Donderdag 24 Juni 1915. No. 8585. 64e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H; van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR p. j. rasDSHiss. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /1.15. Advertentie!) 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1^5. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZO&TSGRACST 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 4 Mei 1915 is vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wijziging der Bouw verordening. Eenig Artikel. Het vierde lid van artikel 49 der Bouw verordening, vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 Februari 1911, wordt gelezen als volgt: «Burgemeester en Wethouders kunnen van het bepaalde in lid 1 en 2 vrijstelling ver- leenen». Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 7/16 Juni 1915,3e afdeeling No. 1316/ 1064, in afschrift medegedeeld en door de Gedeputeerde Staten van Utrecht bij besluit van 7/16 Juni 1915, 3e afdeeling No. 1316 1064, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de Directie der HOLLANDSCHE IJZEREN SPOORWEG MAATSCHAPPIJ, ie Amsterdam, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning lot het uitbreiden van hare Wagenwerkplaate te Amersfoort, gelegen op d6 perceelen alhier, bij het kadaster bekend onder sectie D, Nos. 2013, 2754, 2755, 2756, 1835, 2816, 281S en 883, op de Secretarie der Gemeente, ter visie ligt, en dat op Dinsdag den- 6 Juli aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhnize wordt gegeven oiu, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren legen het uitbreiden van de in richting iu te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen z\j gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn versche nen, ten einde hunDe bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 22 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Amersfoort in beeld. In ieder opzicht een Gulden boeck is de Donderdagavond ons toegezonden uitgave van de commissie, welke reeds zóo veel deed om onze goede stad aantrekkelijk te maken en thans »Amersfoort als woonplaats* het licht deed zien ten einde er ook verre buiten onze landspalen de aandacht op te vestigen. De typografische uitvoering de vele en geheel nieuwe cliché's in grisaille, de tekst, naar de stadskleuren, in rood is subliem en doet den verzorger, den heer G. J. van Amerongen, alle eer aan. Als straks iemand, terugkeerend, uit Insu- linde, in den lees-salon van den stoomer het boek ter hand neemt, om de mooie prentjes te bekijken, zal hij vanzelf den tekst raadplegen. Tien tegen éen, dat zij of hij zal zeggen ik wist toch waarlijk niet, dat er in 't hartje van ons land een zóo interessant stedeke ligt, waar het zóo goed te wonen is. En hij zal er eens gaan kijken en, zoo mogelijk, er zich metterwoon vestigen. Behalve de korte inleiding, jammer genoeg niet getee- kend door de commissie met den leelijken naam, die een zóo mooi boek deed samen stellen we denken altijd aan de reclame commissie voor de plaatselijke Inkomsten belasting bevat de bundel een kort over zicht van de Geschiedenis van Amersfoort. Niet minder dan 28 heel fraaie kiekjes verluchten dat overzicht, door dr. H. J. Reyn- ders, den Gemeente-archivaris, geschreven, óok een slechts aan zeer weinigen bekende afbeelding van de Heilige Geest kapel, thans verbouwd tot Luthersche kerk. De heer Frederiks schetst Amersfoort als woonplaats, waar «elck wat wils» vindt; mr. Van Schaardenburg beschrijft de Amers foortsche samenleving in 't bijzonder de uit-jes. Dr. Jorissen zingt den lof van Amersfoort uit medisch oogpunt en zegt daarin«mij heeft de ervaring geleerd gedurende de ruim achttien jaar dat ik hier als geneesheer ben gevestigd, dat het aantal acute ziektegevallen meestal gering en zeer weinig afhankelijk is van weersveranderingen en temperatuurs- verwisselingen» en elders: «de hoogere Ve- luwe maakt, dat de koude Noordooster te Amersfoort zich minder scherp doet gevoelen». De heer Th. Wight behandelt ligging van Amersfoort ten opzichte van spoor- en tramverkeer. Het Grondbedrijf wordt beschreven door den heer A. R. Veenstra. Het wonen le Amersfoort, door den heer J. Schulte Nordholt. Een dozijn afbeeldingen van oudere en nieuwere woningen zelfs een in aanbouw zijnde villa versiert dit hoofdstuk. Do heer L, A. baron Van Ittersum geeft alle denkbare inlichtingen over het plaatselijk belastingstelsel. Dr. H. W. de Boer beschrijft het kortelings hier ingevoerd overheidstoezicht