Advertentiën. Jongedame, vervolgens met hun advies aan het Depar tement van Binnenlandsche Zaken ingezonden. 133. Wanneer de wet een vereeniging of splitsing van Gemeenten heeft bevolen, blijven de bestaande plaatselijke verordeningen, amb tenaren en machten in de vereenigde of gesplitste Gemeenten voortduren, totdat zij door andere volgens de wet zijn vervangen. De wet, die de vereeniging of splitsing beveelt, verordent de noodige maatregelen ter verkiezing van den nieuwen Raad. In een vorig nummer maakten we weer gewag van de sage, volgens welkfe Napoleon twee klokken van het carillon uit den Lieve Vrouwe-Toren zou hebben laten omgieten in kanonnen. Het zouden de fis en de gis groot-octaaf zijn. Van Bemmel's «Beschrijving der Stad Amersfoort» deelt echter op bladz. 144 mee. dat «manqueren F en G. Jammer is't, dat die twee klokken niet bijgevoegd zijn». Aldus in 1760 ontbraken ze reeds; Napoleon heeft dus aan hun ontbreken part noch deel. Bovendien is er op den trommel geen plaats meer voor deze twee klokken, zoodat ze er wel nooit zullen zijn geweest. We deelden ook mee. dat door Francois Hemony in 1658 en in iOöi hetfraai klok kenspel» in den toren is gehangen; in 1725 zijn er nog drie kleine bijgevoegd, zoodat het geheele carillon uit 33 klokken bestaat. In Bijlage 9 van het jaarverslag der Oud heidkundige vereeniging «Flehite» wordt meegedeeld, dat op 2 November 1657 tusschen Regenten der Lieve Vrouwe-kapei met den vermaarden klokkengieter is overeengekomen en geaccordeerd, dat Francois Hemony zich obligeert te maken en te leveren een nieuw klok-speelwerk, bij hem opgegeven te wegen omtrent zes duizend twee honderd pond Amsterdamsch gewicht en dat zoo zuiver en van zoodanig accordeerenden toon en reso nantie, dat er geen ander beter speelwerk in deze Nederlanden zal worden bevonden op te leveren binnen den tijd van anderhalf jaar ten langsten van dato dezes waar voor gemelde Regenten beloven aan den vooreiden Hemony voor ieder pond klokspijs achtien stuivers, mits hij daartegen ieder pond spijs der oude klokken in betaling aanneemt tot tien stuiver.* Onder dagteekening van 22 October schrij ven Burgemeester en Wethouders aan den Raad In verband met de aanstaande behandeling van het ontwerp tot wijziging van de gren zen tusschen deze gemeente en Leusden, hebben Gedeputeerde Staten van dit gewest, overeenkomstig het bepaalde bij de laatste zinsnede van het tweede lid van art. 131 der Gemeentewet, verzocht, ingelicht, te mogen worden omtrent het in elk der drie districten te kiezen aantal ingezetenen. Overeenkomstig het tweede lid van ge zegd artikel zal het totaal aantal te kiezen ingezetenen 19 bedragen; een gelijk getal alzoo waaruit de Raad bestaat. Daarom schijnt het ons rationeel dezelfde verdeeling over de districten toe te passen als voor den Raad geldten hebben wij de eer U voor te stellen, Gedupteerde Staren te adviseeren de verdeeling als volgt vast te stellen kiesdistrict 1 zes leden, kiesdistrict 2 zes leden, kiesdistrict 3 zeven leden. In »De Prins* van heden is opgenomen een goed geslaagde photo van het College van Burgemeester en Wethouders van Amers foort; en wel in verbacd met den loflijken arbeid der Reclame-Commissie, die Amers foort meer naar buiten bekend maakt. In de Donderdagavond gehouden verga dering van den Christelijken Bestuurders Bond is besloten, wederom een adres aan den Gemeenteraad te richten met zoek aan het besluit betreffende de goed- koope cokesvoorziening meer uitbreiding te geven dan in de Dinsdagavond gehouden Raadszitting werd besloten. De plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. onderwijzers, die volgend jaar Mei baar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken, heeft aan de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs verzocht, cok hier een onder zoek te willen doen instellen naar het rooken door schoolkinderen, gelijk dit in omliggende Gemeenten reeds tot zulke verrassende resul taten heeft geleid. Mejuffrouw J. Koerselman is benoemd tot onderwijzeres te Rekken (Geld.). Ook de jongedames I.. M. C. Aggenbach en S. M. van Dijk behaalden de akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Door de Amersfoortsche vereeniging