Zaterdag 23 October 1915. w Deventer 66e Jaargang. S-AJF1 E DEPOSIT. De ECHTE EBSFOORTCGHE COURANT. In de Naaiiilooze Vennootschap „l)e Aniersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". DTEUR: Verachijm DinsdagDonderdag- eu Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden f i. franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regelt 60 cent; elkfe regel meer 10 cent. Bij regel- D Jï S. I XE 0 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kostelooa. Legale, ofBciefile- en ontel jenlnga- advertentifin per regel 15 cent Reclame» 1—5 regelt ƒ1.25. Bewijsnummer* naar buiten ■"OORT worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers io cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten ln rekening gebracht. BUREAU: KORTEQIIACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. jG A DERING. an Amersfoort, br Gemeentewet, an de ingezetenen, dat jnte zal vergaderen op pber aanstaande, des |re; zoo noodig voort- Iiber 19:5. getnfRSter voornoemd N RANDWIJCK. AN RA tn A m< ,p Amersfoort van belanghebbenden, pnelrewaard een geval rzeer is voorgekomen, w *9*5- gemeester voornoemd, RANDWIJCK. NRA htsschool. jitig belichte schildere nden I.eusderweg ver- f der Ambachtsschool Jag zeer velen samtn- ïeole opening van het We merkten op den mbachtsonderwijs, den de heeren P. Doorn en den heer Groote Haar warenBurgemeester Amersfoort en vele eden van zusterveree- trie- en huishoudschool -departementHoofden indere Lagere scholen, eden der vereeniging, h: en alle leerlingen de heer G. J. Buys ;eniging het woord en ,ere-voorzitter der ver- aaf Schimmelpenninck. ar.g stelde inde school, was verhinderd, de ran het nieuwe gebouw icht van verhindering n Minister van Staat, jjsche Zaken. mr. P. '.indenhet Kamerlid W. H. de Beaufort Bilderdijk, vertegen - lege van Gedeputeerde i.ts welkom Inspecteur enwoordiger van de elijksch Bestuur der n de aanwezige Raads- van het Nuts-departe- van Industrie- en Dachtsschoolde Hoof- le scholen, die leerlin- en de donateurs der enwoordigers der vak- overigen die wel aan illen samenkomen om te wonen, den Inspecteur, die :rde medewerking al Bestuur heeft doen (jwoor een groot deel I ge vereeniging is te "ayinciaal Bestuur, dat en zeer zeker niet ir van Amersfoort, het hart, dat, waar in iftiiur der school wel ijüsidién toegestaan te krijgen, thans zelfs iedere wensch, die bil lijk blijkt, wordt toegestaan. Getuige bet besluit in de jongste Raadszitting, in welke werd aangevuld een som, hoewel dit inder daad niet lag op den weg van den Raad, doch welk bedrag in het belang van de 1 ambachtslieden niet kon worden gemist en toch door een ander College was geweigerd, j In het bijzonder dankte spr. het Bestuur en de leden van het plaatselijk Nuts-departe- I ment, die, door het geven op vrijwel onze- keren grondslag van bet stamkapitaal voor den bouw van het eerste gebouw, hebben getoond, veel te gevoelen voor het Ambachts- onderwijs. Gelukkig is het thans reeds moge lijk geworden, dit kapitaal los te maken, zoodat het eerlang kan worden terug gegeven, en zoo mogelijk op nóg nuttiger wijze weer kan worden besteed. Ten slotte bracht spr. dank aan allen, die J op eenige wijze er toe hebben bijgedragen, de school te doen worden tot hetgeen zij na I zóo korte jaren reeds is. In 1901 begonnen met 40 leerlingen en 4 leeraren in een hulpeloos en onvoldoende j gebouw, moest al spoedig, in 1903, het eerste lapmiddel er zijn er vele geweest j worden toegepast en wel de verbouwing, j Thans zijn er 185 leerlingen en 14 leeraren en is als nieuw leervak aan de school toe gevoegd de electrotechniek, hetgeen nood- zakelijk moest leiden tot het stichten van een geheel nieuw gebouw. Wat de school deed in sociaal opzicht moge o.a. hieruit blijken, dat reeds 425 leer- I lingen verwierven het eind-diploma, geens- zins een nutteloos wapen in den strijd om het bestaanimmers uit de met zorg ver zamelde gegevens omtrent oud-leerlingen blijkt, dat de middelmatige de zeer vlugge verdienen al veel meer beginnen met een uurloon van 