Unifoi Holland Noord-Am W. A. H )©O0©0© 0 METHORST V, Bebeerend Vennoot Vennooten H. 0 MIWRHUIZKN 15 (naast de Neder Belasten zich met alle s Q zaken, verhuren loketten 0 en Smelt vrije ®®®©0®0©0 GOHI! 5'/., [iCt.4. rundbrieven ni. Wiustaa' 5 n v Terugkoop '/a I'Ct. benei Alles volgei GEPLAATST tot op 1 TERUGGEKOCHT AGENT VOOR AMERSFOORT: Amersfoortsch Wisse alwaar tevens de Juli- Berkei Bank van Huydei Bijkantoor 4 KortsgracJat 22 OPEN en GESLOTE SAFE II I EL ILLETON. T 311 ri 1. i) De zomerzon brandde geweldig op het veen zoodat de lucht trilde van de hitte boven d« bruine heide. Onafzienbaar strekte zich di vlakte uit; de eenige verhevenheid, uren it den omtrek, waren de eiken en dennen, di< om de met paardekoppen versierde gevels de huizen van Spreckholm stonden. Het turf steken was at'geloopen, het hooien begonnen het lastige hooien, ver weg op de weilanden bij Fischerhude. Want het veengras is bitter en niet geschikt voor voeder. Eigenlijk hadden de Spreckbolmers geen uur over gehadmaar er moest iets gedaan worden, dat geen uitstel kon lijden. Klaas Bortfeld. het oude dorps hoofd, had, onpractisch als hij was, juist den allerongunstigsten tijd voor zijn heengaan uitgekozen, zoodat de kolonie eerst een dag verloor met zijn begrafenis op het Grasdor- ferkerkhof en nu nog een tweeden moest verspillen met het kiezen van een nieuw hoofd' Twee kolonisten kwamen in aanmerking, twee vijanden van oudsher; de eigenaar van de oudste en rijkste kolonistenhoeve, Hïnnerk Brinkmeier, midden in de plaats, en Luerkc Voss, wiens erf aan het uiterste einde lag. Hinnerk Brinkmeier was als 't ware iemand van ijzer, die nooit zou dulden, dat het recht der Gemeente werd gekrenkt. Luerke Voss daarentegen gleed als een aal om elke moei lijkheid heen en zou de Gemeente nooit bloot stellen dan eenigen strijd, hoe ook Het hing van ieders inzicht af. of men meer vertrouwen stelde in de kracht dan wel in de sluwheid. Den laatsten regel van dit artikel zou ik er dus beslist willen uitlaten, zoodat men niet verplicht is, een zolderverdieping te maken op die,woonhuizen. Dat vind ik een nogal bezwarende bepaling. De Voorzitter: De heer Kroes stelt derhalve voor, de slotwoorden van dit artikel te doen verdwijnen. Mag ik het voorstel van den heer Kroes schriftelijk Rebben? De heer Van Achterbergh: M.de V., ik zou willen vragen of het niet verstandiger is, alléén te lezen bij het slot»een zolder verdieping» en dat gedeelte«doorgaande over het geheelc huis* te laten vervallen. Een gewoon huis met een plat dak zal nooit tot een huurwaarde komen van f 300. Ik zou den heer Kroes dus in overweging willen geven, alleen te laten vervallen «door gaande over het geheele huis». De heer Kroes: M. de V.,„mag ik even den heer Van Achterbergh beantwoorden? Ik geloof, dat wanneer wij die laatste woor den laten vervallen, iedere bouw van een bovenverdieping vrij is en dat is juist mijn groote bezwaar. Er staat hier en dat moet de heer Van Achterbergh goed lezen «een zolderverdieping doorgaande over het geheele woonhuis». Wanneer men nu den beganen grond meer gaat uitbreiden en men sticht beneden bijv. vijf kamers en boven drie dat is dus minder, dan is de vraag, mag men dit doen en het overige beschou wen als baleon of zolder. De Voorzitter: Mag ik er de heeren even op wijzen, dat B. W. van die laatste bepaling vrijstelling kunnen geven. Indien de bedoeling voorzit om een huis te zetten van een breederen grondslag van meer dan zestig M2 en zonder zolder, dan zullen B. W. daarmee ook genoegen kunnen nemen. Het is natuurlijk slechts de bedoeling, daar behoorlijke huizen te krijgen en wij zullen natuurlijk niet nalaten, de Commissie van fabricage te raadplegen over de vraag of de toestand in dat gedeelte van Gemeente zal worden gehandhaafd zooals het