Zaterdag 18 September 1915. No. 8622. 64e Jaargang. B IJ B L A D kosteloos- Aan- en Verkoop van alle fondsen SAFE-DEPOSIT. A1ÏERSF00RTSÖHE Uitgave vau de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cieeff HOOFDREDACTEUR F. J. rsisxasia AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per poat /1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleftie- en onteigening*- advertentien per regel 15 cent Reol&mes 15 regels /"1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentien van buiten de stad worden Öe incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. EOETSQEAOHT 9. Telefoon 19. By dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 October doet in schoven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEYINÜEN. ROGGEBROODPRIJ S De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de prijs van het rog gebrood voor de Gemeente Amersfoort vanaf heden wordt bepaald op n1/* cent per K.G. Amersfoort, 15 September 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. SCHOUW. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap >de rivier de Eem, beken en aankleven van dien* voornemens zijn, op Maandag en Donderdag den 27 en 30 Sep tember en Zaterdag den 2 October 1915 eene schouw te houden over de beken en waterleidingen. Schouwplichtigen worden uitdrukkelijk aan gemaand, er voor te zorgen, dat zij alsdan voldaan hebben aan hunne verplichtigen, in de desbetreffende verordening gesteld. Amersfoort, 15 September 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Nabetrachting. In zijn rede tot sluiting van het deze week hier gehouden 67ste Nederlandsch I.andhuishoudkundig congres bracht de Voor zitter dank aan allen, die er toe hebben meegewerkt, het zóo goed te doen slagen en óok aan de vertegenwoordigers der pers, die dag na dag het gesproken woord in het bereik hebben gebracht van heel Neder land. Hier mag wel eens worden gewezen op den inderdaad geweldigen arbeid dier ver slaggevers, meest deskundigen, die hetzij aan de Hoogere landbouwschool te Wage- ningen opgeleid, hetzij op andere wijze tot landbouwkundigen gevormd, reeds in de eerstvolgende editie van hun blad het aller belangrijkste van de pras-adviezen en de hoofdzaak uit de discussifin maakten tot ge meengoed van hen, die om de eene of andere reden het congres niet konden bijwonen, van hen, die belang hebben bij den landbouw in al zijn veelvuldigheid, en van de Besturen der vereenigingen, die de belangen van den landbouw voorstaan en door het congres menigen nutten wenk kregen, dien ze te zijner tijd zullen kunnen nagaan in het offi- cieele verslag, dat uit den aard der zaak eerst veel later zal verschijnen. De Voorzitter van het congres sprak van »hun keurige verslagen*. Verslaggevers zijn op dit stuk niet verwend. Waarlijk, men rekent hun arbeid siet licht als men weet, dat het personeel van het tebgraafkantoor hier, ook des nachts, werkte met versterkte ploegen en dat bovendien een Hughes-toestel met bedienende ambte naren ter beschikking was c; -Jteld naast de drie Morse's; als men weet, dat de verslag gever van een der hoofdbladen in ons land f 73-85 aan telegramkosten had te voldoen toen hij, terugkeerend van de slot-excursie, ging afrekenen. Die excursie was een even mooi als pak kend slot, een hoogst welkome ontspanning na zóo veel en zoo lange inspanning. Het is nu eenmaal een edele wedstrijd, aan de eigen courant meer en betere belangrijke mededeelingen te seinen steeds in lees baren vorm, de telegrammen gaan onmiddel lijk naar de zetterij tijd tot verbeteren van den stijl, voor het bijschrijven van invoegin gen, enz. is er niet dan de vakgenoot van een ander blad kan geven. Het komt er dus op aan, te luisteren met alle ooren en het gesprokene te condenseeren in geniet baren vorm. En dat vergt ontzaglijk veel van de hersenen en de zenuwen der verslag gevers, al zijn ze ook nóg zoo geroutineerd. Geen wonder waarlijk, dat ook de ver slaggevers zich spitsten op den rijtoer, die zeker er »zit kopy