voor Hooger onderwijs buiten de Universiteit zijn voor den aanstaanden winter slechts een twee tal lezingen georganiseerd. De reden, die den Vereeniging tot deze beperkte werking heeft geleid, is reeds vroeger door ons mede gedeeld. Het is haar gelukt voor de beide lezingen twee sprekers van naam, nl. prof. dr. H. G. Jonker, uit Delft, en dr. Van den Bergh van Eysinga, uit Zutfen, bereid te vinden om voor haar leden op te treden. De eeiste lezing, die van prof. Jonker, zal reeds plaats hebben op Dinsdag 20 October a.s. en handelen over »hct ontstaan der steen kolen*. Van de leden zal in dit vereenigingsjaar de gewone contributie niet worden geheven, terwijl de lezing voor de leden toegankelijk wordt gesteld a fo.50. Gaarne bevelen wij deze vereeniging en hare lezingen aan bij onze lezers, voor zoo verre zij deze nog niet mochten kennen. Voor hen die 2ich bij den Penningmeester, den heer Van Grasstek, alsnog voor het lidmaat schap aanmelden, zijn de lezingen tegen den genoemden prijs toegankelijk, Het Belgisch athenseuim waarvan de les sen thans worden gegeven in verschillende bijgebouwen in de omgeving van het Werk huis, zal weldra worden ondergebracht in het perceel Viandenstraat 17, dat daarvoor is gehuurd. Men weet hoe zeer ijverig de plaatselijke afdeeling van de R.K. vereeniging tot betering van den volkszang is. Zij zal de winteroefeningen hervatten en heeft de goede gedachte gehad, tot opening daarvan te laten komen de Varende zangers, de heeren Galesioot en Goossens. Wie niet moet bijwonen een der Vele ver gaderingen welke Dinsdag worden gehouden, ga naar den Grooten zangavond en hij zal veel moois en goeds hooren. Loggen is er weer. Al is 't geen kermis, hij is sedert een 30-tal jaren zóo gewend de Amersfoortsrs in de laatste week van Octo ber te onthalen op zijn heerlijk gebak, dat hij niet heeft durven wegblijven. Men zie de advertentie in dit nummer. Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst werd hier Donderdag avond een vergadering gehouden van de plaatselijke afdeeling van het Utrechtscli Landbouw Genootschap, welke onder meer werd bijgewoond door de Burgemeester van Hoogland en van Soest, door den Voorzit ter en den Secretaris van de commissie voor de stal verbetering en door den Rijks-laud- bouwleeraar in Utrecht, die allen werden gecomplimenteerd door den Voorzitter. Nadat dc notulen waren vastgesteld, deelde de Secretaris, de heer A. Looxma van Wei deren baron Rengers, mede, dat zelfs de meest wanhopige pogingen om hier weder een landbouw-wintercursus te doen houden niet zijn geslaagd en dat het Bestuur daarom te rade is gegaan, een cursus in Boekhouden en een cursus in Veekennis te doen geven. Elders in de Provincie Utrecht, waar men toch met het zelfde excuus zou kunnen I korr.sn als hier de buitengewone tijds- omstandigheden' de groote kapstok, waaraan thans letterlijk alles wordt opgehangen I worden de cursussen drukker bezocht dan I ooit ie vorende kring Amersfoort is de eenige waar zij niet kunnen plaats hebben, terwijl bijvoorbeeld te Hoogland en te Leusden 20 deelnemers let wel in iedere Gemeente zich aanmeldden voor den cursus in landbouw-boekhouden. Het Bestuur wil nu nog een poging doen en wel voor een cursus in veekennis, weder te geven door dr. Vermeulen, indien althans 14 deel- I nemers zich aanmelden. Hierna hield de heer A. M. Kuysten, I ingenieur van het Rijks-instituut voor land- bouwgebouwen, uit Wageningen, een voor- dracht over de inrichting van stallen, in het bijzonder varkensstallen. I Vervolgens leidde dr. H. M. Vroon, leeraar aan de Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, in I een bespreking over het houden van stal- j wedstrijden in de Gemeenten Soest en Hoog land, gelijk die in 1910 in den kring Amers foort zijn gehouden. Spr. deelde daarbij o.a, mede, dat een stal het ver- die n'et netjes laten we maar zeggen vuil is, oorzaak is van tal van ziekten en ook van vervuiling der melk, terwijl thans onomstootelijk is bewezen, dat de gevreesde 'zomer-diarhee, de zoo belangrijke oorzaak der kindersterfte wordt veroorzaakt door vuile melk. De pas ingestelde Commissie voorstalver betering zal zich dan ook wenden tot de Gezondheids-commissiën in de