Zaterdag 4 AMERSFOOETSCEE September 1915. No 8616. 64e Jaargang. BELEEFD VERZOEK terug-keer Stadsnieuws. Uitgave van de Naainlooze Vennootscliap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD REDACTEUR J. frsderzzs. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.15. Adverrenti.n 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclame» 15 regels f f.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers to cent. p Bij advërtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. os u* 9- BUREAU KORTEQRACHT 9. Telefoon 19. aan hen, die uitstedig waren en zich „De Amersfoortsche Courant" lieten nazenden, docli geen datum opgaven, ons bericht te zenden van hun opdat de courant niet langer naar buiten worde gezonden. K KNNISGKVINGKN. R A ADS VERG A DERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 7 September aanstaande, des namiddags te acht ure. Amersfoort, 3 September 1915. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. SCH IETOEFEN IXGEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het schrijven van den Garnizoens commandant te Amersfoort dd. 2 September, 110. 1210, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Zondag 5 September a.s. van des morgens 7 tot 12 uur schietoefeningen zullen worden gehouden op de banen 4 en 5 van de Leusderheide. Amersfoort, 3 September 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Het dag het..... De Londensche >Economist< ziet inde verzachting van het lot der krijsgevangenen, de zinspeling van den Engelschen Minister (irey in zijn brief aan de bladen op de vrij heid der zee (waarvoor Duitschland heet te strijden) en de matiging in den Duitschen duikbootenoorlog teekenen, dat men bezig is, de bestaande spanning te verminderen, met een hoog-diplomatiek doel. Dat wil zeggenom den weg tot herope nen van vredesonderhandelingen te effenen. Er zijn ook berichten, die deze opvatting schijnen te wettigen. Volgens de »Daily Telegraph* heeft de Duitsche Regeering aan de Amerikaansche Regeering verzocht te Londen als bemidde laar op te treden voor de vrijheid der zee onder handhaving van haar opvatting, dat de verklaring van katoen tot contrabande door (1e Engelschc Regeering een inbreuk is op het internationale recht. Het verzoek zou strekken om voor Ame- rikaansche schepen vrijheid te verkrijgen om te gaan waarheen zij willen, zelfs naar Duit sche havens, mits zij maar geen contrabande aan boord hebben. Van zijn kant heeft Duitschland een buiten gewone toegeeflijkheid aan den dag gelegd door aan de Amerikaansche Regeering te laten meedeelen, dat Duitschland het door de Vereenigde Staten voorgestane beginsel aanvaardt, dat passagiersschepen gewaar schuwd moeten worden vóór ze door duik- booten worden aangevallen. Natuurlijk moeten de passagiersschepen dan ook niet trachten, te ontkomen of tègenstand te bieden. De Duitsche Regeering zou tot deze concessie reeds besloten hebben vóór het torpedeeren van de Arabic*. Men begrijpt, dat men in Amerika zeer in zijn schik is over het aanvaarden door Duitschland van het Amerikaansche beginsel. Minister Lansing zeide: De Regeering is van meening, dat de crisis voorbij is. Vermoedelijk zal de Amerikaansche Re geering nu ook wel bij de Engelsche willen aandringen op verrachting van de blokkade maatregelen. Zooals men weet is de Engel sche Regeering haar daarin reeds gedeelte lijk vóór geweest (alweer een bewijs van de afnemende spanning) door haar bereid verklaring om goederen, waarvoor Ameri kaansche firma's vóór 2 Maart in Duitsch land gecontracteerd hebben, naar Amerika door te laten. Vele dier goederen liggen te Rotterdam op verscheping te wachten het zijn chemicaliën, verfstoffen, speelgoed voor den Kerstboom, enz. Ook in andere opzichten begint de Entente en Engeland in de eerste plaats wat water in den wijn te doen. Zoo toont zij zich wat goedgunstiger ten aanzien van de doorlating van katoen voor eigen gebruik der neutrale landen, bijv. Denemarken en Noorwegen. En aan Griekenland is zoowaar de uitvoer van krenten en tabak naar Duitschland