bijblad AmersfoortscliB Corat STOMUM VKItSLAIi. Stadsnie aws. van de No. 8586 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 26 JUNI 1915. GEMEENTERAAD van AMERSFOORT. Oi-en'c.are vergadering van den Raad der Ger i.ite Amersfoort, op Donderdag 24 Juni 1915, lts middags te vier uur. Voorzitter de Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck. Tegenwoordig de heerenR. G'. Rijkens en N. Veis Heyn, Wethouders; P. van Achterbergh, S. J. van Duinen, A. Eysink, D. Gerritsen, J. Hofland, J. W. jorissen, H. Koning en A. C. R. O. Leinweber, benevens de Gemeente-secretaris, de heer A. R. Veenstra. Afwezig de heeren H. W. van Esveld, WethouderF. M. Houbaer, A. H. van Kal ken, H. J. de Kempenaer, H. Kroes, M. R. N. Oosterveen, J. A. Rant A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn. De Voorzitter: Ik open deze met spoed belegde vergadering en stel voor, de goedkeuring van de notulen der vergadering van 1 Juni aan te houden tot de volgende vergadering. Verlangt een van de heeren hierover het woord Zoo niet, dan worden de notulen aan gehouden. 237. B. W. komen tot den Raad met een voorstel tot het aangaan eener geldleening. Ik verzoek den Secretaris, voorlezing te doen van dat voorstel en het daarbij behoorend ontwerp-besluit. De Secretaris leest het voorstel, dat in zijn geheel luidt: Bij uwe besluiten van 7 April 1914, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht den 6 Juli d. a. v., ie afd. no. 369/316, en van 26 Januari 1915, goedgekeurd 15 Februari d. a. v., 3e afd. no. 226/304, werd besloten tot het doen van uitgaven, die door een leening zullen worden gedekt en wel tot bedragen van f 125 000 en f 400 000. Ons College is de meening toegedaan, dat de tegenwoordige stand van de geldmarkt en de verwachtingen, die daaromtrent voor de ;naaste 'toekomst worden gekoesterd, bet raadzaam maken, thans over te gaan tot een definitieve leening. Ter toelichting van het leeningsplan merken wij het volgende op. Geleend zal worden: voor de Gasfabriek f 260 000. voor de Waterleiding - 95 000. voor het Electrisch bedrijf - 145 000.- - De eerste twee bedragen stemmen overeen met die, genoemd in uw voornoemd besluit van 26 Januari; een verschil van f 500.- op het eerste bedrag is niet meegerekend; met het oog op de aflossing is dit bedrag verwaarloosd. Voor het Electrisch bedrijf werd een crediet verleend van f 125 000. Volgens den grondslag waarop het bedrijf is opgebouwd het rapport van den electro- technischen adviseur, den heer Suringar - was daarvoor een b?drag noodig van f107 250.— Thans wordt f 145 000. noodig geacht. Dit meerdere laat zich aldus verklaren «meerdere aanlegkosten van hei meethuisje, transformatoren, instrumenten en magazijnvoor- raad ten gevolge van prijsver- hoogingen. veroorzaakt door de crisis - 9 000.— «crediet, toegestaan bij uw voornoemd besluit van 26 Januari 1915 ten behoeve van het leggen van kabels in de nieuw aange legde wegen Berg Zuid - 20 000. «aanleg kabel langs de Barch- man Wuytiers-laan (oorspronke lijk niet in het plan opgenomen) - 5 000.— aansluiting terrein van de H. IJ. S. M. - 3 500 f 37 500.— maakt te zaaien met het. hiervoor genoemde bedrag van f 107 250.5--, f 1-44 75°-—! of rond 145 000. Een staat, regelende de aflossingen van de te leenen bedragen, gaat nevens het ontwerp besluit, dat wij de eer hebben U hiernevens ter vaststelling aan te bieden. De Secretaris leest vervolgens het ontwerp-besluit, luidende De Raad der Gemeente Amersfoort; gezien het voorstel van Bu.gemeester en Wethouders d.d. hedeD, gelet op de bepalingen van de Gemeente wet, besluit 1. tot het aangaan eener geldleening groot f 500000, onder de volgende bepalingen Plan van geldleening ten bedrage van f 500 000 ten behoeve van de Gemeente Amersfoort. Artikel 1. Ten laste van de Gemeente Amersfoort wordt, ten behoeve van de uitbreiding barer bedrijven, en de oprichting van het Electrici- teilsbedrijf, aangegaan een geldleening tot een bedrag van vijfhonderdduizend gulden, nomi naal kapitaal, rentende vijf ten honderd in het jaar. Art. 2. De leening zal a pari worden afgelost, over eenkomstig onderstaand plan te weten in de jaren 1916 tot en met 1920 f 16 000 's jaars. 