Stadsnieuws Laatste Berichten. dat wij andere menschen om ons heen heb ben, die ook hun deel van het leven wen- schen, en wij verplicht zijn, daaraan mede te werken. Gedurende 25 jaren heb ik niet nagelaten, om te wijzen op heideontginning. De tijd is nu aangebroken, voor Gemeen ten die groote, uitgestrekte heidegronden hebben om handelend op te treden. De inzender T. G. wenscht een ambtenaar voor de Gemeente Amersfoort die verstand heeft van land- en boschbouwmijn inziens is dit overbodig. Laat de Gemeente Amersfoort een com missie benoemen, die een plan ontwerpt, en daar als deskundige aan verbinden den heer P. van Straalen Jr., te Amersfoort woon achtig. De weg, dien wij moeten inslaan, is die, van kleine bouwhoeven oprichten, om in de eerste plaats, diegenen te helpen, die daar voor in aanmerking komen. Ten tweedehet algemeen belang eischt. dat het van het Gemeentebestuur beheerd wordt. In navolging van Denemarken, waar het geld daarvoor benoodigd van overheidswege verstrekt wordt. Ten vierde, dat het er op aangelegd wordt om de varkensmesterij en fokkerij een eerste plaats daarin te geven, hoofdzakelijk voor mest maken, .1 voor den handel. Ten vijfde Denemarken is een groote concurrent van Nederland in natuurboter, wat het gevolg is van het klein-bedrijf van den landbouw. Ten zesde wanneer een deskundige aan wezig is, voor groentebouw, zal de uitbreiding van zelf die richting uitgaan. Men zou nog kunnen voortgaan om de belangen van de burgers en de voordeelen van heideontginning te bepleiten. Mogen deze weinige regels er toe bijdragen, dat er een commissie gevormd wordt, die tot vorengenoemd doel in werking zal treden gaarne zal ondergeteekende belangloos daar aan medewerken. De heer T. G. antwoordt daarop: De heer Schmidt is een voorstander van ontginning en was, als ik mij niet bedrieg, reeds jaren terug ter bevordering van dien nuttigen arbeid werkzaam. Uit den samenhang van zijn betoog meen ik echter te mogen afleiden, dat hij aan mijn stukje een bedoeling ten grondslag legt, die de mijne niet was althans in dit geval niet. De heer Schmidt wil heide-ontginning en stichting van kleine hoeven, met een min of meer filantropische bedoeling, zooals die door enkele vereenigingen .net meer of minder succes wordt nagestreefdflinke menschen, die werken willen, gelegenheid geven zich middels land- of tuinbouw op ontgonnen heide een goed bestaan te verschaffen. Een nobel doel, hetwelk niet genoeg kan worden aanbevolen in de welwillende over weging van hen, die zich geroepen gevoelen, op eenigerlei wijze te werken in het alge meen belang. En beter te bereiken nü dan een twintig jaren terug, toen men nog practische ervaring miste. Ik hoop hartelijk, dat het den heer Schmidt gegeven zij, nog eens te beleven, dat een machtige coöporatie dit schoone werk met j kracht gaat ter hand nemen. Met de eigendommen der Gemeente Amers- foort had ik iets anders voor. Zonder het doel van aankoop uit het oog te verliezen, zou de Gemeente bedoelde ter- reinen ten deele in cultuur kunnen brengen I met kans op winstdirecte winst en indirecte, als werkverschaffing bijvoorbeeld. Zooiets moet men breed opzetten en daarom I dient aan een bevoegd deskundige, samen- j werkende met een commissie van belang- stellende, min of meer der zake kundige j leeken, opdracht te worden verstrekt, een generaal plan van exploitatie en beheer van al het Amersfoortsche grondbezit te ont werpen. De verkoopwaarde der villa-te.reinen zal ongetwijfeld slijgen wanneer de omgeving in cultuur wordt gebracht op een wijze, welke verband houdt met het doel, waarvoor ze bestemd zijn. Men bedenke voorts, dat de Gemeente ook nog andere gronden bezit en dat aankoop van nieuwe terreinen van meer verscheiden j bodemstructuur niet zal uitblijven. Beide inzenders gaan veel verder dan in onze bedoeling lag toen we deze zaak aan- roerden. Hetgeen zij beoogen, vordert én veel geld èn vooral veel tijd; men denke aan het commicsoriaal-maken. Wij vroegen slechts: Zouden wij, bewoners van dat andere boterland, ons nie. eens spiegelen aan het voorbeeld, door Denemarken thans gegeven Hopend, natuurlijk, dat de maatregel over- bodig zal wezen en dat de vrede vóór den 1 winter gesloten is. Doch 't kon eens noodig zijn. En waarom dan de bloemperken, en