Donderdag 28 October 1915. ONZE VLOOT",! No. 8639 enter |;r co. 1 plaats 1CHTE kchterbergh, nmakers Jen en 1 Smeden 66e Jaargang. BIJBLAD ■rftfoort. ióen of meer ONZE [1910 wcnschen te ont- leerden prijs van f 0.85, 12 November op Pecretaris E. HAAN, dezen kalender zijn 1 de vitrine van Valk- Utrecht of Amersfoort Is te koop gevraagd. 5 Alg. Advert. Bureau itven 87, Rotterdam. 9 Zangers wen 28 OCTOBER sden R. K. Volksbond ill S UUK. leden vrij. n 10 cent. 'il 10 cent tusscheu ur namiddags. 111 Baerselman, ||ij te Deventer, is te tsluitend verkrijgbaar bij toové, Confiseur. nen. Likeuren. Uf. AMKKNFOUKT. Lffenhandel. fcstelkantoor Arnh. straat i. pijnen: Koestraat 4-6-8. ptsche, Belgische en anth niet. EREENIGINU 8tehdam. (■hap te Amersfoort. van (len BKROH. frlNASTRAAT 5. doel m Oredieten onder per zekerheid of in-blanco van handelspapier van gelden déposito it. LEESZAAL nlaan 2. ieder boven 18 jaar, daden Tijdschriften Adresboeken. iBLIOTHEEK. bekomen bij de Ned. iv., voorh. RECHT eesp, 's-Gravelandsche- Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' I lOOFD-R EDACTE UR F. J. FREEERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën .1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigemngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening geb acht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTSGRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een K KNN18GEYINGRN. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrijdag den 29 October aanstaande, des namiddags ten vier ure. Amersfoort, 27 October 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare, kennis 1. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop, uitsluitend van alcohol-vrijen drank, voor gebruik ter plaatse, van verkoop, door HUBRECHT Dingen'US SCHRIJVER, reiziger, wonende te Leusden, Molenstraat 13, in een te plaatsen tent op een perceel grond van de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij, gelegen aan de Barch- man Wuytierslaan nabij de halte «de Vlas akkers», kadastraal bekend Gemeente Amers foort, Sectie C, no. 1646, 2. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij ons College kan inbrengen. Amersfoort. 26 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Vervolg stenografisch verslag. Ik heb dat destijds niet toegegeven en vind nu in deze Begrooting onder I-asten*, m.i. weer de zelfde fout. Ik vind hier uitgetrokken: aan loon zooveel, aan de bediening van de stoomketel zooveel. Dat is dus allemaal arbeids loon niet waar? Maar verderop vind ik weer «inclusief arbeidsloon*, onderhoud stoomketels, machines, toestellen, gebouwen, enz. en ik krijg dus weer dien zelfden afzonderlijken post als verleden. Nu herinner je je, dat ik juist op dien post de aandacht heb gevestigd, omdat er zooveel op dien post was afgeschreven. Voor dien post is niet uitgegeven een be drag van f 23500, zooals op deze Begrooting is uitgetrokken, maar ik meen maar ongeveer f 11 000. Nu zou ik willen vragen, hoe komt het, dat altijd de zelfde post op de zelfde wijze is samengesteld, terwijl er destijds geen antwoord op gekomen is. Ik heb hier het antwoord van B. W. als ik mij niet vergis bij mij, maar zou toch even kunnen zeggen, dat hetgeen ik v"an dien post gemeend heb, niet anders was, dan ik nu heb gereleveerdhoe komt het, dat f 23 500 is uitgetrokken, terwijl maar is uitgetrokken f 11 000 ongeveer. Ik verklaar eenvoudig, dat ik niet kan begrijpen, dat wanneer men met f 11 000 kan toekomen men er f 23 500 voor gaat uittrekken. Dat kan