Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. schen rustdag kent, die den tnenscb dus eenmaal per week brengt uit het gareel van 2ijn alledaagsche beslommeringen. Velen hebben nog de afkeurenswaardige gewoonte ook den Zondag gedeeltelijk te bestemmen voor den gewonnen arbeid en b.v. de morgenuren op kantoor of werk plaats door te brengen. Dit is niet noodig, dat moet niet noodig zijn. Het is waar, dat niet alle arbeid kan ver meden worden; er zijn verscheidene bedrij ven spoor, tram, politie enz., die de bezig heid van enkelen eischen, maar overigens kan er niet genoeg op aangedrongen worden om ter bevordering van Zondagsrust, alle be- drijfsbezigheden zooveel mogelijk in te krimpen. Na zes dagen ingespannen, misschien een* tonigen arbeid, zal de feestdag u nieuwe frischheid gevenhoud hem daarom in eere, trek 's ochtens uw Zondagskleed aan en breng u in Zondagsche stemming. Verder zij de dag gewijd aan geestelijk genot, ge not in de huiskamer en in de natuur. Be hoorlijke ontspanning verfrissche den geest. Rust en ontspanning zijn onontbeerlijk om steeds frisch, kloek en opgewekt zijn arbeid te kunnen verrichten. Elke dag heeft zijn avond, elke week haar Zondag, dat is de wereld- en maatschappe lijke orde. Laten wij haar niet verstoren. Eerst stoere arbeid, dan behoorlijke rust. M. S. O. C. KOENRAAD. l)e Ned. ambulance voor Frankrijk. De Rotterdamsche correspondent van het Handelsbl. meldt: De ambulance of het vliegende hospitaal, dat onder leiding van dr. Bierens de Haan voor Frankrijk is bestemd en dat van parti culiere zijde op de meest onbekrompen wijze is ingericht, bevindt zich nog steeds te Rot terdam, zonder eenig idee van een vermoe- delijken vertrekdatum. Dat daaromtrent niet de meest optimistische verwachtingen heer- schen, kan wel hieruit blijken dat de firma' Wm. H. Muller Co., welke een stoomschip uit de vaart had genomen, ten einde dit schip kosteloos beschikbaar te stellen voor de overbrenging van het personeel en bagage naar Havre, er toe is overgaan dit schip, nadat het acht dagen werkloos en in afwach ting in de Parkhaven had gelegen, weer in den gewonen dienst op Londen te brengen. De toestanden in de reederij zijn tegenwoor dig niet van dien aard, dat men zich lang de luxe van het stilliggen van schepen zon der ernstig nadeel kan veroorloven. Wij hebben er reeds onlangs op gewezen, dat het "meest minutieuse onderzoek vanwege de Fransche regeering plaats heeft. Zoo mag bij de bagage geen enkel instrument zijn dat eenigen Duitschen oorsprong verraadt, geen medicament vandaar afkomstig. Het zou ook inderdaad ontzettend wezen als een Franschman zijn leven zag gered doordien een kogel met een Duitschen tang was ver wijderd of de koorts bestreden met Duitsche kinine. Ook ten aanzien van het personeel is men zeer streng. Het onderzoek naar zijn afkomst schijnt zooveel tijd in beslag te nemen, dat vermoedelijk tegen het sluiten van den vrede de ambulance het zeegat zal uitgaan. Een langer wachten zal ook ongetwijfeld tot een nieuwe organisatie van de ambulance moeten leiden; het spreekt toch vanzelf, dat het deel van dit personeel, dat door werk in zijn levensonderhoud moet voorzien, niet kan blijven rentenieren tot het de Fransche regeering zal passen de Hollanders het wel kom toe te roepen. Mocht van uitstel afstel komen dan zullen bijv. onze ziekenhuizen daar niet bepaald om treurenonder de wel voorziene bagage der ambulance, bevinden zich groote hoeveelheden wollen dekens, gipsverbanden enz., waaraan nu juist geen overvloed bestaat en die men gaarne zal overnemen, als ten laatste de Fransche re geering mocht te kennen geven, dat zij het wel stellen kan zonder de Nederlandsche ambulance. Beschikbaarstelling vau groenten. De Minister van L„ N. en H, stelt zich voor, indien mocht blijken, dat in een aantal gemeenten behoefte bestaat aan beschikbaar stelling van groenten in natura, met die ge meenten in nader overleg te treden over de regeling der distributie. Van de plaatselijke omstandigheden zal het afhangen of mogelijk is de distributie van de door den tuinbouwraad beschikbaar te stellen groenten geheel aan particuliere handen over te laten, dan wel of de gemeente zelf, zooals bij den vischverkoop, naast den particulieren handel zal moeten optreden. De Minister wenscht de beschikbaarstelling