verschillende Gemeenten in samenwerking met deze, bij de Gemeentebesturen te bewerken, dat in de Bouwverordeningen worden opgenomen minimum-eischen aan welke een koestal moet voldoen, liet is een eisch des tijds, dat hier achter een beetje schot wordt gezet, opdat de slechte toestand niet bestendigd blijve. De medewerking der Burgemeesters werd dan ook ten allerdringenste ingeroepen. Onder den indruk van »Nun ruhen alle Wilder* van Sigfrid Karg-Elert verlieten we Donderdagavond het gelukkig goed bezochte orgelconcert in de Groote kerk. Deze prach- tige compositie van den helaas nog tamelijk onbekenden Karg-Elert staat voorzeker mu zikaal zeer hoog. Het is een interessant, I modern orgelwerk, bijzonder wat hetreft de j verschillende bewerkingen van het koraal- motief, door Karg-Elert oorspronkelijk gezet. Technisch vereischt het ontzettend veelI maar Van den Burg zat voor het orgel, een jong orgel virtuoos, tegen deze technische moeilijkheden volkomen opgewassen. Zijn spel was pra«ditighij toonde zich andermaal een echt degelijk organist, die volkomen zijn orgel weet te behandelen. Zijn muzikale opvattingen in Karg-Elert waren zeer juist, ook wat registratie betreft. De soli waren in goede handen bij mejuf frouw Janna Brandsma en den heer George van Aaken. liet technisch spel, dat hij gaf was perfect. De sopraan-inzet >MeineAugen stehn verdrossen* werkte bijzonder goed. Omtrent het prachtig geluid van Janna Brandsma behoeft niet veel gezegd te wor den. Zij is een zangeres, die ons in alle op- chten voldeed. Haar stem is ze volkomen machtig, hetgeen bijzonder uitkwam in het »Passions-lied«. Het »Jesus unser Trost und Leiden», van Bach, hadden we iets langzamer, breeder gewenscht. Bijzonder in den smaak viel Agnus Dei* van Mozart, waarin de bekwame zangeres haar talenten ten zeerste deed uitkomen, De lieer Van Aaken bracht met zijn viool spel een aangename afwisseling. Zeer goed voldeed »Giga-Allegretto* uit de Suite van Corelli. Niet in alles werden we door zijn spel geboeid; hier en daar hadden we wat meer muzikale warmte* gewenscht; het geheel was echter hoog van opvatting, zooais we dit dan ook van een kunstenaar als den heer Van Aaken kunnen verwachten. In tegenstelling met Karg-Elert speelde Van den Burg het Preludium en Fuga in a kleine terts, van Bach. In de Fuga toonde hij speciaal zijn techniek door zijn vlug tempo; alhoewel we ons dit iets lang zamer gedacht hadden, speelde hij zeer cor rect, bijzonder de pedaal-solo aan het slot. Van zijn andere werken worden nog ge noemd de Finale uit de Pastoral Sonate* van Rheinberger de B. A. C. H. van Schumann, zeer goed geregistreerd en het An gelus* van Karg-Elert. In alle gespeelde werken en ook in de begeleiding van de solisten toonde Van den Burg zich als een groot organist. Na eenigen tijd van ernstige studie zal hij onder onze Hollandsche organisten een eereplaats in nemen. Hij heeft zeer veel voldoening van zijn eerste concert in dit seizoen en we hopen hem nog meerdere malen te mogen i hooren. D. Ter viering van haar 25-jarig bestaan geeft Quick morgen voetbalwedstrijden op haar terrein bij Birkhovct; Reeds om hall twee vangt aan de wed strijd tusschen een elftal der Quick-veteranen tegen de Juniores van Quick's tweede. Daarna zal Quik's eerste zich meten met een Belgisch elftal uit de kampen bij Soesterberg. Het tweede van H. V. C. ontvangt hier Ares, uit Utrecht. Haar eerste gaat te gast bij de Hoofdcursianen te Kampen. Aan de Centrale eierveiling hier werden gister verkocht 19208 kipeiren voor" f8 tot f 9.35 per honderd. De eendeieren deden f7.55 tot f8, de kal koeneieren f 10. Jonge hanen golden 76 cent, kippen 56 tot 6t en eenden 48 tot 56 cent per Kilo. Niej de opzichter Bouwman, gelijk men ons deed berichten, doch de ^oogspannings- monteur Sütholter was Woensdagochtend tegenwoordig bij het nog steeds niet opge helderd ongeval met doodelijken afloop in het ^abelhuis aan het Stationsplein. Morgen is alhier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat. Hof 2, telefoon No. 165. Knechtjesdag de Vrijdag voor den vroeger zoo beruchten Dollen Vrijdag is gister nogal kalm verloopen Er werden wat klappen uitgedeeld, er weiden wat drukte makers een