Dinsdag 14 September 1915. No 8620. 64e Jaargang Icosteloos- Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortscbe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" Y HOOFD REDACTEUR P. J. FBXSS&ZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigening*- advertentien per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden desincasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTBQXlAOaT 9. Postbus 9. Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers De congressen. Amersfoort staat thans in het teeken der congressen en het mag al aanstonds gezegd, dat het zijn best deed om de congressisten waardiglijk te ontvangen, ook opdat ander maal worde geprofiteerd van de hoogst gun stige ligging, in het centrum des lands en aan een knooppunt van spoor- en tramwegen, zóo, dat de bezoekers zelfs uit de verste uithoeken des lands hun haardsteden nog den zelfden dag weer kunnen bereiken. Zaterdag werd gehouden het congres van de NED. VEREENIGING VOOR GEMEENTEBE LANGEN. Vóór de eigenlijke Algemeene vergadering kwam een 30-tal leden der vereeniging samen in het Registratuur-bureau ten Stadhuize, waar de heer A. R. Veenstra onder zeer groote belangstelling de werking en het groote nut van dat belangrijk en zelfs onder Raadsleden nog veel te onbekend bureau uiteenzette. Spr. deed daarbij uitkomen, dat volkomen ongegrond is de vrees, dat deze wijze van registre.ering schatten gelds en een talrijken staf vaD ambtenaren vordert. Eén ambtenaar (hier ter stede de heer A Boogerman) houdt alles bij. Het bureau, sedert 1914 hier ingericht, zal binnen niet te langen tijd alle in de laatste tien jaren ingekomen en gewisselde stukken die ontzaglijk vele zijn hebben geregistreerd en zóo opgeborgen, dat elk ge>venscht dos sier, over welk onderwerp ooi in een om mezien kan worden ter hand gesteld aan wien het heeft te raadplegen. Jhr. Elias, met den heer J. A. Zaalberg Directeur van het te Haarlem gevestigde Nederlandsch registrateur-bureau, verbeteraar van het oorspronkelijke Amerikaansrhe sy steem, verklaarde vervolgens de samenstelling en de indeeling van het decimale stelsel en demonstreerde het hoe en waarom van het opbergen der stukken, die dikwijls en van die welke slechts zelden dan wel in 't geheel niet meer worden geraadpleegd; de zooge naamd loopende en de rustende registrateur. Alle stukken, op een zelfde onderwerp be trekking hebbend, worden op zeer eenvou dige wijze bij elkaar opgeborgen en zijn dus onmiddellijk ierug te vinden. De heer A. de Vulder van Noorden. oud-Gemeente-secretaris, thans refendaris bij het I loofdbestuur der posterijen en telegrafie. Penningmeester der vereeniging, dankte de heeren Veenstra en jhr. Elias en sprak zijn onverholen bewondering uit over de keurige en practische inrichting, een ware trouvaille voor Besturen van groote lichamen. De belangstelling en de beschouwing waren zóo intensief, dat van een gaan naar Amici- tia», gelijk het programma dit vermeldde, geen sprake was en men zich met de in middels aangekomenen begaf naar de Raads zaal, waar met den Burgemeester en de drie Wethouders ter officiecle ontvangst tegen woordig waren de Raadsleden Tromp van Holst, Jorisson, Var Kalken en Van der Wal. Even na half een nam de Burgemeester het woord en zeide. Mijnheer de Voorzitter en andere heeren Bestuursleden en leden der Vereeniging voor Gemeentebelangen, is het in gewone tijden die helaas eigenlijk in onze herinnering slechts voortleven reeds een voorrecht, I een vereeniging als de uwe het welkom te mogen toeroepen, ik geloof, dat dit voor- I recht nog grooter is in de bijzondere tijden, die wij beleven. kis wij eens nagaan, mijne heeren, wat uw vereeniging