jeven in overweging-, om iu overleg met het jrengen, opdat aan de en einde komt, :n post voor onderhoud e torentjes er nog zoo rs gevaar voor om wo lveren. nderhoud straten, enz, aandacht op de tele- racht en I .angestraat elephoon Mij. te ver- andere zijde van het Hl. raagt de bootnttn aan i opsnoeien. erkt op, dit door een en de hoornen niet rbetering van het pla it gaarne van li. K W. n de straten, die voor ing komen, opdat daar svorden gewerkt. Onderhoud markten, de Vischmarkt een ig te plaatsen ten einde kunnen spoelen, exploitatie llidthoven. aandacht op de hooge van het hotel in ver- aan huurz.i. worden huurder in hot belang, etalen. van meening, dat Birk- nnen dekken, t zich hierbij geheel ten van onderhoud op er zou het onderhoud gen dan 10 pet. van f 150; is dit niet vol- huur worden verhoogd, chtingen of de kwee iets opbrengt, omdat grooting voorkomt, nul pamp in en riolen, overweging, de huis ven huntie huizen aan e rleiding en stelt voor, tl. vereenigen zich hier- trweging, in de Bouw- ling op te nemen dat goed drinkwater inoet <len reinigingsdienst, van het bedrag -houd van paarden, waagt of B. iv W. in ziekte op alle scholen, van gemeentewege I doen verrichtenzoo- look geschiedt, tgave voor den tram. de tram, waarvoor de iele tekort draagt, nu is geworden en geeft ,n B. W. in over- :icht van het loon en •soneel over te leggen. Gemeente daarin nu lag hebben. Indien de :r worden geregeld, orden; doch dit mag fer wijst op de wen- tractie te verkrijgen. :ou de opbrengst 1110- n. Spreker wijst op het Irbaan, hetgeen zeker kou komen, en noemt het gedeelte waarin vooruit wil brengen, ickt de wcnschelijkheid ite maken meer langs door direct het ver- 'cel beter zou kunnen wenschelijkhcid «Ie te stellen het z.g. I gebruiken. I)it paard egel afgeschaft, doch Ide tram stapvoets bij nJMiddelbaar onderwijs, jtingen, welke plannen immissie die is be ring van het vraag- inder wijsinrichtingen. mien Handelsdagschool, eb Omschrijving Kosten cike I lundeib lagschool» Itïfweging, te vermelden jewiiging Handelsschool •t ffitreken« :qsteu schoolboeken en leermiddelen, ïdjhtingen hoe het nu ,|iavoor het iymnasium, ide ven, de post bureau- worden gebracht. Si _aan vereenigingen in ling en kleeding van loolgaande kinderen, in post eeti nieuwen voor de aanstelling rtsen. Spreker meent, door den Raad ai en daartoe zelfs een Nu elke aanwijzing omtrent de uitvoering van dat besluit ontbreekt, dringt spreker er op aan, tot aanstelling te komen. Het toezicht acht spreker noodzakelijk in het belang van de volksgezondheid en gelooft, dat veel leed zou worden bespaard als tijdig 1 de ziekten van vele kinderen werden behan deld. Voorkomen is in deze beter dan genezen. Wat den post zelf betreft, merkt de spreker op, dat de Gemeente de daarin genoemde aangelegenheid zelf moet ter - hand nemen, waarvoor de Leerplichtwet aanwijzing geeft. Met waardeering kan worden gesproken van hetgeen de particuliere vereenigingen in deze doen, doch er moet veel meer gebeuren, zoo dat ieder die er voor 111 aanmerking komt ook geholpen wordt. Veel onderwijzers zullen in deze willen medewerken. Spreker geeft B. W. in overweging een plan op te zetten om later deze aangelegen heid geheel aan de Gemeente te trekken. Een ander lid merkt in zake den school arts op, dat tengevolge van de tijdsomstandig heden de aanstelling is uitgebleven. De nood zakelijkheid daartoe is voldoende aangetoond en wordt ingezien. Spreker acht het een plicht van de overheid, die dwingt een kind naar de school te zenden, dat dit kind daarvan geen schade ondervindt. Spreker hoopt, dat IJ. W. alsnog een memorie-post voor dit doel op de begrooting zullen uittrekken. Volgn. 