1 HST No 8637. toestand van de oude Vischmarkt. Er zullen buitengewone onkosten gemaakt moeten wor den om hierin te voorzien o.a. door aanleg van waterleiding; maar het belang der ge zondheid eischt dat. Het wekt bevreemding, dat door de Gezondheids commissie deze zaak nog niet te berde werd gebracht. Ook de Hof wordt voor een betere be strating voorgedragen door een lid, dat ge hoord heeft, dat de straafsteenen nu zoo goed koop zijn. Volgri. 170. Onderhoud bruggen, enz. Voor het bruggetje tegenover de Van Asch v. Wijckstraat vraagt men opschildering en beter onderhoud, heigeen dringend noodig is. Volgn. 171. Onderhoud pompen en riolen. Een lid zegt, dat hem is gebleken, dat de riolen op vele plaatsen verstopt zijn. Vermeer dering van personeel bij de Reiniging zal dit euvel wellicht kunnenverhelpen. Spreker hoopt, dat de nieuwe urinioirs niet van het oude systeem zullen zijn, maar voorzien van water spoeling. Een ander lid deelt mede, dat het nieuwe stelsel van olie-afsluiting, waarbij geen stank mogelijk is, door de commissie voor de Fabri cage wordt voorgesteld. Wat de pompen aangaat wordt de wensch uitgesproken dat ze a"e mogen verdwijnen; ook die bij het Liefdehuis bijv. waarvan het water niet drinkbaar is en die niet gezegd kan worden in een behoefte te voorzien, daa' voorzien, daar de watervoorziening uitstekendis. Naar aanleiding van de bemerking over riolen wordt als oorzaak aangegeven, dat de behandeling der goten door de Reiniging niet oordeelkundig gercb'edt. Men veegt het vuil naar de kanten, maar ruimt het niet op;, later moet het dan met houweelen worden verwij derd, wat den tor-.tand der straten niet ten goede komt. Met name wordt hierbij genoemd de Schimmelpenninckstraat. Kosten havens, vaarten enz. Van de kaaimuren wordt opgemerkt, dat zij in vuilen staat verkeeren, bijv. die van de gracht bij het Postkantoor. Naar aanleiding van den post f 50 voor onderhoud van 23 spoels-ijgers vindt men het eerder wenschelijk die sdjgers weg te nemen, zulks in verband met de verontreiniging der grachten. Kosten algemeene begraafplaats. Hierbij merkt een lid op, dat z.i. de Gemeente hoogere begrafenisrechten zou kun nen heffen tot dekking van de kosten. Kosten reinigingsdienst. Deze post zou een lid verhoogd willen zien in aansluiting met het gezegde bij vorige volgnummers voor uitbreiding van het personeel. Van andere zijde wordt erop aangedron gen, dat het vraagstuk der Gemeente-reini ging in studie wordt genomen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het reeds in stu die is. Nog wordt gevraagd, of de Gemeente niet ten behoeve van de laagste bevolkings-k'asse 1 desinfectie-middelen kan beschikbaar stellen 1 tot bestrijding vati ongedierte in de wonin gen. Uitgaven tram. Een lid geeft in overweging, de oprich ting van een electrisch trambedrijf. Hoofdst. VII. Afd. I. Een der leden betreurt, dat geen post is uitgetrokken voor de kosten van aanstel ling van een schoolarts. Indien dit verband houdt met de ongunstige tijdsomstandigheden, wil spreker er op wijzen, dat het b'er toch een zeer belangrijke zaak geldt, die niet mag achterstaan bij andere punten, waarin toch wel voorzien werd. zooa's de sala'is-verhoo ging voor de ambtenaren. Bij gebrek aan ge regeld geneeskundig onderzoek van de arme kinderen gaat veel levenskracht verloren. Kosten exploitatie barak. Een lid heeft vernomen, dat de barak is bediend door 2 verpleegsters van de St. Jo- seph-vereenlging, welke datt voor nog geen vergoeding gehad hebben, en stelt voor. daar alsnog een bedrag van f 200 voor uit te trekken, Onderhoud werken buiten de Gemeente. Uierbij wordt de vraag gesteld of van B. en W. een voorstel verwacht mag worden in zake verbetering van de Eem. Dit is een urgente