Zaterdag 3 Juli 1915. No. 8589. 64e Jaargang. B IJ B L A D. Uitgave van de Naamloozc Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van CIceff". HOOFD REDACTEUR F. J. FRESISIBa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden r 1. franco per post ƒ1.15. Advertenticn i6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, Waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: EOHTSGRiiCHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit ïinmmer behoort ceu t K N N I S G E V l N 0 E N. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoafendheid. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat op Dinsdag 27 Julia.s. zal aanvangen het onderzoek tot het verwer ven van het bewijs betreffende het voldoen aan de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militiewet. Het bezit van dat bewijs geeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, de Vesting-artillerie of de Genie troepen aanspraak op een twee maanden korteren eerste-oefeningstijdvoorts geeft het bewijs aanspraak op inlijving bij het korps en in het garnizoen ter keuze van den dienst plichtige. voor zoover hij voor zoodanige inlijving geschikt is en deze met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Konink lijk besluit van 17 Juni 1912 (Staatsblad no. 188). Inlichtingen omtrent deze eischen zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer Ge meente. Het onderzoek zal, zoo noodig, op twee of meer dagen, volgende op genoemden datum, worden voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende gar nizoensplaatsen Amsterdam, Den Helder, 's-Gravenhage, Gorinchem, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de militieplichtigen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de mili tie te worden ingelijfd. De militieplichtigen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 9 Juli a.s, aanmelden bij den Burgemeester der Gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. - Zij moeten bij de aanmelding opgeven, in welke Gemeente zij aan het onderzoek wen schen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de Gemeente, waai zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten bovendien te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijks rekening legering en voeding wenschen te genieten. Aan de militieplichtigen, die zich voor het onderzoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving bestemd zijn, later bericht gezonden van de plaats (lokaliteit) waar en van het uur waarop zij zich voor deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen. Amersfoort, 1 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, Gelezen een verzoek van het Bestuur der vereeniging Ambachtsschool voor Amers- en omstreken» dd. 7 Mei 1915, waarbij onder overlegging der vereischte stukken, vergun ning wordt gevraagd tot het oprichten van twee smederijen en twee bankwerkerijen in het perceel alhier gelegen aan den Leusderweg, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie B, No. 499, Overwegende, dat de beslissing op dit ver zoek niet kan genomen worden binnen den in het eerste lid van art. 8 der Hinderwet bepaalden tijd, op grond, dat het ingestelde onderzoek nog niet is beëindigd, Besluiten de beslissing op het vermeld verzoek te verdagen. Gedaan ter vergadering van 25 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, „rg-, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door SPELT Czn., te Leusden, ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van eene graanmalerij, ten bghoeve waarvan gebezigd zul worden een ben«ine-motor van 10 P.K. in het perceel alhier gelegen aan dun Heiligenbergerweg, bij het Kadaster hekend onder sectie B, No. 115, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag den 12 Juli aanstaande des voormiddags te huif elf uren gelegenheid ten Raudhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren legen het uitbreiden van de oprichting iu te brengen. Tot hot beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 28 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door D. RUIJS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van eene drogerij van sigaren, door plaatsing van een electro-motor van 6 P. K. voor het drijven van eene tabaksnijmacbine, droogmachine en een kofiiespit, in het