Stadsnieuws is inderdaad onzijdig gebleven en een vol komen zelfstandig, onzijdig Nederland vormt voor Dultschlaiid oen flankdekking van groote waarde. Aan den anderen kant is de onnatuurlijke toestand aan den Scheldemond meer dan een gebrek aan schoonheid in het Engelsche beeld van het toekomstige Europa. De be vestiging van Vlissingen door Xederland vormt daarin zelfs een leelijke vlek. Het is wel jammer, dat Churchill zich over dat punt niet heeft uitgelaten. Aanstaanden Zondagochtend hoopt hier in de Luthersche kerk voer te gaan ds. P. J. van Oosten, uit 's-Hertogenboschin de Remonstrantsche kerk ds. C. M. A. A. Lindeman, uit Waddinxveen. De Tweede Kamer heeft Dinsdag na lang durige discussie, doch na in comité-generaal te zijn geweest, zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot iu dienst houden van de Landweer tot 31 December «9*5- In de Dinsdag voortgezette zomerverga dering der Provinciale Staten is de Provin ciale Begrooting van 1916 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 474 SiS-SO, met een post souvoorzien» van f26 046.31. Bepaald werd, dat 13 opcenten zullen worden geheven op de hoofdsom der Grond belasting voor de gebouwde en de onge bouwde eigendommen en 13 opcenten op de Personeele belasting. De gezamenlijke op brengst dezer opcenten wordt geraamd op f 27S 766.5S. Voor Middelbare Handelsschool te Amers foort werd het Provinciaal subsidie verhoogd van f1715 tot f1943, onder bepaling, dat dit subsidie kwartaalsgewijze, en wel bij den aanvang van ieder kwartaal, betaalbaar zal worden gesteld, doch niet alvorens door Gedeputeerde Staten zekerheid is verkregen, dat ook de Rijks- en Gemeente-subsidiën tot de opgegeven bedragen, resp. van f8000 en f 5900 per jaar, over het betrekkelijke kwar taal zullen worden of zijn uitbetaald. Het subsidie voor de Amersfoortsche In dustrie- en huishoudschool werd verhoogd van f 1715 tot f 1950. Aan het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde werd een subsidie verleend van f zoo voor zijn commissie tot keuring van gewassen tc velde. De (provinciale) ufdceling Utrecht der V. P. N. ontving weder een subsidie van f 100. Al deze besluiten werden genomen z. h. st. Burgemeester en Wethouders schreven on der dagteekening van 15 Juli aan den Raad Tot op heden wordt het vliegterreiu te Soesterberg tevens gebruikt voor het doen van vliegerwaarnemingen door het Kon. Neder- landsch Meteorologisch Instituut. Omdat het bezwaarlijk langer gaat, deze beide diensten op een terrein gevestigd te houden, is omgezien naar een nieuw terrein voor de vliegerwaarnemingen. De Hoofddirecteur van het genoemde In stituut heeft ons namens den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel verzocht, te willen bevorderen, dat voor dit doel wordt beschikbaar gesteld een gedeelte van de Leus- derheide. en wel dat deel, gelegen ten Oosten van het militair oefenterrein en ten Noorden van de Pyramide van Austerlitz. Het bedoelde terrein vormt een deel van dat. hetwelk krachtens (le Wet van 7 Juli 1887, Stbl. no. 124, ter beschikking is gesteld van het Rijk. Departement van Oorlog, voor het houden van militaire oefeningen. Bij die overeenkomst werd een gedeelte in voortdurend gebruik afgestaan, een ander deel gedurende éen dag in de week. Het door het Instituut begeerde terrein maakt deel uit van het laatste. Volgens daaromtrent ingewonnen inlich tingen heeft het Departement van Oorlog r.iet het minste bezwaar tegen een verhuring van het begeerde stuk aan het Instituut. Naar het ons voorkomt, bestaan er ook dezerzijds tegen die verhuring geen beden kingen. Daarom zijn wij met genoemden