GF.MEENTE-BEGROOTING 1 q 16. Vergadering van de ie afdeeüng van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Maandag 4 en Donderdag 7 October 1915, des namid dags te 8 uur. Tegenwoordig de heeren H. W. van Es- veid, Wethouder. Voorzitter S. J. van Duinen, A. Eysink, D. Gerritsen, J. Hofland. J. W. Jorissen, H. T. de Kempenaer, J. A. Rant er. A. M. Tromp van Holst, benevens als toe hoorders de heeren mr. J. C. Graaf Van Randwijck, Burgemeester; A. R. eenstra. Secretaris; X. Veis Heyn, R. G. Rijkens en J. van der Wal Kzn. van de tweede afdeeüng. Als rapporteur wordt aangewezen de heer J. A. Rant. Algemeene beschouwingen. Een lid spreekt eenige waardeerende woorden voor hetgeen B. W. gedurende den crisistijd hebben gedaan en over de wijze waarop deze Begrooting is in elkander gezet. Een ander lid sluit zich daarbij aan, doch spreekt er zijn verwondering tver uit, dat B. W. a"een mededeelen, dat aan marktgeld, door het niet-houden van de ker mis, f0300 minder is ontvangen en zij geen vrijheid vinden om, wanneer de toestand weer normaal is, dat bedrag van de Begrooting te schrappen en de kermis af te schaffen. Dit zou een van de weinige goede d'ngen zijn, die de oorlog ons bracht. Spreker wil daarom het bedrag van f6300 van de Begrooting afvoe ren en hoopt, dat B. W. met een voorstel tot afschaffing van de kermis zullen komen. Het zelfde lid merkt op. dat B. W. zeggen, dat het geven van toeslag^ zoo lang mogelijk moet werden uitgesteld. Spreker is het hiermede eens. doch hoopt, dat men niet te lang zal wachten; de levensmiddelen kos ten thans circa 32 pCt. meer en nu is het voor verschillende werklieden en ambtenaren tot aan de bestaansgrens. Spreker hoopt, dat B. X' W. er voor zullen waken, dat, als de koopkracht nog meer vermindert, spoedig maatregelen worden genomen. Voorts wil dit lid nog spreken over een ambtenaar, doch nadat een ander lid heeft opgemerkt, dat he. wenschelijk is dergelijke besprekingen bij B. W. voor te brengen, ziet het lid van het woord daar over af. Het zelfde lid bespreekt daarna het 7e lid van den brief van B. W. waarin voorkomt, dat belasting-verhooging eerst dan mag worden opgelegd wanneer blijvend be hoefte aan versterking der middelen wordt gevoeld. Een verhooging van het percentage nu wordt niet voorgesteld, doch wel zal de be lasting meer moeten opbrengen, dus aan slagen moeten worden verhoogd. Spreker hoopt, dat dit niet zal geschieden op een wijze die tengevolge heeft, dat veel reclames door Gedeputeerde Staten worden toegewezen, zooals onlangs reeds het geval was. Ook heeft spreker vernomen, dat verschillende aanslagen 1 ambtshalve op het kohier worden gebracht, terwijl men precies het inkomen wist. Spreker trekt daaruit de conclusie wordt er bij de aanslagen wel nauwkeurig onderzocht? Uit de besiirsingen van Gedeputeerde Staten blijkt al. dat enkelen te hoog waren aanslagen. Spre ker geeft om dit te voorkomen B. W. in overweging, het personeel, dat daaraan werkt, er op te wijzen om zorg te dragen, dat zoo weinig mogelijk reclames door Ge deputeerde Staten worden toegewezendaar door zal op het bedrag, dat de kohieren aan wijzen, beter kunnen worden gerekend. legen het systeem van belastingheffing oppert het zelfde lid nog hetbezwaar.dat slechts tot 3 kinderen aftrek wordt berekend hij zou dit willen uitbreiden ook voor het 4 e en het 5e kind. Een tweede bezwaar is, dat alleen bij ver trek of overlijden afschrijving van belasting wordt toegestaan. Aanvulling van de veror dening met een bepaling, dat afschrijving ook kan worden toegestaan als onmacht om te betalen blijkt te bestaan, zou wel wen schelijk zijn; de weg van oninvorderbaar-ver klaren