Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. zonder dat ergens een beslissing was gevallen. W eliswaar is de strijd in de Duitsche kolo niën geëindigd en de Duitsche vlag in de andere werelddeelen evenals van de zee ver dwenen, zijn de trouwens kleine bezettingen krijgsgevangen gemaakt, maar als een be slissing kan dit niet gelden, daar die ge bracht moet worden op de slagvelden in Europa. En wie zou gedacht hebben, dat na twaalf maanden nog geen aanwijzing zou bestaan omtrent den duur van den oorlog Men spreekt thans reeds van een winter- oampagne en bereidt zich daarop voor met meer zekerheid dan in den aanvang, toen iemand, die de meening verkondigde, dat het wel tot Kerstmis kon duren, voor een groo- ten pessimist werd gehouden. Men had ge meend, dat de groote inspanning van alle krachten, de ontwichting van bet economische leven van alle oorlogvoerenden, onmogelijk lang kon aanhouden en hen spoedig zou nopen, de wspens neer te leggen. En nu Allerwege richt men zich in om den strijd zoolang mogelijk' te kunnen vol houden, organiseert het geheele maatschap pelijke leven met het oog op de duurzaam heid van den oorlog, de geheele industrie op de vervaardiging van oorlogsbehoeften. Landbouw, scheepvaart, alles wordt voor den oorlog geregeld, alsof deze de toestand voor de toekomst moet zijn» Alles is anders geloopen dan men ver moedde allerwege misrekeningen, ook van hen, die de veldtochtsplannen ontwierpeu. De loop der gebeurtenissen heeft geen enkel doen verwezenlijken. In plaats van snelle marschen bleven maandenlang de legers in loopgraven tegenover elkander liggen, wel bloedig strijdend, maar wat de een de:i eenen dag veroverde, verloor hij den anderen dag weder. Men trachtte elkander te over vleugelen in een wedstrijd van het bouwen van reuzenschepen, schepen die tientallen millioenen kostten, en na een jaar hebben nog geen van deze alle zich met elkander gemeten, hebben hun reuzenkanonnen nog geen schot gelost. Alles is anders geloopen dan men ver wachtte. Maar het meest hebben zij zich misrekend, die vertrouwden op de zoo hoog geroemde moderne beschaving. Welk een dun vernis is deze gebleken Zijn wij inderdaad verder dan in de Mid deleeuwen, vraagt men zich af. En inderdaad die strijdwijze met vergiftige gassen, dat dooden van weerloozen burgers, dat ver moorden van passagiers op ongewapende schepen, die roekelooze verwoesting van kunstwerken, herinnert dit niet aan de don kerste Middeleeuwen Hoe dikwijls was sedert dien tijd niet België het slagveld van Europa, hoe menigmaal hebben de heerlijkt bouwwerken van Vlaanderen woeste benden van vijanden gehuisvest of langs zich heen zien trekken, doch zij zijn tot dusver ge spaard gebleven. Eerst voor de twintigste eeuw, zoo prat gaande op haar beschaving, was het weggelegd, al deze van eeuwen her stammende bewijzen van het menschelijk genie, die sedert zooveel stormen trotseerden, in roekelooze baldadigheid te verdelgen. Men klaagt er over, dat woeste Aziaten en onbeschaafde Afrikanen optreden op de slagvelden van Europa. Zijn zij het dan, die de giftgassen uitvonden en toepasten zijn zij het, die de bronnen vergiftigden, zooals in Zuid-Afrika geschiedde Neen, immers die gassen zijn hun onbekend en de Afri- kaansche neger versmaadt het. den vijand door bronnenvergiftiging te bestrijden. Dit alles is het werk van de ozoo beschaafde Europeanen. Zoo ook de verwoesting van historische- en kunstmonumeuten. In welk opzicht is dan het optreden van de gekleurde strijders woester dan dat der Euro peanen in welk opzicht