1921 1935 - 17 000 1936 1940 - 16000 1941 1945 - 17000 Art. 3. De Gemeente behoudt zich het recht voor om te allen tijde over te gaan tot aflossing van de geheele leening of een gedeelte er van, meer bedragende dan de in art. 2 ge noemde sommen. Van dit recht zal door haar geen gebruik worden gemaakt vóór het jaar 1920. Van het voornemen om van dit recht ge bruik te maken, wordt minstens een maand vóór den dag der aflossing mededeeling.gedaan aan de schuldeischers. Art. 4. Het voor de gewone jaarlijksche aflossing aangewezen bedrag, bedoeld bij art.2, is betaalbaar op 31 December van het jaar waarover het is verschuldigdde verschul digde rente wordt betaald 30 Juni en 31 December van het jaar waarover deze is verschuldigd, telkens voor de helft. Rente en aflossing worden steeds betaal baar gesteld ten kantore van den Gemeente ontvanger van en te Amersfoort. De over het jaar 1015 verschuldigde rente, berekend vanaf den datum waarop het te lee nen bedrag bij den Gemeente-ontvanger zal zijn gestort, wordt betaald 31 December 1915. Art. 5. De rente dezer leening wordt bestreden uit de gewone-, de aflossing uit de gewone of de buitengewone middelen der Gemeente. 2. Burgemeester en Wethouders te mach tigen, de leening uit te geven onderhands tegen de voor de Gemeente voordeeligste aanbieding. De Voorzitter: Meermalen is het wen- schelijk gebfeken, vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, vooraf te vragen of de goedkeuring zal worden gehecht aan een derge lijk besluit tot aangaan eener leening. Daarom hebben B. W. overleg gepleegd met Gede puteerde Staten. B. W. hebben voldoende zekerheid, dat Gedeputeerde Staten hun goed keuring aan het eventueel te nemen besluit niet zullen onthouden. Is de zaak den heeren voldoende duidelijk De heer Jorissen: M. de V., de zaak Is althans mij voldoende duidelijk. Ik wilde ech ter een vraag doen en welWaarom is de Raad binnen twee uur geconvoceerd? Is er voldoende motief voor een zóo onverwachte bijeenroeping tot behandeling van dit voor stel? Kunt U in publieke zitting oie vraag be antwoorden De Voorzitter: De internationale toe standen zijn oorzaak van deze spoed-behande- ling. Wij hebben thans aanbiedingen en moeten toehappen. Ik behoef den heeren niet te herinneren, dat de leening van de Gemeente Rotterdam is mislukt door het torpedeeren. van de Kat wijk». Het is thans aiet geraden, te talmen. Misschien op dit uur kan er ver andering komen. Een gegadigde bijvoorbeeld doet het bod gestand tot Dinsdag, doch dit vervalt als de koers van de Staatsleening daalt tot 99 pCt. Als we straks de leening aan een van de gegadigden kunnen gunnen, meen ik, dat de Raad van Amersfoort een wijze daad heeft gedaan. De heer Jorissen: Datök U, M. de V. De Voorzitter: Verhmgt nog een van de heeren het woord over dit voorstel? Of inlichtingen? Zoo niet, dan vragen B. W. machtiging om op de voor de Gemeente voordeeligste voorwaarden de leening aan te gaan. De heer Hofland: Hebben B. W. aanbiedingen, verschillende, ik bedoel onder- handsche, aanbiedingen? En zijn die alle tot het zelfde percent? De Voorzitter: B. W. hebben aan biedingen van verschillende kantoren. Wij hebben er in 't geheel vijf. pe heef Jorissen: Mag Ik nog'een vraag doen? Wélke bédragen worden aangeboden? De Voorzitter: Allen bieden het volledig bedrag aan, doch tégen verschillenden koers, Allen bieden aan tegen 5 pet.,'behalve éen, die 51/8 vroeg, hetgeen B. W. onmiddelijk hebben afgeslagen. Gezien, den stand van de geldmarkt kunnen we geen ander rente-type verwachten. De heer Jorissen: B. W. hebben, sedert zij de antwoorden ontvingen zeker vergaderd. Zij weten dus welke