zoo- veel meer, dat thans wordt gebezigd voor sier gewassen, niet benut oor voeder-gewassen? Er zijn, helaas, overal werklooze vaklieden, die late aardappelen, winterrogge en derge lijke nog best kunnen helpen winnen. Er liggen in en buiten de stad, dunkt ons, nog heei wat terreintjes óok Gemeente eigendommen welke er misschien toe te benutten zijn. Alle beetjes helpen Ziet ons wakker Steun-comité, dat zóo goed reeds onder zooveel zijn schouders zette, geen kans om in die richting iets te doen of voor te bereiden? Het wil ons voorkomen, dat langs dezen weg nog vóór den komenden winter nog heel wat te winnen valt zonder dat daarmee een aanzienlijk kapitaal is gemoeid. Is de vrede vóór den komenden winter niet hersteld dan zal er een ongekend tekort wezen aan voedsel voor mensch en dier. Van verschillende zijden vernamen we instemming met hetgeen we schreven; doch niemand durft eigenlijk beginnen met zijn bloemperken te doen omspitten en er een miniatuur tarwe-akkertje of aardappelveldje van te (laten) maken dan wel er boonen, kool en dergelijke in te pianten. En dat, waar de tuinbouw-vereeniging vlak naast de deur is en volgaarne bereid, raad te geven. De samenkomst der plaatselijke afdeeling van het Religieus-socialistisch verbond, welke aanstaanden Zondag zou worden gehouden en in welke de heer J. de Boer, uit Zaandam, zou spreken over «De theosofie in het socialisme» kan niet plaats hebben in verband met de meeting te Utrecht. Nogmaals herinneren we, dat de oude (ronde) nikkelen stuiverstukken vóór 1 Juli moeten zijn ingewisseld. De heer K. Vos, klerk der posterijen en telegrafie, is overgeplaatst van 's-Hertogen- bosch naar hier. Bij Dienstorder is er de aandacht op ge vestigd, dat zoogenaamd uitgestelde tele grammen, waarvan de inhoud slechts uit éen woord bestaat in vele gevallen geweigerd zullen moeten worden, daar de inhoud dezer berichten voor den Rijks-telegraafdienst niet volkomen begrijpelijk is. Dat zal bijv. het geval zijn met telegrammen, waarvan de in houd luidt: tafel, Vondel, huis, Juli, e. d. Daarentegen ral tegen de aanneming van uitgestelde telegrammen met een inhoud als aangekomen, geslaagd, gelukgewenscht, enz. gee 1 bezwaar worden gemaakt, omdat in die gevallen uit het op «..ch zelf staande woord zonder navraag is op te maken hetgeen in algemeenen zin door den afzender wordt bedoeld. Bij advertentie in dit nummer wordt er de aandacht op gevestigd, dat gewijzigde dienst regelingen voor het zoo populaire «tremmetje» naar Zeist verkrijgbaar zijn. Ook de Anti-re volutionnaire k'esvereeniging «Nederland en Oranje» heeft gisteravond besloten, opnieuw te candideeren de aftre dende Raadsleden van rechts, in district II de heeren J. W. Jorissen en M. R. N. Oos terveen en in district III den heer N. Vels- Heyn, en in de overige vacatures geen can- didaten te stellen. De periodieke Raadsverkiezing zou dus afloopen bij eenvoudige candidaatsstelling, ware het niet, dat de afdeeling van de S. D. A. P. zal stellen in district I de heeren B. Noordewier en J. C. Hagelen en district IH de heeren J. Overeem en G. Nijhof. De stemming heeft plaats op 8 Juli. De prijs van de dcor tusschenkomst van het Gemeentebestuur verkrijgbaar gestelde zoogenaamd goeakoope visch, alleen bot, was gister 24 cent. Heden was er geen aanvoer. De Kei, het zóo kostelijk kleinood, dat het in «Amersfoort als woonplaats» zelfs tweemaal werd afgebeeld, is overtroefd door een zwerfblok, dat bij de Crailoosche brug bij Hilversum thans is ontgraven en in zijn grootsten omvang bijna 7 Meter is. Een troost voor de ras-Amersfoorters is wel, dat de nieuweling óok grooter is dan de vermaarde kei bij de Vuursche. De heer R. C. de Lange legde aan het Doopsgezind seminarie te Amsterdam met gunstig gevolg af het tweede proponents examen. Frater M. Andreas, sedert de oprichting der St. Joris-school aan de Schimmelpenninck- straat, in 1907, Hoofd dier school, is, naar «De Eembode» bericht, met ingang van 1 Augustus benoemd tot Directeur der R. K. Mulo-school te Hilversum. Hij zal bier worden opgevolgd door frater M. Thomas, van de St. Gregorius-school te Utrecht. De heer G. G. van Lunteren, ploegbaas in de wagen werkplaats der H. IJ. S. M., hoopt 30 Juni den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. Mr. C. R. Merkus, van 