128 dat het bedrag van f 130000 onvoldoende is en dient te worden verhoogd tot f 140000 en zulks als gevolg van verschillende omstan digheden. wel in hoofdzaak de duurdere bouwkosten. Gevraagd wordt nu om van dit bedrag de rente en aflossing tegenover het Pensioenfonds te willen garandeeren. Ons College kan tegen dit hooger bedrag geen bezwaar vinden en heeft mitsdien de eer U voor te stellen, aan het verzoek te voldoen onder voorwaarde, dat aan de Ge meente Amersfoort eerste hypotheek wordt verleend tot gemeld bedrag van f 140000 op het nieuw gestichte gebouw aan den Leus- derweg gedurende den tijd, dat de leening niet geheel zal zijn afgelost. De Voorzitter: Verlangt iemand het woord of stemming? Niemand? Dan is dit voorstel goedgekeurd. 481. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een tijdelijke geldleening, groot f 350000. Het voorstel luidt Door deze Gemeente werd tot op heden opgenomen aan tijdelijk kasgeld een bedrag van f 349555. Hieronder Is begrepen een bedrag van f 101 409.21 tot dekking van het nadeelig saldo van den buitengewonen dienst 1914. f103000 uitgekeerd aan het Grond bedrijf ten behoeve van den aankoop van eigendommen en de uitvoering van buiten gewone werken, f 59 000 uitgekeerd aan de Ambachtsschool. terwijl het restant ad f860.45.79 werd gebruikt voor den buiten gewonen dienst 1915. waaronder begrepen de verleende credieten aan nijveren tot een bedrag van f 40 000. Het komt ons wenscbelijk voor, boven staand bedrag van f 349 555 opgenomen als tijdelijk kasgeld om te zetten in een lijdelijke geldleening tot een bedrag van f 350 000, dewijl dan op voordoeliger voor waarden kan worden geleend dan thans ge schiedt. Goedgekeurd z. d. of h. st. 482. Wijziging Gemeentc-oegroo- ting. dienst 1915. behelst slechts de gebruikelijke af- en over schrijving van posten. Goedgekeurd z. d. of h. st. 483. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verdeeling van het aantal leden over de districten ten behoeve van de verkiezing van een Commissie voor de aanstaande be handeling van het ontwerp tot wijzi ging van de grenzen tusschen de Gemeenten Leus den en Amersfoort. De heer Jorissen: Gaat dit ook zooals de gekozenen voor de kiesdistricten zijn ge kozen De Voorzitter: Ja, mijnheer Jorissen. Het voorstel wordt z. d. of h. st. goed gekeurd. De Voorzitter: Aan de orde is dan nu punt 6 (484) der Agenda. 484. Behandeling Gemeente-begroo ting dienst 1916 met daarbij behoo- rende stukken n.l. I. Brief van Burgemeester en Wet houders, waarbij den Raad de Begrooting voor den dienst 1916 met dje daarbij behoorende bijla gen worden aangeboden. II. Óntwcrp-Begrooting Grondbe drijf. III. Ontwerp-Begrooting Gasfabriek IV. Ont werp-Begrooting Waterlei ding. V. Ontwerp -Begrooting Electrisck b e d r ij f VI. Ontwerp-Begrouting Burgerlijk Armbestuur. VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de jaarwedden en belooningen van enkele categorieën van amb tenaren. VIII. Ontwerp Gemeente-begrooting. De Voorzitter: Aan de orde is derhalve in de eerste plaats de brief van ft VV„ waar bij gelegenheid bestaat voor het voeren van beschouwingen over het algemeen beleid. De heer Hofland: M. de V., voordat ik overga tot het bespreken van uw antwoord op de afdeelingsverslagen, wil ik eerst even tncmorceron wat ik op blz. 4 vind. In de af- deeling werd er de aandacht op gevestigd, dat de belasting-verordening niet voorziet in een leemte die langzamerhand wordt ge voeld n.l. dat afschrijving van aanslagen zou kunnen geschieden, wanneer was gebleken, dat de aangeslagene door de tijdsomstandig heden niet in de gelegenheid was. het volle pond aan den fiscus af te dragen. Ik ben eenigszins verwonderd over uw ant woord. Daar staat, dat »<ie ten gevolge van de mobilisatie oninbaar verklaarde aanslagen voorgoed van de lijst zijn afgevoerd; navor dering zat niet plaats vinden». Nu weet ik wel, dat als eenmaal een be lastingaanslag door den Raad oninbaar is verklaard, dat hij dan niet meer ingevorderd kan worden, óok niet bij wijze van navorde ring. Het zal evenwel volstrekt niet vreemd zijn geweest, wanneer, als gevolg van den oorlogstoestand, verscheidene menschen niet in de gelegenheid waren geweest om hun aanslagen te voldoen. E11 wanneer nu de verordening daarin niet voorziet en dien tengevolge vun de in minder gunstige maatschappelijke positie verkeerende aaugeslagenen belasting geheven zal worden, omdat de Gemeente nog ultijd volgens de verordening het recht heeft om dit te vorde ren, dan is het