216. Muziek als volksvermaak en nationale feesten. Een lid vindt geen vrijheid, het bedrag uitgetrokken voor de Oranje-vereeniging toe te staan daar spreker met feestdagen niet veel van de werkzaamheid dier vereeniging heeft gezien. Volgn. 2 ui. Kosten van exploitatie van de barak. Een lid wijst op de wenschelijkheid van de stichting van een 2e barak naast de be staande, zulks met het oog op besmettelijke ziekten van verschillenden aard, die bezwaar lijk in óen gebouw kunnen worden behan deld; ook is het gebouw daarvoor te klein. Volgn. 222. Subsidie Burgerlijk Armbestuur, Een lid is het met de omschrijving van dezen post niet eens en vraagt inlichtingen in welke verhoud'ng het Armbestuur tot uc Gemeente staat. Volgn. 23b. Onderhoud van werken, buiten de Gemeente gelegen. Een lid spreekt de wenschelijkheid uit, verbetering aan te brengen in de bevaar baarheid van de Eem, vooral aan de mon ding. Het komt veel voor. dat schepen niet kunnen binnen komen, zulks tot schade voor den handeldrijvenden middenstand. Een ge volg is ook, dat nieuwe ondernemingen er tegen opzien, de vaart te openen, waardoor concurrentie uitblijft en de vrachten, vooral op Amsterdam, te hoog blijven. Spreker geeft B, \V. in overweging, in samenwerking met Rijk en Provincie te trachten, verbetering in den toestand te krijgen. Verschillende leden zijn het hiermee eens, Volgn. 263. Subsidiön en contribution. Een lui maakt de opmerking, dat subsi die wordt gegeven aan het Drank weer-comltó en niet aan de Vereeniging tegen Drank misbruik. INKOMSTEN. Volgn. 32. Winstuitkecring door tie gasfabriek. Een lid maakt hierbij de opmerking, dat er klachten inkomen over minder goede ver lichting. van de straten en gelooft, dat de mindere verlichting die als gevolg van de omstandigheden was ingevoerd, wel weer op normaal peil kan worden gebracht. Genoemd worden hierbij de Kampstraat, de Steven van der Hagenlaan, de Koestraat, de St. Jo- risstraat en anderen. Eenancler li d sluit zich hierbij volkomen aan. De Rapporteur. RAM'. Verslag van d'j vergadering der 20 aftlee- Jing van den Raad der Gemeente Amersfoort, gehouden op Dinsdag 5 October 105des avonds om S uur, Aanwezig zijn de heeren R. G. Rijkcns, Wethouder, Voorzitter; M. Houbaer, A. H. van Kalken, II. Koning, II, Kroes, A. C. R. O, J.einvveber, M. R, N. )osterveen, N. Veis Heijn en J. van der Wal Kzn., leden tier 2e afdeeling, benevens als toehoorders de heeren mr. J. C. graaf Van Randwijck, Bur gemeester, A. R. Veenstra, Secretaris, en A. Eysink, lid van de ie afdeeling. l ot rapporteur wordt aangewezen de heer A. C. R. O. Leinweber. Algemeene beschouwingen. Een lid brengt hulde aap het College van B. en W. voor het ontwerp dezer goed sluitende begrooting, waarin de buitengewone omstandigheden, waarin ook de Gemeente zich bevindt riech's weinig tot uitdrukking; zijn gekomen. Dit is te danken aan de uitste kende leiding der financiën. Spreker wil nu de aandacht vestigen op den slechten toestand waarin zich - - vooral ten aanzien der bestrating de oude stad bevindt, vergeleken iliet de nieuwe stadsdeelen. hl Hoewel het in de gegevenomstandigheden te verontschuldigen is, dat er niet meer aan het onderhoud der oude stad wordt ten koste gelegd, toch moet de wenscta geuit worden, een andere richting in te slaan opdat ook hier de noodige verbeteringen worden aangebracht. Voorts spreekt dit lid zich uit voor