zoodra mogelijk te doen geschieden door tusschenkomst van den gewonen handel en heeft in 't bijzonder op 't oog de verschillende groentesoorten. Voor aardappelen en peulvruchten kan z. i. worden volstaan met het bestaand uitvoer verbod, dat streng zal worden gehandhaafd. Door den Nederllndschen Tuinbouwraad is den Minister ernstig in overweging gegeven de beschikbaarstelling van groenten uitsluitend tot eenige stapelproducten (kool, uien, winter peen, koolrapen en bieten) en ingemaakte groenten te bepalen, want de distributie, ook van andere artikelen, zal zulke ontzettende moeilijkheden met zich brengen, dat zij in de meeste gevallen zelfs onuitvoerbaar zal blijken te zijn. Tot October konden dan de prijzen van roode en geele kool te Broek op Lan- gendijk, Noord-Scharwoude en Warmehuizen op f 4, en van witte kool op f 2.50 per 100 K.G. worden gesteld. Volgens den Tuinbouw raad zullen de exporteurs hun boonen tegen de volgende prijzen beschikbaar kunnen stellen: versche pronksnijboonen a 4 ct. per K.G., versche dubbele spersieboonen 6 ets. per K.G.enkele spersieboonen zonder draad a 10 ets. per K.G. De prijzen der aan de gemeenten te leveren vatgroenten zouden, loco fabriek, exclusief vat, moeten worden gesteld voor: Pronksnijboonen, netto 200 K.G, op f 19. Dubbele spersieboonen, 150 K.G. op f 15. Enkele spersieboonen, 150 K.G. op f 20. Zuurkool, 200 K.G. op fg. Andijvie (heele kroppen), op f 9. Andijvie (gesneden) op f 12. De vaten worden dan voor f 5 in rekening gebracht en zulleh bij franco terugzending aan de fabriek vóór >5 Juli 1916 voor f2.50 teruggenomen worden. Wat de leveringsprijzen van andere arti kelen aangaat, deze zouden moeten zijn op de plaats van afzending voor: Uien f 2.50 per K.G. ZeeuwscheofFlakkee'sche peen f 1 per H.L. Andere soorten peen f 1.80 per H.L, Knolrapen f 2 per 100 K.G. Geldersche knolrapen f3 per 100 K.G. Bieten f 2 per 100 K.G. Zwijndrechtsche en Overmaasche bieten f3 per 100 K.G. Andijvie f 1 per 100 struiken. Vredespogingen der neutralen. De «N. Ct.» bevatte het volgende eigen telegram uit Berlijn Een correspondent van de tJJ.-Y. World», die Zondag te Kopenhagen vertoefde, meldt, dat pogingen zijn gedaan om Noorwegen, Zweden, Denemarken, Nederland, Zwitserland en misschien ook den Paus ieder twee ver tegenwoordigers naar Stockholm of den Haag te doen zenden ten einde een conferentie der neutrale mogendheden in Europa te houden, met het doel, de oorlogvoerenden te polsen en voorstellen te doen tot beëindiging van den oorlog. Al de genoemde landen verklaarden zich bereid tot deelneming, maar geen van alle wil het initiatief nemen. Eerst moest de moeilijkheid worden uit den weg geruimd, dat de stap door sommige oorlogvoerenden als een onvriendelijke daad kon worden be schouwd. Verschillende personen bezochten hiertoe de hoofdsteden der oorlogvoerende landen en van allen werd de verzekering ontvangen, dat de conferentie niet als een onvriendelijke daad zou worden beschouwd. Engeland en Duitschiand wilden niets in den weg leggen, Rusland was echter sceptisch en Frankrijk niet optimistisch ten aanzien van het mogelijk resultaat, maar men kon het beproeven. De Belgische Regeering verklaarde er de voor keur aan te geven, België terug te krijgen, zonder dat het land voet voor voet moest worden terug veroverd en ten tweede male als oorlogsterrein moet dienen. De Resolutie van de Nederland- schen Anti-Oorlögs-Raad van 3 Au gustus evenwel, die de Regeering verzocht het initiatief te nemen, maar onder voor opgestelde voorwaarde, dat de onafhankelijk heid van België zou worden hersteld, bracht een w a n k 1 a n k, die het geheele plan dreig de in duigen te doen vallen. Opnieuw moesten de verschillende hoofd steden worden bezocht om den weg opnieuw te effenen. Daarna kwam de quaestie of ook Amerika moest worden uitgenoodigd. Enkele neutralen waren er sterk voor, andere onverschillig. Eén oorlogvoerende meende, dat Amerika te onbekend was met Europeesche zaken, om ter conferentie een leidende rol te spelen. De vorige week zou worden besloten, welke der Europeesche neutralen het initiatief voor de samenroeping zou nemen. Op het laatste oogenblik echter, terwijl allen het plan toejuichten, wilde geen van allen dit doen, zonder den «grooten broeder»zonder Ame- rika's invloed achtte men