behoort. En als daarvoor zorg wordt gedragen, zullen B. W. nooit een afwijzende be schikking geven. Wij zijn echter nog altijd bezig over de deliberatie, of het voorstel al dan niet wordt ondersteund, en eigenlijk nog niet aan het punt zelf. De heer Kroes: Het voorstel werd on dersteund, naar ik meen. De Voorzitter: Is het voorstel onder steund De heeren Oosterveen en Van Kal ken: Ja, M. de V. De heer Kroes: Dan wil ik dit even zeggen, M. de V. Op grond van de woorden, die U gezegd heefl, trek ik mijn voorstel in. Met de dispensatie, die U, zoo noodig, zult verleenen, kan ik gaarne genoegen nemen. Bij de quaestie van de spouwmuren is door U ook blijk gegeven van een breede opvat ting en ik vertrouw U ook deze zaak ten volle toe (Applaus). De heer Van Ach t erbergh Het komt mij verkeerd voor. dat wij niet zeggen mogen -De Voorzitter. Nu het voorstel is in getrokken. mijnheer Van Achterbergh, zou het dan niet beter zijn, van deze zaak af te stappen Er is door den heer Kroes een woord van hulde gebracht aan mij, dat ik echter maar I dorpstraat cj het harde eigenzinnige, wier lippen of verbiiterir Eén liep i dan de anc lichaamsbou' zwaar schee hoofd daaroi den lippenio in haar bijn j hoofd stijf 1 sinds een 1 I dan voor di tusschen g I staalblauwe de roerloozi 1 ren. Hij li over de k; buren op ei Het stroc houden ovei De van o steunden, jaren gebof De rame den van r zóo niet mag accepteerenik moet dat over brengen naar het geheele College van B. W. De heer Kroes: Dat is mij het zelfde, M. de V'. 332. De Voorzitter: In een vorige ver gadering heb ik den heeren meegedeeld, dat hier gehouden zal worden het 67ste Land- huishoudkundig congres. Nu is een com missie opgetreden om bedoeld congres be hoorlijk te ontvangen en komen B. W. met een voorstel tot den Raad om hun een blanco-crediet te verleenen om dat conges officieel ten Gemeentehuize te kunnen ont vangen. Behalve dat congres wordt er nog een tweede congres te Amersfoort gehouden, nl. het congres van de Ned. vereeniging voor Gemeente-belangen. Ik ben er van overtuigd, dat de twee congressen, die hier gehouden zullen worden, er ook het hunne toe zullen bijdragen om Amersfoort meer itaar buiten bekend te maken. Verlangt een van de heeren het woord? Zoo niet, dan is dat goedgevonden. Mag ik het voor houden, dat dit crediet óok geldt voor het tweede congres, dat ik heb genoemd? 333 Er is aan de Gemeente Amersfoort een stukje grond aangeboden op den hoek van Arnhemschen weg en Lange Beekstraat door ae weduwe Van Eijbergen. B. W. stellen voor, dit stukje grond te accepteeren. Mag ik aannemen, dat de Raad het goed vindt, dezen grond onder dankbetuiging te aanvaarden Ten slotte geef ik in de openbare ver gadering het woord aan den Wethouder van Ónderwijs. 334. De heer Rijkens, Wethouder van Onderwijs: M. de V., wij verkeeren dit jaar in de zelfde moeilijkheden, waarin wij telken jare omstreeks dezen tijd verkeeren, d.w.z. wij weten nog niet precies het aantal leerlingen, dat op de verschillende scholen zal worden geplaatst. Nu bestaat de mogelijkheid, dat enkele klassen gesplitst zullen moeten worden. Van éen school is dit al zeker; aan de Hoogere Burgerschool zal vermoedelijk de eerste klas in drie parallel-klassen moeten worden ge splitst. Aan het Gymnasium zullen éen of twee klassen gesplitst moeten worden, en aan de scholen Ben C zullen óok klassen gesplitst moeten worden. Nu zou ik den Raad willen verzoeken, toe te staan, dat, wanneer aan B. W. de noodzakelijkheid blijkt, dat er geplitst moet worden, B. W. daartoe over gaan. Dat is het vorig jaar óok al geschied. Dit is het eerste gedeelte van mijn verzoek, want ik zou het graag in tweeCn verdeelen. Het tweede deel van mijn verzoek is dit: Ook de Handelschool, die steeds in bloei toeneemt, zal klassen te