Stadsnieuws. verder tijdverlies zoo iemand schrijve over oorlogs-politiek geen boeken .meer en keere terug naar de Parijsche boulevards. De ontdekkingen, welke onze Duitscher op het gebied der wereldhistorie heeft gedaan, zijn inderdaad merkwaardig. Zoo zou Sir Edward Grey in den ochtend van Zon dag 2 Augustus al lang hebben geweten, dat de Belgische neutraliteit zou worden geschonden hoewel eerst in den avond van dien dag de Duitsche gezant te Brussel het ultimatum overhandigde. Iedereen wist van die schending, verklaart onze »Duitscher«. Dan toch stellig niet de Minister van Bui- tenlandsche Zaken van België, die, naar onze Duitscher zelf vertelt, des namiddags aan den Duitschen gezant om een verklaring vroeg, dat de onzijdigheid zou worden geëer biedigd. Wij zullen maar niet veel zeggen van al het geredeneer door dik en dun over de Engelsche motieven tot oorlogsverklaring. Onze Duitscher» namelijk wil, door de bewering, dat de schending der neutraliteit reeds op Zondagochtend aan Sir Edward Grey bekend was, goedpraten, dat Grey dien ochtend aan Frar.krijd den steun, den gewapenden steun, der Edgelsche vloot beloofde. Grey zal waarschijnlijk voor dergelijke literarische hulp jegens den schrijver van dit >J'accuse« niet dankbaar zijn. Want hoe dan uit te leggen, dat Grey nog Maandagmiddag in het Lagerhuis zei zeker telegram van den Belgischen Koning, houdende dringend ver zoek om diplomatieke tusschenkomst, niet wel te begrijpen? Hoe te verklaren,dat Grey dien zelfden Maandag zich nog afvroeg wat er eigenlijk te Brussel was voorgevallen? Volgens onzen Duitscher zijn alle Staten der Entente aan den oorlog geheel onschul dig: Rusland is het (blz, 172); Frankrijk is het (blz. 123); Engeland is het (blz. 141 167). Bovendien, waarom zoo vraagt hij. waarom te discussieeren over deze of gene reden, die Engeland tot den oorlog kan ge dreven hebben Is Europa een zedelijkheids- rechtbank om over huichelaars en pharizeeërs te oordeelen Zulk een vraag durft iemand stellen, die een boek schrijft onder den titel van »J'accuse«. Hij zelf doet niet anders dan den rechter spelen, maar in deze rol treedt hij op met volmaakte eenzijdigheid. Alleen de Duitsphe Staatslieden zijn van zijn beschuldigingen het mikpunt. Hoe eenzijdig haast schreef ik hoe be krompen zijn politieke blik is, blijkt niet minder in hetgeen hij over de houding van Frankrijk heeft geschreven. Hij kijkt enkel naar de grens incidenten, welke zich vlak vóór de oorlogs verklaring hebben voorgedaan verklaart de Duitsche klachten over aanval len verzonnen, die van Frankrijk gegrond, althans vermoedelijk gegrond en ten deele door Duitschland erkend, en concludeert ver volgens, dat Frankrijk enkel een verdedigings oorlog voert en, heusch, nooit een aanval- tegen het Duitsche Rijk heeft beoogd. Ik laat hier maar ter zijde, dat hij de woorden, in welke de Duitsche gezant den 3den Augustus de oorlogsverklaring deed, op geheel nieuwe, maar klaarblijkelijk on juiste wijs uitlegt, door het voor te stellen alsof, volgens dien gezant, de vliegeniers, die op 2 Augustus bommen hadden gewor pen op de spoorbruggen bij Karlsruhe en Neurenberg, over Belgisch grondgebied waren komen aanzetten dit kan men immers niet wetenvindt bij, en derhalve is 't heele verhaaj een verzinsel ik laat dit ter zijde, want het doet er bitter weinig toe. De hoofdzaak ligt in heel iets anders. Over dit andere vindt men in het boek geen woord. De hoofdzaak ligt in het antwoord door den Franschen