duurt spreker te lang. Een an dei lid sluit zich aan bij het besprokene in zake de kermis en deelt mede, dat de Einancieele Commissie daarin wel zal medewerken. Het zelfde lid vestigt daarop de aan dacht op den z.i. treurigen staat van de straten 11 de oude stad, die worden verwaarloosd omdat het oog is gevestigd op de nieuwe stad. Vroeger werd geregeld een gedeelte van de oude stad verbeterd, doch thans blijkt daar niet meer van en is het over het algemeen een schande zooals een groot gedeelte van de bestrating in orde is. Ieder roemt het nieuwe gedeelte, doch als men z< voort gaat, wordt de oude stad onbegaanbaar. Spreker hoopt, dat B. W. met plannen tot verbetering zullen komen. Voor's wenscht het zelfde lid de aan dacht te vestigen op een nieuwe bron van inkomsten nl. de oprichting van een Gemeen telijke spaarbank. Daardoor zou de Gemeente goedkoop geld kunnen krijgen en den spaar ders meer rente kunnen worden gegeven, dan zij bijv, bij de Rijks-postspaarbank ontvangen. Spreker hoopt dat B. W. stappen zullen doen om tot oprichting van een spaarbank te geraken. K en lid spreekt zijn genoegen er over uit, dat door den vorigen spreker is geujpzen op den treurigen toestand van de oude stad en zou B. Ar W. in overweging willen geven, een systematisch plan tot verbetering te laten opmaken. Tot heden is en dan nog toe vallig - alleen de Ooninckstraat verbeterd. De toestand aan de Teut, de Zogstraat en het Sasje is onhoudbaar. De Walikersteeg loopt tegen den ouden wal dood en zou door weg nemen van dien wal veel verbeteren, Eaten B. A W. die wallen daar doen slechten en er nieuw plantsoen aanleggen dan is men op j den goeden weg. Spreker dringt aan op verbetering in de oude stad. Een lid deelt mede, dat in de Einancieele Commissie een bespreking is gehouden over het Weeshuis en geeft B. A W. in overwegin.g eens te onderzoeken of met de f 10 000. die jaarlijks door die inrichting worden be steed, niet meer kan worden gedaan. Het zelfde lid vestigt er de aandacht op. dat de begrafenisrechten te laag zijn en geeft B. A W. in overweging, eens bij andere Gemeenten te informeeren wat daar de kosten van begraven zijn. Een lid vraagt van B. A W. toelichting op welke wijze in de begrooting is verwerkt de opzet die was gedacht bij het onlangs aan genomen besluit in zake de centrale boek houding. Grondbedrijf. Een lid vraagt een uiteenzetting van het bedrag ad f50000. genoemd onder no. 9; zulks in verband met het bedrag van f200 000. dat op de begrooting der Gemeente voorkomt. Gasfabriek. Een lid vraagt specificatie van het be drag, uitgetrokken onder no. 3 der baten. Bij voign. 10 legt het zelfde lid er den nadruk op, dat volgens zijn meening die op brengst niet verkregen wordt in verhouding tot de draagkracht der ingezetenen. Bij den post winstsaldod!e als uitkeering aan de Gemeente op de Gemeente-begrooting voorkomt, maakt het zelfde lid de op merking, dat hij geen vrijheid kan vinden, dit bedrag van f55000 goed te keuren; thans wenscht hij echter geen voorstellen te doen, 1 daarin verandering te brengen, doch alleen er op te wijzen, dat deze winst in verhouding te zwaar drukt op kleinere inkomens. Een ander lid is het hiermede niet eens. Practlsch zal niet mogelijk zijn wat de vorige spreker wil en geen enkele Gemeente heeft de winst van de Gasfabriek nietop de Begrooting. Wel drukt de gasprijs zwaarder op kleine inkomens, doch men moet niet vergeten, ciat zij enorm veel minder verbruiken en in per centen uitgedrukt ook voor andere levensbe hoeften, als groenten, kleeding. enz. de ver houding voor de kleine inkomens veel ongun stiger is dan voor de grootere. Een lid merkt op. dat de onkosten