud is het heden in druk verschenen «Overzicht van de werk zaamheden van het plaatselijk steun-comité 1914* van den dag der oprichting (3 Augustus 1914) tot 1 April 1915*. Het volgende zij er aan ontleend. Als gevolg van den oproep van den Bur gemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, werd Maandag 3 Augustus >914 in een druk bezochte vergadering ten Raadhuize de Algemeene commissie van steun (voor stadgenooten) opgericht. Niet minder dan 21 dames en 63 heeren waren aanstonds bereid, zitting te nemen in het comité, waarvan het Bestuur thans is saamgesteld als volgt: mr. J. C. graaf Van Randwijck, Eere-voorzitterR. G. Rijkens, Voorzitter; A. M. Tromp van Holst,Onder voorzitter J. F. Lankamp ie Secretaris; mej. mr. R. C. M. van Eek, 2e Secretares jhr. S. M. van Reigersberg Versluys. ie PenningmeesterP. Jos. Hamers, 2e Pen ningmeester mevrouw N. Toxopeus-Stop- pendaal, mejuffrouw C. J. E. Leinweber, en de heeren P. van Achterbergh en G. van Wijland, leden. Het comité houdt zitting ten Raadhuize, kamer no. 5, des Maandags, Woensdag en Vrijdags van 10 tot 12 tot het inschrijven en behandelen van aanvragen, enz. en 's Zaterdags van 10 tot 12 tot het doen van uitkeeringen. De toestand. Door het uitbreken van den oorlog den grootsten dien de wereld ooit heeft gekend zag het comité zich dadelijk ge plaatst voor een uiterst moeilijke en zware taak, welke oordeelkundig en met menschen- kennis moest worden volbracht. Door den plotseling uitgebroken oorlog was de verwarring ten top gestegen allerwege was men vervuld met kommer en zorg over de komende tijden. Het verkrijgen van geldmiddelen otrr de zaken voort te zetten, was zoo goed als on mogelijk, evenals het verkoopen van goede ren, dat onder gewone normale omstandig heden niet het minste bezwaar zou opleveren. Velen werden genoopt, hun bedrijf te be perken of stop te zetten, waardoor de werk loosheid toenam. Geld- en fondsenmarkt wer den gesloten. Crediet werd niet meer ver leend, omdat men zelf geen crediet ontving. Voor de meeste waren, vooral levenmid delen, trad aanvankelijk een scherpe prijs verlaging in. De prijs der eieren daalde zelfs tot 2.5 cent per stuk. Evenzoo gingen de vleeschprijzen naar beneden. Doch die prijsverlaging was slechts van korten duur, want weldra trad een paniek achtige stijging in, vooral voor vleesch, meel en brood, waardoor de voedingsmiddelen tot ongekende duurte zijn gebracht. Tal van kleine neringdoenden kwamen daardoor in groote moeilijkheden. Door het onder de wapenen komen van hoofden van gezinnen en kostwinners vroegen vele ge zinnen om ondersteuning en hadden dit noo- - dig. Werd geen of onvoldoende hulp geboden, dan zou in menig gezin onverdiende armoede worden geleden. Onverwijld moesten er plan nen worden beraamd en uitgevoerd om aan den nood der tijden krachtdadig het hoofd te bieden. De oproep aan het NeJerlandsche volk van H. M. do Koningin, in de Trèves-zaal te 's-Gravenh?.ge op 10 Augustus 1914 uit gesproken, heeft aan de uitvoering dier plan nen groote kracht bijgezet. Op onbekrompen wijze moest en zou er geholpen worden. Werkplan. Er waren aanwijzingen, dat een omvang rijke en langdurige steunverleening noodig zou zijn. Tijd van voorbereiding was er met. Er moest dadelijk gehandeld worden. De taak van het steun-comité bepaalde zich tot a. het verleenen van geldelijken steun aan gezinnen waarvan de kostwinners onder de wapenen geroepen zijn en voorts aan alle gezinnen en personen wier moeilijkheden verband houden met den oorlog b. het treffen