kwestie. Spreker weet. dat onlangs de vestiging alhier van een belangrijke nijver heidsonderneming is afgestuit op den slechten toestand van de rivier en de haven. Amers foort moet zorgen gereed te zijn om de indus trie te ontvangen. Daaivoor is noodig.dat de Kem bevaarbaar wordt gemaakt voor flinke stoomschepen. IX. Begrooting der inkomsten. Deze geeft geen aanleiding tot besprekingen. De Rapporteur, A. C. R. O. LEJNWEBER. Antwoord van Burgemeestor en Wothou- ders aan den Raa,d op de verslagen van deafdeelingen, waarin de Begrooting met bijlagen voor don dienst 1910 zijn behan deld geworden. Brief von B. W. (algemeen beleid). Bij de algemeene beschouwingen en bij verschillende artikelen is door meer dan éen lid de wenschelijkheid betoogd van het nemen van maatregelen, die zullen strekken tot verbooging van den groei en bloei der Gemeente, dan wel tot ver hooging van de volksgezondheid. Het is ons College een genoegen te kunnen verklaren, dat al de gereleveerde onderwerpen de volle aandacht van het College hebben en enkele reeds een punt van bespreking uitmaakten of dat de voorbereiding werd ter hand genomen, zooals straks nader zal blijken. Dat hiervan niet is gebleken in de be grooting of in de toelichting komt ons voor geheel in overeenstemming te zijn met ons standpunt, zooals dat is ont vouwd in den brief, begeleidende de be grooting. Wanneer dan ook, zooals in beide af- deelingen is geschied, aan ons College hulde wordt gebracht voor de wijze, waar op wij het financiële beleid hebben ge voerd en voor de samenstelling dezer begrooting 'voor welke hulde wij onze erkentelijkheid betuigen dan wil het ons voorkomen, dat aan vaarding van ons standpunt bescheidenheid in liet uitspre ken van verlangens met zich brengt, Zeker, ons College stelt zich voor, te trachten de zaken zooveel mogelijk haar gewonen loop te doen nemen, maar binnen de grenzen van de oogenblikkelijke draag kracht der financiën. Nu hadden wij zooals werd opgemerkt memorieposten kunnen invoegen voor die onderwerpen, waarop de aandacht is gevestigd. Vooral bij den huidigen stand van zaken komt het ongeraden voor, verwachtingen op te wekken, en ook, de prioriteit is niet steeds enkel afhankelijk van de inzichten van ons College; de samenloop der dingen doet de behoefte aan iets soms direct gevoelen met achterstelling van andere zaken, of doet de verwezenlijking van iets snel naar voren brengen, waarop niet was gerekend. Dit een en ander neemt niet weg, dat ons College zijn erkentelijkheid betuigt voor de geleverde beschouwingen, die het constateert dit met genoegen blijk gaven van den ernstige» wil tot vrucht bare samenwerking tusschen uwen Raad en ons College. Oude Stad. In beide afdeelingen is de meening uitgesproken, dat aan de verbetering van de oude stad niet die zorg wordt besteed, als noodig mag worden geacht. Gevreesd werd. dat het oog rail ons College te veel zou zijn gericht naar de nieuwe wijken en alle krachten daaraan zouden worden gegeven. Ook over onreinheid werd ge klaagd. Gevraagd werd een systematisch plan tot verbetering van de oude stad te willen maken, en bij volgn. 162 wordt overlegging verzocht van een lijst, aan gevende de namen der straten, die voor verbetering in aanmerking komen. Het,wil ons College voorkomen, dat bij het bespreken van den toestand, waarin de oude stad verkeert, niet geheel billijk is geoordeeld en niet voldoende rekening is gehouden met de omstandigheden, die dien toestand hebben beïnvloed. Verschillende verbeteringen toch kwa men tot stand of zijn in uitvoering. De jaren hangende kwestie van den Bisschops- weg met zijn omgeving, kreeg haar oplos sing, waarbij verschillende particuliere wegen werden overgenomen; de Coninck- straat ontving nieuw