poosje in afzondering gezet ze zijn dan onmiddellijk o! zoo nuchter en ozoo gedwee, huilen dikwijls om toch maar asjeblief weer vrij te mogen wezen maar daarbij is 't ook gebleven. Wees fijnvoelend in den omgang met een ieder, Denk u steeds in de plaats van uw even- mensch en hem in uw plaats, dan zult gij nooit onbillijk zijn. van Ouwerkerk en Tuttin A!')'la n 1 Hraiiciscus Theodoras Antonms, z. van hran- i ciscus l hcodorus Autoniu.de lina de Witt. - Hubertus Pieter, t. van Johannes J.ablans en Johanna Krabbe. Antoon Willem, r. va» Jan Boshutten en Anna üeerttuida Helena Kwast. - Tennis van I.ubbert van Willigenburg en Maria NijXer. - Dirk Hendrik r van Arie ter Burg en Elisabeth Haseleger. - laeoba Johannl tl. van Willem Wijnands en Gerarda I.ambrcchts. ONDERTROUWD: Eise Leertouwer en Cornelia van Uijk. Theodoras Hendricus Adrian», ''Untenaar en Everdina Maria de Jager. - Hendrik Wilhelmus Stol en Mar» van Binnen iijk. Comclis Wilhelmus van der Vorst en EUaa- belli Matia de Jonge. Aart van den Har 1 en jouanna van Bogen,en. - Corn, hi Wil helmus Philippus Roodestein en Petronella Wilhelmina Bemardina Verweij. GEHUWD: Rik va» den Bedem en Cornelia Johanna Berdina Boomhouwer. - Hendrik Willem Bleumink en Johanna Kommer. Arie Ouwerkerk en Wilhelmina Gouw. OVERLEDEN: Hermanus Vos. 93 jr» wedn van Maria Jacobs. - Antoon Willem Boshuizen. 2 d. Rcngeltje van Barreveld, 0 md. Jan Karman, 3 md. - Willem Kuiper. 72 jr.. echtg. van Antonia Hendrika van Kalveen. Elisabeth van den Hengel. 68 jr., wed. van Geurt Bauland. Hendrik van de Steeg. 1 jr. Elias Hendrik Cornelis Gems, 56 jr., echtg. van Jitske Dodonea Schrijver. Gus- tave Peeters, 32 jr., wonende te Burgerhout in België. l'KtëDlKBEUKTE». Zondag 24 October. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/a uur, dr. H. J. Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10uur, prof. dr. B. D. Eerdmans uit Leiden-, Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/.j uur, ds. F. Dykema, uit Rotterdam. Gereformeerde kerk (Langegracht), Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur. ds. Teerink. i Avond 5l/a uur, ds. Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, Cand. Riekel, van 's-Gravenhage. Avond 51/? uur, Cand. Riekel. Donderdag 28 October. Avond 7 uur, ds. Joh. Jansen, van Utrecht. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm, 9J/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistisch verbond in ,.Ons Huis". Avond 6 uur, ds. J. J. Meijer, predikant te Wijnaldum. CORRESPONDENTIE. Wegens de vele kopy, die niet kón uit gesteld. waaronder vervolg feuilleton, wordt velerlei in volgend nummer opgenomen, ook het ingezonden »when there is a will, there is a way*, indien althans inzender alle on- noodige franje komt schrappen. REDACTIE. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 15 tot en met 21 October GEBOREN: Wilhelmina Elisabeth Sophia, d. van Wil lem van Surksura en Elisabeth Sophia Groen huizen. Kihert, z. van Barend Jansen en Aartje van Wilgenburg. Teunis, z. van Willem Dijkhuizen en Geertruida Hagenbeuk. Sully Octave Jean Hector Albert, z. van Hector Josep Landry Ghislain Art en Berthe Marie Eugenie Duriau. Arie, z. van Teunis Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek. Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat, Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend*. 26 Oct. Jaarverg. Protestantenbond. Lezing prof. Jonker. Mercurius. De Varende zangers. 28 Oct. Hanze-afdeeling. 2 Nov. Nutslezing, Henri Dekking, 6 Nov. Theosofische lezing, N. J. Veen. 11 Nov. Piano-avond Myra Hess. De Wognummers. 24 Nov. Theosofische lezing, dr. Fred. van Eeden. 9 Dec, Amersfoort's Mannenkoor. 14 Dec, Toonkunst. 13 Jan. Hollandsch strijkkwartet. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. 23 Febr. Theosofische lezing, dr. De Hartogh, 9 Mrt. Ilona Durigo en Evert Cornéiis. 18 jaar, P.O., 4 jaar in boek- en luxe artikelen handel werkzaam geweest zjjnde, eenigazins bekend met de moderne talen, zoekt plaatsing op kantoor of in nette zaak te Amersfoort ol omgeving. Brieven franco onder letters C. L. aan LOQTENBKUG's Advertentie-bureau te Amsterdam.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 6