Dinsdag 10 Augustus 1915. No 8605. 64e Jaargang. Op reis- Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD REDACTEUR p. J. vaiDisiaa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /1.15. Advertenti-n 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel - abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en ontelgenings- advertentiên per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /"1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU ZORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonoé's die tijdelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en met 1 duidelijke opgave van adres, de cou rant eiken verschijndag tegen vergoediug 1 van porto toegezonden. j Ook niet-geabonneerden kunuen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitsledigheid zich verzekeren. K K N N IS O ET N O E N. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat volgens schrijven van ''en Heer Garnizoens-Commandant alhier d.d. 6 Augustus j.l. No. 1098. des Zondags op het schietterrein der I.eusderheide schiet oefeningen zullen worden gehouden. Amersfoort 7 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, H. W. Van ES VELD. Weth. loc. Burg. SLUITING GROOTE NACHTEGAALSTEEG enz. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat zij den Gemeenteraad een voorstel hebben gedaan tot het onttrekken aan den publieken dienst van a de Groote Nachtegaalsteeg van af de Noordzijde van de brug over de Flierbeek deze brug inbegrepen tot 5 M voor de grens van het kadastrale perceel. Sectie B No. 1785. b. het "oetpad langs de Singelgracht van af de Oostelijke scheiding van het kadastrale perceel Sectie B No. 2010 tot aan de Groote Nachtegaalsteeg dat de plannen hiervoor gedurende 14 dagen, van af heden, ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd dat op den 27 Augustus a.s. des middags ten twee ure in het Stadhuis aan den West singel, door hun College zitting zal worden gehouden, tot het aanhooren van bezwaren tegen dit voorgenomen besluit dat schriftelijke bezwaren vóór genoemden datum kunnen worden ingezonden aan het adres van den Burgemeester. Amersfoort, den 9 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. Van ES VELD, weth. loc. Burg. De Secretaris, K. KAAN. wnd. Secretaris. Huiselijke arbeid. Een veel gezocht geneesheer, zoo lezen wij in een Engelsch tijdschrift, geeft aan de gegoede dames, die hem komen raadplegen over haar zenuw-, lever- en andere dei ge lijke kwalen, een eenvoudigen raad: >geef uw tweede meisje eens minstens 14 dagen vrijaf*. De patiente kijkt dan meestal zeer verwonderd en kan niet begrijpen, dat het recept ernstig gemeend is. En toch, wanneer zij de spreekkamer van den doctor verlaat, .heeft zij hem beloofd een cursus te volgen van een huishoudschool, waarvan de arts haar het adres heeft gegeven. In deze school vindt men leerlingen van iederen leeftijd, jonge meisjes, zoowel als dames van geposeerden leeftijd; zij moeten er geregeld iederen dag komen en allerlei huiswerk doen en krijgen er grondig onder richt in vegen en stoffen, poetsen en schuren enz., zoowel practisch als theoretisch. Dit onderricht is haar van veel uut. In menig huishouden kan men een tweede meisje niet ontberen, terwijl in menig ander gezin zij een voorwerp van weelde is voor de huisvrouw, die, lichamelijk en geestelijk, heel wat gezonder zou zijn, wanneer zij zelve stoffer en stofdoek hanteerde, in plaats van haar tijd in ledigheid door te brengen. Wanneer men op de tweede meisjes let, dan valt op, dat zij zoo gezond en lichamelijk zoo goed ontwikkeld zijn. Nu is het wel waar, dat alleen meer gegoeden zich de weelde van zulk een meisje kunnen veroor loven, en in een rijke huishouding het eten voor de dienstbode voedzaam en overvloedig is. Doch dat ook de meeste gewone dienst boden zulk een frissche gelaatskleur, zulk een goede en flinke houding hebben, dat is voornamelijk te danken aan haar werk, dat haar gezondheid en ontwikkeling bevordert. Bij haar werk moeten al haar spieren dienst doen, zonder dat zij zich oververmoeit. Al de lichaamsbewegingen bij schuren, vegen enz. vermeerderen de ontwikkeling der edele organen en geven niet minder goede resul taten dan de Zweedsche gymnastiek of andere lichaamsoefeningen. Het werk dat men zelf doet, wekt den lust, om het zoo goed mogelijk te doen en in den kortst mogelijken tijd; ook om het op de beste wijze te verrichten; het houdt de gedachten bezig en zoo leert men de goede manier van werken vinden. De be langstelling voor de huiselijke werkzaam heden neemt toe, als men ziet hoeveel kalmer en beter alles dan gedaan kan worden, hoeveel aangenamer en netter de omgeving er uit ziet. Dan ervaart men eerst recht hoeveel geluk en zegen gelegen zijn in het huiswerk, dat de huisvrouw zelf ter hand