Directeur in nader overleg getreden omtrent de voorwaarden van huur en verhuur. Aanvankelijk waren wij de mcening toege daan, dat een eventueele verhutitig inbreuk zou maken op de bepalingen, tot stand ge komen krachtens genoemde wei. De Minister van Oorlog heeft echter als zijn mcening te kennen gegeven, dat voor de tot stand komi 11 g van het contract geen wijziging van de over eenkomst, goedgekeurd bij meergenoemde Wet van 7 Juli 1887, noodig is. Wij kunnen ons met deze meening thans wel vereenigen, al komt het ons nu geraden voor, de bepalingen van huur en verhuut zoo nauw mogelijk te doen aansluiten bij die van voormelde overeenkomst. De huurprijs is gesteld op f 100 per jaar. De grond levert thans niets op, zoodat een vergoeding tot dit bedrag billijk is te achten. Wij hebben de eer U voor te stellen te besluiten een overeenkomst aan te gaan, voor een tijdperk, gelijk aan het nog onverstreken deel van den duur waarvoor bij art. 12 der overeenkomst van 28 Mei 1887 terrein van de 1 .eusderbeide aan den Staat der Nederlanden is verhuurd geworden, zullende de daarom- trentgemaakte bepaling in art. 13 dier over eenkomst mede op deze van toepassing zijn. De huur zal worden geacht te zijn iugegaan met den dag, waarop de overeenkomst zal worden geteekend. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus benoemd tot Directeur van het post- en telegraafkantoor hier de heer C, I?. Jibben, hoofdcommies der telegrafie, thans Directeur te Zandvoort. De heer J. G. Groote Balderhaar ten Velde Jr. legde voor de commissie uit de Nerfer- landsche organisten-vereeniging te Amsterdam met zeer gunstig gevolg af het examen voor organist. De 5 candidaten der Hoogere Burgerschool hier, die deelnamen in de eerste groep voor het eind-examen, zijn allen geslaagd, met name: mejuffrouw 1'. B. J. Molmer en A. J. A. Prange, L. Stas, G. L. van Straaten en J. Wolfswinkel. Van de 23 candidaten werden er gister 2 afgewezen. Het Mulo-diploma A werd alsnog behaald door de jongedames A. M. B. Doornbos, C. C. Kemper, A. M. van der Knoop, Math. Kolff, G. W. M. M. Leverland en Th. S. Schreuder, allen leerlingen van de openbare Meisjesschool. V'Louis Racmaekers heeft voor het Propa- ^hnda-comité voor algemeene oefenplicht der vereeniging «Volksweerbaarheid» vier prenten geteekend, die er zijn mogen. De eerste heeft tot opschrift »Ieder voor zich en Jan ingeloot voor ons allen» en toont een flink soldaat in veld-tenue met een paar heldere kijkers, bij een grenspaal van ons land de wacht houdend bij het rood- wit-blauw. Een paar slappe jongelingen geven er de voorkeur aan. de handen in de zakken te houden en. 111 plaats van hun plicht te doen tegenover het vaderland, hun tijd te gaan verlummelen in een café. Heel raak is ook het onderschrift, waarbij de soldaat zegt «Mooie jongens! Voor mij heet het >dure plicht*, maar als die kerels aan de beurt zijn, wordt het »drijven naar den oorlog*. De tweede plaat verbeeldt »de vrijgestel den*, een paar luibuizen, die den dag dood slaan met vischjesvangen. Amper komen ze uit hun inertie als een afdeelin'g I.andstor- mers hen voorbijtrekt. De dialoog der quasi- visschers is: *lk zit hier best en me broer verde digt voor onze femicljc het vaderland* en »Ik ben fijn »eenigc kostwinner*. De derde brengt in beeld de les van België en bevat als onderschrift de waarschuwing van een Belgisch socialist aan zijn Neder- landschen kameraad: »Ik had volop werk en verdiende goed geld, maar onze Partij heeft zich altijd verzet tegen de landsver dediging en nu lijden wij honger en gebrek*. De vierde stelt voor de oorlogspartij* in Xederlandeen