Tweede Blad Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. van de No. 8640 uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VAN ZATERDAG 30 OCTOBER 1915. HERFST. Door de geelgetinte blaren Ruischt het droevig afscheidslied. Grondtoon van het lied is: sterven. Melodie: vergeet mij niet. Middenstemmen zingen zachtkens: Welken, dorren, rasch vergaan. Mensch, gelijk de duur der blaadren Is op aard uw kort bestaan. A. A. STOKER. Baarn, October 1915. Tot Klerk ter Gemeente-Secretarie is be noemd de heer E. Hiemstra. Niemand behoeft er zich over te verbazen, dat de eieren dit jaar zóo schrikbarend duur zijn geworden. Eenige cijfers in het >Nederl. Landbouw weekblad* maken dat duidelijk. Daar wordt een vergelijking gemaakt tus- schen den invoer en den uitvoer van de eieren in de eerste acht maanden van 1915, en die in overeenkomstige tijdvakken van 1914 en >9>3- De invoer bedroeg in de eerste acht maanden van 1915 slechts 52000 KG. tegenover 9 229000 K.G. en 12282000 K.G. in de eerste acht maanden van 1914 en van 1913. De invoer bedroeg dus in 1915 iets meer dan éen half pCt. van dien van 1914. Te gelijker tijd werden veel meer eieren uitgevoerd dan in beide voorafgaande jaren. De uitvoer der eerste acht maanden bedroeg in 1915 27 047 000 K.G. tegen 18 560000 K.G. in 1914 en 18690000 in 1913. In 1915 was dus de uitvoer ongeveer 50 pCt. hooger dan in 1914 en 1913. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wirselingh, Lan- gestraat 118 bij de Kamp, telefoon 213. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór vijven, die van de overige voertuigen uiter lijk vijf minuten vóór half zes zijn aangestoken. Weinig politie-maatregelen vonden zóo vlug en zóo algemeen instemming als die van het rechts houden in de T.angest raat tusschen Var kenmarkt en Krankeledenstraat. Nu dat zóo pakte, moest men het overal toepassen. Ér heerscht zóo'n groote anarchie bij 't ver keer op de wegen en in de straten, bepaal delijk door het niet-rech's houden, dat we gerustelijk kunnen aannemen, dat 90 pCt. van de ongelukken door rij- en voertuigen ver oorzaakt, hieraan te wijten zijn. Het zou zeker pleiten voor de ordelievend heid wanneer men, anderen ten voorbeeld, te allen tijde toonde te weten hoe noodig dat rechts houden is. Rechts houden Prent het ieder in, hoe noodig het is voor eeu veilig en ongehinderd verkeer. Gister was het Dolle Vrijdag, de eenmaal beruchte. Oók wat het weer betreft; kliemerig en druilerig en modderig van je welste. Doch politie had .niets bijzonders". Het oog, dat ziet en niet hoort, mag niet toornig zijn op het oor, dat hoort en niet ziet. Tot Gouverneur-generaal van Ned. Oost- Indië is benoemd mr. J. P. graaf Van Lim burg Stirum, thans gezant te Stockholm. Door plaatsgebrek moest nog velerlei over staan. De gistermiddag onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Rand- wijck, gehouden Raadsvergadering de vierde in tien dagen tijds werd bijgewoond door 15 leden en den Secretaris, den heer A. R, Veenstra. Afwezig waren de heeren Van Achterbergh, Eysink, Hofland en De Kempenaar. De notulen van de vergadering van 26 October werden aangehouden. Aan de orde was het voorstel tot aankoop van twee aan Gemeente-eigendommen aan sluitende naast elkaar gelegen terreinen tus- schen Wuytiorslaan en Ouden Utrechtschen- weg, groot 21 II.A., 11 A, 34 c.A., voor f 158 360.50, benevens de kosten van over dracht, van notaris Joh. Knoppers en groot 3 H.A., 87 A., 70 c.A. voor f25000, vrij op naam, van den heer A. G. Koppen. De heer Jorrissen: Ik weet niet M. de V., of het den anderen leden gegaan is als mij, maar het was toch met zeer eigenaardige gevoelens dat ik Woensdagmiddag precies op den bij de wet vastgestelden tijd de convocatie kreeg voor deze vergadering. En er werd bijgezegd thuis, dat het briefje was gebracht met de boodschap: «Er is haast bij». M. de V., toen ik zag, dat wij vandaag ver gadering zouden hebben om 4 uur en ik de agenda, die uit slechts 2 punten bestond, na zag, heeft het mij nog een beetje meer ver wonderd, M. de V. En dat heeft mij daarom te meer verwonderd, M. de V., omdat wij nu ineens met zóo groote haast terreinen moeten aankoopen, die al zóóveel jaren en al zóo ge- ruimen tijd te