en Öostenrijk-Hongarije toegestaan, mits die artikelen in onzijdige havens worden gelost. Ten slotte zij gewag gemaakt van een telegram, uit New-York aan de »Nieuwe Crt.c gezonden. Het luidde De buitenlandsche wisselkoers was heden aan een ernstige daling onderhevig. De koers van het pond daalde tot 4.57 dollar, waar door een vermindering van buitenlandsche orders aan de Vereenigde Staten dreigde. Volgens de meening in Wallstreet wijst dit, tezamen met de vriendelijke houding van Duitschland en de Engelsche concessies met betrekking tot den handel der onzijdigen, op het openen van den weg naar een spoedigen vrede. Zij het zoo. hoeveelheid cokes van de gasfabriek te mogen betrekken. 8. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het voorstel van het Raadslid den heer J. Hofland om van Gemeente wege cokes beschikbaar te stellen tegen verminderden prijs. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging te ver- leenen een proef te nemen met het in huurkoop beschikbaar stellen van gasfornuizen en daarvoor een crediet toe te staan van hoogstens 1400. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleene van een crediet groot f 350 voor het aanbrengen van electrisch licht in gebouwen en bijtoestellen op de terreinen der gasfabriek. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den heer J. W. C. Bloem eervol ontslag te ver leen en als Regent van het Burger Weeshuis, overeenkomstig verzoek. 12. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot a. onttrekking aan den publieken dienst van de Groote Nachtegaalsteeg met brug en het voetpad langs de beek; b. het aangaan van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden; en c. het 4 getfen van machtiging tot het ma- Iken van plannen voor het aanl I gen van een verbindingsweg t j schen den Hoevelakenschen straat- weg en den Heiligenbergerweg. j 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad Uw medelid, de heer Hofland, heeft voor gesteld naar een te ontwerpen verordening •en hoeveelheid cokes beneden kostprijs be schikbaar te stellen en heeft de gronden van dat verzoek in een memorie toegelicht. Een verzoek van gelijke strekking, maar niet op de zelfde overwegingen steunende, werd ont vangen van den Cbristelijken Bestuurders Bond. Beide verzoeken werden om praï-advies in onze handen gesteld. Wij merken allereerst op, dat noch in het voorstel, noch in het verzoek wordt gespro ken van een bepaalde hoevoelheid. En terecht nier, want wel dient te worden bedacht, dat cokes een nevenproduct is, welks beschikbare hoeveelheid niet kunstmatig kan worden ver groot. Verder wenschen wij als onze meening ken baar te maken, dat het bedrijf niet aanspra kelijk mag worden gesteld voor de nadeelen, die uit een te nemen maatregel kunnen voort vloeien. Dit zou zijn strijdig met het karakter van het bedrijf. Wil men dus in de gewenschte richting iets doen, dan zal de maatregel moeten vallen, die het mogelijk maakt, zich door invulling van een kaart bij het comité aan te melden, terwijl de cokes zonder prijsverhooging thuis zal worden bezorgd. De kaarten zullen bijv. o.m. verkrijgbaar worden gesteld bij de ver schillende vak-organisaties. Naar het ons voorkomt, is dit de meest eenvoudige en de meest doeltreffende wijze, waarop getracht kan worden het beoogde doel te bereiken. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen, te besluiten ons te machtigen, in boven omschreven geest werkzaam te zijn, om een crediet tei den PrÜs van de te verstrekken cokes te stel- Het verluidt, dat de mogelijkheid bestaat, dat de lichting 1916 der Nationale militie vroeger zal worden opgeroepen dan aan vankelijk werd bepaald. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dins dag 7 September 1915, des avonds ten 8 ure. 1. Installatie van 7 gekozen Raadsleden, de heeren: S. J. van Duinen, R. G. Rijkens, J. W. Jorissen, M. R. N. Ooster veen, A. O. R. O. Lein- weber, J. A. Rant en N. Veis Ileyn. 