6 cent en na drie jaar reeds ten minste 15 cent per uur of ruim fg per week verdienen, wel een bewijs, dat zij goed zijn toegerust. In dat nieuwe gebouw, waarin de toekomst zich zal moeten afspelen, zal gelegenheid zijn om per week 650 lessen te geven aan 355 leerlingen, 185 van de Ambachtsschool zelf, 130 van den avond-teekencursus voor vol wassenen en*40 van den theoretischen avond- j cursus (het voortgezet onderwijs, ten voor bereiding voor de Middelbare technische school) en de Burgeravondschool. De bouwsom bedroeg slechts f 107 000 ondanks de zeer ongunstige tijdsomstandig- j heden en wel ten zeerste mag worden ge waardeerd, dat alle en dit zijn zeer vele moeilijkheden zijn overwonnen. Bijzonderen dank is de vereeniging dan ook verschuldigd aan den heer W. H. Kam, Voor zitterder technische commissie uit het Bestuur, en aan den heer Groote Haar, die naast zijn zeer drukke bezigheden als Directeur der school, den bouw der school leidde, zoodat deze plaats ha<f zonder architect. Dank ook azn de leeraren, die met de leerlingen al sedert bijna 2 jaren deuren, kozijnen, ramen, een J-el van het ijzeren hek, schoolmeubelen, enz. vervaardigden, de electrische installatie aanlegden, enz. waardoor de bouw- en inrich tingskosten totzoo'n minimaal bedrag konden worden beperkt, daar honderden, zoo niet duizenden zijn uitgespaard; inderdaad een minimum als inen nagaat, dat het kleine ge bouw te Dordrecht drie ton kosten, terwijl hier bouw en inrichting in totaal zullen kosten f 125 000. De heer De Groot, nu het woord ver krijgend, herinnerde, dat hij nu 14 jaar ge leden, in 1901mede het voorrecht had, tegen woordig te zijn bij de opening van de oude school door Minister Borgesius, Niemand van de toen aanwezigen heeft kunnen verwachten, dat in een zóo kort tijdsbestek een nieuw gebouw zou noodig zijn om het vakonder wijs te Amersfoort tot nóg grooter ontwik keling te kunnen brengen. Te meer heeft niemand dat destijds kunnen verwachten, om dat in 1886 de commissie voor vakonderwijs uit de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst had uitgewezen, dat vakonder- Bankvereeni> ing H. L. A DULLAERT Co. AMERSFOORT Seherpenzeel Soest. Laugegraoht J30 - Tol. Illtoro. aas Lips smeltproefvrije kluis. Nieuwste constructie. wijs alleen bestaanbaar was in Gemeenten met meer dan 30 000 inwoners. De Voorzitter, vervolgde spr,, gaf een historisch overzicht van de wording en den bloei der school en dankte Bestuur en leera renmaar hij dankte ook de oud-leerlingen, die de waarde van goed vakonderwijs vol komen hebben bevestigd in de practijk. Er is wel eens gesmaald op particulier initiatief, doch in deze vereeniging is weer gebleken, dat, als het goed is, de gansche Gemeente, van hoog tot laag meewerkt en de verantwoordelijkheid mede helpt dragen. De Voorzitter jjeeft dank gebracht aan het Rijk, de Provincie en niet het minst de Ge meente. Dien dank hoop ik over te brengen aan Zijne Exellentie den Minister, doch waar het Gemeentebestuur aanwezig is, past het mij, bet een woord van buide te brengen voor de wijze, waarop het steeds de goede oplossing heeft helpen bevorderen. Spr. hoopte, dat de resultaten, tot dusver bereikt, nog zouden toenemen ook door de toewijding van de leeraren, die in deze zoo veel gunstiger omgeving hun vleugels zoo veel ruimer kunnen uitslaan. Eindelijk tot u, jongens. Zooeven hebt ge hooren constateeren, dat uw voorgangers op voortreffelijke wijze hebben begrepen, het geen voor hen is gedaan door het inrichten van dit vakonderwijs. Aan den overkant van den weg leidt men op de landsverdedigers; laat ons hopen, dat zij nooit in practijk be hoeven te brengen, betgeen hun thans wordt geleerd. In tegenstelling met hen verwach ten wij van u, dat gij de theorie wèl zult omzetten in practijk en dat gij zult toonen, waard te zijn de moeite, die Bestuur en lee raren zich voor u getroostten. Op u rust den plicht, de voetstappen der pioniers de leerlingen van 1901 en latere jaren te drukken en daarmee uw dank te betuigen aan Rijk, Provincie en Gemeente. Nog