heeft gepresteerd op het gebied van de zich meer en meer uitbrei dende Gemeente-belangen, ik geloot dat wij ons dit dan niet anders kunnen herinneren dan met de grootste erkentelijkheid. Welke punten toch heeft uwe vereeniging niet naar voren gehaald Wanneer uw vereeniging zag, dat een punt moest worden bestudeerd, heeft zij steeds een commissie samengesteld uit de meest, vooraanstaande mannen op wetenschappelijk gebied, welke ten slotte een rapport het licht heeft doen zien, en het resultaat is dik wijls geweest, dat die punten zijn overge gaan in een Gemeentelijke verordening, in een Rijks-wet of in wetten. Ik behoef slechts een voorbeeld aan te halen uit den laatsten tijd het belangrijk rapport, dat is uitgegeven door uw toedoen in betrekking tot de her ziening van art. 121 der Gemeentewet. En ik herinner mij heel goed, in welke I voor uw vereeniging vleiende bewoordingen de Minister van Binnenlandsche Zaken zich heeft uitgelaten over dat werk. Het is echter nie* alleen dit punt, dat van belang is geweest en dat door uwe vereeni ging is gedaan. Als vertegenwoordiger van een Gemeentebestuur, welks taak zich gedu- renden den laatsten tijd aanmerkelijk heeft uitgebreid, kan ik met bijzondere erkentelijk heid herdenken, hetgeen uw vereeniging heeft gedaan voor de vorming van Gemeente ambtenaren. Het is een uitmuntende gedachte geweest, dat uw vereeniging zich dezen heeft aangetrokken. Ik vraag mij af, wat zou een Gemeentebestuur kunnen doen zonder een staf van goed geschoolde Gemeente-ambte naren, die voor hun taak ten volle berekend zijn en die met het College van Burgemees ter en Wethouders en den Secretaris éen moeten zijn. Ik weet dat dit punt wederom op het pro gramma uwer besprekingen staat. Aanvaardt mijn verzekering, dat wij dit punt met be langstelling zullen volgen. Ik weet, u streeft een ideaal na u heeft ook reeds veel bereikt. En waar ons een ideaal voor oogen staat, geloof ik, dat het ook moet worden nagestreefd en ik hoop, dat u ook op dit punt tot nóg grootere vol doening van uzelven en van de Gemeente besturen moogt werkzaam zijn. Als ik hier spreek over het werk der Ge meente-ambteharen, moet ik even in herin nering brengen, wat ons geeërbiedigd Hoofd van den Staat onlangs heeft verzekerd aan den Burgemeester van Arnhem en waar van u toch zeker kennis hebt genomer dat n.l. de Koningin erkenden met groote be langstelling volgt het werk der Gemeente besturen in deze tijden van crisis. Als de Koningin dat verzekerd heeft, dan geloof ik, dat een groot deel van die hulde mag terug vloeien naar uw vereeniging, die den stoot heeft gegeven tot het verkrijgen van goede Gemeente-ambtenaren en goede leden van het Dagelijksch bestuur der Gemetnten. Het is niet alleen dit punt, dat wij met aandacht zullen volgen. Ik zie op het pro gramma staan de lezing van den heer J. H. W. Leliman over Schoonheidszorg een alge meen belang». Gij, die met beide beenen staat of gestaan hebt in het practische Ge meente-leven en dagelijksch kennis neemt van de aangename lectuur van «Staatsblad», «Staatscourant», «Gemeente stem» en derge lijke, hebt natuurlijk kennis genomen van de vernietiging van het besluit van den Raad dezer Gemeente tot het sloopen van de be kende torentjes der oude Kamperbinnenpoort. En gij zijt misschien te Amersfoort gekomen met de idee, dat het hier een stad is van Vandalen, die alles wenschen te sloopen. Maar ik hoop toch, dat u daarover anders zult gaan denken. En ik verwacht, dat ook eenigszius van u, omdat ik weet, dat gij anen zijt van de practijk, die weten, dat (X moet worden voldaan aan de eischen vai het moderne verkeer. En als gij verder heaen middag gelegenheid zult hebben, onzen