per M;: voor het gas geleverd aan de kleine verbruikers veel meer bedragen dan voor de groote verbruikers. Daarom is een berekening in procenten niet altijd juist en geeft geen zuiver beeld. De eerste spreker over dit onderwerp blijft bij zijn bewering, dat de winst onregel matig drukt en acht deze winst van f 55 000 te hoog. Een winst van f 20 000 is z. i. wel voldoende, doch met het oog op de bijzon dere omstandigheden zal nu niet een voorstel worden gedaan. Waterleiding, j Een lid wijst op de noodzakelijkheid, dat het aanwezig zijn van goed water in de ge- heele Gemeente wordt doorgevoerd en dringt j er op aan. dat B. en W. in overleg met de Gezondheids-commissie maatregelen nemen, j dat de huiseigenaars zorgen voor aansluiting van hunne woningen. Spreker zou er des- I noods toe willen overgaaf alle stadspompen I weg te nemen om ze desnoods tot aansluiting te dwingen, dan kan er wanneer eens door slechtwater-gebruik ziekte ontstaat aan het Gemeentebestuur geen verwijt worden ge maakt. Meerdere leden sluiten zich hierbij aan, waarbij in overweging wordt gegeven, de huiseigenaren, waarvan de huizen niet zijn aangesloten, eens aan te schrijven. Een lid dringt er op aan, dat de Ge meente een voorbeeld geeft en ook alle scholen aansluit. Electriciteit. Een lid dringt er op aan, bij wijze van reclame de gebouwen der Gemeente geleide'ijk aan te sluiten aan het electriciteitsbedrijf. Ook zou dit lid eens een proef willen nemen met straatverlichting bijv. aan den Bisschopsweg. Armbestuur. Een lid vraagt een overzicht van hetgeen wordt uitgegeven aan doorloopende bedeeling, waarvoor is uitgetrokken f 12 950. Spreker wil eens weten wat met dat geld gebeurt, omdat het wel eens kon zijn, dat, door dit geld op andere wijze uit te geven, betere resultaten konden worden bereikt, Het zelfde lid vraagt inlichtingen over den aard der instelling. Wanneer het n.I. een Gemeente-instelling is, zou er geen sprake kunnen zijn van subsidie. Jaar wedden - voorstel Bij de algemeene beschouwing maakt een lid de opmerking, dat B, W. niet met een voorstel komen voor verbetering van de salarissen der leeraren, hoewel de urgentie j wordt erkend. 1 Spreker vindt het, gelet op die woorden, niet juist, dat zij worden uitgeschakeld. Een lid merkt op, dat daar een groot bedrag mee gemoeid gaat en uit de stukken blijkt, dat ze een volgend jaar in aanmerking komen. Secretarie. Een lid zegt zicli volmaakt met dit voor stel te kunnen vereenigen. Plaatselijke Werken. Bouw- en Woningtoezicht. Een lid zegt met genoegen te hebben gelezen, dat de Inspecteur van het Bouw en woningtoezicht wordt gedacht te zullen staan aan het hoofd van een te vormen af- deeling voor Maatschappelijken arbeid en in verband daarmede de jaarwedde wordt ge regeld. Wel zou spreker gaarne vernemen of de f 400 als Directeur van de Arbeidsbeurs nog afzonderlijk aan dien persoonis toegedacht. Toen zooeven een lid sprak van een spaar bank, dacht spreker direct aan deze afdee- iing. Hij spreekt den wensch uit dat die afdeeüng spoedig in elkaar wordt gezet. Een lid zegt het verband direct niet te zien tusschen deze afdeeüng en de betrekking van Directeur van de Arbeidsbeurs. Spreker wil met de verhooging mee gaan, doch wenscht daarmede geen beslissing uit te maken voor later. Een lid stelt de vraag of er een bijzon dere reden is voor de verhooging van het salaris van den Architect tot f3500. Spreker had gedacht, dat f3000 met jaarlijksche ver hoogingen van f100 tot f3500 voldoende be loond zou zijn, óok in verhouding tot het loon, dat den Inspecteur van Bouw- en woning toezicht wordt toegedacht. Bedrijven. Niemand verlangt het woord. Concierges. Een lid