welgedaan burgerpaar in leunstoel met slaaprol vredig aan de thee tafel gezeten. Het onderschrift luidt>Ja, "t is wél waarwij Hollanders hebben altijd bekend gestaan als opvliegende, bloeddor stige vechtersbazen, net precies als de Ita lianen*. De platen hangen voor in Veenendaals's boekhandel aan de Langestraat. Dat het werk van Dirk Harting ook aan «allerhëchsten Stelle» de waardeering geniet, welke het zoo ten volle verdient, kan wel hieruit blijken, dat het Bestuur van *Arti», te Amsterdam, als premie voor zijn leden aanbiedt Harting's ets »De Brouwersgracht te Amsterdam'. Aan generaal-majoor J. H. Knel is, te rekenen van 15 Juni, een nader Rijks-pensioen toegelegd. Reserve-kapitein J, C. S'oett heeft verzocht, ontheven te worden van zijn functie als afdeelings-commandant in het interneerings- depot bij Soesterberg. Op 2 September zal te 's-Gravenhage een examen worden gehouden tot toelating tot den cursus oor reserve-kader bij de bereden artillerie, welke 1 September te Ede aan vangt. Bijzonderheden in «Staatscourant» no. 169. Tot vaandrig bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd de reserve-sergeanten der gre nadiers G. LI. Edikhoven en J. A. Merkman. Gistermiddag om half vier is «De volks zanger», het orgel van de R.K. vereeniging voor volkszang, hier aangekomen alras om stuwd door een groot aantal kinderen. Het paard, dat een heelcn trek had gehad, vooral den Berg op, moest noodig naar stal. Vanochtend echter om io uur liet het heel mooie instrument eenige zijner liederen hooren I voor het Stadhuis, vervolgens voor het hoofd bureau van politie en begon daarna zijn tocht door de stad. Hedenavond 8 uur is 'top den Hof. Het 67ste Landbuishoudkundig congres, dat van 13 tot 15 September hier zal wor den gehouden, belooft zeer belangrijk te worden en zal, mede omdat er dit jaar geen tentoonstellingen op landbouwkundig gebied plaats hebben, druk worden bezocht. Reeds kan worden meegedeeld, dat de heer V. R. Y ^roesen zal inleiden het ge wichtige vraagpunt der Rijks-subsidie. De heer F. B. I.öhnis, Inspecteur van den landbouw, zal mededeelingen doen over paar denvordering in mobilisatie-tijd. De heer Molhuysen, consulent voor buiten- landsche zaken van de Friesche Maatschappij van landbouw, zal spreken over de vertegen woordiging van den Nederlandschen land bouw in het buitenland. Gelijk bekend, is de heer Van Rhijn, te Londen, tot dusver de eenige vertegenwoordiger van dien aard. Dr. Sirks, te Haarlem, zal te berde bren gen de nieuwe kruisings-theorie van dr. Lotsy. Dat prof. Hugo de Vries het contra zal doen hooren, is niet aan te nemen; doch vrij zeker zullen dr. Tjebbes en dr. Johanna Westerdijk hun meening hierover ten beste geven. De heer H. C. Reimers, leeraar aan de Hoogere land- en boschbouwschool te Wage- ningen, zal behandelen de nieuwe Paarden- wet. In verband met deze onderwerpen zullen de Ministers van Landbouw, van Buiten- landsche Zaken en van Oorlog hoogst ver moedelijk een deel der beraadslagingen bij wonen, waarvan de prce-adviezen binnenkort 1 worden verzonden. Geheel naar den wensch van den Voor zitter van het congres, mr, A. G. A. ridder Van Rappard, zorgt de plaatselijke commissie van voorbereiding er voor, dat met het nut tige het aangename wordt verbonden. Zoo zullen excursies worden gehouden naar de model-boerderij »Vinkenhoef«, waar indien de omstandigheden meewerken - den congres sisten een zeer goed bedachte verrassing wacht; naar den proeftuin van de tuin- bouw-vereeniging «Amersfoort* en naar het centraal-fokstation der V. P. N. De vergaderingen worden gehouden in de groote zaal van «Amicitia*. Zooals bekend mag worden verondersteld, behoort tot de taak van de «Centrale Werk gevers Risico-Bank» het bevorderen van de veiligheid en goede hygiënische toestanden in Nedcrlandsche fabrieken. Op verschillende wijzen heeft zij getracht waar zulks wenschelijk was den vei ligheidstoestand in fabrieken te verbeteren en tracht zij voortdurend belangstelling te wekken in het voorkomen van ongevallen. Zoo werd nog niet lang geleden de moge lijkheid geopend, werklieden in dienst van de bij haar aangesloteh werkgevers een gratificatie te verleenen, wanneer die werk lieden zich op het gebied van ongevallen- voorkoming verdienstelijk hebben gemaakt. Thans heeft de Risico-Bank weer een nieuw middel verzonnen om die belangstelling op te wekken en gaande te houden. Nu is de bioscoop in dienst gesteld om de bij de Risico-Bank aangesloten werkgevers en hun personeel te laten zien op welke wijze onge vallen kunnen ontstaan en door welke hulp middelen die ongevallen kunnen worden voorkomen. Een dergelijke hoogst leerzame bioscoop voorstelling zal zeer binnenkort ook hier ter stede worden gegeven, en wel in de bioscoop «De Arend». Er werd reeds een datum vastgesteld, doch juist op een dag, waarop menig werkgever zoowel als veel werklieden door andere bij eenkomsten van deze hoogst nuttige uitnoo- diging geen gebruik zou kunnen maken. We haastten ons dan ook, aan de Directie der Bank te verzoeken, zoo mogelijk een anderen avond alsnog te kiezen. Behalve de bewegende beelden op het ge bied van beveiliging van werktuigen worden films vertoond, die betrekking hebben op hygiënische toestanden in fabrieken en werk plaatsen, terwijl andere in beeld brengen het verleenen van eerste hulp bij bedrijfs ongevallen. Zij, die een Groene Kruis-cursus volgden en de mannen-colonne van het Roode Kruis kunnen hier óok veel leeren. Zoodra we antwoord hebben van de Bank- directie melden we definitief welken avond men wordt verwacht in «De Arend». Inmiddels: zegt het voort! Het o-jarig zoontje van den heer Th. S., aan de Groenmarkt, geraakte Dinsdagmiddag van school komend in de sluiskolk aan het Spui. Het mocht Willem Pot ten slotte geluk ken, den knaap weer op den beganen grond te brengen, waarna ten huize van den heer H. E. van Sweden door dr. M. van der Hoeve en den heer J. M. Reinboud, lid van de Roode Kruis-colorine, de kunstmatige ademhaling werd toegepast, zoodat al vrij spoedig de kleine drenkeling kon worden terug gegeven aan zijn ouders. De Minister van Landbouw heeft aan de slagerspatroons-vereeniging deen berichten, dat er geen voldoend aantal varkens is om de levering te kunnen doen doorgaan. Volgende week en misschien ook de daarop volgende zullen dan ook geen zoogenaamde Regeerings-varkens worden geleverd. Een prijsverhooging van varkenvleeschen vet zal wel hiervan het gevolg moeten zijn. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomen een dumestasch, een horloge, een kettinkje en twee portemonnaies met eenig geld. Een witte herdershond is meegeloopen met cavalerie, die, op marsch zijnde, hier doortrok. De politie kent de tegenwoordige verblijf plaats van het heel mooie dier. De politie maakte proces-verbaal op tegen twee koffiehuishouders, wegens het na bezetten .ijd hebben van bezoekers in hun lokaliteiten. De Commissaris van politie in de 2e af- deeling te Utrecht waarschuwt, op grond van ingekomen klachten, tegen A. Janssen, zich noemende Directeur der Eerste Neder- landsche Risicobank voor den Land- en Tuinbouw*, gevestigd te Utrecht, kantoor houdende in perceel 54 aan de Koekoek straat aldaar, welke Rank alléén bestaat in de verbeelding