Ingezonden. Mar ktpr ij zen. Laatste Berichten. Advertentiën. meende eerst een bod te moeten doen van f 0.50 en dat een van de leden erover sprak om tot f 0.60 of f 0.70 te gaan. Maar een J paar dagen later begreep men heel goed. dat wij dien grond voor f 0.50 niet kregen. Het was bekend, dat de prijs van dien grond een j jaar of wat geleden reeds f 0.50 den M- was. Na den aanleg van de tram is die prijs echter gestegen en daarom begreep men wel, dat men er met f 0,50 niet zou komen. Wat uw andere vraag betreft, nl. hoeveel j of het kosten zal dien grond tot bouwgrond te maken, als lid van de Gas-commissie weet u, dat de aanleg van gas- en waterleiding en de kabels voor rekening van het Bedrijf komt en dit kunnen wij dus uitschakelen. Maar in het algemeen kan men rekenen, dat, 1 om den grond geschikt te maken tot bouw grond, er op komt ongeveer f 1 per M-. Voor den Zuidkant van den Berg komt dat vrijwel uit. 't Hangt wel af van de prijzen van het materieel; maar deze opgave is er toch niet ver van af. Ik geloof althans, dat ik daarmee niet heel ver mis ben, De heer Houbaer: M. de V., ik dank j u zeer voor uw antwoord en dan zou ik, nu ik hoor, dat die grond dus komt op f 1.75 den M-, willen verwijzen naar Den Haag. In j de »Nieuwe Rotterdamsche Courant* van he- J denmorgen staat een verslag over den toestand van het Grondbedrijf van de Gemeente Den I Haag. Daar beeft men met bezorgdheid ge constateerd, dat bij een aankoop van f 1.50 j per M- en dat is in een stad als Den Haag waarbij men Amersfoort toch niet vergelijken kan dat men met bezorgdheid de toekomst moet tegemoet zien, omdat door de geregelde I bijschrijving waarmee wij óok rekening moeten houden de gronden onverkoopbaar 1 of met verlies voor de Gemeente zouden j worden. Den Haag zal zelfs verplicht zijn, een lee- r.ing te sluiten om de rente van het Grond- bedrijf te betalen. En ik geloof, dat in de buitengewone omstandigneden. waarin wij nu verkeeren, de Gemeente Amersfoort en de genen, die wij vertegenwoordigen, dankbaar zullen wezen, als wij deze zaak niet beëin digen en hier voor de twee ton, waar het circa om draait en dat door den aanleg van wegen, enz. enz, wel 5 ton zal worden, ruim 3 ton, als het mooi is. niet voteeren. Wanneer de Gemeenteraadsleden deze zaak ernstig onder oogen nemen, ben ik er vast van overtuigd, dat de heer Koppen, die deze houding aanneemt en er ons direct voorzet en vóór 1 November antwoord moet hebben, wel genegen zal zijn. dezen termijn t» ver- 1 lengen. Want ik ben er van overtuigd, dat 1 de twee bezitters van dezen grond er niets mee beginnen kunnen en cns zeer dankbaar zullen zijd als wij hun grond voor dezen prijs zouden afkoopen. Ik geloof dat de prijs van fo.75 veel en veel te hoog is en dat, terwijl wij zoo'n ontzaglijke brok hebben voor de verkoop van teirein voor villa-bouw, wij J niet gerechtigd zijn. in dezen tegenwoordigen 1 tijd grond er bij te koopen. De heer Van d?r Wal meende, dat de vergelijking men Den Haag niet opgaat om- J dat daar enorme kosten moeten gemaakt voor 1 ophoogen. enz. eer men op zulken grond kan gaan bouwen. Grond voor arbeidswoningen doet daar f 20grond voor villa-bouw f 30 per Meter. De Voorzitter bracht in herinnering hoe i ongedacht snel hier terreinen werden verkocht, I zelfs aan de Daam Fockema-laan, waarin indertijd de heer Van Achterbergh zoo n zwaar hoofd had. Nog dagelijks komen aanvragen om terrein, zelfs uit Indië. De vraag is maar: ziet men een toekomst in Amersfoort, of ziet men die niet. Ziet men die wel dan moet de Gemeente ook dezen grond koopen voor j den prijs, die thans wordt gevraagd en be- trekkelijk laag is. De onlangs vastgestelde Rekening van het Grondbedrijf wijst uit, dat het er goed