ine, maar men kon zich nu toch meer laten gaan ontspanning zou brengen, omdat men velerlei zou zien, dat óf geheel nieuw óf veel verbeterd was, terwijl men ook nader zou kennismaken met Amersfoort, waarvan men slechts zoo terloops in den vroegen ochtend iets had gezien. Nadat men van den Hoevelakerstraatweg was teruggekeerd in de stad, ging men langs Zuidsingel en Kleine Haag door de nieuwe stadswijk aan gene zijde van het Plantsoen met zijn ruime straten, vriendelijke huizen en dikwijls heel mooie voortuinen, en langs Arnhemscheweg en Bergstraat naar den Berg. Had men reeds meermalen zijn goedkeuring te kennen gegeven over hetgeen men ge durende den rit had opgemerkt, toen men den nieuwsten uitleg der stad had bereikt, steeg die goedkeuriug tot bewondering, die men niet onder stoelen of banken stak. De mooie lanen, de glundere landhuizen in hun modernen bouw en hygiënische in- j richting, de lage huren neen, dat had men toch niet verwacht. En die heerlijke vergezichten, bosch en heide en polder en zelfs de zee in het ver schiet wat is het hier mooi. De esprit de clocher sprak bij den Lim burger en den Zeeuw en den Gelderschman en bij alle overigen; maar tóch erkenden ze, dat bij hen er slechts óf bosch, óf water óf heide was, terwijl hier alles bijeen is te vinden. En een eigen waterleiding, die nu al winst zal opleveren? En een zóo lage plaatselijke belasting? En zijn we werkelijk al dien tijd op het grondgebied der Gemeente geweest? En is dit prachtige terrein eigendom van de Gemeente? En zijn deze kostelijke wegen aangelegd en deze fraaie huizen gebouwd om werk te verschaffen aan hen, die door de gevolgen van de economische crisis in druk dreigden te geraken? Deze en tal van andere dergelijke vragen bestormden de leden der commissie van bij stand, die den rijtoer meemaakten en zich beijverden de gasten in te lichten. Dankbaar, dat zij het konden doen. Gelijk er Nederlanders zijn, die ver buiten de landspalen elk mooi wegje, ieder fraai uitzicht kennen en voor wie »Mooi Neder land* eerst dezen zomer een openbaring is geweest, omdat ze thans geen buitenlandsche reis konden ondernemen, zijn er ook Amers- foorters, die de stad hunner inwoning niet kennen. Hun zouden we willen aanraden, de niet zoo heel verre wandeling te maken naar bijvoorbeeld Vondel-laan en Van Maerlant- laan, om vandaar te genieten van het prach tige herfstlandschap en van het onbeschrijf lijk mooie panorama met Tuindorp aan den voet en de Veluwe-hoogten aan den gezicht einder. Of naar de Laan 1914, óok al is die een eindje verder. Het meest geniet ge als ge over Oud-Leusden gaat en dan, waar ge uit het dal den Amersfoortschen berg bereikt, den blik achter u wendt. Bank vereenig ing H. L- A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. Ijanoegraobt OO - Tol. Intero. 868 Boowel op binnen- als buitenlandeoke Beursen. LIPS' smeltproefvrye kluis. Nieuwste constructie. "Ge zult niet minder opgetogen zijn over het velerlei mooie, dat ge dan te genieten krijgt, als de gasten van het jongste congres. En ge zult met hen warme hulde brengen aan het Dagelijksch Bestuur van deze Ge meente, dat met breeden blik in de toekomst dezen nieuwsten uitleg der stad overwoog en voorbereidde, aan uw vertegenwoordigers in het stadsbestuur, die aan de ingenieuse plannen hun goedkeuring hechtten, en aan allen, die deze tot uitvoering hielpen brengen. De bezoekers van het congres van Ge meente-belangen en van het Landhuishoud- kundig congres hebben met eigen oogen aanschouwd het nog in wording zijnde nieuwste stadsdeel. Hetgeen zij hier zagen en hetgeen zij hier hoorden over de wijze waarop alles is tot stand gebracht zonder de lasten voor de Gemeentenaren aanzienlijk te verzwaren hebben zij uitgedragen naar hun woonsteden, in alle hoeken des lands gelegen. Het voorbeeld, door Amersfoort gegeven, zal navolging vinden. Er is grond, trotsch daarop te zijn. Amersfoort heeft in de jongste week naast veel benijders tal van vrienden verworven, die nog