koop hebben gelegen. Ik heb toen deze redeneering gemaakt: B. W. moeten wel zeer bijzonderen en zeer gewel dige, zeer dringende redenen hebben om zoo'n spoed achter deze zaak te zetten. En nu afgezien van de vraag of de prijs, waarvoor wij dien grond zullen koopen, te hoog is of niet ik wensch die vraag op het oogenblik geheel en al in het midden te laten, M. de V. zou ik thans wel gaarne van B. W. antwoord willen hebben op deze twee vragenWaarom is met zoo'n buitengewonen spoed deze vergadering belegd en ten tweede op een vraag, die ik vroeger wel heb gesteld, maar waarop ik geen fatsoen lijk, pardon, ik bedoel geen behoorlijk, geen voldoende antwoord heb gehadWaarom moeten wij thans juist dezen grond koopen, die daar al zooveel jaren heeft gelegen; waar om juist op dit oogenblik? Nu hoop ik niet, dat ik weer tot antwoord zal krijgen»omdat het nu het juiste oogen blik is«, want dat is op stuk van zaken geen antwoord. Als ik dat antwoord weer kreeg, zou ik moeten vragenwaarom is n u het juiste oogenblik gekomen en niet eerder. Zie, dat zijn twee vragen, M. de V., waarop ik gaarne, vóór ik op de zaak zelf verder inga, van B. W. een afdoende antwoord zou wenschen te hebben. De Voorzitter Vraagt een van de andere heeren het woord Mijnheer Jorissen dan kan ik U antwoorden, waarom deze vergadering met betrekkelijken spoed belegd moest worden, immers het voorstel is om twee terreinen aan 1 te koopen van de heeren Koppen en Knoppers. Het terrein-Koppen nu kunnen wij in handen krijgen tot 1 November. Ook wij hadden gaarne een langeren termijn gehad, ook om het voor den Raad gemakkelijker te maken maar we hebben van onzen makelaar gehoord, nat de curator het geen half uur langer in handen wil geven dan tot 1 November en daarom waren wij wel genoodzaakt, het nu reeds aanhangig te maken. Dan vraagt U ook waarom thans juist. Daarop hebt U eigenlijk al antwoord gehad in een vorige vergadering. Toen wij gehoord hadden, op Maandag 29 September, dat er terrein werd te koop gevraagd aan de Wuy- tierslaan hebben wij daarop vergaderd met de Commissie voor de Financiën. Dat is geweest Donderdag 30 September en toen was de Com missie niet dadelijk maar per slot van zaken toch unaniem van meening, dat de Gemeente die terreinen moest aankoopen. B. W. hebben zich daarmee vereenigd, omdat het wenschelijk is zooals in de vorige vergadering ook is gezegd geworden - dat de Gemeente die terreinen had. De Gemeente kan ze dan wel weerkoopen van anderen, maar het is beter, dat de Gemeente zelf de lakens uitdeelt. De heer Jorissen: M. de V., ik dank u zeer voor uw antwoord, dat mij volkomen bevredigt voorzoover de eerste vraag betreft. Nu evenwel zou ik willen zeggen, dat het wenschelijker was geweest, als het eene ter rein, waarover we zoo kort moeten beslissen, afzonderlijk genomen was. Ik geloof toch, dat notaris Knoppers een anderen termijn aan de Gemeente zal hebben gesteld dan die eigenaardige eisch van 4 il 5 dagen, want ik veronderstel, dat het niet veel langer is, en ik weet niet hoe ik het zeggen moet; ik voel mc een beetje huiverig om het te zeggen maar ik kan mij toch slecht een serieusen verkooper voorstellen, die toch weet, dat hij in de Gemeente een serieusen kooper of liever koopster heeft en zoo handelt als de heer Koppen. Het komt mij een on mogelijke eisch voor van 5 dagen. Maar het blijkt, mijne heeren. dat het zoo is; er valt niet te twijfelen aan uw woord. Maar ik zou daarom zeggen: laten wij vandaag alleen spreken over het terrein van den heer Koppen en niet over dat van notaris Knoppers, dat zooveel grooter is en waaraan zooveel meer tinancieele bezwaren zijn verbonden. Hiermede zeg ik natuurlijk nog niets over het al of niet koopen. Het is duidelijk, dat ik op het oogenblik nog niet prejudiceer, maar ik wil alleen de beslissing over het terrein- Knoppers aanhouden, omdat wij daarvoor een langeren termijn hebben. Ik geloof, dat dit ook in het belang is van de Gemeente, want wij kunnen op het oogen blik nog niet alles zoo precies beoordeclen, M. de V. De Gemeente is niet als een par ticulier, die maar eenvoudig besluit, omdat hij verlegen is om een bepaald terrein van be paalde grootte. Dan moet hij er wel eens genoegen mee nemen als