staan zij dan achter bij hun blanke broeders? Inderdaad, het is de vraag, welke hunner het verst verwijderd staat van de beschaving. Maar voor de weinigen, die, bij al den uiterlijken glans, het ware karakter der tegen woordige beschaving wisten te doorgronden, was de tegenstelling niet zoo groot. Zij lie ten zich niet verblinden door al dien uiter lijken praal. Het was hun toch duidelijk, dat al die overwinningen der techniek, geens zins beschaving mochten heeten; eer het tegendeel daarvan, wanneer zij niet gepaard gingen met geestelijke verheffing. De natuurwetenschappen, de heerschappij over de natuurkrachten, het is immers geen beschaving. En heeft zij ons geestelijk vooruitgebracht? De gebeurtenissen van het laatste jaren geven het antwoord daarop. Men spreekt van een fiasco der beschaving ten onrechte die be schaving is. er nietzij bestaat slechts in onze verbeelding en kon dus cok geen fiasco ljden. In waarheid zijn wij niet beter dan in de Middeleeuwen we zijn vooruitgegaan, maar in de verkeerde richting. Onze ont wikkeling was enkel materieelop de stof heeft men zich blind gestaardeen wilde wedstrijd naar stoffe'ijk bezit ontstondonze geheele maatschappij is daarop gegrond. En üat kon ook niet anders. Zij, voor wie de materie alles in alles is, werden ten slotte haar slaven en het bezit is heerschappij over die stoffelijke krachten. Wat is de maatschappelijke strijd onzer dagen anders dan een sttijd om meer be schikking over materieele hulpmiddelen En ook deze oorlog. Zij, die over de meeste stoffelijke hulpmiddelen beschikken, trachten die aan te wenden om hun wenschen te be vredigen en laten zich daarbij niet beperken door overwegingen van geestelijken of mo- reelen aard. Voor hen bestaat alléén de materie; hun bedoelingen zijn slechts van materieelen aard, evenals hun middelen. Met-beschaving heeft dit alles niets te maken. De Middeleeuwers kenden geen vergiftige gassen, hadden geen onderzeebooten, die als roofdieren uit een schuilhoek weerloozen belaagden. Maar zijn wij daarom verder dan zij in beschaving? Het is de materieele be schaving. welke zich in zulke vormen uit, maar die van werkelijke beschaving even ver versvijderd staat als onze voorouders in de steenperiode verwijderd staan van ons. Zoolang dit nipt wordt ingezien, is geen verbetering denkbaaF. Slechts door geestelijke, door zedelijke middelen wordt ten slotte de menschheid verlost. M. Z. Ds. H. VV. Stenfert Ivroese, uit Rotterdam, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan in de Remonstranlsche kerk, hier. In Staatscourantno. 180 is opgenomen de Wet tot nadere uitbreiding van den land storm. I)e landstormplichtigen van de jaarklasse 1915 worden alleen ingedeeld bij de infan terie en de genie. Na opkomst bij de depots worden zij ook ingedeeld bij de hulpdiensten, als: administratie-troepen, ziekendragers, etappe-dienst, wielrijders en bij den auto- dienst, waarvoor uitsluitend vakkundigen worden aangewezen, Ook Juli was een slechte maand voor de tram, vergeleken bij de zelfde maand van 1914. Het aantal betalende passagiers was 9580, of 3658 minder; de vervoeropbrengst bedroeg f 475.20, of f 186.60 minder; de totale ont vangsten beliepen f 544.20, of f 193.54 min der terwijl de dagkilometer-opbrengst slechts f 9.75 was, of f 3.47 minder. Amersfoort komt hoe langer zoo meer in trek. Waren hier in 't begin der week kinderen van een Lagere school uit Rotterdam, op hun jaarlijksch schoolreisje, gister is een der afgevaardigden naar de Algemeene verga- den Volksbond tegen drankmisbruik