het denkbeeld, een Gemeentelijke spaarbank op te richten. De spaarders zullen dan hoogero rente kunnen verkrijgen dan van de Rijks postspaarbank, terwijl de Gemeente op voor- deelige condities de beschikking over gelden krijgt. I11 het belang van beide partijen dus verdient .het denkbeeld aanbeveling. Naar aanleiding van de opgave van IJ. W., dat ouder de mindere inkomsten over 1914 in verband met de tijdsomstandigheden gerekend moet worden een bedrag van f0300 aan kermisgelden, acht spreker thans het oogenblik gekomen om op afschaffing van de kermis voorgoed aan te dringen. Terwijl vroeger een voorstel van die strekking is afgestuit op het daaraan verbonden verlies voor de Gemeentekas, blijkt nu uit 2-jarige ervaring, dat dit bezwaar niet onoverkomelijk is. Een voorstel van B. W. hieromtrent wordt dus gaarne verwacht. Een ander lid sluit zich aan bij het gezegde over de oude stad. Nu nieuw Amersfoort zich zoo prachtig heeft ontwikkeld moet de aandacht ook weer eens gewijd worden aan verbetering van de binnenstad. Een steeds weer keerende klacht, vooral onder dames vernomen, is de vuilheid van de voornaamste straten- De Gemeente is ver plicht, evenals een goede huismoeder voor de reinheid harer eigendommen te zorgen, en naar sprekers oordeel kan dit zonder groote kosten geschieden door een flinke wekelijksche schoonmaak te houden. Spreker heeft met genoegen gezien, hoo onlangs vele straten zijn schoongespoeld en zou willen, dat dit geregeld gebeurde, des noods met uitbreiding van het personeel der Reiniging. De aanwezigheid van cavalerie en de tijde lijke vermeerdering der bevolking brengen de noodzakelijkheid mee, dat aan do reiniging der straten veel zorg wordt besteed. Door een volgenden spreker wordt in verband met deze opmerkingen nog naar voren gebracht de wenschelijkhcid, dat vracht auto's worden voorzien van spatschermen. zooals hij dat te Utrecht gezien heeft, aan gezien nu de auto's met onbedekte wielen de modder tegen de huizen doen opspatten. Een lid ziet onder het oog. dal het gemakkelijk is de uitgaven op te drijven, maar dat de moeilijkheid daarin gelegen is, de inkomsten naar evenredigheid te vermeerderen. Daarom wil dit lid een middel tot in komsten-vermeerdering ter sprake brengen, nl. de instelling vaneen Gemeentelijke brand- assurantie. Nu heeft de Gemeente slechts uigaven te doen voor arsurantie; waarom zou zij ook niet gaan profiteeren van tie voor deden. daaruit te behalen. Als men eens naging, welke bedragen er tie laatste jaren te Amersfoort aan brandverzekering zijn besteed en daartegenover het bedrag, dat aan schade loosstellingen werd uitbetaald, dan zou men de overtuiging krijgen, dat hierin voor de Gemeente een bron van inkomsten kan gelegen zijn. Grondbedrijf. Een lid meent, dat er reden tot tevre denheid is over den grond verkoop; maar geeft tien raad. de prijzen niet te hoog te stellen, met name voor tien grond aan de nieuwe wegen. Daam l'ockemalaan en Laan 1914, omdat deze zoo ver van de stad verwij derd liggen. Bij matige prijzen b.v, f 1.25 a f 1.30 vóór de mobilisatie was f 1 gesteld eenige verhooging wegens de verhar ding der wegt.n is billijk tc achten zou men aanvankelijk meer koopers trekken, en wordt er eenmaal gebouwd, dan kunnen de prijzen wel weer verhoogd worden. Gasfabriek. Over dit onderwerp vinden gecnc besprekin gen plaats. Waterleiding. Ken lid vraagt of de Gemeentewet toe laat, dat er voer dc bedrijven een ruime reserve gemaakt wordt. I11 dat geval acht hij bet wenschelijk. dat te doen. Op het oogen blik