Tweede Blad Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. van de No. 8637 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 23 OCTOBER 1915. VERVOLG EERSTE BLAD. Volgens art. 19 is het Bestuur gehou den. jaarlijks ter goedkeuring aan te bie den een rekening en verantwoording, ter wijl moet worden ingezonden een uit voerig en beredeneerd verslag. Gezien d6ze bepalingen wil het ons voorkomen, dat de gevraagde inlichtingen beter hadden kunnen worden verzocht bij de rekening dan bij de Begrootir 4, daar specificatie van het cijfer slechts op ver moedens kan ruston. Niettemin heeft ons College er geen bezwaar tegen, het Arm bestuur uit te noodigen, de lijst, bedoeld bij art. 13 der verordening over 1914, als nog te willen overleggen. Omtrent de jaarwedderegeling van den Secretaris-Penningmeester stelt om Col lege zich voor in overleg te treden met het Armbestuur. In de tweede afdeeling is de nood zakelijkheid bepleit van de voorziening in de behoefte aan woningen voor de allerarmsten. Ons College erkent ton volle den ernst van den toestand en is ook overtuigd, dat daarin verandering moet komen. Ons College houdt zich dan ook voortdurend met het vraagstuk bozig, waarvan de oplossing op dit oogenblik niet weinig wordt bemoeilijkt door het belangrijk aantal woningen, dat door Belgen is in genomen. Jaarwedden. Omtrent de jaarwedden van de leeraren bij het Hooger- en het Middelbaar onder wijs kan ons College thans niet meer zeggen, dan dat het vertrouwt, dat do herziening vóór de volgende begrooting haar beslag zal krijgen. Nu de benoeming van een Directeur der Arbeidsbeurs is geschied, schijnt het over bodig, de opmerkingen, hieromtrent ge maakt in verband mot de bezoldiging van den Inspecteur van het Bouw- en woningtoezicht, te beantwoorden. Een salaris van f3500 schijnt ons Col lege voor den Gemeente-architect (voor gesteld wordt, dezen den titel te verlee- nen van Directeur der Gemeentewerken) passend. De door verschillende leden in de 2e afdeeling wenschelijk geoordeelde bijzon dere regeling voor den Opzichter Schoo- neveld, schijnt ons misplaatst. Vooral bij een eenigszins groot korps ambtenaren dient de uniformiteit wel betracht te worden. Het zelfde motief, dat hier wordt aan gevoerd, geldt bij meerdere ambtenaren. Concierges. Aan den wensch, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de thans bestaande werktijden der concierges aan de open bare Lagere scholen is voldaan bet resul taat van dit onderzoek vindt men in achterstaand staatje. Er blijkt uit, dat in het algemeen de concierges geen vollen arbeidsdag hebben, terwijl zij bovendien gedurende een groot gedeelte van den arbeidsduur slechts lichte bezigheden ver richten. Met het oog daarop achten wij een belooning van f520 voldoendo. De bedoeling is, voor de verschillende scholen bij de instructie een gelijke rege ling te treffen en wel zoodanig, dat de concierges niet verplicht zijn, gedurende de lessen zelf in de school aanwezig te zijn, mits zij iemand aanwijzen, die, zoo noodig, van dienst kan zijn. Do gelegen heid tot bijverdienste wordt op die wijze in ruimere mate opengesteld. De werk zaamheden voor het schoonmaken zullen in de instructie worden voorgeschreven, zoodat aan alle eischen van zindelijkheid zal worden voldaan. Met hulp van éen werkvrouw kan daarbij worden volstaan. Wat het aanstelion van gepensionneor- den betreft, kan worden opgemerkt, dat er geen reden is, dezen lager te bezol digen. Afgescheiden daar van komen de meest geschikto^personen hot eerst in aan merking. Voor gelijkstelling van het salaris van den conciërge van het Gymnasium met dat van den concierge dor Hoogero Bur gerschool hebben \vij geen aanleiding ge vonden, daar de werkkring van eerstge noemde minder uitgebreid is. UITGAVEN. Jaarwedden Burgemeester. Wethouders, Secretaris. De posten voor de jaarwedden van den Burgemeester, de Wethouders en den Secretaris konden niet hooger worden uit getrokken, daar op de door don Raad aan- j bangig gemaakte vraag, tot salaris-ver- hoogingen nog geene beslissing