de kans om iets uit te richten, te gering. Overwogen werd, dat Amerika juist nu wegens de verhouding tot Duitschiand niet kon deelnemen, terwijl dgroote Duitsche overwinningen het moment ook minder on geschikt maakten. Niettemin verneemt de correspondent, dat een Europeesche deputatie, waaronder Engel- sche en Nederlandsche pacifisten, in begin September eeu bezoek wil brengen aan pre sident Wilson om te trachten, hem tot eenigen stap te bewegen. Naar aanleiding van bovenstaand telegram verneemt het Haagsche Correspondentie bureau van welingelichte zijde, dat de daarin vervatte mededeelingen, voor zoover niet geheel onjuist, grootendeels betrekking heb ben op het bekende bezoek, door eenige vrouwen, als uitvloeisel van de resolution op het hier gehouden Internationale Vrouwen congres aangenomen, aan verschillende hoofd steden van Europa gebracht. Dat de resolutie van den Nederlandschen Anti-Oorlog-Raad in die pogingen, voor zoo ver Duitschiand betreft, een wanklank bracht, omdat de toelichting tot die resolutie zegt, dat ondersteld mag worden, dat wel geen neutrale mogendheid zou willen medewerken tot een vrede waarbij niet de onafhankelijk heid van België werd gewaarborgd, achtte onze zegsman een uit de lucht gegrepen be wering, waar toch algemeen bekend is, dat er in Duitschiand een zeer sterke en vooral na de jongste successen in Rusland steeds sterker wordende strooming is die in geen geval bij het sluiten van den vrede België zou willen annexeeren. De Koningin heeft den wensch te kennen gegeven, dat op Haar jaardag wegens de tijdsomstandigheden geen feestenli'kheden in de lande zullen plaats hebben. Aanstaanden Zondag hoopt ds. M. Honigh uit Franeker in de Doopsgezinde kerk voor te gaan. Zooals we bereids meedeeld zullen in het tijdvak van 1 —5 October a.s. worden ingelijfd: ie. de dienstplichtigen der lichting 1915, toegewezen aan de regimenten veld-artillerie en aan het korps rijdende artillerie; 2e. de helft van de getallen der dienst plichtigen dier lichting, toegewezen aan de regimenten huzaren. Aan deze in te lijven dienstplichtigen, zoomede aan die van de lichting 1915, welke zijn tdegewezen aan de regimenten vesting artillerie en in het tijdvak van 162oOcto ber a.s. zullen worden ingelijfd, van alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend uitstel van eerste-oefe- ning worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening tnoetee houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. De commissarissen der Koningin zijn uitgenoodigd over te gaan tot eene regeling van de keuring voor de jaarklassen 1914 en 1913 van den landstorm, in dier vroege, dat die keuring zoo mogelijk voor half Sep tember afloopt. De bedoeling is om de manschappen van de jaarklasse 1914 in werkelijken dienst te stellen omstreeks 1 October en die van de jaarklasse 1913 omstreeks 10 November. Op de lijnen der H. IJ. S. M. zullen de treinen, die volgens de thans van kracht zijnde dienstregeling slechts tot 5 September zouden loopen, ook na dien datum voorloopig blijven rijden. Hierop wordt alleen een uit zondering gemaakt voor het traject Amster damHaarlem—Zandvoort, waarin eenige wijzigingen komen. De verandering, die de winterdienstrege- ling, ingaande 1 October, zal ondergaan, zal hoofdzakelijk daarin bestaan, dat boven bedoelde treinen dan weder vervallen. Te 's-Gravenhage slaagde voor de acte Fransch L. O. mejuffrouw M. E. P. Ebbing, alhier. De heer Chr. van Huizen is benoemd tot onderwijzer te Epe. Aan de leden van de onder-afd. Amersfoort van de V. P. N. is door het bestuur per circulaire meegedeeld, dat tot directeur van de bedrijfsinstellingen gezamenlijke voeder aankoop, Eier- en Pluimvee-veiling, is be noemd de heer P. Nierop, tot heden toe secretaris der onder-afdeeling. Gisterenochtend had bij de spoorweg overgang aan den Arnhemschen weg bij 't Stort con heel droevig ongeluk plaats. Een locomotief met tender, op weg van Nijmegen naar Amsterdam, moest ongeveer kwart over elven Amersfoort passeeren. De overwegwachter bij 't Stort had reeds de toornen neergelaten, toen een militair-wiel rijder vroeg om hem nog door te laten, aan welk verzoek de wachter voldeed. Tegelijker tijd benutte de vrachtwagen van Van Gend Loos om over te steken. De wagen had juist de rails bereikt, toen om den hoek de