een prijs gevraagd wordt, die soms naar zijn idee zelf wel wat hoog is. Wij zijn niet genoodzaakt, zoo'n ter rein beslist te koopen en daarom, M. de V., juist omdat het zoo'n korte termijn is geweest tusschen den tijd dat wij het convocatie-biljet hebben ontvangen en het uur waarop deze vergadering belegd is het is precies de uiterste termijn, 2 maal 24 uur zou ik B. W. willen voorstellenlaten wij nn spreken over het terrein-Koppen en, afge scheiden daarvan, later bepalen of we het terrein-Knoppers zullen aankoopen. De Voorzitter: U heeft aan den eenen kant juist opgemerkt, dat ons voor het terrein van den heer Koppen zeer weinig tijd is ge laten, en het is moeilijk voor den Raad, zoo spoedig te beslissen. Maar een andere kwesttie isKan men die aankoopen wel scheidei' De heer Gerritsen: Neen. De Voorzitter: Ik begrijp heel best, dat de Raad zegt »wij willen liever tijd heb ben om rustig te overwegen*. Maar gesteld dat besloten wordt, het terrein Koppen aan te koopen, volgt daaruit dan niet vanzelf, dat we ook het terrein-Knoppers moeten aankoo pen Dit is een vraag, die de heeren zelf moe ten uitmaken. Het beste zal zijn, in verband hiermede een voorstel te doen. De heer Jorissen: Mag ik daarover voor de derde maal het woord hebben? De Voorzitter: Ja, u doet een voorstel. De heer Jorissen: Pardon, eer ik een voorstel doe, zou ik nog even dit willen zeggen. IJ zegt: uit het koopen van den grond van den heer Koppen volgt, dat wij ook het andere moeten nemen. Maar het zijn verschillende eigenaars en die stukken loopen niet dadelijk in elkander. Ja, een stukje van den een springt voor een deel vóór het terrein van den ander. Als ik het goed gezien heb op de kaart springt juist een stuk van het terreiD, dat wij zouden koo pen ik wil niet zeggen, dat wij dit eene moeten hebben achter het terrein van notaris Knoppers. Welnu dan zal een ander, die eventueel dit stuk koopt, rekening moeten houden met de Gemeente, die zelf er achter ligt, en niet omgekeerd. Het bezwaar is voor ons niet groot. Als het andersom was, kon de Gemeente zeggen, als wij die ondiepe strook moeten koopen, zal de eigenaar daarvoor een goeden prijs vragen. Maar nu is de zaak net omgekeerd en daarom M de V., zie ik de noodzakelijkheid niet in, die terreinen in de zelfde zitting te koopen. Ik kan het verband heusch niet vinden. Ik zie niet in, dat het aankoopen van het eene terrein noodzakelijk meebrengt het aankoopen van het andere. De heer Gerritsen: M. de V., dat laatste gedeelteik begrijp niets van de rede neering van den heer Jorissen. Wanneer wij het terrein van de heer Koppen, zooals het daar ligt, op zichzelf moeten behandelen, dan zou ik voor mijzelf bezwaar maken, het te koopen. Daarvoor zouden wij krijgen een strook van ik meen 30 M De Voorzitter: Neen. 60 M. De heer Gerritsen: O. van 60 M. aan den weg. Maar dan zouden wij later in een heel slechte conditie komen, want die strook heeft juist waarde gekregen doordat wij van den heer Knoppers dat terrein kunnen krijgen. De heer Jorissen draait de zaak net om. Ik ben het volmaakt met den Voorzitter eens, dat deze stukken niet zijn te scheiden en ge lijk gekocht moeten worden. Als U zeilaten wij Koppen uitschakelen, dat zou gaan. maar om op het oogenblik Knoppers uit te scha kelen. dat is onmogelijk, dat kan niet. De heer Van der Wal: Juist. De heer Gerritsen: Daar zou ik voor mijzelf groot bezwaar tegen hebben en, mij dunkt, de Financieele commissie óok. Die termijn was eigenlijk een beetje langer dan 5 dagen. Bij het publiek en zeer zeker bij de leden van den Raad was het wel langer bekend. Het loopt al van 30 Septem ber, dat is betrekkelijk een maand, en men kan dus niet spreken van 5 dagen. Dat op het oogenblik door verschillende omstandig heden, door het maken van het contract, enz. enz., de termijn korter is geworden, mag geen argument zijn voor ons om te zeggennu doen wij het niet. Als er geen andere argu menten zijn dan de heer Jorissen aangeeft, dan zou ik haast zeggen, vind ik ze ge zocht, M. de V. De heer Van der Wal: M. de V., inde Fluancieele commissie is het niet van den dag van gisteren of van het begin der maand, dat over die perceeleu de gedachten zijn ge gaan. Er is meermalen over gesproken, dat