ik mij niet begrijpen, omdat er een volgenden post »gebouwen, gesbouders, enz. inclusief arbeidsloon» voor komt. Kan men ons de Begrooting nu niet zóo voor oogen stellen, dat wij er een juist beeld van kunnen krijgen Want per slot van rekening kan je er met een dergelijk bedrag geen voorstelling van maken, hoe zoo'n zaak administratief in elkander zit. Ik hoop, dat ik volledig genoeg geweest ben en dat de Wethouder wel zoo vriendelijk zal willen wezen, mij nog eens een duidelijk antwoord betreffende die verschillende bedragen te geven. Als men voor een post noodig heeft f 12 000 vat ik niet, dat die begroot wordt op f 23 500. Zóo is de juiste toestand. De Voorzitter: Mijnheer Hofland, het sipijt B. W., dat u dit onderwerp niet in de afdeeling hebt ter sprake gebracht. Voor een goed debat is het gewenscht, dat derge lijke dingen eerst in de afdeelingen komen. Waar het bier nu betreft een post van de Begrooting waarmede getallen gemoeid zijn, zal de Wethouder u niet dadelijk van ant woord kunnen dienen. De heer Hofland: Ik geef dat tos, Ik geef dat toe; ik heb het verzuimd. Hierop wordt de Ontwerp-Begrooting Gas fabriek in haar geheel z. h. st. goedgekeurd. De Voorzitter: Dan gaan we nu over tot IV. Ontwerp-Begrooting Waterleiding. In haar geheel goedgekeurd z. d. of h. st. V. Ontwerp-Begrooting Electrisch bedrijf. De Voorzitter: De heeren weten, dat moet worden veranderd 65 KU in 65 KW dat is Kilo-Watt. De Vooriltter: Ik zal hierbij eer Veis Heyn even in de gelegenheid stellen om een schriftelijk door den heer Hofland inge diende vraag te beantwoorden. Deze vraag, gericht aan het College van B. W. luidt: Zijn de geruchten juist, dat het ongeluk aan Dijkhuizen, hulp-monteur van het Elec trisch bedrijf, overkomen en dat zijn dood ten gevolge had, voorkomen had kunnen worden indien in de transformatiezuil een controle-lamp aanwezig was geweest, zoodat de chef-monteur zich van te voren ter plaatse had kunnen overtuigen, dat de stroom was uitgeschakeld, om daarna het bevel tot opstijgen te geven? De heer Veis Heyn, Wethouder der Bedrijven: M. de V., naar aanleiding van dit zeer droeve geval zij het mij vergund, zoo breed mogelijk uiteen te zetten de ge gevens. die ik daaromtrent heb gekregen. De oorzaak van het ongeval met doodelijken afloop is te wijten aan een verzuim van mon teur Sütholter. Volgens voorschrift mag niet aan hoogspanningsleidingen worden gewerkt, alvorens met den ontlaadstok is gecontroleerd of de hoogspanningskabel spanningsloos is. Hoe Sütholter dat dien morgen kon ver geten, is onverklaarbaar. Had Sütholter den ontkmdstok gebruikt en was hem gebleken, dat er, ondanks het uit schakelen, nóg spanning op den hoogspan ningskabel stond, dan had bij de oorzaak daarvan eerst kunnen opsporen en had pas daarna mogen gaan werken. Controle-lampen voor hoogspanning be staan nietdeze moeten worden gecontroleerd met den ontlaadstok. De in elke zuil aanwezige controle-lampen voor de laagspannlng bovendien dragen de monteurs steeds ^ntrole-lampen in hun zak mede konden in dit geval niet aan wijzen of hoogspanning in de zuil aanwezig was, omdat de hoogzekeringen van den trans formator voor de veiligheid eveneens waren uitgetrokken, zóodat elke verbinding tusschen hoog- en laagspanning in de zuil was ver broken en de, ook in eiken aangesloten win kel of woonhuis, aanwezige laagspanning van een andere zuil in de stad kwam. Wat nu de oorzaak is, dat, ondanks het uitschakelen, de hoogspanningskabel nog niet spanningsloos was, of dit capaciteit is ge weest