DE AREND Café-Restanrant „RICHE" IGIfl AMERSFOORTSCHE LOGE. Andreas Holer in ter lengte m ill. 2 KI. tatoüMige Kunstfilm Stadsnieuws. Advertentién. Dr H. W. Sehreuder afwezig. Muziekavond Gevonden Kookt op gas. Bioscoop Prijzen gewoon geslachten wekt verbazing; het aantal hunner nakomelingen neemt zulke wonderbaarlijke verhoudingen aan. dat het alle begrip te boven gaat. Riley toont aan, dat de hopbladluis in éen jaar dertien generaties kan ontwikkelen en aldus, zonder stoornis tot het einde der 12e generatie voorttelend, het onbegrijpelijke aan tal van tien sextillioen (zegge: 36 millioen) zou bereikt hebben. lrorbush, het voorgaande beschouwend, zegt, dat die dieren in éen lijn gerangschikt 10 óp 1 Eng. duim gerekend zich zoover in de ruimte zouden uitstrekken, dat licht, uitgezonden van het begin dezer pro cessie en zich voortplantend met een snel heid van 184000 Eng. mijlen per seconde, 2500 jaren zou noodig hebben om de aarde te bereiken. Kirkland heeft berekend, dat éen paar van zekere mot, indien niet verstoord, in acht jaren voldoende afstammelingen zou kunnen voortbrengen om alle boombladeren in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te vernietigen. Een Canadeesch entomoloog betoogt, dat éen enkel paar Colorado-kevers, ongehinderd voortgaande, in éen seizoen zou kunnen ver meerderen tot 60 millioen stuks. Gelet op deze verhouding is aan te nemen, dat de geheele vernietiging van den aardappel niet lang zou kunnen uitblijven. Wie uwer in Zuid-Afrika is geweest, heeft waarschijnlijk de sprinkhanen gezien, die bij zwermen als wolken voorttrekken en het zonlicht verduisteren. Wat een macht van het booze ligt verborgen in de nietige maar ontelbare eitjes van deze alverslindende pest! Indiër elk eitje uitkwam en elke sprinkhaan zijn wasdom bereikte, zouden de gevolgen te vreeselijk zijn om te beschouwen. De vraatzucht der insecten is bijna even verwonderlijk als hun voortplantingsver mogen. De dagelijksche hoeveelheid bladeren die een rups verslindt, is gelijk aan twee maal haar lichaamsgewicht. Een paard, dat in de zelfde verhouding voedsel zou gebruiken, zou elk etmaal ongeveer tooo k. G. hooi noodig hebben. Forbush vertelt, dat zekere vleeschetende larve in 24 uren het 200-voudige van eigen lichaamsgewicht verteert. In deze een ver gelijking makend met den mensch, zou een kind op den eersten dag na de geboorte reeds 1500 pond vleesch opeten. Trouveld, die een bijzondere studie van het onderwerp maakte, verklaart, dat een zijdeworm in 56 dagen een hoeveelheid voed sel verbruikt van S6 000 maal baar eigen gewicht. Wat een vernietiging zou deze enkele insectensoort reeds kunnen bewerk stelligen, indien slechts een honderdste deel der gelegde eieren tot wasdom kwam. Wie of wat belet het heir der allesver- slindende insecten de geheele aarde te over- stroomen en den voedselvoorraad voor alle andere schepselen te verbruiken? 't Is niet de mensch! Wie of wat is't dan? De vogel! Het vogelleven is, doordien het in hoofdzaak wordt gevoed door insecten, de meest onmis bare kracht die in de natuur het evenwicht regelt en behoudt. Zonder twijfel zijn de vogels de meest waardevolle bezittingen voor den mensch en juist daaraan wordt door hem het minst waarde gehecht. Waar vogels leven wier veeren geschikt zijn voor modisterij is de wreede agent der veerenhandelaars werkzaam aan het vernie tigen onzer gevleugelde vrienden. Waar vogels voorkomen, die als wildbraad kunnen dienen, is de jager bij de hand tot dooden zoolang nog iets rondvliegt dat ver koopbaar is? Waar soorten leven die tot de grens van uitsterven zijn gebracht, is de verzamelaar aanwezig om het laatste exemplaar te be machtigen, opdat geen concurrent er de hand op leggr. Waar de eierenverzamelaar vogels ontdekt wier eieren voor hem waarde hebben, doodt hij niet slechts het embryonale leven doch somtijds ook het moederdier, dat de eieren legde, om het dier als bewijsmateriaal er bij te kunnen toonen. Op onbewoonde plaatsen wordt de vogel als sportvoorwerp beschouwddaar sluipt '!e vandaal der schepping rond, de jager, die voor genoegen en tijdverdrijf uitgaat en zijn instinct tot dooden uitstrekt tot de schoonste cn onschuldigste schepselen der natuur. Het ligt in den aard der dingen, dat onbeschaamdheid en ziekten, die niet bestre den worden, dagelijks in hevigheid toenemen. Evenzoo zal dc handelwijze van onzen tijd indien niet bestreden bij het vernietigen van 's werelds waardevolste hulpmiddelen van ons bestaan een onheil, een alge meens ramp veroorzaken, waarvan de gevolgen rampzaliger zouden zijn dan in woorden kan worden uitgedrukt. Op den eigen oogenblik waarop van be voegde zijde slechte berichten komen over den petroleum-voorraad en de groote be zwaren om dien