Minister-president, den heer Vivani, gegeven aan den Duitschen gezant Von Schoen, toen deze op 31 Juli namens de Duitsche Regeering een vraag stelde van overwegend belang. Ik schrijf hier thans uit het Fransche Geel- boek over wat daar te lezen, staat in docu ment no. 117: »Le Baron de Schoen m'a demandé en terminant, au nom de son gouvernement, quelle serait en cas de conflit entre l'AUe- magne et la Russie, l'attitude de la France. II m'a dit qu'il viendrait prendre ma réponse demain samedi a une heure. »Je n'ai pas l'intention de lui faire une declaration a ce sujet et je me bornerai a dire que la France s'inspirera de ses intéréts. Le Gouvernement de la Républiqut :»e doit, en effet, compte de ses intentions qu' a son alliée». Het den volgenden dag verstrekte ant woord is in het Fransche Geelboeh niet te vinden, doch uit de Duitsche publication blijkt, dat de Fransche Minister zijn voornemen om een ontwijkend antwoord te geven heeft ten uitvoer gelegd. Duitschland wist nu, den len Augustus, volmaakt wat het van Frankrijk te verwach ten had. Het kan den Franschen Minister niet zijn ontgaan, dat in die omstandigheden zijn ontwijkend antwoord zoo helder was als het daglicht. Reeds de volgende dag heeft hem geleerd, dat Frankrijk stond tegenover een tegenstander, wien het voor alles te doen was om indien het dan tóch tot een oor log komen zou den eersten klap uit te deelen. Op dien dag bleek hem, dat deze tegenstander door geen uitnoodigingen tot conferenties, door geen besprekingen, door geen ontwijkende antwoorden zich wilde laten berooven van het strategische voordeel des snelsten aan vals. Met dit ontwijkende antwoord was feitelijk te kennen gegeven, dat bij een conflict tusschen Duitschland en Rusland Frankrijk niet onzijdig blijven zou en hiermede was de teerling geworpen. Het woord was nu niet meer aan de diplomaten. Over d't alles zwijgt het boek »J'accuse« met opmerkelijke volharding, Was in dat dikke boek geen plaats be schikbaar voor vermelding van no. 117 ^iit de Fransche verzameling? Onze Duitscher» heeft zich blind gekeken op kleinigheden. Hij heeft den advocaat willen spelen in den slechten zin des woords, zon der hiertoe het talent te bezittenhij heeft zich gewaagd aan tekstverandering en aan willekeurige interpretatiënhij heeft door groteske voorstellingen van wereldbekende gebeurtenissen zelfs den meest argeloozen lezer tot verbazing gebracht. Hij heeft zijn lezers tot wantrouwen gestemd en, als pleit bezorger, eigen glazen ingeworpen. We hebben hier geen enkel woord aan toe te voegen. Nu het bijna een jaar is geleden, dat de Europeesche oorlog ontbrandde,' moge het volgende chronologisch overzicht het geheugen scherpen 28 Juni 1914. Aartshertog Frans Ferdinand te Serajewo vermoord. 23 Juli. Oostenrijk richt een ultimatum tot Servië. 25 Juli. Oostenrijk mobiliseert gedeeltelijk (tegen Servië). 28 Juli. Oostenrijk verklaart den oorlog aan Servië. Gedeeltelijke mobilisatie in Rusland. 31 Juli. Algemeene mobilisatie in Rusland. Duitschland stelt een ultimatum aan Rusland: Nederland mobiliseert. Algemeene mobilisatie in Oostenrijk. 1 Augustus. Russische troepen overschrij den des avonds om 7 uur bij Swidden en bij Johannisburg de grens van Oost-Pruisen. 2 Augustus. Algemeene mobilisatie in Duitschland. Duitschland verklaart des avonds om 7.10 den oorlog aan Rusland. Algemeene mobilisatie in Frankrijk en België. Duitsche troepen bezetten Luxemburg. Duitschland stelt een ultimatum aan België. Fransche vliegers in Duitschland. 