levert de waterleiding uit den aard der zaak nog geen baten op, maar spreker zou willen, dat ook een groot winst-saldo uit de waterleiding in de toekomst voorkomen werd, opdat men niet door middel van winst uit het bedrijf tot belastingvermindering zal geraken. Klectrisch bedrijf. De zelfde opmerking als bij het vorige punt wordt geacht ook ten aanzien van het electrisch bedrijf te gelden. Burgerlijk Armbestuur. IJij volgnummer 12 der uitgaven wordt voor gesteld, het se'a-is van den Secretaris pen ningmeester te verhoogen tot I ioo. zulks in verband met de meer uitgebreide werk zaamheden. tengevolge van de herziening der Armenwet, do regeling van opneming van zieken in het gasthuis, die nu door be middeling van het Armbestuur geschiedt, en ook in \erbatid met de fitiancieelc verantwoor delijkheid. Het zelfde lid vestigt nu de aandacht op een toestand, c"e voor het Armbestuur groote moeilijkhedenoplevert, n.l. de woning toestand. Wanneer van Gemeentewege het Bestuur opdracht krijgt om menscheti een onderdak te geven, is het meestal treurig op welke wijze zulke menschen moeten worden opgeborgen. Genoemd worden eenige inrich tingen in de Lieve Vrouwestraat en de Kamp. De toestand Is onhoudbaar. Spreker kan op grond van ervaring verzekeren, dat er 400 a 500 woningen noodig zijn voor do aller armsten, die een inkomen van f 6 A f 7 per week Jhehben. Het is dus dringend noodig, te voorzien In woningen van een huurwaarde tot een maximum van f 1 Hierbij sluit een ander lid zich aan en noemt speciaal nog het perceel In de Bree- straat, waar vroeger dronken menschen in opgeborgen werden, en dat nu als woning dienst doei, hoewel er slechts éen luik is voor luchtverversching. De buren daar klagen over den overlast. Do Gemeente zal ertoe moeten overgaan, woningen te bouwen, of het Arm bestuur moet aan dergelijke gezinnen een huurtoeslag uitkeeren. Jaarwedden-voorstel. Een iid verklaart met genoegen het voor stel van IJ. W. betreffende de Jaarwedden van het Secretarie-personeel te hebben ge lezen het bewijst, dat het tegenwoordig Ge- meentebesiuur op dit punt een beter inzicht heeft dan vorige besturen. Verschillende leden zouden een andere regeling wenschen van het salaris van den opzichter 10 klas bij Openbare Werken, Schooneveld (zie Bijlage B 2). Bij de voorgestelde regeling zou deze eerst op 53-jarigen leeftijd zijn maximum van f 1700 bereiken, hetgeen in vergelijking met dc andere opzichters onbillijk moet geacht worden, d.tar Schooneveld zoovele dienstjaren heeft. Voorgesteld wordt, in plaats van 4 twee-jaarlijksche, 4 jaarlijksche vorhoogingen van f 75 toe tc kennen. Voor t'.en hoofd-opzlchter bij Openbare Werken en den adjunct-inspecteur van het Bouw- en woningtoezicht vindt een lid salaris-verhooging nog niet gewenscht in vier hand met het feit, dat zij eerst korten tijd in dienst zijnvoor den Inspecteur van het Bouw- en woning-toezicht niet, In verband met zijn tegenwoordige en te verwachten bij inkomsten. Dit lid bestrijdt ook de voorgestelde salarisver-hooging voor denGcmccntc-arcbitect. Een verhooging vang f500 is alleen gemoti veerd voor iemand, die buitengewone dingen praesteeri. Naar sprekers oordeel doet de Architect dit wol. maar Ir. de verkeerde rich ting. in 't nadeel van tic Gemeente, bijv. door grond af tc nemen van iemand, die dien grond van de <iemeente in huur had. en door be- leediging van ecu lid dezer vergadering zonder daarvoor excuus aan te bieden. Door de invoering tier centrale boekhouding zal bovendien een belangrijk deel van dc