de Gemeente moet trachten, die perceelen vandaag of morgen in handen te krijgen, omdat zij geheel tusschen eigendommen van de Gemeente liggen en die als het ware com- pleteeren. Ik geloof, dat de Commissie er spoediger het oog op zou laten vallen, als men gemeend had, dat zij te krijgen waren, maar de leden dachten, dat de heeren Koppen en Knoppers ongenegen zouden zijn om die stuk ken te verkoopen. Dus de Financieele commissie dagteekent, of liever de gedachte om dien grond te koopen, dagteekent niet van heden en wat de heer Jorissen aanvoert, dat wij voor een niet vol doende te overwegen plan gesteld worden, ik geloof, dat dit in dit geval niet opgaat en dat de Raad geenszins wat rauwelijks voor dit plan is gesteld. Ik geloof niet, dat ooit een aankoop in de Gemeente heeft plaats gehad, waarover zóo veel is gesproken, èn door de leden van den Raad, èn in den Raad, én door het publiek op de straat. Ik meen ook met den heer Gerritsen, dat deze twee stukken elkander completeeren Jen het is jammer genoeg, dat wij het derde kwijl zijn. Dit is nu eenmaal miet anders, maar zij completeeren elkaar en vooral het perceel Koppen alleen te koopen. acht ik gehee' verkeerd te zijn. Het perceel van notaru Knoppers maakt juist, dat het perceel van de heer Koppen waarde krijgt. Dus M. de V ik zou willen voorstellen of liever, want het voorstel is er reeds niet van het voot - stel af te gaan, en niet een stuk nu reeds afzor - derlijk te koopen. De heer Houbaer: M. de V., ik zou wil len weten, welk advies heeft de Financieele commissie eigenlijk uitgebracht in zake di n aankoopsprijs van den grond. Wordt iede'e prijs, die gevraagd wordt, maar toegestaan, of is er sprake van een bepaalden prijs, waz r- voor de Financieele commissie adviseert dm grond te koopen. Naar ik meen gehoord te hebben, is het advies geweest 50 cent den M-. Nu wordt gevraagd 65 en 75 cent. Een tweede vraag, die ik stellen wilde, is deze: Is de prijs al berekend, waarop die grond zal komen, nadat de wegen die gepro jecteerd zijn op dat terrein, zijn aangelegd, m.a.w. met inbegrip van gasbuizen, water leiding, electrische kabels, riolen, enz. <nz. Waarop zal daarmede die grond aan onze Gemeente komen te staan? De Voorzitter: Het woord is aan den heer Jorissen. De heer Jorissen: M. de V.. ik zal tveu wachten op het antwoord aan den heer Hout aer. De Voorzitter; Ik wilde wel eerst <ven den heer Houbaer De heer Gerritsen: M. de V., als het mij vergund is den heer Houbaer te beant woorden De Voorzitter: Mijnheer Houbier vindt U goed, dat de heer Gerritsen U etrst beantwoordt De heer Gerritsen: M. de V.. toen de Financieële commissie bij elkaar kwam, «as er van geen prijs sprake. Teen is eenvoucig in beginsel uitgemaakt, dat die terreinen door de Gemesnte gekocht zouden worden en daarna, M. de V.. is gezegd wat moeten wij nu dot n om die terreinen natuurlijk op de eene of andei e wijze in handen te krijgen De beer Houbaer is veel te veel man van zaken om niet te weten, dat men dat niet anders doet dan op dete wijze. Ik kan niet begrijpen, dat dit op h«t oogenblik iets met de zaak heeft te maket De bedoeling begrijp ik wel. M. de V,; di bedoeling is het ding af te maken. De heer Houbaer: Mijnheer de Voor zitter De Voorzitter hamert. De heer Houbaer: M. de V., Vooraf wilde ik even de heer Gerritsen beantwoorden. Welke reden heeft de heer Gerritsen om op zoodanigen toon een eenvoudige vraag, die ik stel als zakenmensch, een heel eenvoudige vraag, op dergelijke wijze te beantwoorden Er zit absoluut bij mij, toen ik die vraag stelde, geen enkele van uw veronderstellingen voor. Ik heb eenvoudig, zooals een koopman, wien iets te koop aangeboden wordt, gevraagd voor welken prijs heeft de Commissie gedacht dien grond te koopen. Men kon welf 1.50 of f 3 gevraagd hebben. Er zal toch niet voor gezeten hebben, dien grond tot iederen prijs te koopen Ergo is het een zeer eenvoudige, zakelijke vraag, die ik gedaan heb, waarop ik eerst antwoord meen te mogen hebben. Ik geloof wel, dat de Voorzitter dit met mij eens is. De Voorzitter: Mijnheer Houbaer, B. W. waardeeren uw vraag volkomen en ik kan U daarop antwoorden, dat de Commissie

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5