harer Directie. Richt uw huis zoo goed en degelijk en sierlijk en kostbaar in als gij maar wilt; als gij echter vergeet, aan het goed humeur een plaatsje te geven, is het eenzaam en doodsch en benauwend. Suikerzeep. Tot dusver werd suiker alleen in de zeepindustrie gebruikt als vul materiaal bij mindere soorten. Onlangs is echter aangetoond, dat suiker in zeep de kwaliteit niet vermindert, doch haar integen deel verbetert. Vele wasscherijen hebben het gebruik van suikerzeep ingevoerd, omdat men heeft bevonden, dat men met die zeep allerlei stoffen en kleuren met succes kan behandelen, die gewoonlijk naar een stoomerij worden gezonden. Van een verterende wer king is geen sprake. Verder is het opmer kelijk, dat deze zeep in water drijft. AM8TERDAM8CHE SNUFJES Van den dag een nacht maken. (Van een onzer Amsterdamsche waarnemers.) We hebben eens beweerd we beweren zooveel; dat brengt ons beroep mee dat dr. Kuyper bij voorkeur in den nacht werkt, en dat hij, wanneer hij overdag over een zeer gewichtige zaak moest nadenken, of iets zeer belangrijks bad te schijven, een kunst- matigen nacht in zijn werkkamer maakte; hij liet de gordijnen zakken en stak het gas aan, enkel en alleen om in de goede stem ming te koinen. Hoewel wij een en ander uit zeer goede bron hadden vernomen, bleek het grootendeels een legende te zijn. Zijne Excellentie deed ons althans weten, dat hij juist bij voorkeur bij daglicht werkte, en hij sprak er zijn verwondering over uit, dat wij zulke «praatjès* hadden kunnen gelooven. Dr. Kuyper mag, zooals gelukkig nog de meeste menschen, er een afschuw van hebben, van den nacht een dag en van den dag een nacht te maken, hier te Amsterdam zijn er velen, die meenen, dat de dag dient om te slapen, terwijl de nacht er is om wakker te zijn. Vooral de z.g. gegoeden houden in het algemeen niet van vroeg opstaan. Als men er nu om negen uur uit is, willen we er niet over praten; maar wij kennen tientallen kern gezonde jongemannen, die nimmer vóór twaalf uur ontwaken. «Mijnheer is nog niet bij de hand*, zegt het dienstmeisje, als men om elf uur mijnheer opbelt. Toen de Gemeenteraad besloot, de ver plichte 9-uurs-winkelsluiting in te voeren, werd er voorspeld, dat men den invloed van dezen maatregel onder alle lagen der be volking van de hoofdstad zou merken. Ieder zou gemiddeld minstens een uur vroeger naar bed gaan en de ochtend zou vroeger beginnen voor iedereen. Maar helaas, matineus was de Amsterdammer nimmer en dat zal hij ook wel nooit worden. Het lange slapen bleef in eere en het bleef erg nnfatsoenlijk, reeds vóór negenen naar kantoor te gaan. Wel zijn gedurende de zomermaanden enkele kantoren thans reeds om 8 uur ge opend, maar dit zijn uitzonderingen, en het groote publiek lacht er om, 'of spreekt er schande van. Daarentegen vindt men het nog steeds normaal, waneer 's avonds om half negen een vergadering begint, die om twaalf uur of om half één eindigt, cn wat warms te nuttigen tusschen 12 en 2 in het holst van den nacht -r- is chic. Enkele Amsterdammers ziju er thans op uit, den dag 'en den nacht radicaal om te wisselen. Zoo is mr. Floris Adriaan van Hall, de President van het Paleis van Volksvlijt, te spreken uitsluitend tusschen 4 uur's mid dags en 7 uur 's morgens, en bij voorkeur na het tweede ontbijt; dat is omstreeks middernacht. Maar mr. Van Hall is een man van 77 jaar, die zijn eigenaardigheden heeft. Men kan hem rustig laten begaan. Dat jongere menschen hem in zijn toch in ieder geval zeer buiten middelpuntige levenswijze willen volgen, teekent de tijden en de menschen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2