is ge vallen. Jaarwedden ambtenaren en bedienden Secretarie, concierge en boden. Reeds werd medegedeeld, dat voor den bode Van Zwieten door ons 2 extra- verhoogingen worden voorgesteld. Met de meening, dat de dan f 675 bedragende belooning voor dezen bode een slechte betaling moet heeten, kan ons College niet instemmen, daar ook in aanmerking moet worden genomen, dat hij als bewaarder van het gebouw Koestraat een toelage van f 150 en vrij wonen, vuur en licht geniet. Nadere overweging heeft er toe geleid voor te stellen de wedde van den bode Van Maanen te bepalen op het maximumzijnde een verhooging van f25. Reeeptiekosten. Eenige vrijheid van handelen voor B. W. moet hier in het belang der Ge meente geacht worden waarom wordt voorgesteld dezen post te handhaven, Jaarwedden ambtenaren ten kantore van den Gemeente ontvanger. De vraag naar de rechtsverhouding tusschen den Ontvanger en don le ambte naar vindt haar beantwoording in art. 14 van de Instructie van eerstgenoemde. Dit artikel vangt aldus aan: Hij is verplicht, zoo spoedig mogelijk na de aanvaarding van zijne betrekking, en verder zoo dik wijls dit noodig mocht zijn, aan don Raad een voordracht te doen van twee meer derjarige personen, waaruit deze éen kiest, om don Ontvanger bij ziokte of afwezig heid en |o p diens v e r a n t w o o rd el ij k- h e i d te vervangen en hem op de kantoor uren behulpzaam te zijn in zijne bezig heden als Ontvanger*. Do Ontvanger is dus aansprakelijk voor de daden van zijnen plaatsvervanger. Een regeling, waarbij de Ontvanger verplicht zou zijn, zelf een amb tenaar te benoemen en tejsalarieeren, kan niet worden aanbevolen daar zij het be zwaar mede zou brengen, dat er tusschen dien ambtenaar en de Gemeente geen enkele rechtsband zou bestaan. Uit het bovenstaande blijkt bovendien, dat zulk een regelingjvoor de verantwoordelijkheid van den Ontvanger niet noodig is. In de practijk heeft, voorzooveel be kend, de bestaande regeling ook nimmer tot moeilijkheden aanleiding gegeven, en er kwamen ons, van de zijde van den Ontvanger ook geen klachten ter oore. Jaarwedden politie. De vaste bezoldiging der agenten 3o klasse is niet te gering; zij is in een goede verhouding tot die der andere agenten. De vergoeding voor extra-diensten is in derdaad te laag, waarom verhooging werd voorgesteld. Volksbadhuis. Voor hetgeen betoogd werd omtrent de wenschelijkheid een nieuwen post op te nemen voor stichting van een volksbod en zweminrichting, meenen wij te mogen verwijzen naar onze opmerkingen aan gaande het algemeen beleid bij de op stelling dezer begrooting gevoerd. Een voorstel tot stichting van een volksbad inrichting op bescheiden schaal, zal U weldra bereiken. Kosten keuring visch. De diensten van de keuring van visch en vanvleesch en vee bestonden reeds vóór de op richting van den bedoelden keuringsdienst. Bovendien zal centralisatie niet steeds mogelijk zijn uit hoofde van de verschillende eischen voor den dienst. Kosten keuring eet- en drinkwaren. Wij kunnen mededeelen, dat de ver zameling instrumenten, voorzoover de be hoefte thans strekt, volledig is. Jaarwedden personeel O.W. Naar aanleiding van de hierbij geuite klacht zal ons Collego bevorderen, dat door de Opzichters behoorlijk toezicht wordt uitgeoefend. Onderhoud huizen, torens, poorten, enz. Van een eventueel nieuw besluit tot slooping dor torentjes van de Kamper binnenpoort is naar onze meening weinig succes te verwachten, aangezien in de omstandigheden geene zoodanige wijzi ging is gekomen, dat dezo tot een her ziening der vorige beslissing van de Kroon zoude kunnen leiden. Aan don wensch tot betere verzorging van de poort en de torentjes zal ons Col lege aandacht schenken. Onderhoud straten, enz. Ons standpunt ten aanzien der voor naamste punten, hierbij aangeroerd, is veeds bij de beantwoording der algemeene beschouwingen uiteenSozet. De verschil lende kleine wenschen bij dit volgnummer aangeroerd, zullen zooveel mogelijk ver vuld worden. Het gevraagde waarschu wingsbord bij de brug tegenover de Van Asch van