noodig, dat er een Raadsbe sluit komt, dat daarin voorziet. Mijn bedoeling was om de verordening zóo te wijzigen, dat zonder dat daartoe een be sluit van den Raad noodig is, een dergelijke aanslag kan worden afgeschreven op een wijze zooals nu kan worden afgeschreven omdat iemand verhuisd .of overleden is. I11 een verordening moet dat beginsel tot uiting komen. Nu kan het wezen, dat de zin en de beteekenis, die ik er aan hecht, beide niet duidelijk zijn, maar B. «ft VV. hebben de gelegenheid, straks een duidelijke verklaring daaromtrent te geven. M. de V. ik wil nog even terug komen op uw antwoord, dat ge geven is op dc afdeelingsverslagen in het algemeen. Het is mij een groot genoegen goweest, dat verschillende onderwerpen die den bloei en Jen vooruitgang onzer Gemeente raken, ook in de afdeelingen uwe aandacht hebben, maar in verband met hetgeen u zegt omtrent de financieele draagkracht en het beleid in het algemeen, ben ik daarover niet geheel gerust. Ik lees bijv. op de 2de blz. van uw antwoord >Als vanzelf denken wij hier aan het on langs gevoerde debat over de uitkeering der Gasfabriek. Ook in verband hiermede kan ons College aanvankelijk sympathiek schijnen, een plan te maken ter systematische uitvoering van de noodzakelijk geachte verbeteringen. Tegelijkertijd zou dan kunnen worden over wogen, op welke wijze de financieele lasten, die daarvan het gevolg zullen zijn, dienen te worden gedektmet name of voot de Impro ductieve uitgaven leeningen zullen worden aangegaan, dan wei of zal worden getracht, door fondsvorming in de kosten te voorzien, waarbij dan mogelijk nieuwe bronnen van inkomsten kunnen worden aangewezen». De laatste zin heeft mij ongerust gemaakt, omdat in dc afdeelingsvergadering door den Voorzitter, toen destijds die zaak over de groote winstuitkeering van de iasfabriek aan de orde was, een zinspeling is gemaakt op een andere berekening van een winstuitkeering aan de Gemeente. Hij heeft het wel nietmet deze woorden gezegd, maar dit toch als het ware aangewezen, door te zeggen wij konden wel eens moeten overgaan tot het heffen van een pijprecht». Ik kan mij daarmede alleen dan vereenigen wanneer dan werkelijk zou blijken, dit hieraan een werkelijk gerecht vaardigde grondslag lag opgesloten, Ik heb daarna dat systeem van belastingheffing, van verkapte belastingheffing, bestudeerd, maar ik heb nog nooit in een verordening, van welke Gemeente dan ook, een werkelijk recht vaardige maatstaf voor dit soort vun belasting kunnen vinden. Daarom, M. d, V., zou ik willen, dat u of iemand anders uit het College van B. W., mijn indruk daaromtrentzoudt willen wijzigen, zoodat daardoor die ongerust heid kan worden weggenomen. Kunnen B. VV. op die wijze een nieuwe bron van inkomsten in het leven roepen en kunnen zij den Raad duidelijk maken, dat dit volgens een rechtsgrondslag kan geschieden, dan zal daarvoor iets te zeggen zijn, maar tot dusver heb ik voor een dergelijke belasting geen rechtvaardigen grondslag kunnen vinden in geen enkele Gemeente waar een pijprecht wordt geheven; en ik heb ze nagegaan daar waar 25 cent wordt geheven en ook daar waar men f 2.50 heft. Nu nog een oogenblik, M. dc V., een enkel woord over onze belasting-politiek in het algemeen. In dc afdeelingsvergadering is mede gewe zen naar een andere limietnamelijk had men bezwaar, dut alleen voor drie kinderen een aftrek werd toegekend on voor het vierde, het vijfde en meer, niet. Ik heb er toen de aandacht op gevestigd, dat er grooto gezinnen zijn, die er mee gebaat zullen zijn in hun positie wanneer die aftrek ook tot dc volgende kinderen kon worden volgehouden en nu ver wijst u ons naar een mogelijke andere belas ting-verordening, waarin dan met die opmer king rekening zou kunnen worden gehouden. In het algemeen heb Ik ook in de afdee lingsvergadering gezegd, dat ik mij met het financieele beleid wel kan vereenigen cn ik kan mij er daarom mee verecnigcn, omdat er een systeem bestaat om met vele wenschcn rekening te houden. Toch geloof ik niet, dat B. VV. uit kun nen met hun clausule. Men laat belastingver- hooging achterwege, maar tracht toch uit te komen en probeert zóo de eindjes aan elkan der te knoopcr en ik meen dan ook, dat B. «ft VV. voorzichtig moeten zijn met het uit spreken van de mogelijkheid om nieuwe bron nen van inkomsten aan te wijzen. Ook meen ik, dat het niet goed zou zijn. het aanstellen van schoolartsen achterwege te laten cn dat nu over het aanstellen moet

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 9