acht de belooning van f520 on voldoende en wenscht toelichting, waarbij B. W. duidelijk maken of de concierges boven het bedrag nog inkomsten hebben, die mogelijk maken er van te leven. Ook het bedrag, dat wordt afgetrokken voor huishuur wordt te boog gevonden. Het bedrag van f 50 voor de schoonmaak is volgens spreker geen inkomen, daar dit wordt uitgegeven voor extra-hulp. Spreker acht de betrekking een vertrou- wenspost en stelt B. A W. voor, bet bedrag tot f 600 te verhoogen. Ook dit is nog een minimum, tenzij er zonder schade aan de be trekking iets bij kan worden verd'end. Een ander lid merkt op, dat z.i. de verhoogingvoldoende is. De f 150 voor vrij wonen, vuur en licht is niet te hoog. daar toch aangenomen kan worden, dat ze anders f 50 voor vuur cn licht zouden moeten uit geven. Daarbij verdienen ze er nog wel iets bij of hebben een pensioen, waardoor men dan ook niet een jonge man heeft. Wel zou deze spreker liever voor elke school een afzonderlijk voorstel hebben ge zien, omdat niet a"en evenveel uren werk hebben. Zoo is er aan de scholen A en B meer te doen dan aan de andere scholen. Ook andere leden wenschen een onder zoek omtrent de werktijden. Een lid wijst er op, dat onlangs bij de benoeming van een concierge is besloten, min stens f416 verdienste te geven en h'er komt men bij sommigen op f 370 als de f 150 wordt afgetrokken. Spreker dringt er op aan, een goed loon te geven waardoor men niet moet uitzien naar gepensionneerden, doch een volle jonge kracht kan krijgen, hetgeen juist voor de scholen waar kinderen uit armere gezinnen komen, zoo zeer gewenscht is, omdat juist in die scholen goed gewerkt en gelucht moet worden. Een lid dringt nogmaals aan op een opgaaf van B. A W. van het aantal uren, dat gewerkt wordt en welk werk moet worden gedaan Een lid vraagt of een werkvrouw vol doende zal zijn om op een middag alles schoon te maken. Hoofden van scholen. Een lid zegt het vorig jaar te hebben gesproken om alle Hoofden van scholen een gelijk salaris te geven en dan bijzondere werk zaamheden afzonderlijk te vergoeden. Spreker wil op 't oogenblik hierop niet verder ingaan, doch hoopt te gelegener tijd, daarop terug te komen. Politie. Een lid merkt op, dat Politie in het alge meen niet in besten reuk staat en zou bijna zi-ggen, dat dit in dit voorstel weer doorstraalt. Er worden voor vorschi"ende hoofd-ambtena- ren voorstellen gedaan en nu meent spreker, dat B. A W. hadden moeten komen met voor stellen om ook de hoofdambtenaren bij de Politie ongeveer gelijke jaarwedde te geven. Op deze wijze vreest spreker ontevredenheid bij het poütie-personeel. Een ander lid sluit zich hierbij aan en wijst er op, dat zij evenveel moeten pres- teeren als andere hoofd-ambtenaren, steeds moeten klaar staan en een verantwoordelijke betrekking hebben. Zij moeten daarom gelijk worden bezoldigd. Het salaris van den Commissaris acht deze spreker ook te iaag. Verschillede leden sluiten rich Her- ,t hierna verdaagd tot October 1915- bij aan. De vergadering w< Donderdag 7 Ocinbei Vergadering van Vergadering van 7 Tegenwoordig de heeren II. W. van Ksvehl. Wethouder, Voor,liter: K J van Dn.nen. A. Evsink D Gerritsen, J. Hofland. J. W. A. Run. en A. M. Trom,, van Hofst' benevens als toehoorder, de heeren n,r I c Graaf Van Randwijck, Burgemeester A R Veen,tra, Secretaris, en de leden der ?e afdeeüng A. R. O. I.clnweher en N Ve,*Hey"- U1TGAVKN. Voign. Jaarwedde Wethouder,. Een lid raagt in de toelicht,ng IC w.llen vermelden, dat bij Raadsheslnit reedsisaan genomen de jaarwedde van elk der We-hou- ders te bepalen op f CV'0- Voign. 