Wijekstraat. welke voor wiel rijders verboden is, zal binnenkort worden geplaatst. Het geraamde bedrag van f 5000 is voor gewoon onderhoud. Verbetering van den Parallelweg is daaronder niet be grepen. Onderhoud markten, beurzen, hallen. De voorgestelde verhooging van het tractement van den Marktmeester acht ons College voorshands wel voldoende. Bij het overwegen van het maken van een plan tot verbetering van de binnenstad zal met de geuite wenschen omtrent Visch- markt en Hof zooveel noodig rekening worden gehouden. Tegen het aanbrengen van de water leiding op de Vischmarkt bestaat intus- schen geen bezwaar. Birkhoven. De hooge kosten, geraamd voor onder houd van het hotel «Birkhoven» houden verband met de noodzakelijkheid om dit jaar eenige groote herstellingswerken uit te voeren, onder meer gedeeltelijke ver nieuwing van het dak. Voor opbrengst van de kweekerij is geen bedrag vermeld; wanneer ten be hoeve van Gemeente of de bedrijven voortbrengselen uit de kweekerij geleverd worden,'geschiedt daarvoor betaling aan »Birkhoven», maar oen raming kan daar van uit den aard der zaak niet gegeven worden. Doorvoering van het beginsel der cen trale boekhouding zal daarin verbetering brengen. Onderhoud van bruggen, enz. De toestand der brug tegenover de Van Asch ven Wijekstraat heeft onze aandacht. Zooals reeds werd medegedeeld, is een reorganisatie van den Reinigingsdienst in voorbereiding. Bij de bestudeering van dit vraagstuk zal ons College aandacht schenken aan de te dezer zake gemaakte opmerkingen. Teneinde deskundig advies te kunnen inwinnen, aangaande deze reor ganisatie, vragen wij bij nota van wijzi ging een crediet aan van f 1000. Wij kunnen geen vrijheid vinden, aan den wensch tot wegneming der spoelstei- gers nu reeds te voldoen. De ontsmetting ingeval van besmette lijke ziekte op de scholen, ook bijzondere) zal van Gemeentewege worden uitge- voord, ook in den vervolge. Omtrent beschikbaarstelling van desin- fectie-middelen tot bestrijding van ouge- j dierte in de woningen der laagste be\ul- kingsklasse, zegt ons College gaarne over- weging toe. I liet bedrag van f 5300 voor onderhoud. geneeskundige behandeling en hoefbeslag i der paarden kan als volgt worden ge- specificeert! 1 onderhoud f 4870.- geneesk. behand. f 80.—hoefbeslag f 350. -. Uitgaven voor de tram. I Het tramvraagstuk behoort mede tot I die, welke de volle aandacht van het Col- I lege hebben. Zoolang nog geen bepaalde richting is aangegeven, waarin de oplos- sing moet worden gevonden, schijnt het niet raadzaam, verder op het onderwerp in te gaan. Zooals bekend, werd op de begrooting voor 1914 een post uitgetrokken voor de instelling van het instituut der schoolart- j se'n. Zoodra de financiëele omstandigheden dit zullen toelaten, is een voorstel tot in voering te wachten. Overigens meenen i wij ook hier te mogen verwijzen naar i onze algemeene beschouwingen. Middelbaar onderwijs. Daar de plannen der Commissie tot be- I studeering van de huisvesting der verschil- lende onderwijsinrichtingen nog in voor- bereiding zijn. kunnen daarover thans nog geene inlichtingen gegeven worden. Kosten van een Gemeente lijke haudelsdagsehool. liet voorgeschreven model der begroc- I ting leidt tot deze benaming van den post I voor subsidie aan de Handelsschool. Kosten schoolboeken en leermiddelen. De bibliotheek van het Gymnasium is inderdaad opgeheven. Door don post «bureau-behoeften* wordt do Reetor ook in de gelegenheid gesteld jaarlijks eenige I boekwerken en dergelijke aan te sehaf- j fen, die hij voor de leerlingen van belang acht. Kosten van exploitatie van de barak. Voor de diensten door de Zusters van de St. Joseph-voreeniging aan de barak gedaan, mag door haar geene belooning 1 worden aangenomen, aangezien liet ge- heel liefdewerk is. In den vorm van een gratificatie aan het Gesticht wordt liier- voor door do Gemeente jaarlijks een ver- goeding gegeven. De stichting van een tweede barak zal w.orden overwogen. 