voor- staat. Er is nog een ideëel voordeel. In den crisis tijd. terwijl overal elders werkloosheid was, werd bier voor anderhalve ton gebouwd, het geen een bedrag aan arbeidsloon meebracht van f40000. Waar bad dit geld anders van- daan moeten komen' Uit de werkloosheids- I kazsen, van het Armbestuur, van het Steun- j comité? Spr. betreurde het, dat in een vorige ver- gadering een toespeling is gemaakt op dezen grond. Daardoor zijn prijzen genoemd. De heer Oosterveen wees er op, dat I hei hier betreft grond, die ligt op eer. heel 1 mooi punt, zoodat daar zeer vermoedelijk heel i spoedig zal worden gebouwd. De beide be- zitters zitten niet te wachten op den verkoop. Het terrein-Koppen komt slech's met een kleinen uitweg aan de Wuytierslaan, dus aan j de trambaan, daarom moet ook het terrein- I Knoppers er bij worden gekocht. De heer Van Kalken onderschreef, dat het Grondbedrijf hier gelukkig zeer goed gaat. In beel Nederland wordt erkend, dat Amers foort op den duur zeer zal vooruitgaan. Dc j grond, die nu f>- a 75 cent waard is, zal over 2 of 3 jaar de dubbele waarde hebben omdat de omtrek meer zal worden bebouwd. Het is dus zaak, thans toe te tasten en spr. zal dan 1 ook stemmen vóór het voorstel van B. Sc W. De Voorzitter deed nog uitkomen, dat de Gemeente zooveel beter kan explolteeren. Hoe is het gegaan' met de Bouwmaatschappij «Amersfoort* en wat deed de Gemeente in veel korteren tijd. Herhaaldelijk is aan mevrouw Steenberghe grond te koop gevraagd in den 7oogenaamden Jodenhoek (Soesterwegkwartier). Nu "dit terrein eigendom is geworden van de Gemeente zijn er al zes aanvragen van indu- strieelen en het wachten is er maar op of de H. IJ. S. M. een fabrieksspoor wil doen maken bij het oude station, haaks op den spoorweg. Men scheide den aankoop niet. De terreinen samen vormen een mooi vierkant en dat is het meest exploitabel. De heer Jorissen wilde, nu hij den ge- dachtengang van den Raad heeft leeren ken nen. geen voorstel doen om alleen over het terrein-Koppen te beraadslagen, doch achtte zich, wegens den korten tijd van voorberei ding. niet gerechtigd, vóór het voorstel van B. W. te stemmen. De heer Houbaer zou er. gelet op de tijdsomstandigheden, óok tegen stemmen. Spr. wees daarbij op de groote mogelijkheid, dat de prijs der kolen voor de Gasfabriek enorm hoog zal zijn en dat in 1916 de fabriek dus niet zooveel als gewoonlijk in de gewone middelen zal bijdragen, tenzij de gasprijs wordt verhoogd. De Voorzitter stelde spr ten deze vol komen gerust. Het voorste! werd hierop aangenomen met 12 tegen 3 stemmendie van do heeren I Houbaer, Jorissen en Kroes. Uitgebreid verslag in het volgende nummer. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Naar aanleiding van een berichtje over melkprijzen, voorkomende in uw geacht blad van Donderdag j.l. vraag ik beleefd plaatsing voor het onderstaande. Door de gezamenlijke veehouders, aan wezig op de vergadering van Maandag j.l., is besloten den melkprijs met 1 cent per Liter en per ilesch te verhoogen. Uw berichtgever doet het nu voorkomen, alsof dit besluit niet is genomen door alle veehouders, doch slechts door een klein aan tal, en dat integendeel de overige veehouders (melkverkoopers) hunne prijzen gelijk zullen laten, In hoeverre dit nu op waarheid berust, moet natuurlijk worder afgewacht; doch ik kan uwen berichtgever wel de verzekering geven, dat het besluit om den melkprijs met 1 cent te verhoogen. beslist zal worden doorgevoerd. Mocht het Amersfoortsch pubhek in deze verhooging aanleiding vinden, geen melk te nemen, dan zal dit den boeren geen schade berokkenen, daar er werkelijk op een andere wijze veel meer uit de melk is te maken; nl. door ze naar Amsterdam of Utrecht te zenden. Den boer