van maatregelen ter voor koming van werkloosheid, bijv. door het aan bieden van werk ten nutte van de gemeen schap c. het geven van naai- en breiwerk, enz. aan vrouwen d. het verleenen van steun in den vorm van levensmiddelen, kleeding en dekking aan allen die daarom komen vragen en van wie bewezen is, dat zij ten gevolge van de tijdsomstandigheden in de onmogelijkheid verkeeren, zich het noodige aan te schaffen e. het verleenen van steun aan personen uit den kleinen middenstand wier zaken ge heel stilstaan en die evenzeer ondersteuning behoeven f. het verleenen van hulp en voorlichting in bijzondere gevallen, bijv. bij moeilijkheden in de betaling der huishuur, het verschaffen van reis- en verhuiskosten aan hen, die elders werk hebben bekomen of werk willen zoeken. Zoo noodig wordt ook ongevraagd steun verleend aan diegenen, die het behoeven, maar te veel eergevoel hebben om te vragen. Op verzoek en voor rekening van de Ge meente Leüsden, waar een gedeelte der be volking evenzoo door den oorlog in benarde omstandigheden verkeerde, heeft het steun comité zich gaarne bereid verklaard, de door die Gemeente noodig geachte ondersteunin gen te bewerkstelligen. De uit dezen hoofde gedane voorschotten werden door die Ge meente vergoed. Giften en vaste bijdragen. Onder de hierboven geschetste omstandig heden was het dringend noodig, dat er een beroep werd gedaan op de offervaardigheid van allen, die tot helpen in staat waren, om het steun-comité geldelijk te steunen en te geven naar vermogen. Want geld moest er zijn, veel geld, om een doeltreffende steunverleening mogelijk te maken en die tot het einde der crisis vol te houden. Met groote waardeering kan worden ge tuigd, dat tal van dames en heeren zich beschikbaar stelden om gelden in te zamelen en zich van hun taak op voortreflijke wijze hebben gekweten. In de vergadering van 14 Augustus 1914 kon dan ook de Voorzitter, de heer R. G. Rijkens, onder het uitspreken van woorden van lof en waardcering voor de werkzaam heid der leden van de commissie, daarvan getuigenis afleggen en de vergadering mede- deelen, dat aan den eersten oproep tot steun in zeer bevredigende mate was gevolg gegeven. Ten einde in staat te zijn om zijn wel dadige werkzaamheid tot het einde op onbe krompen wijze te vervullen, moest echter worden getracht -• gelijk de heer M. de Pool der vergadering voorstelde vaste weke- lijksche bijdragen te verkrijgen. In verband daarmede werd door het steun comité dato 17 Augustus 19:4 een circulaire aan de ingezetenen van Amersfoort gezonden. Behoudens eenigc uitzonderingen heeft de burgerij, wetende, dat haar eer en die der Gemeente met het welslagen van het onder- steuningswerk gemoeid was, getoond het steun-comité krachtdadig te willen helpen in het volbrengen van zijn moeilijke en zware taak. De rijkelijk ingekomen giften en toezeg gingen stelden het comité in staat, onver moeid en krachtig zijn nuttigen arbeid voort te zetten. Onder de ontvangen bijdragen zijn er, die, om de wijze waarop zij werden saamgebracht, afzonderlijke vermelding verdienen. Zoo moge met waardeering gewezen worden op de bijdragen van het personeel van de werkplaats der II. IJ. S. M. alhier, dat het 1 initiatief narfl om maandelijks van ieders salaris een bedrag aan het steun-comité at te staan, en het stations- en treinpersoneel, dat de gelden voor het versieren van de stationsgebouwen, ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van genoemde Maatschappij bijeengebracht, eveneens voor het steun comité heeft