SIRAX BUREAU lot publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. Firma L. v. Achterbergh's brandstoffenhandel Stoomwasscherij W. G. BURGER, ZEIST. Fabriek van Melkproducten „Amersfortia". DE HUISHOUDGIDS Engelsche, Schotsche, Belgische en Hollandsche anthraciet, Keizersgracht 153, Amsterdam Tel. N. 10789. CURATORIUM: Mr. Dr. C. F. SCHOCH, hoofddirecteur der Surinaamsche Bank. Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS, directeur der filiale Nederland van het Proefstation voor de Java Suiker-Industrie. Prof. Dr. H. D. J. BODFNSTEIN, hoogleeraar aan de (iem. Universiteit. Jhr. Mr. 1.. H. van LENNEP, lid van de firma Patijn, Van Notten Co. Afdccliiiir sclirifteiijke cursussen. Onder leiding van Mr. G. FELIX, griffier van het Kantongerecht te Appingedam, Dr. F. II. FISCHER, Dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. DE GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, Dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht. Mr. Ch. THORS, advocaat en procureur te Ams erdam, en andere bekende docenten, organiseeren wij 110 DIVERSE SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN: A. Handelswetenschappen: Handelscorrespondentie (Nederlandsch Fransch, Duitsoh. Engelsch.Spaansch, Maleiseh), Roekhouden. Handelsrekenen, Warenkennis, Handelskennis, Handelsrecht, Handelsaardrijks kunde, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfsreclame, Schoonschrijven, Machineschrijven, Stenografie. N.B. Speciale leergangen voor de practijk-diploma's. B. Taal- en Letterkunde: Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleiseh, Latijn, Grieksch, Esperanto, Litteratuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Saats-examen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek: Wis- en Natuurkunde. Scheikunde, Dierkunde. Physiologie, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Electro-Techniek, I.ijnteekenen, Meten en Teekenen, Vak-Dnitsch, Yak- Engelsch. D. Algemeene Ontwikkeling: Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psychologie, Sociologie, Logica (de kunst van het denken Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziek geschiedenis, Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele Hygiëne, Schrijven zonder fouten, een Goede Stijl, een Goed Handschrift, Vlug en Goed Rekenen, Fröbelen, Slöjd, Spelleiden, de Techniek van het Dammen en Schaken, Fotografeeren, Journalistiek. E. Opleiding voor een acte L, O. Fransch, Duitsch, Engelsch. Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O Geschiedenis, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde, Roekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de Huisvrouw: De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, I.innennaaien, Jvinder- kleecling, Costuumnaaien, Costuumknippen. De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 2 jaar. Normaal lesgeld f5. perk wartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. In de eerstvolgende les worden de vragen beantwoord en de opgaven uitgewerkt. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszinsgevorderden en meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden streng gescheiden van de meer populaire leergangen,die men «uit lielhebberij» volgt. Ieder, die nadere inlichtingen wenscht, vrage dadelijk aan de Administratie van het Bureau aan, het interessante No. 22 van de «Mededeelingen», bevattende Prospectus en Reglement van onze afdeeling Schriftelijke Cursussen. Dit nummer wordt U omgaand gratis en franco toegezonden, zonder dat U zich tot iets verbindt, en U wordt er uitvoerig door ingelicht. AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wasschen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. ™XIJKE PRIJZEN. Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gebaald en gebracht. II*- PROSPECTUS wordt of> aanvrage gratis wegert,tillen. OnJerwteeknnde deelt zijn gemhte elHWMe 'w imr overeenkomst met de Gemeente Amersfoort heeft aangegaan «nor het REGELMATIG onderzoeken der MELK (cbemiselr en hygiënisch) zooills die door de ZCIVHt.FAIIRlEK ..JULIANA" nan zijne inrichting wordt geleverd. Vertier deelt, hjj nog mede, tint thans weer karneraelkaohe pap verkrijgbaar is. Deze pap wordt bereid uit prima grondstoffen en gekookt aan de Onderlinge keuken. Iti verband niet de hooge gortprijzen is de prijs I hans XI Ot. per Literfleneh. Aanbevelend, T. S1EPERPA. bento schuurmiddel der we reld voor potten, pannen, houtwerk, blik, enz. Vraagt monster by winkeliers of drogist. Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-leerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van »DE HUISHOUDGIDS. Burgstraat 65, UTRECHT. Telefoon No. 155, Bestelkantoor Arnli.straat 1, Kantoor en Magazijnen Koestraat 4-6-8. Momenteel voorradig cokes, steenkolen, eibriketten, bruinkoolbriketten, turven, enz. enz. FEUILLETON. TtJiJJL 6.) Deze zette zijn trouwhartigst gezicht. «Goe den dag. Zeg eens, goede man, als ge uit deze streek bent is het water hier goed drinkbaar? Brinkmeier schudde het hoofd. «Dat drinkt zelfs het vee niet». «En waarom niet 1 Iet smaakt slecht. En het stinkt ook«. Brinkmeier snoof snuffelend de lucht op. Ruikt u 't niet? Een half uur ver kun je de poelen hier riiiken. Over het gezicht van den vreemdeling gleed een uitdrukking van voldoening. Hij trachtte die echter haastig te verbergen