bankier of kassier den voor de Gemeente voordeeligsten koers aanbiedt. Kunnen B. W. dit mee- deelen in openbare zitting en zijn zij daartoe- bereid? Welk aanbod achten B. W. het yoordeeligst voor de Gemeente? M. i. is er geen bezwaar, dat B. W. hun plannen' meedeelen aan den Raad. De Voorzitter: B. W. zijn daartoe bereid; doch in geheime zitting. Mededeelingen in openbare zitting zouden mogelijk bij een volgende leening van invloed kunnen zijn op de gegadigden. Ik doe daarom de deuren sluiten. De openbare vergadering wordt zes minuten later hervat. «P De Voorzitter: Dan komt nu in behan deling het voorstel tot aangaan eener defini tieve geldleening tot een bedrag van f 500 000 en daarbij het machtigen van B. en W. om de leening onderhands uit te geven tegen de voor de Gemeente voordeeligste aanbieding. Vraagt een van de heeren daarover nog het woord? Öf hoofdelijke stemming? Zoo niet, dan is het voorstel aangenomen. Vraagt een van de heeren nog het woord voor deze vergadering? Zoo niet, dan sluit ik de vergadering (te 4.22). Ook de Landstorm heeft thans zijn eigen weekblad. De ondertitel luidtEen nationaal weekblad, met medewerking van verschil lende militaire- cn burger-autoriteiten. Voor D. J, K uit Amsterdam, zullen hier morgen in de waterpolo-competitie tegen A. Z. P. C. uitkomen Piet Ooms en Kors., de kampioen-snelzwemmer korte baan van Europa. Als nu het weer maar niet al te ongun stig is. De plaatselijke afdeeling van »DeHanze« vergaderde Donderdagavond onder voorzit ting van den heer J. B u n n i k in de thans gerestaureerde bovenzaal van het patronaats gebouw aan de Elleboogsteeg. De notulenvan 29 April werden goed gekeurd. De vertegenwoordiging ter aandeelhou ders-vergadering van de Hanze-bank zal worden gedragen door de afdeeling. De beschrijvingsbrief voor de Donderdag hier te houden Bondsvergadering gaf weinig discussie. De plaatselijke afdeeling is noch tans niet genegen, ter wille van de voorge stelde contributie-verhooging haar kas uitte putten ten behoeve van de Bondskas. Tot afgevaardigden naar die vergadering werden benoemd de heeren Bunnik, Stenfert, Köllmann en Laur, Luycx. Zij krijgen geen bindend mandaat. Voor de jeugd-organisatie is thans alles gereed. Ofschoon zij meer is bedoeld voor jongelieden van 14 tot 20 jaar, zullen thans het meest welkom zijn 13- tot 16- jarigen. Bij de bespreking van pogingen tot ver betering van het credietwezen voor den klein e n middenstand werd opgemerkt, dat crediet tegen 7 pet. geen hulp is en de Regeering voor deze door haar bedoelde hulp beier het geld zou kunnen benutten van de Rijks-postspaarbank, grootendeels door de klein-middenstanders bijeengebracht. Bij de rondvraag verzocht een lid, ook eens niet-openbare vergaderingen te beleg gen, in den trant van de pijp-avonden van pastoor Roes, waarin men vrijer kan praten dan in tegenwoordigheid van verslaggevers. Het Bestuur meende, dat ei geen pers vrees behoeft te bestaan. Gesprekken van meer huishoudelijken aard worden niet opge nomen in de couranten-verslagen, die vooral vvanneer een vergadering zóo slecht is bezocht als thans steilig eenig nut stichten. Het Middenstands-congres zal dit jaar worden gehouden te Utrecht en wel op 14 en 15 September. Indien althans, in verband met het op de zelfde dagen te Amersfoort te.houden Ned. landhuishoudkundig congres, deze data niet alsnog worden verschoven. Mr. Wittemans, advocaat uit Antwerpen, zal hier Dinsdagavond in de benedenzaal der theosofische vereeniging spreken over »Le spiritualisme moderne*. Het Vergaderingslijstje toont welk een overlading er plotseling Dinsdag weer is. Tot dusver werden hier ter stede aan bijt na 3500 huisgezinnen broodkaarten verstrekt voor een totaal van naar schatting 14000 personen. De hoeveelheid ongebuild meel, hiervoor gedurende de 'maand Juni disponibel, be draagt 60000 K.G., waarvan er tot heden ruim 50 000 K.G. aan de bakkers werd ver strekt. Voor