2. Benoeming van twee Wethou ders ten gevolge van de aftreding als Raadslid van de heeren R. G. Rijkens en N. Veis Heyn 3. ingekomen stukken en mede- deelingen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de tijdelijke aan stellingen van de heeren Tj. Kiel- stra en J. D. Meerwaldt, als leeraar respectievelijk in de Hebreeuwsche taal en de Klassieke talen aan het Gymnasium, te verlengen tot 1 Sep tember 1916. 5. Benoeming van een Directeur der in te richten Gemeentelijke Ar beidsbeurs. 6. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de Hoogere Burgerschool, in verband met het in militairen dienst zijn van den heer Leopold. 7. Advies van Burgemeester en Wethouders in zake het adres van J. van Ginkel, steenkolenhandelaar, houdende verzoek om alsnog in de gelegenheid te worden gesteld, een len op dien vóór de crisis en ons een blanco- crediet te verleenen tot goedmaking van de kosten, die daarvan het gevolg zullen zijn. Den duur van den te nemen maatregel zouden wij voorloopig onbepaald wenschen te laten. Wethouder H. W. van Esveld zal Dinsdag meester juist 25 jaar onafgebroken lid van den Ge meenteraad zijn. De aandacht zij gevestigd op de kennis geving nopens het houden van schietoefe ningen op morgen, Zondag, en op de adver tentie omtrent het uitschakelen van den electrischen stroom tot morgenmiddag vijf uur. j Met ingang van aanstaanden Maandag worden weer eenige wijzigingen ingevoerd op den treinenloop der H. IJ. S. M., ook iu. vuuiaici van Burgemeester waar die wijziging eerst op 15 September en Wethouders tot verkoop van een I ZOu plaats hebben. Men raadplege de groote biljetten aan verleenen van f 11 500 voor de in richting van de oude Ambachts school tot vestiging daarin van bu reaux, bergplaatsen en magazijnen voor Openbare werken. Bouw- en woningtoezicht, Arbeidsbeurs, Brandweer en vergaderlokalen. 14. Voorstel van Bur; en Wethouders om een crediet te verleenen van f 1550 voor het door trekken van het trottoir aan den Leusderweg van af school B tot voorbij de nieuwe Ambachtsschool. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een perceel grond groot 300 M- voor den prijs van f2 per M- aan A. G. van Os. 16. Voorstel trook grond groot 58 M- prijs van f 1.50 per M2 aan J. G. het station. de F o n t e 1 17. Voorstel van Burgemeester! en Wethouders om in beginsel te besluiten tot invoering van centrale boekhouding en om machtiging te 'verleenen tot voorloopige aanstel ling, in verband daarmede, van een tweetal ambtenaren. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het ziekteverlof van J. Hilke, onder wijzer aan school G tot 1 Mei 1916. j 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het besluit van 1 Juni 1915, regelen de de vaststelling der Verordening op het gewicht van roggebrood en tot het opnieuw gewijzigd vaststel- dienst der Maatschappij was en thans nog len dier verordening. in dienst is, zal tegen ontvangstbewijs een De Directie der H. IJ. S. M. heeft af wijzend beschikt op een door bemiddeling der groepsvertegenwoordiging tot haar ge richt verzoek om het geheele personeel een wekelijkschen rustdag te geven. De uitgaven zouden hierdoor met meer dan een half millioen gulden per jaar worden verhoogd. In verband met het 75-jarig bestaan der Maatschappij heeft de Directie bepaald, dat in September een extra-uitkeering zal ge schieden, welke zal bedragen voor hoofd ambtenaren en ambtenaren een halve maand bezoldiging, voor beambten 14 dagen loon en voor werklieden 120 maal het uurloon, dat thans wordt genofen. Aan ieder lid van het personeel, dat op 20 September 1914 langer dan een jaar in I 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der 1 Gemeente-begrooting dienst 1915. 21. Afschrijving Inkomstenbelas ting. dienst 1915, wegens vertr Vaststelling 5e gedeelt hier Inkomstenbelasting, dienst 1915. Bond. herinneringsmedaille worden uitgereikt. Dr. H. J. Toxopeüs, Evang. I.uthersch predikant hier, is ais opvolger van ds. J. Voorduin, Ned. Hervormd predikant te Naar- den, benoemd tot godsdienstleeraar der af- ko- deeling Hilversum van den Ned. Protestanten

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1