1892 tot 1905 I Griffier der Provinciale Staten van Utrecht, is Dinsdag in den ouderdom van 80 jaar te Utrecht overleden. Van i860 tot hem in 1905 op de meest eervolle wijze op zijn verzoek ontslag werd verleend, was mr. Merkus in de verschillende rangen verbonden aan de Provinciale Griffie. De heer G. J. de Heus, thans onderwijzer aan de Chr. school aan den Dolderscheweg te Zeist, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school aan de Velserstraat te Haarlem. Majoor R. B. A. N. de Quay is terug geplaatst van hier naar Den Haag en belast met het bevel over het 1 e bataljon grenadiers. Kapitein J. T. Heins is mede op zijn ver zoek terug geplaatst van Amsterdam naar hier en ingedeeld bij het 16e regiment infanterie. Kaderopleiding voor den Vrijwilligen Land storm heeft tot nader order plaats Maandag en Woensdagavond van 8 tot 10 op het voorterrein der Infanterie-kazernes. Het bureau van de Landstorm-afdeeling wordt gehouden Dinsdag- en Donderdag middag van 2 tot 4.30 ten huize van den wn. commandant, Van Mechelenstraat 23. Voor inlichtingen vervoege men zich even eens aan dat adres, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag na half negen "s avonds. Eventueel nader te interneeren Beigen en Franschen beneden den rang van officier worden voortaan voorloopig alleen bestemd voor het «nterneerings-depot Harderwijk. Te Vüssingen is thans gevestigd een b.j- zonder interneerings-depot, bestemd voor die elementen onder de geïnterneerden, wier aanwezigheid in de overige depots onge- wenscht blijkt. Aanstaanden Zaterdagavond om 8 uur zal de muziek-afdeeling van bataljon C een concert geven op het terras van «Amicitia» en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1 Les cadets de Brabant, pas-redoublé, V. Teirinc. 2 Pittoresque, ouverture, F. J. Schweinsberg. 3 Voix roumaines, wals, M. J. H. Kessels. 4 Hommage Sainte Cécile, andante, F. Schubert. 5 Nederlandsche soldaat, pas-redoublé, Van de Werd. o 6 Uncle Saminy. pas-redoublé, A. Holzmann. 7 Fidelio, fantaisie brillante, L. v. Beethoven 8 Valse des ombres, Paul Ségo. 9 Contes et légendes, fantaisie humoristique, A. Govaert. 10 Marche militaire. Aanstaanden Zondag groot waterfeest in de zwemschool. A. Z. P. C. ontvangt voor de water- polo-competitie De Jonge K'racht, uit Am sterdam een kwade portuur. Voor de 2e klasse ontvangt «Neptunus» het Haarlemsche H. V. G. B., terwijl U. Z. C. uit Utrecht, naar hier komt om te spelen tegen Y 2, uit Amsterdam. De jonge en hoogst ijverige afdeeling Amersfoort van de Vereeniging tot bevor dering van den bijenteelt in Nederland zal in het bijenpark, tegenover »Het Stort», op 30 Juni en 1 Juli een bijenmarkt houden. Moge deze eerste poging volkomen slagen. Een advertentie iu dit nummer geeft nadere bijzonderheden. Gisteravond omstreeks 8 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een der Infanterie-kazernes. 't Liep erg mee. Wel werd met spoed en met alle materiaal uitgerukt, doch toen rnen »het terrein van de ramp» had bereikt, bleek in een der Kazerne-straten een pot met vet in brand te zijn geraakt en kon bijna onmid dellijk worden ingerukt. Als alle gevels doorzichtig waren en alle harten openstonden, zou er heel wat minder afgur.st zijn. De 43ste lijst van het Kon. nationaal steun comité heeft aan giften f 6156.46. Tot 13 Juni is, behalve aan giften in natura, in totaal ontvangen f 2 262 783.30 De heer Prince, die de groote vriendelijk heid had voor het nummer van 15 Juni het door hem bedachte domino-spel af te staan, zond thans ook de clichees voor het damspel, dat op de achter-pagina van dit nummer is afgedrukt. Na hetgeen we schreven bij het domino spel waarvan nog een 1 o-tal exemplaren kosteloos ter beschikking is zullen we niet in herhalingen treden over het groote nut, dat de heer Prince stichtte door deze clichees te doen vervaardigen. Hij heeft er den Booze menig oorkussen mee ontroofd, in kampen, kantonnementen, wachtposten reeds heel wat verveling mee verdreven. Ook nu zond hij een aantal door huisvlijt- beoefenaars vervaardigde damborden. Men kome die eens zien. 