een kort woord tot u, mijnheer Buys. Uw medebestuursleden, ja allen hier tegenwoordig zijn het volkomen met mij eens, dat gij niet alleen zijt geweest de gang maker, maar óok de motor, die welke moeilijkheden zich ook voordeden, en d' zijn heel vele geweest alles over het doode punt bracht. (Applaus). Prof. Kenninck sprak hierna als waar nemend Voorzitter der vereeniging »Amers- foortsche industrie- en huishoudschool her innerde welk een ontzaglijke moeite het heeft gekost, hier ter stede vakonderwijs tot stand te brengen en bracht namens het jongste zusje hartelijke gelukwenschen aan den oud sten broer, die zoo flink opgroeide. De heer C. J. F. Prins, Voorzitter van het Nutsdepartement, herinnerde hoe steeds een band van vriendschap en aangename samenwerking Ambachtschool en Nut heeft verbonden. Het Nut gaf inderdaad het stam kapitaal en maakte het Buys het symbool der Ambachtschool wat gemakkelijker; anders ware hij er tóch wel gekomen. Het is niet alleen een feestdag voor de Ambacht school, maar óok voor het Nut, dat steeds aan den spits stond, waar gold de bevordering der volksontwikkeling, waartoe zeer zeker behoort goed vakonderwijs. Het Nut is dan ook zeer verheugd over het prachtig resultaat van uw organiseerend talent, uw initiatief uw arbeid en wensebt hartelijk geluk. De beer P. Doorn, eerste Directeur der school, zeide hierna, dat oude banden hem nog binden aan de geboortestad van den Grootmeester der Nederlandsche bouwkunst, Jacob van Campen en herinnerde zich nog bijna dagelijks, hoeveel overleg het heeft gekost, de school niet te belemmeren in haar groei. Ook hier was Buys de man, die telkens uitkomst wist. Thans moest deze groote ver bouwing plaats hebbenhet kon niet meer in het oude gebouwwel een unicum in een tijdsverloop van even 14 jaar. En ook deze nieuwbouw is tot stand gekomen. En op het juiste oogenblik, tot bloei van hetambachts- onderwijs. De dag is een kroon op uw arbeid, geachte collega Groote Haar. Voor u, leeraren, hoop ik, dat ook voor u het woord van inspiratie steeds zal zijnexcelsior, vooruit. En jelui, leerlingen, hoeveel te meer zal je je moeten inspannen nu je ziet hoeveel er voor je is gedaan. Ik hoop, dat jelui dit zult waardeeren en zult toonen dat je het ten volle hebt ver diend. Hoewel gij niet meer te Amersfoort woont, bleef Amersfoort en bleef vooral deze school uw liefde behouden. Moge dit nog het geval zijn in lengte van jaren en moge onder uw eminente leiding en voorbereiding en onaf gebroken goede zorgen het vakonderwijs groeien en bloeien. De Burgemeester, alsnu het woord verkrijgende, bracht op de eerste plaats dank, ook namens het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, voor de uitnoodiging, welke vormt een mijlpaal in de geschiedenis van het vak onderwijs te Amersfoort. Het Gemeentebestuur van Amersfoort heeft mogen zien met klimmende belangstelling en met steeds groote waardeering gevolgd de plannen, die achter eenvolgens zijn gemaakt en ondanks vele en zeer onverwachte moeilijkheden steeds zijn volvoerd. Het vakipnderwijs heeft dan ook de volle sympathie van het Gemeentebestuur. Jongelui, het is nu eenmaal zóo ingericht in het leven, dat men pas te laat leert waar deeren hetgeen men heeft mogen genieten in zijn jeugd. Ik hoop echter, dat hetgeen ge thans hier hebt gehoord u zal leeren apprecieeren, dat ge hier mocht worden ge vormd. Als ge later eens voorbij dit mooie gebouw gaat. wellicht met uw eigen kinde ren, hoop ik, dat ge met trots zult kunnen wijzen op dit gebouw waar gij werd toe gerust voor uw ambacht. Mijnheer de Voorzitter, U hebt aan velen dank gebracht, maar U hebt niet kunnen noemen den kort-en-krachtigen naam Buys. Laat mij dit doen en daaraan toevoegen, dat het Gemeentebestuur heeft gemeend U bij deze, ook voor U gewichtige gelegenheid te moeten aanbieden een blijvend aandenken (Applaus en bravo's). En gij allen stemt met mij in, in een harte lijk: Lang leve Buys (hoerah's). Het geschenk is de bekende groote ets van den Lieve Vrouwetoren door Dirk Har- ting, in blank