kort komen. Nu heeft de Raad indertijd besloten, lokalen aan de Handelsschool af te staan, waarvoor deze een vergoeding betaalt. Nu is het eerst de bedoeling geweest om eeB klasse van de Handelsschool onder te brengen in het lokaal van een andere schoolmaar ook dat lokaal zal zijn bezet. Nergens is er een klasse-lokaal op behoor lijken afstand van de Handelsschool beschik baar, waar die klas behoorlijk zou kunnen worden gehuisvest. Nu hebben B. W. zich eerst een aanbod van vroeger herinnerd en er aan gedacht, een verplaatsbaar school lokaal te huren. Die waren te huur in Den Haag en het ging uit van een Duitsche firma. Die lokalen werden uit het buitenland be trokken: maar dit zou op het oogenblik te veel tijd kosten en vermoedelijk voor ons doel te duur worden. Daarom is thans het plan, den Gemeente-architect een schoollokaal te laten maken, dat ook in het vervolg kan worden gebruikt, als liet niet noodig is voor de Handelsschool, om het bij een andere school te plaatsen. Nu zou ik van den Raad machtiging willen vragen, over te gaan tot het geven van een lï>kaal aan de Handelsschool en wij zullen dan met de Commissie voor de fabricage in overleg treden, op welke wijze dat zal ge schieden. De heer Kroes: Gelukkig, dat spreekt van de Commissie voor de fabricageanders had ik U gedipt. De Voorzitter hamert. De Wethouder Rijkens: Ikhoop.dat de Raad onder die voorwaarde het voorstel zal willen accepteeren, want er moet raad worden geschaft en er is niet veel tijd meer. De heer Hofland: M. de V.. is dat uit sluitend ten behoeve van de Handelsschool Ik wil er mij volstrekt niet tegen verzetten maar is het wel goed, dat de Raad zóo rau welings voor dat voorstel wordt geplaatst, zoodat hij de volle beteekenis ervan niet kan overzien? Ik zou liever zien, dat zooiets behoorlijk werd voorbereid bij de Commissie van bijstand voor het beheer der Openbare werken, door den Wethouder van Onderwijs of door B. W., zoodat de Raad geheel en al een oordeel kan krijgen van hetgeen wordt gevraagd. Ik leg er echter den nadruk op, dat als het persé niet a.nders zal kunnen, als die kinderen bijv. op straat zouden komen te staan, dat ik dan maar zou zeggen: er moet dadelijk ingegrepen worden.Maar wan neer het even te doen is, moet een dergelijk gewichtig belang niet in den Raad gebracht worden zonder dat eenig lid van den Raad zich ervan op de hoogte heeft kunnen stellen. De Wethouder R ij k e n s Ik moet den Raad excuus vragen als ik in herhalingen treed, maar ik geloof, dat de heer Hofland mij niet goed heeft verstaan. Wij zouden stellig vroeger met zulk een voorstel gekomen zijn, als wij zelf niet overrompeld waren door dezen overvloed van leerlingen, terwijl ook aan de andere scholen alle lokalen ia gebruik moeten worden genomen. De heer Hofland: Op welke wijze? De Wethouder R ij kens: Dat zal ik U óok zeggen. De Handelsschool heeft bij Raadsbesluit gekregen lokalen vóórhaar onderwijs, waarvoor door haar huur wordt betaald. Nu staat de Handelsschool voor een tekort aan lokalen. Daarom stellen B. W. voor, aan de Handelsschool een houten hulplokaal te geven, dat niet te duur wordt en ook bij andere scholen zal kunnen-worden gebruikt. En wij zijn daar zoo plotseling mee gekomen, omdat wij er zelf door over rompeld werden, zóo zelfs dat wij geen enkel lokaal meer tot onze beschikking hebben. Dank U. De Voorzitter: Is de zaak nu vol doende duidelijk Verlangt iemand hoofdelijke stemming over de machtiging Vraagt nog een van de heeren het woord voor de openbare zitting in het belang van de Gemeente Zoo niet, dan sluit ik de openbare vergadering en verzoek ik de heeren, nog even in comité-generaal bijeen te blijven. De openbare vergadering wordt hiermede- om 11 uur gesloten. ld

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 10