3 Augustus. Duitschland verklaart den oorlog aan Frankrijk en België. De Engelsche vloot gemobiliseerd. Italië legt een verklaring van onzijdigheid af. 4 Augustus. Engeland verklaart den oorlog aan Duitschland. Duitsche troepen rukken bij het Vierlanden-punt België binnen. Het Engelsche leger gemobiliseerd. 5 Augustus. De Duitschers vallen Luik aan. 6 Augustus. De Duitsche troepen trekken over de Fransche grens. De Russische cava lerie overschrijdt de Duitsche grens. Oosten rijk verklaart des avonds om 6.05 den oorlog aan Rusland. 7 Augustus. Montenegro verklaart den oorlog aan Oostenrijk. 13 Augustus. Engeland, gevolgd door Frankrijk, verklaart den oorlog aan Oostenrijk- Hongarije. 16 Augustus. Japan stelt Duitschland een ultimatum. 23 Augustus. Japan verklaart den oorlog aan Duitschland. 29 Augustus. Turkije mobiliseert. 28 October. Veroordeelend vonnis in het moordproces te Serajewo. Oostenrijk ver klaart den oorlog aan België. 29 October. Turkije opent in de Zwarte Zee de vijandelijkheden tegen Rusland. 4 November. Engeland verklaart den oorlog aan Turkije en Rusland, Frankrijk, België en Servië verklaren zich in oorlogstoestand met dat Rijk. Doodt de vliegen! Een medicus schrijft Met het oog op de talloos vele lijken op de slagvelden en de vliegen, die besmette lijke ziekten overbrengen, is het wenschelijk, dat ieder ter wille van zijn gezin alle vlie gen in zijn huis doodt of in vliegenkooien, vliegenkommen, aan lijmstokjes, enz. vangt, gelijk door de Gezondheids-commissie en de geneesheeren wordt aangeraden. Nu 't Augustus wordt, konen de de vieze dieren in drommen opzetter. Doodt ze onverbiddelijk. Een zeker en goedkoop middel ter be- bestrijding van de vliegen is volgens dr. Schock, te Trozberg het volgende Men vult een schoteltje met melk en hierin mengt men een theelepel formaline, dat men bij iederen drogist kan koopen. In het mid den van het schoteltje legt men een vlak geneden stukje brood, dat eventjes boven de melk uitsteekt. Het moet verbluffend zijn hoe veel vliegen men op deze wijze kan doodep. Natuurlijk houde men het schoteltje bui ten bereik van kinderen en van de p >cs. i In de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan prof. dr. H. A. van Bakel, uit Amsterdam. Morgen (Vrijdag) verleent de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht geen audiëntie. I In de Dinsdag door Provinciale Staten van dit gewest aangevangen zomerzitting werden naar de afdeelingen gezonden i het voorstel van Gedeputeerde Staten om f 100 subsidie te verleenen aan de (provin ciale) afdeeling Utrecht der V. P. N 1 de Begrooting voor 1916, sluitend in ont vangst en uitgaaf met f 474 338 30, met het voorstel om 15 opcenten te heffen op de hoofdsommen der Grondbelasting voor de gebouwde en ongebouwde eigendommen en op de Personeele belasting, de voorstellen om de subsidiën voor de Handelsschool en voor de Industrie- en huis houdschool te verhoogen tot f 1943 en f 1950, l en de voorstellen om voor het onderzoek omtrent een Centrale drinkwater-voorziening een crediet te verleenen van f 3237 en om aan het U. L. G. een crediet te verleenen van f 200 voor zijn commissie voor stalver- betering en- f 200 voor de commissie tot keuring van gewassen te velde. De vergadering wordt, gelijk we reeds meedeelden, 20 Juli hervat. i Hoe uitnemend de Bedrijfs-commissie zorg de voor de Amersfoorters blijkt telkens. 