er in geslaagd, Amersfoort aangewezen te krijgen als plaats voor de ten volgenden jare te houden 42ste Algemeene vergadering van dien Bond. Zijn voorstel werd aanstonds met groot enthusiasme ontvangen. Alweer een gevolg vam den arbeid der Reclame-commissie en van het door haar goede zorgen uitgegeven boek Amersfoort als woonplaats». Van de 5de en laatste groep leerlingen der Hoogere Burgerschool hier behaalden gister weer alle candidaten het eind-diploma, met name W. J. van den Berg, J. Homan van der Heide, J. V. Lans en W. van Spiegel. Van de 24 candidaten uit Amersfoort zijn er 21 geslaagd. Van de 105 candidaten der verschillende scholen in de Provincie Utrecht verwierven 92 het eind-diploma. De jongedames- M. E. Maassen en W. C. M. Peet verwierven de Lagere akte Eransche taal. Gelijk we in het vorige nummer meedeel den, namen ook de beide zwemclubs uit Amersfoort deel aan de wedstrijden, uitge schreven door de Zeister Zwem Vereeniging en gjstermiddag in de zwemplaats aan de Blikkenburgerlaa.i gehouden, voor den eersten keer onder de reglementen van den Ned. Zwem Bond. Ünnoodig, te zeggen dat de meedoogen- looze piasbuien zeer hinderlijk waren, terwijl ook het voor de Amersfoortsche zwemmers ongewoon lage water veel hindernis bracht, doch bij den polo-wedstrijd heel veel ge noegen door de zonderlinge situaties. Dik wijls speelde men staande en dus vrijwel voetbal. Toch haalden ze nog aardig wat prijzen weg. De uitslagen zijn Estaft tt e-zwemmen over vijfmaal 40 M. om het Provinciaal kampioenschap (ie prijs en kampioenschap U. Z. C. in 2 m. 2ó:'/6 s.) 2e prijs, zilveren plaquet, A. Z. P. C, 3e prijs, bronzen plaquet, Neptunus; Waterpolo tusschen A. Z. P. C. en U. Z. C. gewonnen door A. Z. P. C. met 2--1 de prijs was een verguld zilveren medaille gekleed p o p d u i k e n (ie prijs in 28*/6 s.) 3e prijs C. Beem in 30 sec. sn el zwemmen over 240 M. (ie prijs A. Minnes, vail »Het Y«, in 3 m. 49 sec.) j 3e prijs C. Beem in 3 m 573/fl sec. Aan de overige nummers konden alleen deelnemen de leden der Zeister club I Het strijkorkest der geïnterneerden luisterde het prettige feest op. j Hedenmiddag werd in de zwemschool hier I een zwem-demonstratie gehouden ter inleiding van weldra te houden militaire zwemwed strijden I Schoouspringen, verschillende sprongen, duiken en waterpolo werden te aanschouwen gegeven en, te oordeelen naar hetgeen de zeer talrijke militairen van allen rang zoo zeiden, zal weldra door hel garnizoen een reeks ernstige wedstrijden worden gehouden. Al meer wezen we op de macht van het kleine. Thans willen we even de aandacht vestigen op den pink der boschbessen, die ïoowel in de bosschen van het Koninklijk park als in die van particulieren te Apeldoorn in vollen gang la. Niet zelden gebeurt het, dat éen enkel I gezin per dag f8 of zelfs meer ontvangt, zoodat vele arbeidenden in deze moeilijke tijden in eigen onderhoud kunnen voorzien en de werkloozen zich niet tot het Steun comité behoeven te wenden. I Welk een kapitaal deze schijnbaar nietige vruchtjes vertegenwoordigen, blijkt uit het feit, dat de gezamenlijke opkoopers voor de besjes, geplukt in de bosschen der familie Wils, ruim f 3000 uitbetaalden. Op een der drie dagen, gedurende welke de fam. W. vergunning had verleend bessen in haar bosschen te oogsten, te weten verleden Woens dag, betaalden de opkoopers f1350. De geoogste bessen worden steeds den zelfden avond in spanen mandjes verpakt en meestal over Rotterdam naar Londen ver zonden. Op een schijnbaar nug onaanzienlijker vrucht wórde tegelijk de