werkzaamheden van dezen ambtenaar worden opgeheven Een ander lid meent den Architect te moeten verdedigen. De fout, die deze beging, deed hij. meenende in het belang der Ge meente te handelen en doet niets af aan zijne hoedanigheden. De administratie, die thans door den Architect moet gevoerd worden, behoort niet tot zijn taak. ert belet hem zich ten vo"c daaraan tc wijden. Dit lid verklaart zich ook voor desalaris- veihooging van den Inspecteur van het Bouw en woningtoezicht. Het vorig lid wijst er nog op dat de Architect vóór tie aanvaarding zijner betrek king geweten heeft, dat hij ook administratie zou hebben te voeren, waarop gedupliceerd wordt, dat de hier bestaande regeling der ad ministratie in vele plaatsen al verworpen was. en nu ook hier zal worden afgeschaft, om dat ze voor den Architect werk meebrengt, dat niet bij zijn ambt past. Van de ambtenaren bij de bedrijven wonscht een lid den magazijnmeester niet in de sala ris-verhooging te doen doelen, wegens zijn korten diensttijd. Eenige leden oordeelen de belooning van f520 voor de concierges der openbare Lagere scholen tc gering; bij een ruimere belooning zouden flinkere personen kunnen benoemd worden en waren de eischen van zindelijkheid der scholen dan ook hooger tc stellen. Bij dit punt wordt gewezen op het voor stel van IJ. W. om aan hen de vaststelling tier instructie over te latenvan de bepalingen dezer instructie omtrent bijverdienste zal mede afhangen of het salaris van f 320 voldoende is- Gevraagd wordt nog. of het salaris van den congierges van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool niet worden gelijk gesteld. Een lid vraagt zich af. of het wel doel matig is, gepensionneerden tot concierge te benoemen. Wel kunnen deze op lager salaris aangesteld worden, maar later wordt de Ge meente toch de dupe. als bij een nieuwe salarisregeling ever het hoofd wordt gezien dat zij al een pensioen hebben, 't Ware dan beter, dat jonge krachten waren aangesteld. Bij de salarisregeling voor de politie deelt de Voorzitter mede, dat verzoeken tot ver- botering zijn ingekomen van tien Commis saris, den Hoofdinspecteur, en de afdeeling Amersfoort van den «Bond van Gemeente- Politiebeambten in Nederland». Het voorgestelde salaris van den Hoofd inspecteur wordt door een lid onvoldoende geacht, als men denkt aan de mcuschenkennis. die voor dit ambt vereischt is en het vele avond- en nachtwerk, dat dc vervulling er van meebrengt. Het zou evenals voor de hoofdopzichters bij andere takken van dienst, gebracht kunnen worden op f 1700 tot f 2000. Eenige leden sluiten zich hierbij aan. De belooning der agenten van politie 3e klasse wordt mede te gering geoordeeld. Door een lid wordt betreurd, dat alleen de Commissaris van Politie niet In dc salaris- verhooging deelt. UITGAVEN. Bij de behandeling van het ie Hoofdstuk afdeeling I wordt opgemerkt, dat de posten voor jaarwedden van den Burgemeester, tie Wethouders en den Secretaris niet verhoogd zijn, terwijl toch de Raad zich voor ver hooging uitgesproken heeft. Dit geeft den Indruk als zou de Raad op dat besluit zijn teruggekomen. Nu de beslissing op dit punt nog niet ontvangen Is, geeft de 2e afdeeling van den Raad bij deze gelegenheid uitdruk kelijk den wcnsch te kennen, dat alsnog aan het verlangen van den Raad worde voldaan, en dat de eventueelc verhoogingen ook voor den dienst 1 ut5 nog van kracht zullen zijn. Volgn. 