treft men dus allerminst. Het is dan ook alleen den slijter of den verkooper dien men in zijn bedrijf aantast. Jammer, dat uw berichtgever niet wat uitvoeriger de onderhoudskosten van een melkkoe mede deelt, zooals die op de vergadering zijn ge noemd (en niet overdreven}; dan zal toch ieder weldenkend mensch moeten zeggen, dat een prijs van 11 cent per Liter waarlijk is gemotiveerd Zooals ik reeds zeide, kan de melkvee houder zijn melk tegen hooge prijzen te Amsterdam wel kwijt, riet Amersfoortsch publiek moet dit wel even bedenken vóór het weigert, melk te nemen tegen den ver hoogden prijs. Juist in den winter, wanneer de melk zeer schaarsch is, is het aan te bevelen, vooral te houden wat men heeft. Bovendien is melk niet een genotsmiddel alleen,doch een voedingsmiddel bij uitnemend heid, dat men behoorlijk dient te betalen. U, geachte Redactie, vriendelijk dankend voor de verleende ruimte, hoogachtend, Uw dw. X. Meneer X waarom niet flink weg zijn naam er onder? kan als vakman zijn in zicht hebben, de schrijver van het communiqué (let weldus geen gewone berichtgever) heeft zijn weetje óok wel. Hij kent best den prijs te Amsterdam en elders, en weet heel goed, dat de melkveehouder thans veel voordeèliger boter maakt dan dat hij zijn melk verkoopt, al dan niet gepasteuriseerd. We zullen eens zien, wat de huismoeders in deze zullen beslissen. REDACTIE. WAT DB KEOR IS OP 0000 EN ZILVER. IS DE NAAM „BLOOKER" OP EER BUS CACAO. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2. en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek. Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop >De Arend*. 2 Nov. Nutslezing, Henri Dekking. 3 Nov. Handelsschool. 5 Nov. Middenstands-glasverzekering. Hanze-afdeeling. Uitvoering D. M. V. 6 Nov. Theosofische lezing. N. J. Veen. o Nov. Harpe Sions. 11 Nov. Piano-avond Myra Hess. De Wognummers. 16 Nov. Protestantenbond, dr. Van Mourik Broekman. 24 Nov. Theosofische lezing, dr. Fred. van Eeden. 9 Dec. Amersfoort's Mannenkoor. 14 Dec, Toonkunst. 13 Jan. HoMandsch strijkkwartet. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. 23 Febr. Theos. lezing, dr. De Hartogh. y Mrt. Ilona Durigo en Evert Cornelis. Geineentel|j k e A i-boidsbeu rs. GEOPEND eiken werkdag van S tot 1.30 en des avonds van 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8 tot 1,30. Op 28 October 1915 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden bakker. meubelmaker. bankwerker, montagewerker. I beeldhouwer. muzikant. behanger. pakhuisknecht. 1 boekbinder. 12 naaister. boekdrukker. rietdekker. boekhouder. 8 schilder. bootwerker. schoenmaker. 1 chauffeur. aigarensorteerder. 1 concierge. '4 sjouwer. dienstbode. slager. electricien. smid. I fabrieksarbeider steenhouwer. 6 grondwerker. stoker. handelsreiziger. 4 stukadoor. huisknecht. straatmaker. 1 kantoorbediende, tabakskerver. kellner. telegraafwerker j kleermaker. 6 timmerman. koffermaker. 4 tuinman. koopman. veldarbeider. letterzetter. visscher. lithograaf. voeger. loodgieter. 2 voerman. 1 loopknecht. wagenmaker. 7 los werkman. wasch vrouw. machineteekenaar 4 werkster. machinepoetser. 24 wever. 1 magazijnknecht. 2 winkelbediende. 4 metselaar. winkeljuffrouw. II. werden gevraagd de volgende vverk- krachten banketbakker. metselaar. 3 broodbakker. 2 meubelmaker. bankwerker. 2 monteur. behanger. naaister. boekhouder. pakknecht. 5 boerenknecht. rijwielhersteller. buffethouder. 2 schoenmaker. dagmeisje. slager decoratieschilder, sigarenmaker. 1 dienstbode. 5 smid. 1 fitter. steenhouwer. hoefsmid, tabaksbewerker. huisknecht. timmerl, kappersbed. touwspinner. kleermaker. tuinman. 2 kantoorbediende. veldarbeider. 2 koetsier. voerman. 1 kruideniersbed. 