heel dikwijls er zullen terugkeeren. Dit stemt tot vreugde en tot groote dank baarheid aan hen, die thans weer op deze wijze Amersfoort naar buiten meer bekend maakten en leerden waardeeren. Een waar woord. Natuurlijk, want het is van den heer H. Gordeau Jr., den uitnemenden Voorzitter van de Openbare leeszaal en bibliotheek aan de Beukenlaan, die onder den titel »Verkeerd begrepen* in het September-nummer van »Leeszaalnieuws« in sreifmarraak-spelling, doch op de hem eigen stevige wijze de les leest aan die Amersfoorters, die wel willen profi- teeren van de leeszaal, doch 't zooveel moge lijk op een koopje doen. Hij schrijft dan wij zullen de spelling van De Vries en te Winkel maar volgen: Ergens In onze Statuten staat, dat de mini mum-contributie voor de leden van de O. L. en B. is fo.50. Dit artikel wordt door honderden Amers foorters verkeerd begrependoor honderden! Het wordt verkeerd begrepen door talloo- zen, die fo.50 contributie betalen, maar procentsge wij ze althans misschien door even veel, die f 1, f1.50, ja zelfs door meer deren, die f2.50 per jaar geven. Uitgesloten van die verkeerd-begrijpers zijn zij, die van de leeszaal geen gebruik maken en hun contributie enkel als gift tot instand houding willen zien aangemerkt. We willen hun dankbaar zijn en enkel zeggen kom er toch eens, dan wordt .ge gebruiker I Maar zij, die geregeld van de inrichting gebruik maken, moeten eens het volgende overwegen re. in andere plaatsen van ons land bestaan z.g. leesmusea, die hun leden zeker niet meer hebben aan te bieden dan onze O. L. en B. en die een contributie eischen van f 10 per |»ar. 2 e. dat volgens het tegenwoordig aantal leden en de omvang en kosten van ons be drijf, elk lid, werden de kosten hoofdelijk omgeslagen, ongeveer f 4 zou moeten betalen. 3e. dat een deel van ons personeel niet naar den eisch kan worden gesalarieerd en dat we bovendien aangewezen zijn op vrij willig aangeboden diensten. De minimum-contributie van 50 cent, d. 1. éen cent per week, behooren dus alléén de economisch allerzwaksten te betalen. Maar ook twee, drie, vier en vijf cent per week blijft een contributie, die voor 'n gebruik makend lid dikwijls onvoldoende te noemen is. Persoonlijk zou ik hem of haar, die mij hierin om advies vroeg antwoordeneen con tributie van 1 per mille van uw jaarlijksch in komen, bijv. tot een maximum van f 5, komt me rationeel voor. Dat zou dan worden voor een inkomen van f 500 fo.50 1000 i. 1500 1.50 5000 en hooger5. In dit systeem is geen rekening gehouden met inwonende kinderen van welgestelde ouders; die moeten zelf hun kas maar eens opmaken, maar ik kan me niet voorstellen, dat 'n tennis spelende jongedame of 'n hoc- key-spelend jongmensch zich financieel' van gelijke draagkracht voelt als 'n arbeider van 10 gulden in de week*. Hopen we, dat dit volkomen juiste woord wordt verstaan en begrepen en tot gevolg heeft, dat de Penningmeester dezer zóo nat tige vereeniging niet steeds het hoofd moet schudden als er eens iemand voorstelt, een zelfs niet al te duur boek dan wel tijdschrift aan te schaffen. De beteekenis der vogels voor den mensck. (INGEZONDEN.) De mensch verbeeldt zich op aarde de alles beheerschende macht te zijn, doch niets is minder waar. De werkelijke beheerschers van het geheel zijn de insecten. Wèl heeft de mensch menig middel tot vernietiging uitgevonden en verbeterd, waardoor hij de heerschappij heeft verkregen over wilde en sterke zoogdieren en giftige reptielen, doch het blijft een feit, dat zijn werk nietig is tegenover de aanvallen van insecten. Weinig menschen begrijpen hoe verbazend groot het aantal soorten insecten is en daarbij hoe ontzettend hun vermogen tot voortplanting. Hun aantal soorten is belangrijk grooter dan dat van alle andere dieren te samen; meer dan 300 ooo soorten zijn beschreven en 't is niet onwaarschijnlijk, dat er nog tweemaal meer te beschrijven zijn. De vruchtbaarheid van sommige insecten-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1