97. Jaarwedden ambtenaren en bedienden secretarie, concierge en boden. De Voorzitter deelt mede. dat nog door IJ. W. een wijziging wordt voorgesteld ten aanzien van den bode H. C. van Zwiet' n, n.l. om de/.e 2 extra verhoogingen van f >5. toe te kennen, zoodat de jaarwedde dan wordt uitgetrokken op f 673, Een der leden acht dit voor de be trekking van Gemcentcbode een slechte be taling. Volgn. 160. Onderhoud hulzen, torens, poorten, enz. Hier wordt gevraagd, of hot mogelijk is nu het Raadsbesluit tot slooping der torentjes van de Kamperbinnenpoort door dc Kroon werd vernietigd dat de Raad opnieuw den wcnsch daartoe uitspreekt. Een lid criliseert vooral den toestand van deze poort aan de zijde van den Wevers- singel; vandaar uit levert zij een onoogciijk gezicht op. hetgeen met geringe kosten te verhelpen waren. Volgn. 161. Restauratie O. I.. Vr. toren. Een lid spreekt dc hoop uit, dat tie aan de Provincie gevraagde subsidie voor restau ratie van den Onze Lieve Vrouwe-toren. zal worden toegestaan, temeer daar hem bleek, dat andere provincies ook subsidies voor der gelijke doeleinden verleenen. Volgn. 1O2. Onderhoud straten, enz. Met betrekking tot den slechten toestand der straten in de oude stad, waarover bij de algemeene beschouwingen gesproken werd. wordt voornamelijk gewezen op de Koestratu en de Groote Haag. alwaar ook mot het oug op de aanwezigheid van het belastingkantoor en de Diaconieschool een betere bestrating geen overdaad zou zijn. I)e Groote Haag verkeert in deplorabclen staat en juist hier. waar de kleine handeldrijvende!) wonen, die op straat handelen, de straat als 't ware als voortzetting hunner woning gebruiken, wegens gebrek aan ruimte daarbinnen, is allereerst behoefte aan goede bestrating. Ook 't Sasje en meer oude straten in die wijk worden ge noemd. Voorts wordt ter sprake gebracht, dat de Lage Weg. leidende naar de fabriek Amersfortia, een niet alleen uit economisch, maar ook uit hygiënisch oogpunt zeer belang- grijke instelling van nijverheid, zeer zeker voor verbetering in aanmerking komt. Een lid vraagt of onder de f 3000 vo><r straatklinkers ook een bedrag begrepen i:. voor verbetering van den Parallelweg en wijs ook op het rasterwerk in het Plantsoen tegen over de Algemeene Begraafplaats, dat slechten toestand verkeert Door een ander lid wordt de aandacht gevestigd op de gebrekkige passage achter den Arnhemscben Poortwal. De doorganv daar is met het oog op het drukke verkeer tengevolge van de nijverheid In de Groot» Haag. veel te nauw. voortdurend zijn er op stoppingen. Ook dc bestrating aldaar else hl verbetering. Een lid acht noodig de plaatsing van eei. waarschuwingsbord bij dc brug over tie beck tegenover dc Van Asch van Wijckstraat waarover niet gciietst mag worden. Tc goeder trouw wordt dit verbod meer malen over treden. De toestand van de I.angestraat tussi hen het perceel der firma Hamers en dt. 'ude Vischmarkt wordt gekenschetst als anti-dilu- viaansch. liet water vloeit er uit de goten n de huizen. Terwijl een straat als dc '"oninck straat reeds verbeterd is. schijnt het onhej grijpelijk, dat hiermee voor tic I.angestraat nog zooals men hoorde tot 191H zal worden gewacht. Een ander lid heeft aan het begin van de Langestraat, waar het verkeer zeer tlruk is. een bordje met de aanwijzing «rechts houden* gemist. Hem wordt medegedeeld, dat het bordje wel aanwezig is, maar door de wijze van plaatsing niet opvalt. Volgn. 163. Onderhoud markten, beurzen, hallen. Een lid vindt het tractement van den marktmeester wat schriel. Ecu ander lid wil ook dit jaar weer naar voren brengen tien ongeoorloofde!) vuilt it

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3