1 Plannen, verband houdende met het Kernvraagstuk zijn in voorbereiding. Zoo- dra deze daarvoor vatbaar zijn, hopen wij den Raad hiermede in kennis te stollen. Subsidiën en contribution. Hierbij werd de opmerking gemaakt, dat subsidie is verleend aan het Drank- weer Comité en niet aan de Vereeniging tegen Drankmisbruik welke opmerking inderdaad juist is. Deze in de ontwerp- begrooting gemaakte fout zal alsnog ver beterd worden. INKOMSTEN. Winstuitkeering door de Gasfabriek. Do beperking der openbare verlich ting vond haar oorzaak in de onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden te betrachten zuinigheid. Ook nu komt het ons nog niet gewenscht voor, op dezen maatregel terug te komen echter zal ons Collego erop letten, dat de verlichting aan redelijke eischenvoldoet. Agenda voor de oj mbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dins dag 26 October 1915, des middags om twee uur; zoo noodig voort te zetten om acht uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deellngen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het ga, andeeren der leening, aan te gaan door de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken ten be hoeve van den bouw der Ambachts school. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een tijdelijke geldleening, groot f 350 oco. 4. Wijziging Gemeente-begroo ting, dienst 1915. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verdeeling van het aantal leden over de districten ten behoeve van de verkiezing van een Commissie voor de aanstaande be handeling van het ontwerp tot wijzi- ging van de grenzen tusschen de j Gemeenten Leusden en Amersfoort. 6. Behandeling Gemeente-begroo ting dienst 191 met daarbij behoo- rende stukken n.l. I. Brief van Burgemeester en Wet houders, waarbij den Raad de Begrooting voor den dienst 1910 met de daarbij behoorende bij la gen worden aangeboden. II. Ontwerp-Begrooting Grondbe drijf. LI. Untwerp-Begrooting Gasfabriek iV. Ontwerp-Begrooting Wateriei- i ding. V. Ontwerp-Begrooting Electrisch b e d r ij f VI. Ontwerp-Begrooting Burgerlijk Armbestuur. VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de jaarwedden en belooningen van enkele categorién van amb tenaren. VIII. Ontwerp Gemeente-begrooting. Blijkens bovenstaanden oproepingsbrief voor den Raad is de langverwachte en veel- besproken annexatie van het gedeelte der Gemeente Leusden. dat onmiddellijk aau Amersfoort grenst, nu zeer aanstaande. I Op deze materie zijn van toepassing de artikelen 121 toten met 133 der Gemeente wet, welke in hun geheel luiden 12$. Tot vereeniging of spli'sing van Ge- meenten wordt niet overgegaan dan nadat de bepalingen der artt. t2o tot 132 zijn in acht genomen. 129. De wijze en voorwaarden der ver eeniging of splitsing worden, nadat Burge meester en Wethouders der betrokkene Gemeenten zijn gehoord, ontworpen door Gedeputeerde Staten, of. zoo de Genieenten in meer dan éen Provincie liggen, door een commissie uit de Gedeputeerde Staten dier Provinciën. 130. Hierbij wordt in het oog gehouden: dat. in geval van vereeniging eener Ge meente of van een deel daarvan met eene of meer andere Gemeenten de bezittingen en l. sten van die Gemeente of van dat deel komen ten voor- en nadeele der vereeniging, tenzij bijzondere omstandigheden eene andere schikking eischen dat, in geval van splitsing eener Gemeente, de openbare gebouwen en werken zooveel mogelijk het deel, waarin zij gelegen zijn, volgen; j dat de viachten, welke de ingezetenen in natura uit een Gemeente-eigendom trekken, aan hen, die ze trokken, verblijven. 131. Het ontwerp wordt in elk der betrok kene Gemeenten voorgelegd aan het oordeel van den Raad en van eene door de kiezers voor den Raad, ten zelfden getale, als diens leden, te kiezen commissie uit de ingezetenen, waarin de Burgemeester voorzit. De leden dier commissie worden, op de bij de Kieswet bepaalde wijze, buiten de leden van den Raad, gekozen, en benoemd met de meeste stemmen. 132. Het gevoelen van den Raad en dat van de commissie worden schriftelijk aan Gedeputeerde Staten uitgebracht en door hen

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5