neemthoe veel gemakkelijker zij het haar dienstmeisje kan maken en ook deze een aangenaam leven bezorgen. Trouwens, waar het dienst meisje ondervindt, dat haar meesteres het huiswerk grondig verstaat, daar moet het haar opwekken om het goed en in de puntjes te doen, als zij ten minste eenig eergevoel heeft en weet dat het ijverig en keurig vol brachte werk ook voor haar eigen vrijen tijd meebrengt. Dikwijls maakt men er doctoren, die aan het hoofd van ziekenhuizen staan, een ver wijt van, dat zij jonge dames, die zich tot verpleegster willen bekwamen, noodzaken tot het hanteeren van stoffer en borstel. En toch is het in de eerste plaats noodig, dat een ziekenverpleegster de kamer van haar patient schoon en netjes kan houden. Tevens weten die heeren zeer goed, dat niets de zenuwen en krachten van een jong meisje beter staalt dan regelmatige lichamelijke werkzaamheid. Tot zoover het artikel van het Engelsche tijdschrift; bij het weergeven ervan richtten zich mijn gedachten als van zelf op onze vrouwen en vooral op onze jonge meisjes. Is het niet heel jammer, dat zooveel goeds, zooveel bruikbaars van onze dochters ver loren gaat, door dat onze meeste jonge meisjes den neus optrekken voor of laag neerzien op alles wat huiselijke arbeid is? Huiselijke arbeidzij begrijpen niet wat een schat van gezondheid, tevredenheid en genot in dien arbeid verborgen isze vatten niet, welk een zelfvoldoening het geeft, zelve 't hare bij te brengen, tot 't genoegen, tot de rust van het huis en zijn bewoners. Ze vin den goeden gang zoo gewoon en meenen vaak dat alles van zelf gaat, zoodat ze er niet eens aan denken, dat ze dat alles te danken hebben aan de goede zorgen van de vrouw des huizes. Zelve eenmaal huisvrouw te zijn, daar droomen zij wel van, maar hoe zal die droom ooit voor haar tot waarheid worden, als zij zelve zich niet tot huisvrouw bekwamen, noch tot de plichten, die een echte huisvrouw op zich moet nemenLusten brengen lasten mee, maar die lasten houden op lasten te zijn, als men ze vrijwillig en blijmoedig op zich neemt, als men maar vol hardt in zijn streven om ze gemakkelijk en licht te vinden. Alle begin is moeilijk, alle dingen moeten geleerd worden: fietsen, tennissen, en al die andere openluchtspelen, ze vereischen toch ook oefening, en ze te leeren valt lang niet altijd gemakkelijk. Maar daar helpt de ern- tige wil mee, waarom dan niet voor den I huiselijken arbeid Ook huiselijke arbeid bevordert de gezondheid ten minste even- zeer als die spelen en geeft voor moeite en inspanning groote zelfvoldoening en de zeker- heid, voor anderen nuttig en aangenaam bezig te zijn. Eti voor zich zelf heeft men het rustige gevóel van zijn plicht te ver- j vullen en het huiselijk leven voor allen te j veraangenamen. Want het werk doen zoo goed mogelijk en in zoo korten tijd als met het goed doen bestaanbaar is, leert ook zorgen en denken j voor iederen huisgenoot, opdat hij alles zoo j vinde als het hem het liefste is, leert aan ieders wenschen, zooveel mogelijk tegemoet komen, leert de poëzie van het leven in practijk brengen en verstaan. De poëzie van het leven, dat is het liefelijke, het bekoor lijke, dat is de liefde, die alle dingen begrijpt, J alle moeilijkheden voorkomt, alle bezwaren 1 uit den wegruimt, troost en steunt en een warm gevoelend hart toont voor allen. Dat is de liefde, die voor anderen denkt eh zorgt, die zich zelve vergeet, omdat zij niet anders kan, naar echten vrouwer.aard, die haar ver stand en haar krachten gebruikt om te ont dekken wat zij doen moet en dan haar ge moed en haar hart laat spreken tot haar hand, die het werk uitvoert, dat geluk en dien zegen brengt. Den zegen van het huiselijk geluk, hoe wordt die in onze dagen gewaardeerd Zeker niet door de jonge lieden, die hun tijd liefst j zooveel mogelijk buitenshuis doorbrengen. Weten of begrijpen zij niet, dat het leven niet altijd spel of genot is; dat er dagenen jaren kunnen komen, dat de harde werkelijk heid hun arbeid, veel arbeid oplegt, zoodat niet kan gedacht worden aan de genoegens, waaraan zij zich maar al te zeer gewend hebben. Hoe groot zal hun teleurstelling zijn, wanneer zij tot arbeid en eenvoud gedwongen j worden, hoe vreemd zullen zij zich gevoelen in den huiselijken kring, j En toch voor hoe velen zou die verandering eene ten goede zijn, wanneer zij achter zich lieten de gedachten aan al het vroeger ge- notene, wanneer zij opmerkten en ondervonden hoe groot het geluk der huiselijkheid is, hoe daar eerst de mensch zichzelf is, hoe hij daar alles vinden kan, wat het leven rijk en schoon maakt, hoe groote zegen van het huiselijk geluk uitgaat. Tot dat geluk, tot dien zegen brengt ieder huisgenoot zijn deel bijde vader door zijn trouwe 2crg voor zijn gezin; de moeder door haar nimmer rustende