't Is de moeite over waard. Wij hopen, dat er ook nu onder onze lezeressen en lezers velen zullen zijn, die een of meer van deze damspelen zullen gereed maken, ten einde, in dien vorm van een onschuldige tijdpasseering. iets voor onze soldaten te vervaardigen, waarmede zij zich gezellig kunnen onderhouden. Als het spel gereed is, zende men het zoo spoedig mogelijk naar de naastbijzijnde ka zerne, veldpost, cantine, in éen woord, daar waar soldaten gevestigd zijn. Een uitmuntend denkbeeld, want er kunnen velen geholpen worden, mits onze lezers zelf meewerken. Wat ze te doen hebben, is duidelijk. Ze hebben den afdruk van het dambord netjes uit te knippen en flink glad op een stuk stevig bordpapier te plakken, of op linnen, behangpapier, vloerzeil of blik, enz., enz. En voorts plakken ze, ook weer goed vast en glad, den afdruk van de verzameling «schijven» op stevig karton of op sigaren kistjeshout om daarna de afzonderlijke schij ven netjes uit te knippen of uit te snijden. Wie dit blad zelf niet gebruikt, geve het aan anderen, die hun kinderen aan een nut tig werk kunnen zétten door hen het spel te laten opplakken en uitsnijden, of zende het (portvrij) aan eenig militair. Dan zullen de militairen het zelf wel zien te maken, hoe wel dit voor hen niet zoo gemakkelijk gaat, daar carton en plakmiddelen in den dienst schaars zijn. Een onzer jongens aan de gren zen offerde er zijn blauwen handdoek aan op en maakte daarvan een heel mooi dambord in zakformaat nog wel, in keurig étui. De schijven maakt men allereenvoudigst van al hetgeen rond is, bijv. van ronde gor dijnenstokjes, van oude stoffer-, bezemstelen, van oude kurken, enz. 40 ronde schijfjes hiervan gesneden of gezaagd, goed schoon geschuurd, de helft in den inktpot, en een compleet stel schijven is gereed. Ook zijn de schijven gemakkelijk te knip pen of te snijden langs een vierduit-stuk, bijv. van carton, vloerzeil, viltpapier, blik, enz. of wel te zagen van oude garenklosjes, waardoor het stel aan een koordje geregen kan worden, en dus een zakje of doosje vervalt. Wil men vlug werken ea veel damschijven ook voor anderen maken, dan neemt men een oud stukje ijzeren gaspijp, vijlt of slijpt daaraan een scherpen kant en dan kan men met een hamer van elk materiaal wel 100 dam schijven in het kwartier slaan. De gaspijp werkt dan als z.g. doorslag. Heeft men totaal geen materiaal, dus alleen de couranten- afdruk, dan kan men ook van dit blad spelen met oude knoopen. Doodt de vliegen! Dat de vliegen overbrengsters zijn van be smettelijke ziekten en dat het daarom nood zakelijk is, ze te verdelgen, zullen onze lezeressen en lezers nu wel weten. Het gevaar van besmet te worden, voor komt ieder voor zijn deel zooveel mogelijk als hij de vliegen in zijn omgeving onver biddelijk doodt. Doch men zij bovendien op een andere voorzorg indachtig. Niet gering is in dezen tijd het gevaar van besmetting met pokken, die óok door vliegen wordt overgebracht. Men late zich thans her-inenten. Na zeven of acht jaar is de werking van een inenting eigenlijk geëindigd en het wordt dan noodig, zich opnieuw te laten inenten. Dat verzuime in deze dagen niemand. De Gemeenteraad, hedenmiddag tegen 4 uur met spoed bijeengeroepen, besloot na korte discussie zonder hoofdelijke stemming een definitieve geldleening aan te gaan, rentende 5 pCt. en r.i te lossen vóór 1946, ten behoeve van de uitbreiding der gasfabriek en de inrichting van het electrisch bedrijf, voor welk doel kort geieden tijdelijke leeningen werden aangegaan. Gedeputeerde Staten, wegens de tijdsom standigheden reeds over het voorstel gepolst, zullen daaraan hun goedkeuring hechten. De vergadering, om -1.07 aangevangen, werd om 4.20 gesloten. In »Amicitia« wordt 29 Juni een openbare lezing gehouden door den heer Cor Visser, accountant te Amsterdam, over de Algemeene borg-maatschappij voor den middenstand. De onderafdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. zal een buitengewone leden- vergade-ing houden op Maandag 12 Juli. Een hoogst belangrijke agenda. Men seint ons uit Den Haag: De heer A. M. Harterink is benoemd tot notaris te Augustinusga (Achtkarspelen). Bevorderd bij het wapen der infanterie tot kapitein de ie luitenants R. J. Hoffmann en J. L. A. Kremer, beiden van het 5e regiment tot reserve-kapitein de reserve ie luitenants E. Hottinga, J. F. H. Duvergé en Boelen alle van het 16e regiment.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2