plaveisel en met liet aanbrengen van rioleering werd, naar het aangenomen plan, dqprgegaan. De gas- en watervoorziening werd belangrijk verbeterd; het electrisch be drijf voorziet, naar de ondervinding leert, in een blijkbaar sterk gevoelde behoefte. Vooral ten gevolge van werken voor deze bedrijven heeft het oude plaveisel veel te verduren gehad, maar deze gevolgen konden worden verwacht; in deze periode zou liet aanbrengen van verbeteringen niet doelmatig zijn. Ook mogen hierbij niet uit het oog worden verloren de belangrijke offers, die hiervoor zullen worden gevraagd offers, die grootendeels een improductief Jkarak- ter dragen en worden gevraagd als gevolg van invloeden, die wei ken buiten het ver band der gewone middelen. Als vanzelf denken wij hier aan het onlangs gevoerde debat over de uitkeering dor Casfabriok. Ook in verband hiermede kan ons Col lege aanvankelijk sympathiek schijnen, een plan te maken ter systematische uit voering van de noodzakelijk geachte ver beteringen. Tegelijkertijd zou dan kunnen worden overwogen, op welke wijze de financieele lasten, die daarvan het gevolg zullen zijn, dienen te worden gedektmet name of voor de improductieve uitgaven leeningen zullen worden aangegaan, dan wel of zal worden getracht, door fonds vorming in de koston te voorzien, waarbij dan mogelijk nieuwe bronnen van inkom sten kunnen worden aangewezen. Ons College verklaart zich daarom gaarne bereid, dit onderwerp in nadere overweging te nemen, met de bedoeling, uwen Raad van de resultaten daarvan in kennis te stellen, zoo noodig dus in de gelegenheid te stellen, principiëele beslui ten te nemen. Intussehen kunnen wij nu reeds mede- deelen, dat meer dan éen plan tot ver-' betering van de binnenstad ter hand is genomen en dat voorstellen dienaangaan de spoedig kunnen worden tegemoet ge zien. Kermis. Afschaffing van de kermis of jaarmarkt is ons College sympathiek. I)at niettemin de opbrengst van hot staangeld is ge raamd geworden en enkele uitgaven, met de kermis verband houdende, zijn voor gesteld, is een gevolg van deze overwegin gen ten einde zooveel mogelijk te bevor deren, dat de financiëele gevolgen van de crisis met juistheid kunnen worden vastgesteld, diende de opbrengst te wor den geraamd, het juiste tijdstip om over de afschaffing van de kermis te beraad slagen, werd niet nu aanwezig geacht. Al is het financieel, bezwaar niet >on- overkomelijk* het is, naar wij nieenen, ernstig genoeg. Belastingheffing. Door een lid worden enkele beschou wingen vastgeknoopt aan het 7e lid van onzen brief. Daar schreven wij: «helasting-verhoo- ging toch mag alleen dftn worden opge legd, indien blijvende behoefte aan versterking der middelen wordt gevoeld*. De spreker constateert, dat vevhoogïng van het percentage niet wordt voorge steld, doch wel op een hoogere opbrengst wordt gerekend, waaruit dan de con clusie wordt getrokken, dat de aanslagen moeten worden verhoogd. Indien daarmede wordt bedoeld verhooging van hot aan tal aanslagen en de totaal-opbrengst dei- belasting. als gevolg van de toeneming der bevolking en het, dank zij de controle, steeds grooter wordende aantal belasting schuldigen, dan deelen wij volkomen do meening van dezen spreker. Maar uit het verdere betoog blijkt eeni- ge ongerustheid te bestaan over de wijze van aanslag in de Inkomstenbelasting en gewezen wordt daarbij op de door Gede puteerde Staten toegewezen reclames, en het vóórkomen van ambtshalve aanslagen. Het is helaas een niet te weerspreken feit, dat de ervaring op het gebied der be lastingontduiking telkens met nieuwe fei ten wordt geïllustreerd. Het niet als juist aanvaarden van gedane Jaangiften blijkt dan ook meermalen gegrond vrijheid van beweging bij het beoordeelen der aan