1 wagenmaker. kuiper. waschknecht. loodgieter. werkster. 2 loopjongen. 2 winkelbediende. mandenmaker. 1 ijzer draai er. 2 magazijnknecht. zwikker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis, telefoon 374. I'REIIIK BEURTEN. Zondag 31 October. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io1^ uur, dr. II. J. Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/j uur> ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht), Voorm. io uur, ds. Teerink. Avond ó'/'-j uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel), Voorm. 10 uur, ds. Donr.er. Avond s'/.j uur, ds. Donner. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 22 tot en met 28 October GEBOREN Johannes Hendrikus, z. van Jacob Cornells Haring en Bertha Jacoba Westerhout. Johannes Theodorus Adrianus, z. van Roelof Wilhelm Petrus van der Hulst en Agatha Hendrika van Dort. Florentina Jozefa, d. van Petrus Joannes Spaapen en Maria Quar- teer, wonende te Antwerpen. Jan, z. van Jan Dijksma en Breunetta Geertruida Ock- huisen. Willem Rudolf, z. van Klaas van der Weide en Maria Barendina Schwemmer. Hermanus Antonius, z. van Antonius Gijsbertus Schoonderbeek en Hendrika Maria van Moorst. Willem, z. van Dirk Kok en Anna van Zoeren. Bernard, z. van Bernard Welmers en Johanna Smith. Chris tina Eniilie, d. van Joseph Hendrikus Jansen en Cornelia Emilie Hubert.Johan George, z. van Carel Johannes van Dorth eu Georgine Louise Kempen. Willem Albertus, z. vau Albertus te Beek en Reinira van Laar. Hendrik Willem, z. van Jan Hendrik Schütze en Engelina Jacoba Maria Schuver. ONDERTROUWD: Jan Willem Karei van Wandelen en Anna Heijs. Evert Johan Broeker en Anna Tombroek. Dirk van Dorssen en Johanna van de Kuilen. Hendrikus F'rederikus Balk en Geertruida Hendrika van den Bogert. Johannes van Ruitenbeek en Maria Mar- garetha Geijtenbeek. Andries Leonardus Lablans en Willemijntje Arlar; GEHUWD Johannes Hazelaar en Froukje Flameling. OVERLEDEN: Willem van Pluren, 85 jr., wedn. van Geertruida Hoksbergen. Eibert Jansen, 10 d. Adrianus Arnoldus Dijkhuis, 18 jr. AMERSFOORT, 29 October 1915. Appelen f2.— af 4.50. Peren f 2.50 a f7.50. Nieuwe aardappelen t o.k fo.Zand- aardappelen f2.60 a f3.Hoendereieren f9.— k f9.40 per 100 stuks. Bruine eieren f9.40 a f9.60 p. 100 stuks. Hooiboter f 1.65 a fo.— per Kilo. Kippen fo.90 a f2. Kuikens fi.75 a f2.75. Piepkuikens f 0.80 a f1.25. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.So a f 1.20. Jonge eenden fo.a f o. Hazen f 1.50 a f2.25. Wilde konijnen f o. a fo.—Tamme konijnen fo.So a f2.per stuk. Duiven fo.50 k fo.70 per paar. Vette varkens f o.a f o.Magere varkens f 30. f 35.Zeugen f70.a f120.— Biggen f 14.a f 25.Kalveren f o.a f o. Aangevoerd waren ongeveer 300 heet. Appelen, 120 heet. Peren. heet. Kleiaard- appelen 200 heet. Zandaardappelen 20000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 200 Kilo Grasboter Vette Varkens 6 Magere Varkens; Varkens voor export - slagerij; 400 Biggen25 Zeugen 1 kalf, LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoekers en Be langstellenden zal het Centraal-bureau op DINSDAG 2 NOVEMBER, namiddags om half f ijl' zitting houden in het gebouw KOESTRAAT no. 9. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. VAN DE STADT, Zuiflsingel 12. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van GELDEN TER LEEN zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG 1 NOVEMBER aan staande, 's namiddags ten TWEE uur, zitting houden ten Raadhuïze, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN. Secretaris-Penningmeester. Baron en Baronesse Van VOORST TOT VOORST—SCHIMMKLPRNNINCK VAN DEK Oïic geven kennis van de geboorte eeuer DOCHTER. Teteringen, 27 October 1915.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 6