parceel alhier gelegen aan de Lange Beekstraat no. 21, bij het Kadaster be kend onder sectie B. No. 2131, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woens dag den 1-1 Juli aanstaande, des voormiddags te half elf ureD, gelegenheid ten Randhuize wordt gegeyen om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of 'an éen of meer zijner leden, bezwaren tegen he' uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn vo'gens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of me9r zijner ledon zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 30 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft ontvangen het studieplan 1915/1916 van de Neder- landsche Handels-Hoogeschool te Rotterdam. Belangstellenden kunnen deze brochure voor eenige dagen ter lezing ontvangen; aan te vragen bij den ondergeteekende HERMs. P. van HASFI.EN, Secretaris. .\mersfoort, 3 Juli 1915. De Algomeene Borg-Maatscliappij voor tien Middenstand. In een zeer slecht bezochte vergadering er waren tien belangstellenden, namelijk vier Bestuurders van «Handel en Nijverheid», de Directeur der Middenstands-credietbank en vijf middenstanders Dinsdagavond toen er, nog ongerekend den Roomsch-Katholieken feestdag, zooveel vergaderingen waren hield in den foyer van »Amicitia« de heer Cor Visser, uit Leeuwarden, een interessante lezing over de Algemeene Borg-Maatschappij voor den middenstand. Spreker begon zijn inleiding met hetgeen zoo dikwijls door de middenstanders wordt geuit: 'woorden en geen daden, zoodat er teleurstelling op teleurstelling volgt. Was dit 10 jaren geleden het geval, tegenwoordig kunnen die middenstanders dat bezwaar niet meer aanvoeren, want van al die vergade ringen zijn resultaten gekomen. Denken wij in onze eigen omgeving aan de pas opge richte Middenstands-credie^bhnk, het nijver- heids-crediet van een ton gouds dat de Gemeente verleende, en nu weer de Alge meene Borg-Maatschappij voor den midden stand naast de Middenstands-credietbank, die ook hier al aardig succes heeft. Vergeten we ook niet het informatie-en incasso-wezen, het handelsonderwijs, de bestrijding der on eerlijke concurrentie, het algemeen ijveren voor contante betaling. Zooals u allen weet, verleenen de midden stands-banken alleen crediet tegen persoon lijke of zakelijke zekerheidsstelling. Voor sommigen was dit een teleurstelling want, meenden ze, nemen we een aandeel van f 100 dan kunnen we f500 crediet krijgen. Wil echter een middenstander crediet hebben, dan zal hij een persoonlijke of zakelijke zekerheid moeten stellen. Een persoonlijken zekerheid bestaat in het stellen van een borgtocht. Reeds gewone tijden is het zeer moeilijk een persoon te vinden, die zich borg wil stellen, hoeveel te meer in deze abnormale tijden, waarin men niet weet wat morgen gebeuren zal. Ook zal niet iedere midden stander de noodige relaties hebben om borgen te kunnen vinden en degenen, die nog wel genegen zijn, scheppen daarom soms toe standen die niet verkieslijk zijn. Om eenige voorbeelden te noemen, haalde spreker het volgende aan. Een middenstander is borg voor zijn col lega B, met dien verstande, dat wanneer de borg A crediet noodig heeft, B als borg voor A zal optreden. Iemand, die even na denkt, weet hoe ongezond deze toestand is; het komt neer op het verleenen van blanco- crediet. En spreker geloofde niet, dat er Bank-directies gevonden zullen worden, die op zulke transacties zullen ingaan. Het gebeurt dikwijls, dat de leveran cier zich borg stelt voor zijn afnemers, wat óok niet te verkiezen is. Op deze manier verliest de middenstander zijn onafhankelijk heid; bij heeft zich te voegen naar den wil van den leverancier. De andere zekerheid, die de Bank verlangt, is zakelijke zekerheid, waaronder wordt verstaan hypotheek, beleening van polissen, in pand geving van roerende goederen. Bij hypotheek wordt geld geleend op vaste, onroerende goederen; terwijl polisbe- leening meestal voorkomt bij Levensverzeke ringmaatschappijen waarbij de verzekering- maatschappij haar eigen polissen beleent tegen een lage rente. In pand geven van roerende goederen is zeer goed mogelijk in den groothandel en daar wordt er ook veel gebruik van gemaakt, omdat die in pand geving gemakkelijk kan ge schieden. Groote partijen goederen worden opgesla gen in groote