op voedings- en genotsmiddelen. De heer A. C. Koppejan, de Gemeente bedrijven: electriciteit, gas en water. Aan het onderwijs in al zijn schakeeringen zelfs het militaire onderwijs— is een zeer groote plaats ingeruimd, terwijl het Lager onderwijs bovendien is behandeld door den heer C. J. F. Prins. Wie het algemeen over zicht schreef, wordt niet vermeldeen werkelijk te groote bescheidenheid van den samersteller, die letterlijk alles te dezer zake vermeldde. De bladzijden 91 tot 117 zijn gewijd aan hetgeen men zoo dikwijls noemde de kurk, waarop Amersfoort drijft. Dat de Openbare leeszaal en bibliotheek in éen adem wordt genoemd met het onder wijs wekt zeker geen verwondering. Majoor A. Hogervorst beschrijft het rosa rium van zijn lievelings-vereenigingmevrouw T. van Assen vertelt van de Onderlinge keuken en de heer Joh. H. van der Meiden van den tuinbouw. Ook hier even moois als interessante kiekjes; een zevental uit den proeftuin. Het geheel wordt besloten door een artikel over de exploitatie van Gemeentelijke bouw terreinen, door den heer C. G. Beltman, den Gemeente-architect. We meenen, dat de commissie goed zou doen door dit boek ook in den handel te brengen. Menig stadgenoot zal op menige van de 132 bladzijden er zaken in aantreffen kiekjes in vinden, die hij nog nooit had op gemerkt. Moge het kostelijke boek in ieder opzicht voldoen aan de verwachtingen, welke de commissie er met reden van heeft, Amersfoort ten zegen. Het (iïste Landhuishoud- kundig congres. Amersfoort zal van 13 tot 15 September voor de derde maal de gastheer mogen zijn van de in 1846 opgerichte vereeniging »Het j Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres*, wier Beschermheer, der Prins de Nederlanden, althans een deel der beraadslagingen zal bij wonen. Haar doel is de belangen van den lanö- bouw te bevorderen, mede door het houden van besprekingen van zoowel practischen als wetenschappelijken aard. Dinsdagmiddag werd in de groote zaal van »Amicitia« door den Algemeenen Voor zitter, mr. A. G. A. graaf Van Rappard, uit Tiel, de Commissie van bijstand geïnstal leerd. De Voorzitter achtte het een groot voorrecht, alle aanwezigen hartelijk welkom te mogen beeten en nu reeds hen te kunnen danken voor hun bereidwilligheid om deel uit te maken van de commissie van voor bereiding. Aanvankelijk was 't het voornemen, het congres te houden te Assen. Door de buiten gewone tijdsomstandigheden moest dit plan worden losgelatenniet het minst door de vrees, dat de ligging van Assen af breuk zou doen aan het bijwonen van het congres. Het Bestuur mocht het daarop niet laten aanko men, mocht niet toelaten, dat het zoo wel geslaagde congres te Apeldoorn zou worden gevolgd door een minder druk bezocht. Daarom besloot het, om te zien naar een meer gunstig- gelegen plaats en het vestigde al spoedig zijn keuze op Amersfoort, in het centrum des lands gelegen en bij vele leden nog vol goede herinneringen aan de gast vrije ontvangst in 1906, bij de oudere leden zelfs in 1880 en bij enkelen in 1864. Waren in de allereerste jaren der vereeni ging allerlei feestelijkheden verbonden aan de congressen, thans geldt meer uitsluitend hef «labor omnia "incite (ernstige arbëid overwint alles). Nochtans zal er gelegenheid zijn tot ontspanning na zwaren arbeid, die thans hoofdzakelijk zich beweegt op land bouwgebied de dikwijls vermoeiende debat ten doen, als wel vanzelf spreekt, velen reikhalzend uitzien naar eenige verpoozing. Ook de wetenschappelijke boog kan, even min als de klassieke van Apollo, niet steeds gespannen zijn. Daarom werden de heeren uitgenoodigd, zitting te nemen in de Com missie van bijstand, welke het aangename met het nuttige zal trachten te verbinden. Spr. uitte den hartgrondigen wensch, dat ook hier het congres moge slagen en dat, als we scheiden, een »tot weerziens* als vanzelf wordt uitgesproken. Spr. bracht vervolgens een woord van dank aan het Eere-lid mr. J. C. graaf Van Raadwijck voor zijn tegenwoordigheid en was niet minder dankbaar aan mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, die het Eere-voorzitterschap wel beeft willen aanvaarden en aan mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer voor het district Amersfoort, die het Eere-lidmaat- schap aannam. Niet minder dankbaar was spr. de leden van den Gemeenteraad van Amersfoort, die de financieele opoffering zich wel wilden getroosten door welke het mogelijk is, dat het congres hier wordt gehouden. Hiermede verklaarde spr. de Commissie