aandacht gevestigd, Millioenen gaan thans jaarlijks naar het buitenland voor olijfolie; doch het vruchtje der lindeboomen geeft een even voortreflijke olie, die niet ranzig wordt, niet bevriest en geen zeevracht of invoerrecht kost. Men denke hieraan te zijner tijd eens. Uitslag der verkooping van vaste goede ren, gisteravond ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden het heerenhuis met tuin aan de Kortegracht no. 3, groot 4,97 A., laatstelijk bewoond door nu wijlen den heer I. ter Schuur, ver kocht voor f 5550 aan den heer H. Donker, sigarenfabrikant het wijnpakhuis met erf aan de Valkestraat no. 6, groot 91 c A., opgehouden voor f 1200; het winkelhuis met erf aan de Langestraat no. 45, groot 2.50 A., thans bewoond door den heer M. D. Aronson, verkocht voor f 9050 aan den heer B. Kraal; het heerenhuis met tuin aan het Kleine Spui no. 6, groot 3.60 A., bewoond door mejuffrouw N. van Wisselingh, opgehouden voor f 7500; het heerenhuis met grooten tuin en weg aan den Grooten Koppel no. 145, groot 42.72 A.. bewoond door mejuffrouw S. B. M. E. Wisseling, verkocht, voor f 9050 aan den heer J. van Vollenhoven. Uitslag der veiling. Dinsdag ten overstaan van notaris J. Bolk te Hoevelaken gehouden I. Het logement «de Bakkerij», 1.62.05 H.A., verkocht voor f6050 aan G. M. van Kolfschoten, te Hoevelaken. II. Bouw- en weiland, 1.64,40 H.A., ver kocht voor f 1420 aan den heer Fortuyn Drooglever, te Amersfoort. III. Weiland. 1.85.40 H.A verkocht voor f 2050, aan C. Voskuilen, te Hoevelaken. IV. Bouwland 1.17.80 H.A., verkocht voor f2200, aan H. Geurts, te Nijkerk. V. Bouw- en weiland, 3.66 73 H.A., ver kocht voor f5400, aan II. van der Knoop, te I.eusden. VI. Bouwland, 33.48 A., verkocht voor f210 aan de Ned. Hervormde diaconie te Hoevelaken. VIII en IX in massa. Smederij en woon huis, met 2.43.20 H.A. weiland, verkocht voor f8810, aanj. W. Fontein, te Hoevelaken. X. Woonhuis, verkocht voor f2150, aan J. van Ree, te Hoevelaken. XI. De hofstede «Oudenhof», 17.4 2.01 H.A., verkocht voor f12700, aan H. van Manen, te Hoevelaken. X. Perceel bosch- en bouwland, 2.35.33 H.A., verkocht voor f 2700. aan J. van de Bunt, te Hoevelaken. In verband met het «vlicgengevaar», waar tegen algemeen wordt gewaarschuwd, heeft een Burgemeester uit een der Gemeenten in het Land van Altena, een nieuwe wijze van verdelging uitgedacht. Hij liet onder de leerlingen van twee scholen een wedstrijd houden, wie van de kinderen in éen week tijds de meeste vliegen kon vangen. Het resultaat was, dat in een school een jongen 2374 en een andere 2350 vliegen had ge vangen. In een andere school werden ze gewogen en was het resultaat 8 Gram, dat óok een beduidend aantal is. Deze verdelging op groote schaal heeft zichtbaar geholpen. Van het uit zeven wagens bestaande treintje, dat om 6.34 van hier naar Amster dam vertrekt, is gisteravond door onbekende oorzaak het laatste stel wielen van het ach terste postrijtuig nog in het station buiten de rails geraakt. Bij het veiligheidssysteem van het station Amersfoort is overhalen van een wissel onmogelijk zoolang niet het si gnaal «veilig» is gegeven. Bij de remise stond, op het naastliggend spoor, een convooi te wachten op rangeeren. Het postrijtuig, dat weldra dubbelspoor liep, botste in de bocht tegen den achtersten wagen van dat convooi, een paardenwagen, in ïle geopende deur waarvan een korporaal der huzaren zat, gereed om er uit te sprin gen. Door den schok schoof de deur dicht en brak het linkerbeen van den korporaal, die zoo spoedig mogelijk werd vervoerd naar