dan wel werd veroorzaakt door een gering watergehalte van de olie in den olie schakelaar in het meethuisje op de gasfabriek, is een vraag van secundair belang, waarop verschillende deskundigen reeds een sterk uiteenloopend antwoord hebben gegeven. Indien Sütholter het verzuim niet had ge pleegd, zou dit direct zijn onderzocht vóór aan de zuil verder werd gewerkt en was dus het ongeval niet voorgekomen. Is het den heer Hofland duidelijk? De heer Hofland: Ja, dank je; het is heel duidelijk. VL Ontwerp-Begrooting Armbestuur. Goedgekeurd z. d. en z. h. st. VII. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbetering van de jaarwedden en belooningen van enkele categorieën van ambtenaren. Ontwerp besluit I, .Secretarie. De heer Leinweber: M. de V., ik wou even spreken over den bevolkingsagent. De bevolkingsagent, die het tot nu toe alleen af gedaan heeft, is verleden jaar in militairen dienst gegaan en nu heb ik in de courant gelezen, dat er nu een tijdelijke bevolkings agent is aangesteld. Wij hebben dus een jaar zonder bevolkingsagent gezeten. Nu acht ik de benoeming van een bevolkingsagent juist een voornaam ding, want volgens art. 50 der Ontvangsten krijgt de Gemeente van het Rijk f 2.89s P01" inwoner. Wij hadden in 1915 in het geheel 25 635 inwoners en hebben van het Rijk gekregen f 57 153.335. Ieder inwo- nertje telt daarvoor mee. Toch zijn er nog wel inwoners, die niet ge teld worden. Zoo was hier onlangs een familie, die een dienstbode hield, maar deze niet heeft opgegeven. Toen daarnaar werd geïnformeerd, zeide de vrouw des huizes »ik ben reeds 25 jaar getrouwd maar ik heb nog nooit mijn dienst bode aangegeven*. Ik verzoek B. W. na te gaan of de aanstelling van éen agent wel voldoende is en blijkt het, dat het te weinig is. dan dient tot aanstelling van meer agen ten te worden overgegaan. Goedgekeurd z. h. st. Ontwerp-besluit II. Openbare werken en Bouw- en woningtoezicht. De heer Leinweber: M. de V., ik zou U willen verzoeken, deze punten afzonderlijk in stemming te willen brengen, bijv. [betref fende den Architect, de concierges, enz. Ik wensch daar een toelichting op te geven. De Voorzitter: Aan de orde is dan art 1. Het voorstel strekt om den Architect te noemen Directeur der Gemeente-werken en zijn salaris te brengen op f 3500. De heer Leinweber: M. de V., ik heb gezien, dat de Gemeente-architect een salaris geniet van f 3000. Dat staat gelijk met het tractement van het hoofd der Gemeente. Nu wordt hier voorgesteld om dat tractement te brengen op f 3500. Zoo'n verhooging van 1 f 500 geeft men natuurlijk alleen aan iemand die buitengewone dingen doet. Nu heb ik van den Gemeente-architect nooit gemerkt, dat hij buitengewone dingen heeft gedaan. Hij heeft wel dingen gedaan, maar niet in het belang der Gemeente. O.a. heeft de Gemeente-archi- tect van Iemand een stuk grond eigenmach- j tig afgenomen. De Wethoudr heeft het in een Openbare Raadszitting erkend zoodat de Gemeente verplicht was, als schadeloos- stelling vermindering van huur te geven. j Dan heb ik ook genoemd de concierges der Openbare scholen. Wanneer die ietsnoo- dig hebben, moeten ze eerst gaan naar het Hoofd der school en dan terecht komen bij den Gemeente-architect of bij den Hoofdop- zichter. Nu geloof ikwel, dat op die manier een klein bedrag, van misschien enkele guldens, wordt uitgewonnen, maar niet gerechtvaardigd acht ik de uitgave van f 500, voor dit baga- I tel werk aan den Gemeente-architect te geven. I Nu zeggen B. W. in hun antwoord op het afdeelingsverslag »wij stellen den Raad voor, den Gemeente-architect den titel te geven van Directeur der Gemeen te-werken*. Nu vind ik dien titel heel mooi en op zich zelf heb ik daar geen bezwaar tegen; maar ik geloof, dat B. W. meenen, dat hij, om dat hij een mooien titel krijgt, nu ook een hooger salaris moet hebben. De heer Van Esveld, Wethouder van Openbare Werken: M. de V., ik wil den beer Leinweber niet volgen op enkele aantijgingen, die hij gedaan heeft, want de zaak die hij genoemd heeft, om trent de afscheiding van dat stukje grond,is hier in ruime mate behandeld. En wat hij noemt van de concierges, dat is óok een noodige maatregel om zoodoende de Gemeente niet voor buitengewone en soms dubbele onkos ten te stellen. De f 500, die wij voorstellen om aan den Gemeente-architect meer te geven, wezenlijk mijnheer Leinweber, die f 500 worden wèl verdiend. Sedert eenige jaren toch heefc onze Gemeente zich zeer snel uitgebreid. Dat heeft heel veel werk meegebracht. In dien tijd is het Grondbedrijf ingevoerd en dat geeft ook heel veel werk, namelijk voor onzen archi tect. Bovendien is hem opgedragen, te zorgen voor den toren, wat óok een veel omvattend werk is en waaraan vooral groote verant woordelijkheid verbonden is. Dus wezenlijk, I mijnheer Leinweber, die f 500 worden wèl ver diend. j Ik stel onzen Gemeente-architect hoog, wat I zijn bekwaamheden betreft en wat zijn ijver betreft. Daar valt niets op te zeggen. Het is I iemand die werkt, die nooit vraagt naar zijn rust, maar die altijd vraagt naar zijn werk (instemming). Waar wij hem nu een anderen titel willen geven, is dat in overeenstemming met den titel, die in alle grootere Gemeenten gebrui kelijk is. Waar onze Gemeente zich als een groote Gemeente gaat ontwikkelen, behoort die titel van Architect te vervallen en wordt deze: Directeur van de Gemeente. De heer Hofland: Van de Gemeente werken. De Wethouder Van Esveld: Ja. natuurlijk, van Gemeente-werken. Ik hoop dan ook, dat de Raad het niet met de beschou wingen van den heer Leinweber eens zal 2ijn. maar con araore ook deze verhooging zal toestaan. De heer Leinweber M. de V., de Wet houder van Openbare Werken vertelt, dat de behoeften, die de concierges nu en dan moeten hebben, nogal belangrijk zijn. maar ik geloof, dat die maatregel niet zooveel zal bij brengen en dat het niet gerechtvaardigd is daarvoor een bedrag van f 500 te voteeren. Tegen den titel van Directeur van de Gemeente-werken op zichzelf heb ik niets. Te Amsterdam en in meer groote plaatsen heeft men die even eens, maar het gaat alleen tegen die f500. Nu hebben B. W. indertijd bij het voor stel tot invoering der Centrale boekhouding o.a. gezegdde administratie der Bedrijven is uitstekend geregeld, maar bij Publieke Werken der en de Reiniging bestaat nog het «Jude type; dus die zijn niet uitstekend ge regeld. Was de heer Beltman nu gekomen om die administratie goed in orde te krijgen, dan zou ik zeggen die mijnheer heeft buitenge wone diensten gedaan er zijn termen om hem f 500 toe te kennen. Maar nu vind ik dat niet. De heer Van Esveld, Wethouder van Openbare Werken: Mijnheer Lein weber, U spreekt van het verschil tusschen de Bedrijven en de Openbare Werken; maar U kunt die administatie niet gaan vergelijken. De administratie van een Bedrijf is een ge heel andere dan van onzen tak van dienst en onze Directeur moet juist van die administratie ontlast wordenomdat hij zich aan veel hoogere dingen moet kunnen wijden, dan aan dat ge wone rekenen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1