en zei luchtig »Het land hier in het rond is niet ont gonnen, zooals ik zie!» »Kr wil niets op groeien'. Waarom niet? Het veen is toch anders als het goed behandeld wordt, vruchtbaar?» Brinkmeier trok zijn schouders op. »Er komt zoo'n olie op. En dat is slecht voor planten». »Zoo. Wien behoort dit stuk grond? Den fiscus? Ik bedoel aan den Staat of aan een particulier »Het stuk grond is van mij«. >Dan zou je het zeker wel graag kwijt zijn». >Ik kan er niets mee beginnen». »VVat wil je dan voor dit stuk hier hebben, gesteld het geval, dat iemand het wilde koopen «Ja, daar is veel bij te denken», »Je zegt toch zelf, dat de grond niets waard is». «Bovenop is het niks waard. Maar de ondergrond, die kan wel heel wat waard zijn voor iemand, die lust en verstand heeft, om naar petroleum te boren». »Weet ge dan of hier petroleum te vinden is?» »Er heeft hier wel eens iemand een gat geboord, tien voet diephet kunnen ook wel vijftien geweest zijn. Toen kwam de petroleum in een straal, zoo dik als een arm, voor den dag. Hij heeft 'in met een zwavelstok aangestoken. Er kwam een vlam van een huis hoog». •F.n toen?» vroeg de stedeling begeerig. Toen hebben wij het gat met zand toe gesmeten. Dat- kon toch maar niet altijd doorbranden». >2ou je mij willen vergunnen, hier ook een gat te boren «Nee». Brinkmeier sprak zeer langzaam en hoe langzamer hij sprak met des te meer ijver sprak de ander. »Ik wil u een voorstel doen. Ik ben in genieur, ingenieur Nedderhoff, uit Hannover. geeft mij de toestemming, dat ik op deze plaats naar petroleum boor. Vind ik wat, dan krijgt u een bepaald percentage van de winst. Wij zullen het daarover wel eens worden. En onkosten hebt u niet van de proef, ook geen moeite. Ik doe het werk. U geeft den grond. Dat is toch een rede lijk voorstel. Vindt u dat goed?» »Nee.« »Neen?« Maar ik vraag u!« >Nee, ik heb geen verstand van het boren naar petroleum en nog minder van het aan knopen van petroleum. En met dingen, waar van ik geen verstand heb, laat ik mij niet in». »Ik kan u den grond toch niet af koopen, voordat ik weet of er werkelijk petroleum voorhanden is en welke soort en qualiteit». »En ik laat mijn land niet onderstboven gooien voor niets». Brinkmeier wierp tie zeis over den schouder. «Blijf toch wat vraagt u dan voor die woestenij hier?» «Tienduizend mark voor den morgen». Ingenieur Nedderhoff deed een sprong achterwaarts van verbazing. »U moet niet goed bij 't hoofd zijn Een morgen goed bouwland in het veen kost geen drie hon derd mark en dit plekje zand en heide «Is tien duizend mark waard voor iemand, die er mee weet om te gaan< »U zult niet spoedig een gek vinden, die zoo'n prijs op goed geluk betaalt.» «Ik kan wachten», antwoordde Brinkmeier, «Goeden dag». Hij liep om den poel heen naar zijn wei land. Terwijl hij de halmen neermaaide, sloeg hij over zijn zeis heen deri stedeling gatle, die nog altijd bij de waterplas bleef, een bewegelijk, grijs punt in het eentonige, bruine veeri. Hij liep nu eens van dezen dan van dien kant om het water heen, boog zich voorover en trachtte de veelkleurige oliekug op de oppervlakte met een kommetje op te scheppen en daarmee een fleschje te vullen. Brinkmeier's mondhoeken vertrokken zich tot een grimmigen lach. De stadsheer «had 't beet». Die zou terugkomen. Middelerwijl zat vrouw Alheid met haar oudsten zoon te ontbijten in dè schaduw van de hooge eiken en beuken, die het erf om zoomden. Het dienstpersoneel keerde het hooi op een naburige weide. Achter hen verhieven zich de met mos begroeide daken van Fischer- hude. Voor hen in het helle zonlicht lagen op de uitgestrekte vlakte de gemaaide hal men en bloemen, die reeds verwelkend zich kromden, wier schitterende kleuren verbleek ten. Leeuweriken kwinkeleerden in de blauwe lucht. Het geroep der kieviten klonk uit de lage n.ooraslanden. Af en toe dook de me taalachtig glinsterende vedertooi en de witte borst van een der mooie vogels boven het golvend gras op. Anders was 'tstil. Enno at zwijgend, nog meer in gedachten dan gewoonlijk. Want, waar hij liep of stond, bij het werk en aan het eten, altijd zag hij twee onnatuurlijk groote oogen. Hij zag ze zelfs 's nachts in den slaap. Hij wist niet, wie ze toebehoorden, hij had er niet naar gevraagd. Die oogen hadden hem uit een andere wereld dan de zijne aangekeken. Hij rekende er niet op, ze ooit weer te ontmoeten. Maar hij leefde onder hun blik. De boerin beschouwde hem met peinzende leederheid. Zij maakte zich bezorgd ovêr dezen zoon, het evenbeeld van zijn vader in zijn jeugd, het evenbeeld ook in zijn aard. Het leven was niet gemakkelijk geweest voor den vader. Een moederlijk voorgevoel zei haar, dat het nog zwaarder zou zijn voor den zoon. Want de vader had het moeilijke dat uit zijn aangeboren natuur voortkwam, overwonnen. Het was een gruwelijke worsteling geweest. En het zien daarvan had de stille vrouw grijze haren bezorgd. Maar Hinnerk Brink- meier had het met zichzelf en het leven onher roepelijk klaar gespeeld. Als Enno voor tie verzoeking, die hem in het bloed zat, bezweek, dan zou hij het niet met zichzelf weten uit te vechten. Want er school nog iets anders in zijn aard en wel een erfdeel zijner moeder, iets teeders en tevens iets onverbiddelijks, in de eerste plaats onverbiddelijk jegens zich zelf. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4