jongsten aanleg, of liever uitleg te aanschou wen, dat hoop ik, dat gij in een betere meening zult terugkeeren naar uw woon plaatsen en er van overtuigd zult zijn, dat bracht van de zuster-vereeniging, 10 jaar geleden opgericht, doch hier te lande eigen lijk slechts bij name bekend, Zij beoogt niet verfraaiing of het organiseeren van volks feesten, doch streeft het zelfde na als de Ned. Vereeniging voor Gemeente-belangen en ontleend haar naam slechts aan de Indische Locale Raden. Spr. uitte den wensch, dat onder de Gemeente-zorgen van Amersfoort j ook zij eenmaal zal komen op het hooge óok de schoonheids-zorg een eerste plaats vindt. Mijne heeren, uw verdiensten van vroeger en hetgeen gij nog hedenmiddag zult doen, zullen wij met aandacht volgen. Aanvaardt mijn verzekering, dat het ons hoogst aange naam is, dat ge Amersfoort hebt gekozen als plaats "oor uw vergadering. En daarom heeren, wcest welkom hier te Amersfoort. Ik hoop, dat het uw vergadering heden middag gegeven moge zijn vruchtdragend werk te verrichten en dat de vruchten van uw arbeid rijke gevolgen zullen afwerpen voor ons land en specaal voor de Gemeente besturen. (Luid applaus). De heer H. J. Wichers, Burgemeester van Dordrecht en Onder-voorzitter der ver eeniging de Voorzitter, de heer F. B. s' Jacob te Sta verden, was door drukke bezig heden verhinderd, de vergadering bij te wonen antwoordde, nadat alcoholvrije en alcoholhoudende wijn was aangeboden, on geveer Het zij mij vergund, u te danken voor uw hartelijk welkomstwoord. Het zou mij aangenamer geweest zijn, als onze Voorzitter de heer s'Jacob hier had kunnen zijn. Ik waardeer de gastvrije ontvangst door Amers foort, aan onze vereeniging bereid. Amers foort heeft een goeden klank in de ooren onzer leden, niet alleen omdat we het voor recht hadden, u, mijnheer de Burgemeester in onze examen-commissiën te hebben, waar u kon meeleven de vorming der jongelui en in welke uw Secretaris nog een zeer gewaar deerd lid is, maar ook om hetgeen hier op practisch en administratief gebied gebeurt. Ik wil slechts herinneren aan de uiteenzetting der registratuur van hedenochtend. Ook is Amersfoort in deze moeilijke dagen meermalen geweest een Gemeente, naar welke mocht worden gezien op administra tief gebied voor oplossingen van financieelen aard en van vraagstukken van zeer moei lijken aard; ik denk hier ondermeer aan de werkverschaffing zóo als u die hier hebt ter hand genomen, en ook een voorbeeld van practijk. Ik had reeds gelegenheid, de nieuwe wegen te zien; de nieuwe aanleg heeft bij mij een hoogst gunstigen indruk gewekt en het staat bij mij vast, dat ook de andere leden dien indruk zullen krijgen. Het is verre van ons, dat in de tegen woordigheid van den heer Leliman een zij- delingsch verwijt zou schuilen; dedooruter sprake gebrachte torentjes staan er geheel buiten; we zijn te zeer overtuigd, dat ook de schoonheidszin te Amersfoort groot is. Wij zijn u erkentelijk voor uw welkom en ik stel voor, een dronk te wijden aan den bloei van Amersfoort en sijn Bestuur, vertegenwoordigd in den Burgemeester (ap plaus). Hierna begaf inen zich naar «Amicitia», waar een vertegenwoordiger der geïllustreerde pers een groep nam en vervolgens het noen maal werd gebruikt. Omstreeks kwart voor twee opende de heer Wichers de Algemeene vergadering, welke werd bijgewoond door een 50-tal leden, o.a. de B-Vgemeester van Amersfoort. Spr. herinnerde, dac verleden jaar geen vergadering kon worden gehouden en hoe, ondef'den druk der tijden, aan de Gemeente besturen in al hun geledingen een zeer on verwachte taak op de schouders is gelegd, een taak die met grooten werklust is aan vaard en volbracht en waarbij