eikenhouten lijst; onderaan is aangebracht een zilveren plaat, waarop: De Gemeente Amersfoort aan den heer G. J. Buys, uit dankbaarheid voor zijne verdiensten voor het ambachtsonderwijs, ter gelegenheid van de opening der Ambachtsschool aan den Leusderweg, 1915. De heer B. van der Worp, na den vorigen spreker gedurende 6 jaar Directeur der school, wees op de prachtige samenwer king, die een zóo prachtig resultaat deed bereiken, feliciteerde den heer Groote Haar, zijn opvolger, er mee, dat hij met dit Be stuur mocht samenwerken en verzekerde, dat hij gedurende de 5 jaren, sedert welke hij Amersfoort metterwoon verliet, nog dik wijls in gedachten wijlt bij de school. Ik heb u, leeraren, hier leeren kennen als de krachten op welke de school drijft en ben er ook daarom van overtuigd, dat dit ge bouw zal afwerpen heel groote vruchten. En ook tot u, jongens, een enkel woord. Spanje toch in, opdat, als ge later uw Direc teur eens weer tegenkomt, ge hem steeds vrij in de oogen kunt zien, 'omdat ge niet anders deedt dan uw plicht, tot heil van jezelven, maar ook van Amersfoort, dat zóo veel voor jelui deed. De heer G. A. Groote Haar, de huidige Directeur der school, wentelde den dank, hem gehracht, af op den heer Kam, den Voorzitter der technische commissie en op den heer Buys, den Voorzitter van het Bestuur, wiens helder inzicht, energie en door zettingsvermogen spr. telkens weer troffen. Spr. dankte ook de leeraren, die hem in den heel moeilijken en drukken tijd van den bouw en het verhuizen steeds hebben gesteund op een wijze zóo, dat het onderwijs, zelfs bij het overbrengen der school, geen schade leed. Hij roemde den prettigen geest, die steeds heerscht tusschen het onderwijzend personeel, welke goede harmonie en eenheid juist zijn de kracht der school. Jongens, besloot spr., het nieuwe gebouw legt jelui nieuwe verplichtingen opdoet je best en waardeert het onderwijs. En op mij stormt thans aan- de groote verantwoordelijk heid om in vervulling te doen gaan de booge wenschen, die men terecht koestert. Ik aan vaard d:e verantwoordelijkheid en hoop haar te kunnen dragen en zal mijn beste krach ten blijven wijden aan de belangen der school. De heer Buys sprak nog een enkel woord van dankbaarheid "oor de waardeering, welke zijn werk thans mocht ondervinden en ver klaarde zich buitengewoon verrast door het aandenken van het Gemeentebestuur, dat hem uitermate verheugde. Mijn arbeid voor deze school was belang loos; ik had mijn idealen op onderwijsgebied en mocht een zeer groot deel daarvan hier vervuld zien. Dit aandenken is mij daarom te meer een kostbare herinnering. Mijn vast besluit was, het Voorzitterschap neer te leggen, maar Woensdag in de Be stuursvergadering heeft men er mij zóo over tuigd, dat het mij onmogelijk was, mijn plan te volvoeren. Ik zal dus aanblijven tot de school geheel in orde zal zijn, óok op finan cieel gebied (Applaus). Misschien, dat ik er nog eens toe kom. hier weer te komen wonen (Bravo's). Ja, de liefde van zijn jeugd verliest men niet; ik woonde hier 32 jaren en heb erwel veel leed, maar toch óok heel veel lief ondervonden Amersfoort is me lief geworden óok met zijn gebreken; laten we maar denken, dat die er bij behooren. Ik verklaar thans de school geopend. Men ging hierna het gehecle. gebouw bezichtigen. En zoo is Amersfoort ufV een gebouw rijker geworden, een welvoorzien nestje, met met voorliefde gebouwd, met liefde in stand te houden, waar tal van ouderen dag na dag druk in de weer zijn naar hun beste gaven van geest en hart, ten einde de jongeren, als ze eenmaal uitvliegen naar alle zijden de groote wijde wereld in, mee te geven een schat van vooral practische kennis, een diep besef van plichtsbetrachting, opdat zij niet alleen eigen geluk kunnen opbouwen, maar ook om door hun arbeid en opvattingen heel de gemeenschap tot heil te zijn. van Klopman Baerselmati, oudste Koekbakkcrij te Deventer, is te AMERSFOORT uitsluitend verkrijgbaar bij den heer C. A. Stoové, Confiseur.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1