be moeiingen, opdat het geen der haren aan iets ontbreekt; de broers en zusters, door wederkeerige liefde bezield om het aange name van den huiselijken kring te verhoogen tevens het voorbeeld der ouders volgende, hen liefhebbende, in hen geloovende en hun 1 dankbaarheid toonende voor hun gelukkig 1 thuté. j Een gelukkig thuis, is dat niet voor velen een steun, een troost geweest op hun levens- weg? Zijn niet velen er door staande ge- bleven in de moeilijkheden, die zich op hun pad voordeden? En vooral in or.ze dagen zijn die moeilijkheden vele, zoodat menigeen met zorg de toekomst tegemoet ziet, die nog zwaarder tijden kan brengen. Hoe zullen w§ onze jongens en meisjes helpen om die moeilijke tijden door te komen en het hoofd te bieden? Laten we hun bewijzen, dat de tegenwoordige eischen, gesteld aan genot, woning, kleeding, kortom aan alles wat de hedendaagscbe leefwijze betreft, geen behoef ten zijn; dat we het best wat eenvoudiger kunnen aanleggen; dat er zoo heel veel is, dat we kunnen ontberen, zonder ons geluk te missen, zonder onze tevredenheid er aan te geven, zonder onzen opgewekten levens lust te verliezen. Laten wij onzen jongens duidelijk maken, dat alleen openlucht spelen vereischte zijn voor een goede gezond heid, voor een behoorlijke lichaamsontwik- keling; dat een flinke wandeling evenzeer het lichaam sterkt en de gezondheid bevor dert, en daarbij nog het voordeel heeft van de oogen te openen voor den rijkdom der natuur om ons heen, voor alles wat daar groeit en bloeit en een ruim veld biedt voor ontwikkeling van geest en hart. Bewijst uw meisjes hoe groote waarde kennis en wetenschap van het huishouden in zijn geheelen omvang hebben voor haar zeiven en haar hufsgenootenhoeveel zij, door zeiven te arbeiden, kunnen besparen en zich de middelen verschaffen om de ont wikkeling van haar verstand te bevorderen hoe zij ook wat ter zijde kunnen leggen om ongelukkigen te helpen, tot troost en steun te zijn. Maar bovenal laten wij ons huis aantrekkelijk en liefelijk maken, om de groote uithuizigheid van onzen tijd te verminderen, en onzen jongens en meisjes een heerlijk, gelukkig thuis verschaffen een heilige herin nering, die hun zóo dierbaar moet zijn, dat zij op hun beurt het thuis voor hun kinde ren even gelukkig maken. Aldus mevrouw A. Idsinga—Scheffer in het «Maandblad in het belang der opvoeding van weezen Centrale Boekhouding. Door B. W. dezer gemeente werd aan den raad geschreven Naar mate een zaak. een inrichting, in het algemeen elke organisatie, in omvang en beteekenis toeneemt, naar die mate wordt het moeilijker voor de leiders, daarvan het geheel te blijven overzien en de verantwoor delijkheid te kunnen blijven dragen voor bet beheer. Het zal noodig zijn, dat zij zich tijdig en voldoende den bijstand verzekeren van krach ten. aan wie de behartiging van onderdeelen kan worden toevertrouwd. Zoodra echter zoodanige overdracht op eenigszins ruime schaal heeft plaats gevonden, dienen maatregelen te worden beraamd om zorg te dragen, dat een organisch geheel be houden blijft en een controle aanwezig is, die de deelen in onderling verband nagaat en hun handelingen toetst aan de wetten der economie. Bij zoodanige organisatie dienen enkele algemeene voorwaarden als vaststaande be ginselen te worden aangenomen. De eisch dient te worden gesteld, dat de technische leiders los staan vau- en geen invloed kunnen oefenen op de wijze waarop de bedrijfsresul taten worden getrokken uit de voorhanden I gegevens; dat degenen, die hiermede worden belast, geen toegang hebben tot de kasmiddelen. De technische leiders toch dienen hun kunnen en kennen te concentreeren op het bedrijf en behooren uit hunnen aard niet tot dege nen, die zich met de boekhouding bezig heb ben te houden. Maar bovendien kan er een gevaar in schuilen indien deze leiders hun invloed vermogen uit te oefenen op de groe peeringen der cijfers. Dat de boekhouding zooveel mogelijk los dient te staan van het kasbeheer, mag als een eerste voorwaarde gelden van een deugdelijke controle. Worden deze algemeene beginselen op de administratie der Gemeente en het beheer der gemeentelijke gel1 toegepast, dan blijkt 1 aanstonds, dat biervan nog niet veel is te vinden. De eigenaardige, het doel niet steeds rakende comptabiliteits-voorschriften, waarnaar de gemeentelijke administratie zich had en veelal nog heeft te richten, belemmerden niet j zelden, dat aan genoemde beginselen de hand 1 kon worden gehouden. De omstandigheid, dat de gemeentelijke taak gedurende de laatste halve eeuw zich zoozeer heeft uitgebreid, van karakter veel is veranderd, en nog steeds dezen evolutionnee- renden invloed ondergaaf, heeft echter in tweeer lei opzicht verandering te weeg gebracht.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1