geïnstalleerd. Zij bestaat uit de heerenH. W. van Esveld, R. G. Rijkens en N. Veis Heijii, Wethouders van AmersfoortW. H. de Beaufort, Voorzitter van het Utrechtsch Land bouw Genootschap, te Maarn A. J. Looxmna van Weideren baron Rengers, Onder-voor zitter van het U. L. G„ te AmersfoortA. M. Tromp van Holst, Voorzitter, H. Tromp van Hols», Eerelid, en A, van den Hengel Fz., D. Lam, P. van den Bremer en J. K. Knottenbelt, Bestuursleden der afdeeling Amersfoort van het U. L. G.mr. H. J. Doude van Troostwijk, te NieuwersluisC- J. Kneppelhout van Sterkenburg, te Drie bergen G. C. Spengler, Secretaris van het U. L. G., te Soestmr. S. G. van Weideren baron Rengers, te Amersfoortjhr. G. F. van Tets, Secretaris van Nos jungunt ros®, te ZeistC. K. van Daalen, Rijks-landbouw, te Utrecht; H. Lindeman, aldaar; C. J. Bie- lemaD, Rijks-zuivelinspecteur, aldaar; H. B. Hylkema, zuivel consulent, aldaardr. H. Kroon en dr. B. Sjollema, leeraren aan 's Rijks veeartsenijschool, aldaar J. Leendertz Cz., Rijks-tuinbouwleeraar aldaar; mr. J. baron De Wijkerslooth de Weerdesteyn, Voorzitter van den Stichtschen boerenbond, aldaar; mr. G. J. A. Schimmelpennick, lid van de Tweede Kamer, te RhenenA. A. Nengerman, te De Bilt; H. B. Beaufort, pluimveeteelt-con sulent te AmersfoortT. Swierstra, veeteelt consulent, te ArnhemD. van de Grift, te BaarnArend Lagemaat, te LeusdenJ. Makker, te Eemnes-buitenH. W. Klerk de Reus, Voorzitter, en Th. C. V. ter Maat, Secretaris van Vreemdelingenverkeer, te AmersfoortJoh. Knoppers, aldaarK. van der Burg en dr. J. W. Jorrissen, leden van de Provinciale Staten, aldaar; H. Gerritsen, jhr. S. M. van Reigerberg Versluys, J. van der Wal Kz., A. R. Veenstra en P. J. Fre deriks, aldaarF. van Dissel, Inspecteur van het Staats-boschbeheer, te Utrechten jhr. Van Weede van Dijkveld, te Zeist. Het Bestuur der vereeniging bestaat thans uit de heeren: mr. A. G. A. ridder Van Rappard, Voorzitter; H. J. Avis, te Mid- woud; I. G. J. Kakebeeke, te Goes; A. Rauwerda, te Leeuwarden E. Schrage, te Assen; en A. G. Mörzer Bruijns, Secretaris- penningmeester, te 's-Gravenhage, Heeren gracht 42. De Voorzitter deelde na deze opsom ming mede, dat de leden van het congres Maandag 13 September officieel ten Stad- huize zullen worden ontvangen en dat 's avonds het congres wordt geopend. Dins dag is een concert aangeboden en wordt de officieele maaltijd gehouden. Ook Woensdag ochtend wordt het congres voortgezet, ter wijl 's middags een excursie wordt gehou den naar de model-melkerij Vinkenhoef*, naar den proeftuin van de tuinbouw-vereeni- ging «Amersfoort» en naar het proef-foksta- tion der V. P. N. bij »Birkhoven«. De eerste prae-adviezen zullen 15 Juli worden verzonden. De beraadslagingen zullen grootendeels worden gehouden in «Amicitia*. Spr. verzocht de Commissie uit haar mid den een Bureau te kiezen en noodigde de aanwezigen, die nog geen lid zijn van de vereeniging, toe te treden, hetzij voor éen jaar voor f 3, hetzij tegen betaling van f 2.50. Volgend jaar zal de vereeniging haar 70-ja- rig bestaan herdenkenwie deze herdenking wenscht bij te wonen, doet goed, niet lid te worden uitsluitend voor dit congres. Het Bureau van de Commissie van bijstand werd hierna saamgesteld als volgtA. M. Tromp van Holst, VoorzitterA. J. Looxma van Weideren baron Rengers (Fornhese) ie Secretaris; jhr. S. M. van Reigersberg Ver sluys, 2e Secretaris; J. K. Knottenbelt (Vin kenhoef) Penningmeester; J. van der Wa! Kzn., excursie-commissie; Th. C. V. ter Maat, huisvesting-commissieP. J. Frederiks, pers-commissie. Met een opwekking om propaganda te maken voor het bijwonen van het congres werd de vergadering hierna gesloten. Productief maken van terreinen. De beer J. M W. Schmidt, te Baarn, gaat in »De Eembode* verder in op hetgeen we schreven over de mogelijkheid om vóór den komenden winter de hoeveelheid leeftocht te vergrooten, hetwelk door dat blad werd overgenomen en, gelijk we te zijner tijd eveneens vermei iden, door T. G., een zijner medewerkers, werd uitgebreid. De heer Schmidt schrijft nu: T. G., geeft den raad aan het Gemeente bestuur, de groote terreinen heide voor iets anders te gebruiken dan voor uitsluitend bouwterrein. De ramp van den oorlog heeft de men- schen tot nadenken gebrachtwij leven niet meer in den tijd, dat vele menschen de ge- dachte alleen gevestigd hadden om te genieten, alles voor zichzelf op te eischen; nu komt er kentering; wij zien nu een tijd komen,

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1