Zaterdag 19 Juni 1915. No 8583 64e Jaargang. Stadsnieuws Utguvtt van de Naamlooze Vennootschap „l)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. li. van Cleeff". H 00 F D- RED A TEUR F. J. FHSDSEZZS. AMER S I- OUKT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. tranco per post ƒ1.15. Advertanti n 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieSle- en onteigenings- advertentién per regel 15 cent Reclame* 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advèrteutieu van buiteu de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. B U KEAU: KORTKCRACHT 9. Postbv» 9»; Telefooi KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter kennis, dat hij hen is ingekomen een verzoekschrift van THERESIA BREUER, weduwe van J. G. van UNEN, koffiehuishoud ster, wonende te Amersfoort, ore. vergunning voor den verkoop van sterkeu drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-lukiiiteil van tiet perceel Stations straat no. 3, alhier, dat binnen twee weken na deze bekendmaking een ieder schriftelijke bezwaren Ugen het ver kenen der vergunning kan inbrengen. Amersfoorr, 16 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANUW1JCK. De Secresaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens ontvangen schrijven van het Bureau voor Consultatie bij de Arrondissements Recht bank te Utrecht, dit bureau met ingang van 1 Juli a.s. niet meer alleen in Burgerlijke Zaken advies en rechtskundigen bijstand verleent, doch ook zijne werkzaamheden uit breidt tot het Strafrecht, Staatsrecht, Admi- nistratiefrecht en Fiscaal recht, en dat genoemd bureau van dien datum af, zonder bewijs van onvermogen, doch uitsluitend voor on- en minvermogenden kosteloos advies en rechtskundigen bijstand zal verleenen in alle zaken waarin dit wordt vereisobt. Het bureau houdt zitting eiken Vrijdag middag om drie uur en eiken Donderdag avond om half acht in de advocatenkamer van het Paleis van Justitie, aan de Hambur gerstraat te Utrecht. Amersfoort, 17 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort. Maken bekend, dat met ingang van iS Juni goedkoope visch zal worden beschik baar gesteld in de winkels van G. BUNTE, Langestraat, W. CLAES, Langestraat, H. J. SCHWITZNER, Appelmarkt. Niettegenstaande de prijzen laag zullen wezen, zal de hoedanigheid goed zijn, omdat de inkoopsprijs alleen verhoogd wordt met een billijke provisie. Evenmin als het brood is deze visch uit sluitend bestemd voor sommige personen iedereen mag ze koopen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Amersfoort, 16 Juni 1915. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het primitief kohier der Struatbelasting en dat het 2e gedeelte van bet primitief kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1915, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten vun Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor «en ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 19 Juni 1915. Burgemeester en Wet houders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Enquête geest en protectionisme in het algemeen een dusdanige onderlinge benadeeling der volkeren in, dat zij moeten worden gerekend tot de voorname oorzaken van naijver, wrij ving en bewapening. Verschillende teckenen wijzen er dan ook op. dat de handelspolitiek speciaal die, welke betreft de koloniale gebieden bij de aanstaande vredestraktaten een punt van onderhandeling of bespreking zal uitmaken. Het zal echter van groot belang zijn, dat bij de overweging of de tot nu toe gevolgde politiek zal worden prijs gegeven dan wel beperkt, ook de stem der practijk wordt ge hoord. Klemmender dan de theoretische gronden zal de uitspraak zijn, die deze heeft te doen. Noodig is concrete kennis van de schade, die bepaalde maatregelen in de prac tijk opleveren en van de voor- en de ua- deelen, die van wijziging in de richting van vrijhandel, of althans van gelijke behandeling der naties, zijn te verwachten. Het is echter te vreezen, dat als eenmaal de tijd der onderhandelingen is aangebroken, de gelegenheid zal ontbreken om enquêtes in te stellen naar heigeen de mannen der practijk denken van een wijziging der han delspolitiek. Het is op grond van deze overwegingen, dat de Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" in samenwerking met anti-oorlogscentra in andere landen en met medewerking van de «Union des associations internationales», heeft gemeend deze enquête te moeten organiseereu. Het doel dezer enquête is niet, inlich tingen te ontvangen over de nadeelen, welke het gevolg zijn van maatregelen in den tegenwoordigen oorlogstoestand genomen, doch een beeld