bestemd, toen in verband met de ernstige tijdsomstandigheden werd afge zien van uiterlijk feestbetoon. Ook andere groepen, o. a. de Bond van Nederlandsche onderwijzers, die van Ge meente-werklieden en het personeel der Ge meentelijke gasfabriek, de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht en enkele onderwijsinrich tingen hier ter plaatse volgden het lofwaar dig voorbeeld om een gedeelte van hun inkomsten te bestemmen tot leniging van den nood. Verder moge een woord van dank worden geuit aan de Oranje-vereenigiug, het gesticht de «Armen de Pbth«, aan de kerkbesturen en godsdienstige genootschappen voor hun be langrijke giften en bijdragen. Het medeleven met den nood der tijden kwam niet minder tot uiting door de werk zaamheid van tal van vereenigingen hier ter plaatse, die uitvoeringen en wedstrijden or ganiseerden, waarvan de netto opbrengst '*oor het steun-comité werd bestemd. Op lofwaardige wijze hebben velen onzer stadgenooten zich beijverd om de kas van het comité met flinke giften te verrijken. Met medewerking van elders woonachtige per sonen werden welgeslaagde kerkconcerten gegeven, terwijl andere ingezetenen door verkoop van heidebloempjes, prentbriefkaar ten en het beschikbaar stellen en verloten van schilderijen en andere kunstvoorwerpen ten bate van het steun-comité niet onbe langrijk tot versterking der kasmiddelen hebben bijgedragen. Vermeldingjverdient nog, dat het steun-comité van een weldadig ingezetene, die onbekend wenscht te blijven, zeer aanzienlijke giften in geld heeft mogen ontvangen. In bet algemeen kan het comité dan ook met blijdschap gewagen van den milden steun, dien het heeft ondervonden. Ten gevolge van de stijgende uitgaven en het beschikbaar stellen van groote bedragen voor den aankoop van levensmiddelen en doordat de ondersteuningen in den komenden winter veel geld zouden vereischen, zag het comité zich genoodzaakt, den 15 October 1914 opnieuw een beroep te doen op de offervaardigheid van de ingezetenen, vooral van diegenen, die nog niets of weinig hadden gegeven, doch tot geven in staat waren. Daartoe werd weder een circulaire verzonden. Met voldoening kan worden gemeld, dat daarop weder met ruime hand is gegeven en de nieuwe oproep tot steun door velen is begrepen. Door de op deze wijze verkregen verster king der geldmiddelen is het steun-comité met zijn hulpverleening veilig den winter doorgekomen. Eer. woord van dank aan allen, die ertoe hebben bijgedragen, het comité zijn taak te helpen verlichten moge hier een plaats vinden. Het steun-comité heeft het Kon. Nationaal steun-comité 1914 bereid gevonden tot het verleenen eener bijdrage gelijk aan 25 pCt. van de door het steun-comité te doene uit gaven, te rekenen van 15 Februari 1915- Behalve deze toezegging heeft het comité van het Kon. Nationaal steun-comité ont vangen een bedrag van f 300 oor het sub comité voor kleeding en dekking en f271 voor het geven der bijzondere Kerstgave, op zijn verzoek met het Kerstfeest aan alle ondersteunden uitgereikt. Leniging van den nood. Te Amersfoort mocht ten gevolge van den oorlog geen gebrek geleden worden. Maatregelen moesten worden getroffen om de ondersteuningen dadelijk te kunnen aan vangen. Het steun-comité kan er zich op beroemen, dat reeds Zaterdag den 8 Augus tus 1914 de eerste uitkeeringen plaats vonden. Ten einde de uitkeeringen zoo doelmatig mogelijk te doen geschieden, werden in de plaatselijke bladen, die daarvoor welwillend hunne kolommen open stelden, de volgende communiqué's geplaatst 1. dat