1 Dat Nijkerk den gasprijs moest verhoogen, vermeldden we reeds. Nu heeft ook Apel doorn den prijs van het lichtgas gebracht op 7 en dien van het kook- en het kracht- gas op 6 cent. En als in den meest gewonen tijd worden hier door de Gemeente-waterleiding de straten en de goten uitgespoten, dat het zoo'n aard heeft, hetgeen mogelijk is omdat er in tijds is gezorgd voor een Hinken voorraad motor olie. I Het boek 'Amersfoort als woonplaats» is thans in den boekhandel verkrijgbaar; ge brocheerd en in een keurig net omslag voor slechts fi.25. Ingenieur J. W. Verloop, chef van tractie en materieel der Ned. Centraal Spoorweg maatschappij, heeft tegen 1 Januari pensioen aangevraagd. Het kantoor van de firma H. Gerritsen is aan het plaatselijk telefoonnet aangesloten met no. 393. I Het nummer voor de interlocale gesprek- ken blijft 24. I Voortaan mogen reizigers, voorzien van plaatskaarten H. IJ. S. M. waarin begrepen j is het traject Utrecht De Bilt (dus bijv. óok een reiziger met een plaatskaart Rotter- j damApeldoorn) zonder bijbetaling op de treinen N. C. S. naar en van het buurtstation te Utrecht reizen en wordt bagage H. IJ.S.M. op dit traject vervoerd met buurttreinen. j Hedenochtend had in de kapel van het seminarie der Oud-bisschoppelijke klerezie de jaarlijksche prijsuitdeeljng plaats. Maecenas was prof. C. Wijker, pastoor der Oud-Katholieke gemeente, hier. I Overgangs-examens Gymnasium; bevorderd van kl. I tot IIA. G. Beets (Baarn), P. van den Burg (Amersfoort), F. J. Herman (id.), Ma. Ta. Hoog (id.), J. Knaap (id.), Ha. Wa. Kolff (id.), La. Ha. de Lange (Nijkerk), E. Aa. Ta. Aa. van Lit (id.), J. J. Peters (Seminarium), M. A. van Rijn van Alkemade (id.) F. Schrijver (Harderwijk), Th. A. Thomas (Baarn), Wa. Ca. Ja. E. Wagtho (Amersfoort), Aa. j. A. Wilbrink (Achterveld). voorwaardelijk: P. L. de Graaff (Semi narium), Ca. Aa. Lindenberg (Baarn), E. Ca. Ongerboer (Amersfoort), Pa. E. Ritman (id.); niet-bevorderd2; van kl. II tot kl. IllJ. Tb. Bakker (Se minarium), J. A. Bremer (Hoogland), Ha. Ca. Ga. Fehrmann (id.), Ja. Fa. van Haselen (Amersfoort), S. Knoppers (id.), Ka. Ca. Mid delburg (id.), C. F. Nieuwenhuizen (Semina rium), N. Prins (id.), S. C. van Randwijck (Amersfoort), F. T. van der Steen (Semina rium); voorwaardelijkTh. Moleman (Seminarium), niet-bevorderd: 6; van kl. III tot kl. IVF. J. Callenbach (Nijkerk), J. C. Conijn (Seminarium), W. J. Derksen (Leusden), D. Koning (Amersfoort), Th. L. Kortbeek (id.), T. H. Lankamp (id.). F. H. van Lent (Nijkerk), J. J. Moolhuizen (Ermelo), Ja. E. de Reede (Amersfoort)J. J. Spit (Seminarium), K. W. Staal (id.), Pa. Ha, Ca. van Veen (Amersfoort), Ra. Wa, van Vollenhoven (id.), niet-bevorderd1 van kl. IV tot kl. VMa. Wa. Best (Amersfoort), A. Dumont (id.), C. C. van Essen (id.). S. M. J. van de Poll (id.). E. D. I.. Spelberg (id.), 11. B. Spijkerboer (Harder wijk). M. A. l'hiel (Amersfoort), C. van der Wal (Hoevelaken), voorwaardelijkHa. Ga. Donner (Amers foort), E. Schimmel (Scherpenzeel), Ca. Aa. Ja. Seyffardt (Amersfoort), niet-bevorderd2 van kl. V tot kl. VI: P. J. Conijn (Semi narium), J. C. Houbaer (Amersfoort), K. van der Knoop (Leusden), P. J. Kooiman (Amers foort). Da. Sa. van Lent (Nijkerk), Ja. Aa. Aa. du Quesne van Bruchem (Baarn), G.A. Smit (Seminarium), P.. D. E. Teixeira de Mattos (Amersfoort), voorwaardelijk: H. A. J. Hotz, niet-bevorderd1 Aan de toelatings-examens tot de Hoogere Burgerschool te Amersfoort is deelgenomen door 68 kandidaten. Geslaagd zijn: voor de vierde klasseJosina E, van 't Eind (voorwaardel.); voor