114- Receptiekosten. Ken lid acht het beter, dat voor ieder geval een crediet wordt gevraagd. Andere leden zijn het daarmede niet eens en wenschen B. A W. vrij te laten om naar eigen inzicht te handelen. De eerste spreker acht den post 111 beginsel niet goed. Voign. 125. Jaarwedde ambtenaren ten kantore van den Gemeente ontvanger. Een lid vraagt inlichtingen hoe <le ver houding is tusschen de ambtenaren en den Ontvanger, speciaal den ie ambtenaar, 0 0 wel eens als plaatsvervanger optreedt. De Ontvanger heeft een zekerheidsstelling tegenover de Gemeente, doch sprekers be doeling is, nu te weten of, als de ambtenaar iets doet dat niet in den haak is. dan de Ont vanger ook daarvoor aansprakelijk is. Spreker vraagt dit omdat de ambtenaar geen borg stelling heeft en op hem dus niets is te ver halen, terwijl, bij aanstelling door de Gemeente, de [Ontvanger ook niet verantwoordelijk kan worden gesteld. Spreker zou bij aanstelling door de Gemeente ook een waarborgsom willen laten storten. Ook zou het salaris van dien ambtenaar bij dat van den Ontvanger kunnen worden ge voegd met verplichting, daarvoor een ambte naar te benoemen, in welk geval de Ontvanger ook verantwoordelijk voor de daden van dien ambtenaar zou zijn. Spreker zou de juiste rechtsverhouding gaarne vernemen. Voign. 136. Jaarwedde Commissaris van Politie. Een lid stelt voor. te bevorderen, dat dit salaris wordt gebracht op f2800 met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f too, het geen meer in overeenstemming is met de jaarwedden van andere hoofd ambtenaren. Voign. 137. Belooning van den Hoofd-inspeeteur, enz. Een lid stelt voor, te bevorderen, dat het salaris van den Hoofd-inspecteur wordt gebracht op f 1700 met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f too. Voign, 141. Overige uitgaven der politie. Een lid stelt voor, het bedrag van f 85 voor kosten gedurende de kermisweek te laten vervallen, indien tot afschaffing van de kermis wordt besloten. Voign. 142. Tractenienten Brandweer. Een lid wenscht, op de zelfde gronden als bij voign. 141, de f 150 voor een brandwacht te laten vervallen. Voign. 147. Toelage Gezondheids-commissie. Een lid stelt voor. achter voign. 117 een nieuw voign, 147a Art, ia op te nemen ten behoeve van de stichting van een vol- ksbad-cn zweminrichting. Vulgens spreker is het hebben van dergelijke inrichting zóo noodzakelijk, dat de Gemeente zich daarvoor wel een uitgaaf van desnoods f 20000 kan getroosten. Spreker zou gaarne van IJ. .V W. vernemen waarom voor dit doel geen bedrag op de Begrootiug is gebracht. Andere leden achten de stichting van dergelijke inrichting ook zeer gewenscht, cn wijzen er op, dat deze zaak reeds meermalen ter sprake is geweest, doch is afgestuit omdat geen geschikte plaats kon worden aangewezen. Het eerste lid noemt als plaats de heek achter Randenbroek. Voign. 152. Kosten van keuring van visch. Een lid vraagt waarom deze post niet is aangebracht bij de algemeene kosten van den Keuringsdienst cn zoodoende meer is ge centraliseerd. Een ander lid vraagt of B. A W. wel diligent zijn in zake de stichting van een abattoir. Voign. 153. Kosten keuring {(et en drinkwaren. Een lid acht gewenscht, dat B. A W. mededeeling doen of de Keuringsdienst 1111 wat instrumenten betreft, compleet is ingericht Voign. 157. Jaarwedden Openbare Werken! Een lid maakt de opmerking, dat het toezicht van de opzichters niet altijd voldoende en afdoende is en vraagt daarin verbetering te brengen. Voign. 160. Onderhoud gebouwen openbare ("enst. Feu lid wenscht de kosten voor onder schrappen tlC t0renl^e3 '^amPerbinncnpoort te Een ander lid wenscht deze torentjes in een goeden toestand te brengen

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2