is gebleken, dat zij volkomen daarvoor waren berekend. Spr. riep den aanwezigen bet welkom toe, meer in het bijzonder den heer J. E. Stokvis, Voorzitter der vereeniging voor locale belan gen in Ned. Oost-Indië, die een groet over- peil en zal bereiken dezelfde schoone resul taten van de Ned. vereeniging en de teleur stelling, welke de Indische vereeniging nog ondervindt, na wederom 10 jaar ook moge zijn omgezet in waardeering. Spr. hoopte, dat een blijvende en produc tieve samenwerking een uitvloeisel moge wezen van deze vergadering en darde jeug dige organisatie mocht genieten van die blijvende goede samenwerking. De Voorzitter deed toezegging, dat die samenwerking zal worden bevorderd. Bij de ingekomen stukken was onder meer een verzoek om instemming van het Dage lijksch Bestuur cjer Gemeente Zandvoort op een adres aan den Minister van Binnenland sche Zaken om belasting te kunnen heffen van hen, die niet alleen ten minste een week vertoeven in hotel of pension in die Gemeente, doch ook van hen, die daar gedurende ten minste een week een gemeubileerde woning of gemeubileerde kamer betrekken. Na zeer korte discussie werd besloten, dit stuk aan te nemen voor kennisgeving. De Vereeniging van ambtenaren bij Ge- meente-financiën verzocht samenwerking met betrekking tot een examen voor comptabele Gemeente-ambtenaren. Het Bestuur der Ned. vereeniging adviseerde, op dit verzoek in te gaan en heeft daartoe reeds overleg gepleegd met dat van eerstgenoemde vereeniging. De rekeningen over 1913 en 1914 en de Begrooting voor 1916 werden gesteld in han den eener commissie, bestaande uit de heeren De Hoop en Denteneer en accoord bevonden. Bij een ontvangst van f 6533.21 is er een batig saldo van f 9:2.15. Den Penningmeester den heer De Vulder van Noorden, werd décharge verleend onder dankbetuiging voor zijn keurig beheer. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren H. J. Wichers, mr. S. Sybenga en mr. L. B. J. van Oppen, allen afgetreden in 1914, en A. de Vulder van Noorden en mr. J. A. Baeza, aftredend in 1915. De examenverslagen, opgenomen in de «Mededeelingen» (het orgaan der vereeniging) van 1 Juli 1914 en 1 September 1915, wer den aangenomen voor kennisgeving. Lang werd gediscussieerd over een voor stel van het Bestuur in zake de examina. Belanghebbenden verwijzen we naar het nummer van de Mededeelingen waarin het stenografisch verslag wordt opgenomen. Zoo kort mogelijk saamgevat, zij hier meegedeeld dat de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren evenzeer een examen wil instellen en een commissie is gevormd, die de instelling van een tweede examen wilde trachten ic voor komen en zich bereid verklaarde, een be middelingsvoorstel te ontwerpen, met welk voorstel het Bestuur van dien Bond en van deze vereeniging zich vereenigen. Het rap port der bemiddeling-commissie, opgenomen in de Mededeelingen van 1 Augustus, mocht de goedkeuring van het Bestuur verwerven en dit stelde thans voor, het voorstel te aanvaarden en een commissie te doen be noemen, die een ontwerp-regeling zal maken voor het in te stellen voorbereidend examen en tevens zal overwegen welke vrijstellingen kunnen verleend door reeds verworven school diploma's (Staats examen, eind-examen Gym nasium. Hoogere Burgerschool 5-of 3-jarigen cursus, enz. er worden 18 van deze diploma's genoemd). Men wenscht, dat niet alleen het hoogere vak-examen met gunstig gevolg wordt afgelegd, doch dat ook blijkt, dat de candidaat zekere algemeene ontwik keling heeft. Eerlang zullen nadere voorstellen worden ingediend aan de Algemeene vergadering. Het Bestuur zal met dat van de Vereeni-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1