pakhuizen, veemen, waarvoor aan den eigenaar een bewijs, ceel, wordt af gegeven, dat beleend kan worden. Maar de goederen moeten zijn óf in de macht van de Bank, die het voorschot geeft, óf in de macht van der ;n (hierboven het veem). Voor middenstanders is dus het in pand geven van roerende goederen zeer moeilijk die roerende goederen zullen toch een deel van den winkelvoorraad uitmaken, en door het in pand geven, zal een deel van dien voorraad niet verkocht kunnen worden. Toch heeft het niet aan pogingen ontbro. ken om zoo'n veem in 't klein op te richten Te Utrecht werd een klein pakhuis ge huurd; het duurde niet lang, of er werden allerlei roerende goederen gebracht, zoodat zelfs overgegaan moest worden tot het huren van een grooter pakhuismaar de kosten van administratie, taxatie en pakhuishuur werden zóo hoog, dat de kosten voor het ver krijgen van crediet te aanzienlijk werden, zoodat het veem langzamerhand weer ver dween. In Frankrijk bestaat een wet, waarbij de mogelijkheid geopend is om op goederen, die nog onder den pandgever zijn, voorschot te verleenen. Maar het advies omtrent de werking dier wet lnidt zeer ongunstig. Het leveranciers-crediet verdweenwat niet te verwonderen was. Als er toch voorschot op de roerende goederen gevraagd wordt, zullen alle waarden, die daarvoor vatbaar zijn, reeds met een preferente schuld bezwaard zijn; komt daarbij dan nog voorschot op den win kelvoorraad, welke waarborg blijft er dan nog over voor de concurrente crediteuren? Immers geen enkele. Na op deze wij*e ongeveer de voorkomende zekerheidsstelling besproken te hebben, en de onmogelijkheid van die zekerheidsstelling voor den middenstand betoogd te hebben, moest er toch een middel gevonden wttrden om den middenstand te helpen en dat middel is gevonden in de oprichting van de Alge meene Borg-Maatschappij voor den midden stand. Het doel dier Maatschappij is, zich borg te stellen voor credietwaardige midden standers. De hoofdzetel dier Maatschappij zal hoogst waarschijnlijk gevestigd worden te Utrecht. Zij stelt zich op een zuiver commercieel, en niet op een philantropisch standpunt. Spreker wil daarmede aangeven, dat voor het reeds borgstellen der Maatschappij een premie betaald moet worden om zich tegen eventueele verliezen te kunnen dekken. Z. i. is het beneden den middenstand, philan tropisch geholpen te. worden. Evenals verzekering-maatschappijen tegen brand, ongelukken, enz., eigenlijk bang zijn, om bij voorkomenden brand, ongelukken, enz. de schade uit te betalen, evenzoo is de Borgmaatschappij bang voor insolventie van de debiteuren der Bink; d. w. z. komt een credietnemer zijn verplichtingen niet na en heeft de Borgmaatschappij reeds borg gesteld voor dien credietnemer, dan zal die Maat schappij de schade betalen. Maar die verzekeringmaatschappijen heffen een zekere premie voor de risico's die zij loo- pendeze premies zijn gebouwd op statistie ken, die reeds geruimen tijd worden opge maakt, zoodat voor het bepalen dier premies de noodige gegevens aanwezig zijn. Op de zelfde wijze denkt de Borgmaat schappij zich voor hare risico's te dekken, waarbij premies betaald moeten worden, waarvoor nog geen of zeer onvolledige statistieken bestaan, zoodat nog niet met ze kerheid meegedeeld kan worden, hoeveel percent die premie zal zijn. Wel is door spre ker zeker percent genoemd, maar dit is niet vaststaand; het kan minder of meer zijn. Van die premies zal dan een fonds ge vormd worden, waaruit dan de te lijden schade zal worden betaald. Bij het pogen om tot een goede statistiek te komen waarin de verhouding der cre- dieten tot de opvordering der borgen goed tot zijn recht zou komen, werd op tegenwerking van enkele grootbanken gestuit; crediet- en borgregisters, zooals elders bestaan, zijn in ons land niet aangelegd. Ook is overwogen de aanvragers in klassen in te deelen naar gelang van het risico, dat de Bank loopt, b.v. voor iemand die een 2e hypotheek op zijn huis sluit en een aan vullende borgstelling noodig heeft, is het risico niet zoo groot en zou een kleiner per centage in lekening worden gebracht. De Borg Mij. is een N. V. gecombineerd met onder linge waarborg, d.w.z. de Statuten der N. V. bepalen, dat wanneer eenmaal de premie is

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1