de maand Juli is een hoeveel heid van 75 000 K.G. (7.5 waggon-lading) aangevraagd. De bakkers worden er aan herinnerd, dat Maandag 28 Juni de eerste serie broodkaar ten vervalt. De tweede serie, bestaande uit circa 3500 kaarten, wordt dus Maandag door de bak kers, tegen inlevering van de oude brood kaart, aan huis bezorgd. Hiervoor werden reeds heden de nieuwe broodkaarten den bakkers toegezonden. De aanvragers van broodkaarten, die de afgeloopen week hun aanvragen inzonden, zullen Maandag 28 Juni met de tweede serie hun kaart aan huis ontvangen. Talrijke aanvragen moesten ter zijde wor den gelegd doordat of naam en adres van den aanvrager totaal onleesbaar zijn, of de naam van den bakker niet werd vermeld. Niettegenstaande de zeer hooge prijzen werd in de afgeloopen week 1500 pond visch door tusschenkomst van de Gemeente ver kocht, n.l, 960 pond bot en 540 pond paling. Door het stilliggen van de treilers te IJmui- den was de aanvoer van Noordzee-visch te gering en waren de prijzen daarvan te boog, zoodat slechts overbleef de aanvoer van de veiling te Harderwijk. Eenige keeren, bijv. Vrijdagochtend, was er zelfs totaal geen aanvoer, doordat de prijzen voor bót en paling resp. 24 en 26 cent bedroegen en dus deze visch. te Amersfoort voor 28 en 30 cent (commissie-loon, vracht en provisie inbegrepen) had moeten worden verkocht. Toch was de teleurstelling voor velen groot, daar er alreeds eenige honder den ponden vooraf bij de 3 bekende visch- handelaars waren besteld. Aangezien er echter weer verschillende treilers uitgaan, is het mogelijk, dat de toe stand te ljmuideu binnenkort weer normaal zal zijn. De vischsoorten van welke de prijzen bin nen enkele dagen weer voldoende laag zullen zijn om als volks voedsel te dienen, zijn: horsmaRreer, kleftic kleine schol. Dat Amersfoort hiervan, te beginnen vol gende week, moge profiteeren! Aan de Centrale eiermijn werden gister 71091 kipeieren verkocht voor f6.05 tot f7. J)e eendeieren deden f6.25 to' f6.35, de parelhoen- en de kalkoeneieren f6.50 per honderd. Men schrijft ons In dezen tijd van bulletins, communiqué's en andere ons overstelpende berichten wordt misschien een bescheiden mededeel! ng der jeugdige afdeeling Amersfoort van de Ned. vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland over het hoofd gezien. Het is daarom waarschijnlijk niet over bodig, dat er nog eens in meer uitgebreiden zin wordt gewezen op de den 30 Juni en den 1 Juli hier ter plaatse te houden Bijen- markt, op het terrein Amersfoort*, aan den Arnhemscbeweg tegenover »Het Stort*. Een bijenmarkt zal menigeen, wiens kennis omtrent bijen gelijk nul is, vragen. Gaat men nu met bijen ter markt Ik kan me voorstellen, dat men een paard, een koe, een keu naar de markt brengtmaar wat heb ik nu aan zoo'n bij Waarde lezer we zullen ze ook niet per stuk van de hand doen. Geloof niet, dat we zullen trachten U een doosje met éen bij te verkoopenneen, op die markt zult ge kunnen zien enkoopengeheele korven met bijen. Heele volken (geen volkeren s. v. p., zetter) komen en zullen ten verkoop staan. Op die markt zult ge U eenigszins een denk- deeld kunnen vormen van het imkers- (d.i. het bijenhouders) bedrijf. Erzullen korven en kasten zijn. Er zal honig en was, er zullen werktuigen en gereed schappen te bezichtigen zijn. Het is een eerste pogen van de afdeeling om hier, te Amersfoort, te komen tot het houden eener jaarlijksche revue over de bijenvolken, tot het trekken naar hier, naar dit schoone lustoord van ons vaderland, naar dit centrum van spoorwegen, van vreemde lingen, ook van die, welke komen van ver over de zee! Steunt deze poging! Het nimmer rustend Bestuur van onze gemeente gaf ook nu weder blijk van zijn werkzaamheid door het schenken van een subsidie. Steunt het pogen der jonge afdeeling en steunt dit door te komen kijken èn, zoo mogelijk, te koopen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5