de derde klasseGa. Ka. Panjer (Baarn, voorwaardel.) en J. W. D. Schafte- naar (Harderw.); voor de tweede klasse: Je. Crop (Baarn) en W. Heere (Baarn) voor de eerste klasseB. van Achterbergh, J. M. M. Beaufort, L. Beernink (Nijkerk), H. Bekker (Harderw.), P. H. A. Bekking, Pa. Ma. van den Berg, H. N. Bierman, Ce. Ja. Bonk, H. van den Bos (Ermelo), D. Bouman (Veenendaal), W. C. J. Bruinier (Zeist), P. L. Burggraaf (Baarn), W. J. Bijle- veld, J. H. Carpentier Alting, M. J. van der Colk, Ma. Pha. Dohna, Ne. Wa. Douma (Woudenberg), Wa. Ebbink, W. van Enst, J. Entrop, J. F. A. van Weezei Errens, J. W. P. van Geelkerken, J. H. van Goor, P. B. Gorsira, H. Ch. Gray, Th. van Haselen, J. A. van der Hoeve (Utrecht), C. Hooykaas, C. K. Keete, A. H. de Klerck (Veenendaal), Ca. Kruis, l.ucie F. E. Kruisinga, J. H. van Kuyk, L. M. H. van Lelyveld, H. Levy, J. W. H. van de Meene (Veenendaal), A. Meijer (Utrecht), J. K. G. Müller, H. J. F. Naarding, Th. Perelaer (Arnhem), Wa. Le. Pet, J. C. P. Peters, J. J. P. Renes, H. de Roo van Alderwerelt, Aa. Pha. Schreuder, H. E. Smits, J. A. Uding, P. van Veen, L. H. Vrijman, Ph. W. Wöhrmann (Baarn), J. A. Woudenberg en W. Th. Zweers. Bij de leerlingen die buiten Amersfoort zijn opgeleid, is dit naast hun naam vermeld. Afgewezen zijneen kandidaat voor de derde, eene voor de tweede (toehoorderes), en tien kandidaten voor de eerste klasse. Mejuffrouw R. P. C. Fransen slaagde aan de Rijks-universiteit te Leiden voor het eerste Natuurkundig examen. De heer J. Verhoef werd aan 's-Rijks- veeartsenijschool bevorderd van het 3e naar het 4e studiejaar. Als er vergunning voor wordt verleend door de politie dan zal het volkszang-orgel langer dan éen dag te Amersfoort blijven. Zou 't nóg mogelijk wezen, Maandagavond bijvoorbeeld op den Hof een demonstratie te geven Als zij, die zoo ijveren voor verbetering van den volkszang willen meewerken, kan er een geïmproviseerde zanguitvoering wor den gegeven, die klinkt als een klok. De heer Kilsdonk is er in geslaagd, een succes-film van de Haarlemsche film-fabriek te verkrijgen en zal die ook morgen doen projecteeren. Men zie de advertentie hierneven. Aanstaanden Zondag wordt de waterpolo- competitie weer buiten Amersfoort voort gezet. De A. Z. P. C. gaat dan naar D.J. K., te Amsterdam. Ook dit jaar zal er vanwege de V. P. N. geen pluimvee-cursus worden gegeven voor onderwijzers met de landbouw-akte. Verleden jaar moest hij uitgesteld om den oorlogstoestand. Thans ontbreekt, mede door het in gereedheid brengen van het Centraal proef-fokstation, den heer H. B. Beaufort de tijd om zich te belasten met leiding. Gelijk uit het vergaderingslijstje blijkt, komt Amersfoort allengs meer in trek voor het houden van jaarvergaderingen van lan delijke corporaties, waardoor onze goede stad alweer meer naar buiten bekend wordt. Op 22 Augustus vergadert het College van Ned. dansonderwijzers, onder leiding van den heer Th. P, A. Klaassen. Den volgenden dag worden niet minder dan tien nieuwe dansen ingestudeerd. Den 11 September zal de Ned. vereeniging voor Gemeente-belangen hier haar jaarver gadering houde'- De plaatselijk afdeeling van den Ned. Roomsch-Katholieken Volksbond zal half Augustus 20-jarig bestaan herdenken, het geen verleden jaar wegens de tijdsomstan digheden werd uitgesteld. Bij 'Staatscourant» no. 157 zijn gevoegd de Statuten van het Roomsch-Katholieke patronaat »St. Gerardus Majella», gevestigd te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2