aan te vullen, vestigt de Directeur der Gemeente-bedrijven de aan dacht op het koken op gas. Men overdenke de advertentie in dit num mer en doj er zijn voordeel mede. Er was gister ontzaglijk veel belangstel ling voor den bouw van het nieuwe gedeelte der Kazerne voor bereden wapens, waarvan de aanwijzing geschiedde ten bureele der Genie. Dc aanbestediny van het eerste gedeelte van dit werk, begroot op f 195000, zal vol gende week plaats hebben. Nog een ander groot werk voor het Departement van Oor log zal de werkloozen door den winter heen helpen. Immers op de Vlasakkers wordt een groot winter-barakkenkamp ingericht, waarin zullen worden ondergebracht de hier en in den om trek thans in tenten kampeerende reserve- bataljons, die in verband daarmee admini stratief worden vereenigd. Het kamp wordt aangesloten aar. de Ge meente-waterleiding en het electrisch kabelnet. Men zie de advertentie omtrent de brood kaarten-inwisseling in dit nummer. Bij Kon. besluit van 9 September is met ingang van aanstaanden Maandag de gelegen heid tot het inwisselen van ronde stuiver stukken weder opengesteld tot 1 Juli 1916. Met ingang van 18 October, wordt op de vermelde middelen van vervoer een vrij uit gebreide winterdienst ingevoerd. We deelden in het vorige nummer mede, dat de vrijstelling van briefport voor brieven van en aan militairen en in ons land geïn terneerde militairen grootendeels is opgeheven. Het communiqué was niet geheel juist. Dc vrijstelling is blijven bestaan voor briefkaar ten van en naar militairen beneden den rang van officier en voor geïnterneerden, voor zoover die briefkaarten geen handelszaken betreffen, en voor gedrukte stukken, die ten minste eens per maand verschijnen. M. a. w. de soldaat, de korporaal, de onderofficier, doch niet de officier, kan als tot dusver kosteloos berichten over zichzelf aan zijn familie zenden en ze van haar ontvangenop een briefkaart gaat heel wat; en hij kan zijn courant week blad, tijdschrift gratis ontvangen. Met het gratis versturen van brieven, van handels brieven, aanbiedingen, enz. is het echter uit. En de officieren zullen in het vervolg weer- gewoon port moeten betalen. De geïnterneerden blijven voor binnen- landsche zendingen deelen in het voorrecht der Nederlandsche soldatenóok de geïnter neerde officieren. Brieven en andere druk werken dan periodieken kunnen dus ook zij niet meer kosteloos verzenden. Dit alles gaat in 20 September, dus Maan dag a.s. De heer A. F, J. M. de Wit is door den aartsbisschop van Utrecht benoemd tot assis tent in de parochie te Maarssen. De «Batavier III« met de ambulance van dr. Bierens de Haan is Woensdag te Havre aangekomen. De Nederlandsche ambulance is zóo Hollandsch-degelijk geoutilleerd, dat zij niet kan ondergebracht in het gebouw aan de rue de Tilsit te Parijs en zeer waar schijnlijk het Petit palais, aan de Champs Elysées, te harer beschikking zal krijgen. Mejuffrouw H. ven Veen verwierf het diploma voor woningtoezicht van de School voor maatschappelijk werk. De heer J. Mulder is ter beschikking ge steld van den Gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indiü om te worden benoemd tot adspi- rant-verificateur bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. is van 15 Sopt. tot 20 Sept. De praktijk wordt door de overige burger- geneesheeren waargenomen. I*angestraat 20. ZONDAG 19 September ran 7 tot II uur uitgezocht Symphouie- concert, met medewerking vau M. MERLOT, Ie Bariton de l'Opéra de Montpellier. VIOLON- en VIOLONCELLE-SOLO's. Gewone prijzen. inde LANGESTR A AT een BEURSJE met eenig geld. Terug te bekomen aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. AMERSFOORTSCD WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Nr.N. G. VAX WKl.DKKKN buron KK.NOKKfi) Kortegracht 11. Tel. 17(5. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Inrasseering van Wis- Credieten. seis en QuiiantiSn. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Heropening der leeszaal, Koningin Wilhelminastraat 2, Dinsdag 21 September, des avonds 7I/2 tot 9V2 uur, en verder iederen Dinsdagavond. Lectuur over godsdienst-filosofie, mystiek, occultisme, astrologie en andere werken. HET BESTUUR. GOEDKOOPER en ZINDELIJKER dan petroleum of kolenfornuis. GEEN ROOK. GEEN ROET. GEEN REUK. De Gasfabriek geeft GASFORNUIZEN in HUURKOOP tegen 40 cent per week gedurende twee jaar. Inlichtingen verkrijgbaar aan het kantoor, der Gemeente-gasfabriek, Gaslaan 3, Amersfoort. Zaterdag 18, Zondag 19, Maandag 20 en Diiïsdag 21 September^ 's avonds 7 en 9 nur. met muziek en zang. Zie de beoordeeling in de plaatselijke bladen. Plaatsen kunnen eiken dag vim 12 tot 5 uur gereser veerd worden a f 0.05 per plaats.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2