te bekomen van de gevolgen, voortvloeiende uit de regelen, welke golden vóór den oorlog, toen de toestand zooge naamd normaal was. Het inkomend materiaal zal tot overzich telijke rapporten worden verwerkt, daarna aan de verschillende Regeeringen, aan de Wetgevende lichamen en aan de pers wor den toegezonden en aldus, naar de N. A O.R. hoopt, kunnen bijdragen tot het wegnemen van een belangrijke oorlogsoorzaak. Een bijzondere commissie uit den «Neder landsche Anti-Oorlog Raad», bestaande uit prof. dr. D. van Embden, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, mr. dr. II. J. Romeijn en F. M. Wibaut, heefc zich belast met de bewerking der inkomende antwoorden. van den Nederl. Anti-Oorlog Raad i Handelspolitiek. Naar veler meening houden expansie - - in het bijzonder expansie in protectionistischen Tot 12 Juni hebben zich bij den N. A. O. R. in totaal aangesloten 955 vereenigingen in alle oorden des land3. Mier en krekel. Wie herinnert zich niet de uit zijn school jaren zoo goed bekende fabel van Lafontaine, waarin wordt gedaan het aardige verhaal van den krekel, welke den geheelen zomer had gezongen zonder voor winter-provisie te zorgen, en die, toen de herfstwind den grond kaal en hard woei. geen enkel stukje vlieg of worm had, en noodgedrongen met zijn hongerige maag naar zijn buurvrouw, de mier. liep en daar een zoo snibbig ant woord kreeg. Dikwijls schiet het ons te binnen als we in een bakkerij of op een mooien zomer avond het eigenaardig krekelgezang hooren, dat strikt genomen geen gezang is, maar toch zoo lieflijk muzikaal klinkt en zulke heerlijke, zotnerachlige herinneringen wekt. Soms ook, als wij het werkzaam gewriemel van een troepje spreekwoordelijk «nijvere» mieren gadeslaan, welke met vereende krach ten een betrekkelijk groot stuk eetwaar naar hun provisiekelder sleepen. Maar vooral denken wij er aan, zoo vaak wij duidelijk voelbaar in aanraking komen met een menschelijken krekel hetzij die dan al of niet door menschelijke mieren op onmenschelijke wijze wordt te woord gestaan. Wie heeft nooit op zijn weg zoo'n men schelijken krekel ontmoet? Zorgloos, onbe dacht, leeft hij van den eenen dag op den anderen. Hij is niet kwaad, och neen, dikwijls heel goedhartig, meestal heel gezellig en vermakelijken ook wel mededeelzaam zoo lang hij iets mee te deelen heeft. M iar zoo dra dat bij toeval niet het geval is en hij laat dit in hoofdzaak over aan het toeval eischt hij een even groote mededeelzaamheid van wie niet gewend zijn, hun budget aan het toeval over te laten. Hij wordt dan een ware plaaggeest voor zijn omgeving, met name voor zijn bloedverwanten, die altijd over hem pruttelen, maar toch telkens, half uit medelijden, half om de eer van den familienaam, er weer toe komen, hem te ondersteunen. Als men van een sprinkhanen plaag spreekt, dan is daarbij de talrijkheid van de insectenzwermen de voornaamste fac tor; maar éen sprinkhaan van de thans bedoelde soort kan voor zijn naastbestaanden al lastig genoeg zijn. Wat de mieren betreft, een oud woord luidt: «gaat tot de mieren en wordt wijst. Zonder twijfel zijn de mieren wijs, wat betreft hun werkzaamheid en voorzorg en zij kunnen het niet helpen, dat de menschen, die hen in deze eigenschappen evenaren, dik wijls vervallen tot min aangename bijhoe- danigheden. Zuinigheid is ontegenzeglijk een deugd, welke vooral wordt gewaardeerd door Aaltje, de legendariche keukenmeid. Soms bedriegt echter de zuinigheid de wijsheid, zooals wanneer iemand met een spoorwegboekje 'van het vorig jaar op reis gaat en daardoor den trein minst. Dat zuinigheid niet altijd behaaglijk aan doet, blijkt reeds uit de zegswijze«Wat kijk je zuinig» maar als zij overslaat tot gierigheid, dan is het heelemaal mis. Laat ons echter eerlijk erkennen, dat er heel zui nige menschen zijn, die toch volstrekt geen aanleg hebben tot gierigheid. Het is meer dan een gradueel, het is een qualitatief verschil, dat o.a. aan den dag komt door al of niet onmenschelijkheid jegens «krekels». 