giften is daarom noodzakelijk. Het feit ook. dat enkele reclames werden toegewezen, levert nog niet het stellige bewijs, dat de aanslagen onjuist waren. Met nauwgezetheid worden de gronden nagegaan, waarop die beslissingen rusten en wij vertrouwen, dat de toekomst te dien opzichte het noodige licht zal geven. Door dit zelfde lid werden een tweetal bezwaren tegen de verordening aange voerd. In verband niet de invoering der Rijks-inkomstenbelasting dient te worden nagegaan in hoeverre do bestaande ver ordening wijziging zal behoeven. De ge maakte opmerkingen zouden dan overwo gen kunnen worden. Eindelijk vermelden wij hierbij, dat de ten gevolge van de mobilisatie oninbaar verklaarde aanslagen voorgoed van de lijst zijn afgevoerd; navordering zal niet plaats vinden. Weoshuis. Van gevoerde besprekingen in de finan ciëele commissie, waarvan een lid in de leafdeeling gewaagde, over het Weeshuis is ons College niets bekend. Nader bleek ons, dat bedoeld wer4 de Commissie voor hot nazien der rekening. Ilaar rapport gaf omtrent deze aangelegenheid oen wenk. Wij zullen dezen in overweging nomen. Nieuwe bronnen van inkomsten. Niet minder dan drie nieuwe bronnen worden aangewezen, waaruit de Gemeon- tekas naar het oordeel der sprekers ver sterking zou kunnen ontvangen heffing van hoogere begrafonisrechten, oprich ting eener Gemeentelijke spaarbank, en het oprichten van een Gemeentelijk brand- assurantie-bedrijf. In de mate van heffing van begrafenis- rechten wordt de Gemeente beperkt door het bepaalde bij art. 254 der Gemeentewet. Hel schijnt ons twijfelachtig of do rechten wel voor verhooging vatbaar zijn. Het denkbeeld eener Gemeentelijke spaarbank kwam reeds bij ons College ter sprake. Het Gemeentelijk assurantie-bedrijfhiold reeds meerdere deskundigen ernstig bezig; ook werd een enkele poging in die rich ting ondernomen. De opgedane ervaring geeft weinig hoop, dat door de Gemeonten op dit ge bied iets met succes kan worden onder nomen. Centrale boekhouding. Bij den opzet der Begrooting is met het genomen Raadsbesluit geen rekening kunnen worden gehouden. Zoodra de in voorbereiding zijnde maatregelen gereed „ij,, gekomen, nullen <le« den Raad wor- den voorgelegd. Grondbedrijf. Gevraagd is naar de b6l6»ke",'s.„vn™', f' ^'doJlseroamS'» 200 000 op de Ge- mOp'°emefkT'™rdt, de. de cijfers elechle houden bij de invoering van Centiah. boekhouding. Uitgesloten is !el«v^ niet, dat de noodige gelden uit de «eIMo bron worden betrokken en ook:.dastle afdeelingen elkander behulpzaam zijn. W hot bepalen va,, do grondprijzen wordt zooveel mogelijk met alle facto en die den prijs kunen beïnvloeden, rekonn g gehouden. De gemaakte opmerking zal te, kennis worden gebracht van de betiokken Commissie van bijstand. Gasfabriek. De raming, groot f 49 500 berust opeen gesel, roïbruik ven 901.000 waarvan 780 000 M» aan kook- en 120 000 Jl» aan krachtgas. Waterleiding. In de eerste afdoeling is gewezen op de noodzakelijkheid van liet overal aan wezig zijn van goed drinkwater en weru aangedrongen op het nemen van maatie- geien, die er toe zullen leiden, dat do huiseigenaren, meer dan tot nu het geval is, hunne perceelen doen aansluiten aan de Gemeentelijke waterleiding. Meerdere malen kwam het reeds voor, dat, dank zij hot optreden van Bouw- en woningtoezicht in overleg met de Gezond heids-commissie, huiseigenaren werden bewogen of aangeschreven, hunne percee len te doen aansluiten. Ons College zalnagaan, in hoeverre het gewensoht en mogelijk is, „in deze richting met meer kracht werkzaam te zijn. De Bouwverordening schrijft voor. dat iedere woning van goed drinkwater inoet voorzien zijn (art. 43 le lid), zij het dan dat dit geen leidingwater behoeft to zijn. Ook het wegnemen van de