het Militaire hospitaal. Overigens is er betrekkelijk weinig mate-- rieele schade. Wel hadden de gaande en de komende reizigers groot oponthoud door het versperren van het eindspoor, waaraan pas na middernacht een einde kon worden ge maakt. Zij moesten bij de plaats der botsing in een anderen trein overstappen en zóo hun reis vervolgen. Een booze neiging is eerst een voorbij- ganger, weldra een vast bejoeker, eindelijk een tyran. Mr. J. W. M, van der Poorten Schwartz, als auteur meer bekend onder zijn schuilnaam Maarten Maartens, is Dinsdag na korte on gesteldheid op 56-jarigen leeftijd te Zeist overleden. Lion Solser, de ook hier bekende en zeer gewaardeerde karakterkomiek, de onafschei delijke compagnon van Hesse, is Dinsdag nacht op jS-jarigen leeftijd plotseling te Rot terdam overleden. Volgens de 48ste lijst heeft het Kon. natio naal steun-comité sedert de vorige opgave aan giften ontvangen f 70931.41. Tot 18 Juli is, behalve aan giften in natura. in totaal ontvangen f 2357021.79. Een goedkoop dorststillend middel. In de «Allgem. Fischerei Zeitung» komt een artikel voor waarin iemand, op grond van eigen ondervinding in den oorlog van 1870, zeer gunstige resultaten heeft gezien van het kauwen op kalmuswortel. Dorst Is een der grootste plagen voorde marcheerende troepen. De kalmuswortel moet in den oorlog van 1870 bij groote hitte uitstekende diensten hebben bewezen. Neemt men een stuk in den mond en kauwt men er«op, dan zal na eenigen tijd het dorstgevoel verdwijnen. Men vindt den kalmus bij beken, dijken, slooten, veenderijen, enz. Zonder veel moeite kan men ze uit het water halen. Men een tak trekt men de voor het meerendeel drijvende wortels naar den kant en snijdt ze af, Deze worden in de zon gedroogd en blijven jarenlang goed. Kunstmatig drogen, is niet aan te raden, daar dan veel etherische olie vervliegt. Op uitstapjes kan men kalmus verzamelen, zoodat het niets behoeft te kosten; de eige naren van sloot en plas zullen er niets tegen hebben, daar kalmus een lastig wateron kruid is. Zou dit niets zijn voor onze soldaten om in het oor te knoopen Kalmuswortel, voor enkele centen bij apotheker of drogist te koop, is ook een wondergoed middel om hen, die verslaafd zijn aan pruimtabak, voorgoed te genezen van hun even ongezonde als vieze gewoonte. De geschiedenis van het cijfer nul. De nul, waarop ons heele tientalling stelsel be rust, is het jongste van alle cijfers, die wij van de Arabieren hebben overgenomen. 1 loewel reeds de mathematici en astronomen der oudheid niet tijdperioden van tien jaar rekenden, was de nul hun toch onbekend, want deze is pas veel later, in de eerste eeuwen der Christelijke tijdrekening, ontstaan. Naar alle waarschijnlijkheid is de uitvinding der nul afkomsting van de filosofische koppen der Indische geleerden, die, wellicht ten ge volge van den steeds zich uitbreidenden Chineeschen handelsgeest, op de gedachte kwamen, een teeken te zoeken, dat »niets«, >een ding, dat niet bestaat* voorstelt.' Het bekende ronde nulteeken is het eerst opgedoken in de zevende eeuw, in het schrift van Hindoe's en Chineezen. Het heeft nog wel vijfhonderd jaar geduurd eer het nulbegrip zijn weg vond naar Europa. Ara bische geleerden, die in de elfde en de twaalfde eeuw in Spaansche scholen onder wijs gaven, hebben de nul hier bekend gemaakt. Zij maakten mogelijk de volledige ontwikkeling van het tientallig stelsel, het welk later de mathematicus Mouton, van Lyon, geschikt maakte voor het dagelijkseh leven.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2