't Valt moeilijk te zeggen, wat het ergst is voor een gezinals de man een mier is en de vrouw een krekelof omgekeerd de man een krekel en de vrouw een mier. In het eerste geval werkt de man hard, allicht met lust en met succes; maar de vrouw heeft zóo veel noodig, dat er nooit genoeg in kas is. Soms is zij lichtzinnig, soms alleen maar aan weelde verwend en een slechte financierster. Zij «kent de waarde van het geld niet», zooals de volksterm luidt; «past niet op de kleintjes», bedenkt niet «dat kruimeltjes óok brood» zijn. Is dan de man een echte mier, in dien zin, dat hij alleen maar opgaat in zijn beroep, dan zal hij dat nooit leeren. Eischt hij, bij reactie, kleingeestige zuinigheid, hetgeen in Frankrijk als «économie de bouts de chandelle» ge brandmerkt wordt, dan krijgen zij weder- keerig hoe langer zoo meer grievenen vooral indien de buitenwereld begint met zich er meer te bemoeien, wordt het huwe lijk hoe langer zoo ongelukkiger. Is omgekeerd de vrouw een mier en de man een krekel, dan loopt zij veel gevaar om óf een sloof óf een heibei te worden. Op zijn minst genomen, lijdt de liefde sterk onder deze disharmonie. Want mevrouw Mier wordt hoe langer zoo koeler, ondanks de onprac- tische geschenken, welke mijnheer Krekel haar in zijn allerhartelijkste buien thuisbrengt. Op Gustave Doré's illustratie van ge noemden fabel, welken we in den aanhef in herinnering brachten, werpt de mier een gegoede boerin al breiend, een kouden, minachtenden blik op den krekel, een arme straatzangeres, die, met een guitaar in de hand om onderstand komt vragen. Zulk een blik valt ook menig krekelachtig echtgenoot te beurt, als hij blijkt «over den balk te gooien», hetgeen zij met moeite uitspaart. En allicht staan de kinderen er dan even onheilspellend als op deze prent bij te kijken. Intusschen hebben zij, zonder twijfel, meer kans, dat er iets van hen terecht komt, als de mierenaard aan moederszijde is. Men kan het thema ook nog in dezer voege varieeren, dat men zich voorstelt hoe het gaat als beide echtgenooteu mieren, of wel beiden krekels zijn. i> Van twee mieren kan men niet anders verwachten dan dat zij in rust en vrede leven men kan alleen hopen, dat zij niet al te hoog- hartig-ongenadig zijn jegens eiken zweem van krekelachligheid in hun nabijheid. Twee krekels kunnen ook wel een poos lang eensgezind zijn; maar dat loopt toch spaak fen dan geelt de een den ander de schuld van dé ellendevooral indien er jonge krekeltjes bijkomen. Die worden dan onder het opgroeien de dupes van den toestand tenzij ooms en tantes zich over hen erbarmen. En dan wordt gaandeweg het huishouden hetgeen de volksmond, met een woordspeling aan het schuitenvoerdersvak ontleend, «een schip van bijleg» pleegt te noemen. Als de krekelriatuur er eenmaal in zit, is zij er niet meer uit te krijgen» zeggen de mieren. 't Kan wel zijn, dat zij in de meeste ge vallen gelijk hebben maar toch, opvoeding en omstandigheden kunnen de zaak wijzigen. Eens heb ik iemand heelemaal zien ver anderen, Maar dat had een bijzondere oorzaak. Hij was ontegenzeglijk een geboren krekel- natuur en daarom onmogelijk pasklaar te maken voor zijn vaders kantoor. De vader wou het dwingen, doch het lukte niet; de jonge krekelde maar door en het liet zich aanzien, dat er niets van hem zou terecht komen. Er was maar éen vak, waarvoor hij zich bereid verklaarde, zich te willen inspan- ken doch daarvoor kon hij geen vergunning en geen opleidingsgeld krijgen. Toen stierf zijn vader. Hij kreeg een som gelds in han den; en wel verre van die te verkwisten, ging bij er voor studeeren op zijn lievelings- gebied. Hij werd geen mier, maar een menscli vol toewijding en ijver, een man van be- teekenis zelfs in zijn beroep. De Eerste Kamer heefc gister zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wets ontwerp tot het instellen van een tijdelijk gezantschap bij den Pans. De Rijks-middelen hebben in Mei f1419017,35 minder opgebracht dan in de zelfde maand van verleden jaar. De achterstand over de eerste vijf maanden van dit jaar bij het zelfde tijdperk van 1914 is thans f9379018.56. De honderdste gedenkdag van den slag bij Waterloo werd hier gioter alleen herdacht door een godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk aan de Langegrucht, door het bespelen van het carillon en door een welgeslaagde uit voering door de Amersfoortsche muziek vereniging. over welke laatste op een andere plaats iu dit nummer wordt geschreven. Elders hield het garnizoen een groote taptoe en werd druk gevlagd. Iu de Donderdagavond gehouden leden vergadering van de gemengde kiesvereeniging Amersloorc's Belang» werd niet algeim-ene stemmen aangenomen hot voorstel van het IV stuur om den heer A, C. R. O. Lein- weber, die zich herkiesbaar stelde, opnieuw te candideeren en in de overige Raads- vacatures geen candidaten te stellen. De verkoop van goodkoope visch, welke gisterochtend aanving, is ook hier een groot succes geweest. Mede in verband inet den Vrijdag was de betrekkelijk kleine hoeveelheid bot en paling 2to en ito pond in een om mezien verkocht, voor onderscheidenlijk 23 en 24 cent. Heden werd aangevoerd 306 pond bot en 200 pond paling, die grif weggingen voor

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1