de ingezetenen verzocht werden mededeeling te doen van die gevallen waarin aan de noodzakelijkheid eener steunverlee ning getwijfeld werd, en 2. adressen aan het steun-comité te willen opgeven van personen, die steun dringend noodig hadden doch om de eene of andere reden daarom niet kwamen vragen. Ofschoon met gestrengheid tegen misbrutk en pogingen tot misleiding werd opgetreden, kwam het wel eens voor, dat personen, wier moeilijkheden geen uitvloeisel waren van den nood der tijden, ondersteuning kregen. Het steun-comité, dat geen tijd van voor bereiding heeft gehad om met nauwkeurig heid uit te maken of de nood al dan niet een gevolg was van den oorlog, heeft echter geen moeite ontzien om zich van alle aan vragen nauwkeurig op de hoogte te stellen en aan het ondersteuningswerk zooveel mogelijk den gewenschten grond van vol making te geven. Tot zijn groou voldoening heeft het in het afgeloopen tijdvak meermalen mogen ondervinden, dat personen, die voor verderen steun in aanmerking zouden komen, uit eigen beweging bedankten voor dien steun, omdat zij zich konden redden. Het aantal ondersteunden bedroeg tot 1 April 1915 gemiddeld per week 38 man nen, 2 vrouwen, en 180 gezinnen, en gedu rende de maanden: Augustus 24 mannen 3 vrouwen 226 gezinnen, September 37 man nen 3 vrouwen 209 gezinnen, October 47 mannen 2 vrouwen 196 gezinnen, November 32 mannen 2 vrouwen 132 gezinnen, Decem ber 33 mannen 2 vrouwen 142 gezinnen, Januari 36 mannen 2 vrouwen 161 gezinnen, Februari 49 mannen 2 vrouwen 184 gezinnen, Maart 45 mannen 2 vrouwen «87 gezinnen. De ondersteuningsbedragen zijn vastgesteld voor een vrouw of man alleen f3.50, gezin zonder kinderen f 4.50, met 1 kind f 5.25, met 2 kinderen f6.30, met 3 kinderen f 7.35, met 4 kinderen f8.40 en met 5 of meer f9.45 per week. Van deze bedragen wordt afgetrokken al hetgeen uit anderen hoofde in het gezin inkomt. Slechts enkelen ontvangen deze volle uitkeering. Sedert October 1914 geeft het comité ook een toeslag aan gehuwde leden van het werkliedenfonds van fo.6o per kind tot een maximum van f3. Voor de gezinnen wier kostwinners onder de wapenen zijn, worden bijv. afgetrokken de uitkeeringen, die zij als vergoeding daar voor van het Rijk krijgen. Aanvankelijk bedroeg het aantal van deze gezinnen, die ondersteund werden onge veer 130. Medio October 1914 werd de Rijks-uitkee- ring voor landweer en militiegezinnen ver hoogd, waardoor de gezinnen van landweer mannen niet meer voor bijslag van het comité in aanmerking kwamen, en die van militie mannen in mindere mate dan te voren. Sedert :6 Februari 1915 werd de Rijks- vergoeding aan landweer- en militiegezinnen zoodanig gewijzigd, dat het bedrag voor ieder wordt bepaald overeenkomstig het loon, dat m normale tijden verdiend werd, verminderd met f 3 en behoudens de vaststaande maxima. Het comité geeft nu een toeslag zóo be rekend, dat de totaal bedragen worden voor een gezin zonder kinderen f 6, met 1 kind f7, met 2 kinderen f7.80, met 3 kinderen f8.60, met 4 of meer f9.40 per week. Bij meer dan 4 kinderen wordt voor elk geval speciaal beslist of, in verband met het loor. in normale tijden, een hooger bedrag dan f9.40 gerechtvaardigd is. Echter wordt niet overschreden het normale loon minus 13 Van de bovengenoemde bedragen wordt zooals gemeld afgehouden de van Rijkswege ontvangen vergoeding. Ook door andere oorzaken nam het aan tal dier gezinnen af, doordat verschillende werkgevers het loon van hun personeel, dat

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1