z.g.n. stads- pompen zal worden overwogen. Dit onder werp maakte echter reeds meermalen een punt van bespreking van ons College uit. Aan het wegnemen zijn eigenaardige moeilijkheden verbonden. In de tweede afdeeling is geïnformeerd naar de wettelijke bepalingen, die er be staan omtrent hot kweeken van reserves bij de bedrijven. Bepalingen hieromtrent behooren voor te komen in de betrek kelijke bedrijfsverordening. Omtrent de waterleiding is daarin bij art. 25 bepaald, dat het totaalbedrag van de zuivere winst moet worden afgelost. Zoolang deze ;be- paling bestaat, kan or dus van eene winst- uitkeering geen sprake zijn. Electrisch bedrijf. Bovendien 011 dit geldt in antwoord op de vraag bij het electrisch bedrijf herhaald heeft do Raad elk jaar, bij de vaststelling der rekening, gelegenheid omtrent de bestemming van eventueel aan- wezigo saldo's een beslissing te nemen. In de eerste afdeeling hoeft er oen lid op aangedrongen, do Gemeente-gebouwen geleidelijk van electrisch licht to voorzien en een proef daarmee te willen nemen bij de openbare verlichting. Gaarne zal ons College den wenk ter harte nemen, maar de geboden zuinigheid godoogt niet, zulk een proef thans le nemen. Armbestuur. Gevraagd is geworden naar den aard der instelling, zulks in verband met het feit, dat een «subsidie* wordt toegekend. Het schijnt ovorbodig, de leerstellige vraag, welke het karakter is van een Burgerlijk Armbestuur, to bespreken, nu het antwoord op do vraag kan worden gegeven, met eenvoudige verwijzing naar art, 14 der Armenwet, waaraan het woord «subsidie» is ontleend. Toch is eenige nadei'o aanduiding noodzakelijk, nu tege lijk is verzocht geworden overlegging van oen overzicht van hotgoon wordt uitge geven aan doorloopondo bedoeling, waar voor is uitgetrokken f 12 950. Opgemerkt wordt dan. dat liet Burger lijk Armbestuur is oen zelfstandig lichaam, toegerust met de bevoegdheid, burger lijke handelingen aan te gaan. Zijn positie wordt beheerscht door de wet en dooi den inhoud van het bij art. 20 der Armen wet gevorderde reglement, door den Raad vast te stellen. Mot vooropstelling dus, dat het Armbestuur is oen zelfstandig lichaam, gelooven wij, dat zijn verhouding tot de Gemeente in hoofdzaak wordt be heerscht door den inhoud van genoemd reglement. Ilot reglement voor het Burgerlijk Arm bestuur alhier werd vastgesteld don 25 Mei 1914. (Vervolg in het tweede Blad.) a Uitgave HOOFD-R P. J. F Hl AMER De Burgemeestet Gezien artikel 41 Brengt ter kennii de Raad dezer Gen Dinsdag den 26 namiddags ten twe zetting 0111 acht Amersfoort, 22 De De Burgemeester brengt ter kenn dat in de Gemeent van mond- en kh Amersfoort, 22 Oct De De Ainb; 1 In de ruime, werkplaats van hel rezen nieuwe gel waren Donderdag 1 gekomen om de gebouw bij te w< Inspecteur van hi heer H. J. de Grol J. v. d. Worp, die V Directeur der schj en Wethouders RaadsledenBestu nigingen, van de h en het plaatselijk van openbare en t het Bestuur en vel< benevens, alle let der school. Even na tweeën als Voorzitter der deelde mede. dat 1 eeniging, mr. F. D die steeds zoo vee zeer tot zijn leed oflicieele opening 0 te leiden. Gelijk was ingekomen va Minister van Binti W. A. Cort van d voor Amersfoort, en mr. M. W. L. woordiger van het Staten van Utrech Spr. heette verv De Groot als Regeeringhet Gemeente Amersfoi ledenhet Bestui ment; de afgevaan huishoudschool en den van voorberei gen zenden; de 1< vereeniging, de ve vereenigingen en deze plaats hadde de officieele openi Spr. bracht dani door zijn hooggetff heel wat plannen v-i gelukken en aanf dit nieuwe succes| dankendankte bi de subsidiCr. be wij minder het Gemeej Het moest spr. j den aanvang be'i eens moeite bad, betl

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4