locomotief kwam aanstoomen, juist op den vrachtwagen aan. De koetsier had nog tijd om er af te springen en bleef ongedeerd; de besteller Zaaier en het achtjarig knaapje van den Burg, die achter op den wagen zaten, werden er met zulk een vaart afge- slingerd, dat 't ventje onmiddellijk gedood werd, terwijl de besteller ernstig gekwetst werd, vooral aan 't hoofd. Dr. Kamerling, spoedig aanwezig, ver leende de eerste hulp, waarna de gewonde naar het St. Elisabeth's ziekenhuis werd ver voerd. Zijn toestand is na een rustigen nacht heden bevredigend. Het lijkje van het zoo jammerlijk omge komen jongske werd ter sectie-schouwing nog gisteren middag naar Utrecht vervoerd. A. Z. P. C. zal haar eerste lustrum waardig herdenken door het doen houden van groote wedstrijden op Zaterdag, Zondag en Maandag 28, 29, 30 Augustus. Zaterdagmiddag om twee uur 2 K.M. wedstrijd, Koppel-Zweminrichting, waarvoor 10 dames en 30 heeren zich lieten inschrijven. We treffen onder de laatsten bekende zwemmers aan, o.a. Van der Grient, Minnes, Leusde en Beem. Zondag ha|f twee wedstrijden in de Zwem inrichting. Voor 't eerst zal alhier een water polo voor dames plaats vinden en wel een wedstrijd van II.D. 2 (Amsterdam) en Signea (Haarlem). Verder nog eenige nummers, waarvoor veel animo bestaat. Maandag om 2 uur beginnen de militaire wedstrijden, waaronder waarschijnlijk een nummer »modelgepakt zwemmenzal voor komen. Zondag en Maandagmiddag concert in de zweminrichting, aangeboden door majoor Struycken, garnizoenscommandant te Amers foort. De feestgidsen zullen Zaterdag door jonge dames te koop worden geboden. Meer intiem wordt het herdenkingsfeest gevierd door een feestvergadering Zaterdag avond en een souper, »met een dansje voor en na< Zondagavond. Moge mooi, zonnig weer al de moeite en zorgen der ijverige bestuurders en feest commissie kronen de feeststemming is er reeds De «Eembode» deelt mede, dat door het bestuur van de R K. CoOp. Bakkerij in het gebouw van den R. K. Volksbond een leden vergadering werd uitgeschreven ter bespre king van het voor de leden verkrijgbaar stellen van levensbehoeften tegen inkoops prijzen. Hoewel de belangstelling, getuige de op komst, gering was, sprak de vergadering de wenschelijkheid uit, eene commissie te be noemen welke het eenmaal opgezette plan zal kunnen uitvoeren. Deze commissie werd gevormd uit de hee ren W. Brandsen, S. Butzelaar, W. van Doorn W. van Koelen en J. Regnery. Gevonden en gedeponeerd ter politie bureau een portemonnaie met eenig geld en een zilveren armband. Wie zijn leven verwoest terwille van geld, heeft ten slotte wel geld maar geen leven. In de «Brieven uit de Hofstad* in de Arnh. Crt. lezen wij o.m. Dat zoo velen iederen dag naar Scheve- ningen trekken, is voor een groot deel te danken aan de Hollandsche Spoorwegmaat schappij. Deze laat al sedert jaren trams loopen van 't station naar het strand te Sche- veningen, met een tusschenstation aan de Laan van Meerdervoort, behalve natuurlijk nog verscheidene andere stopplaatsen. In de laatste jaren werd" van deze stoom tram een steeds verminderend gebruik ge maakt, vooral sedert lijn 12 van de Elec- trische Tram wegmaatschappij, eveneens de Laan van Meerdervoort in regelrechte, korte verbinding bracht met het station der H. IJ. S. M. Een gedeeltelijke tariefverlaging van de stoomtram bracht het vorige jaar reeds eenige toeneming van het verkeer. Doch dezen zomer is de H. IJ. S. M. aan het verlagen gegaan op een wijze, die alle concurrentie buitensluit. Men betaalde vroeger een soort zone-tarief, n.J. van het stationnetje aan de Laan van i\ - 1 dervoort, en van daar wederom eenzelfden prijs naar Scheveningen. Een rit over het geheele traject kostte toen per stoomtram 20 ets., evenveel dus als een retour den HaagScheveningen per Elec- trische tram. Nam men een tienrittenkaartje, dan werd de prijs zooveel gereduceerd, dat men ook per stoomtram voor twee dubbeltjes heen en terug van het Station Holl. Sp. naar het strand te Scheveningen kon gaan. Dezen zomer is er evenwel een eenheids prijs ingesteld van 5 ets. voor het geheele traject, zoodat men thans den afstand heen en terug kan afleggen voor slechts 10 ets. Daar kan geen electrische tram tegen op; bijgevolg is de stoomtram steeds propvol,

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2