T be te kunnen aan- bedrijf door de j jen kochten wij odenhoek en om- i haar menigmaal i werden gedaan, en rond niet krijgen. 3 maar de eige- et m, of alles tegen ijd kon zij van >m krijgenmaar ibben wij gezegd ichten te krijgen. Ite is reeds weder Leijden. En wat thans reeds 4, est om een stuk een op de onder- :he Spoor om een bij den overweg h op de spoorbaan ;t gelukt, zullen op le eene of andere 'ps ats willen maken, xploitatie door de ebeuren dan door kan wachten, ze bij en kan stukje is een groot voor- ïr niet doen. ep. Het moet ook ils het terrein van D^het niet veel waard, heer Koppen en n vormen juist een het meest exploi- vermoeden gehad, )p ooit tot exploitatie zou het, als goed laten liggen, en dere verdienste van 1 wij hebben allemaal oest rijzen dadelijk Wuyfierslaan. Dan it (koop meer krijgen, rvi De heer Knoppers de tram minstens pdergeteekende, hij {06 de hoogte en dus den grond in Jat de tramplannen wi ojopmerking van den nu reeds te laat k zoo, maar het kon >ra echter een kwestie s elk heb met groote or»t eigenlijk het ter- r »pen niets waard is verder op ingaan, a'. op. Het zou eigen- oed te verkoopen. Het isóoM. breed. ety 60 M. en 500 M. ejrporstel in te dienen a^Sjp van het terrein ^behandelen en niet Nu ik echter de E; naga, zie ik er geen «tel te doen, waarvan met, dat het keldert. ;ep om een soort ver- M. de V., omdat eiu de termijn, waarop moeten beslissen ik mij niet gerech- roorstel van B. W. Mag ik dan nog len van dezen grond, H.A. en, M. de V., moeten dien grond goedkoop te kun- :westie van groote ravoudig van er de fmeente kan zeggen, :den. ijn niet uit tescha- Jfijnheer Jorissen, ik nog eve antwoor- j zijn van het terrein kt is zoo mijn be- lat begrijpt u trou- jptoe is u een veel te Vlaar door het smalle rappen, dat erbij aan- den heer Knoppers [et heeft dus een soort 1 is in de wereld soms it zich met goud betalen, fel'juist te smal is om particulier te worden |f?k wenscb nog even n argument van de in wij leven, want lagen. De Gemeente Den Haag, waarover ik het zooeven al had, durft geen grond meer koopen voor f 1.50. Ik lees dan in de »Nieuwe Rotterdamsche Courant» van Vrijdag 29 October, Ochtend blad B »Zal de Residentie eerlang tot belangrijke belastingverhooging moeten overgaan? Neen, wij bedoelen niet een betrekkelijk geringe stijging van het verhoudingscijfer van 0.97 tot 1.03, gelijk B. W. thans voorstellen, doch veeleer een verhooging, die als een aanmerkelijke verzwaring van druk gevoeld zal worden. Onmogelijk schijnt het ons geens zins, als althans de Rijks-hulp nog geruimen tijd uitblijft en de toekomstige verruiming van het heffingsgebied zóo weinig profijt zal brengen als sommigen vreezen*. En verder: »Ook is het niet absoluut onmogelijk, dat met de bijschrijving van rente en aflossing bij het Grondbedrijf niet tot in lengte van jaren kan worden doorgegaan. Kost niet een stuk grond, dat voor f 1.50 per vierk. M. gekocht is* zegge: een gulden vijftig, M. de V. »na reeds 14 jaren door de rente-bijschrijving het dubbele, en zijn er niet zekere grenzen voor waardestijging? Men vergete niet, dat voor de betaling van rente en aflossing voor het Grondbedrijf in 1916 resp. ongeveer f 294000 en ruim f 285 000 geleend zal moeten worden dus een leening alléén om de rente en aflossing te kunnen dekken. »Elk dier sommen is grooter dan het geraamde tekort, tot welks dekking B. W., tot groote ver bazing van vele Raadsleden, thans belasting verhooging noodzakelijk achten. Men stelle zich eens voor hoe de toestand zou worden, als onverhoopt plots bijschrijving niet meer mogelijk mocht blijken, en houde hierbij wel in het oog, dat het Gemeentelijk Grond bezit zich nog steeds uitbreidt». Tot zoover de aanhaling. Dat zullen wij hier óok moeten gaan doen als door de tijdsomstandigheden ja, u kunt er nu wel om lachen, maar wij zullen er hier óok toe komen wanneer door de tijdsom standigheden hier tijdelijk, laten we zeggen een paar jaar, de verkoop van grond wordt stop gezet. Dan zullen wij tóch de rente moeten blijven betalen, evenals in Den Haag en dat is geen pleizierig vooruitzicht, voor de Ge meentebewoners, want dan zal de belasting ste"ig verhoogd moeten worden. De heer Gerritsen: Dat is niet waar. De heer Houbaer: Zoo? Maar het geld moet er toch wezenabsoluut. Wat in Den Haag vooruitgezien kan worden, kan bier ook worden vooruitgezien. En daarom ben ik er, gelet op de tijdsomstandigheden, tegen, hoewel ik er in den grond van de zaak niet tegen zou zijn als we in normale tijden leefden. De Voorzitter: Het spijt me, dat er niet bij staat welke gronden in Den Haag zijn bedoeld, want dan zou ik beter in de gelegen heid zijn, u dat nog te weerleggen. Zooals ik reeds straks zeide, dat terrein ligt zeker niet aan den zoom van de bebouwde kom. Zoodra men zoo'n stuk gaat klaarmaken voor be bouwing wordt het veel hooger en als men dan gaat rekenen de rentebijschrijving dan wordt die som inderdaad onmogelijk hoog is zoo'n stuk grond niet te exploiteeren. Zooals de heeren zullen weten, is turschen Voorburg en Den Haag een weg aangelegd, een jaar of tien terug, ten koste van zeer groote kapitalen. Daar is een aparte spoor aangelegd, er ging een reuzenbedrag in den grond zitten en tóch is voor bijna niets verkocht. Dat is werkelijk waar. Dat is voor zoo'n Maatschappij een faillissement, tenzij men kan wachten. Maar hier, mijnheer Houbaer, zijn de om standigheden gansch anders. Dit jaar zijn we nu al zóo ver gevorderd, dat we de aflossing kunnen betalen uit den verkoop van grond en als we een beetje succes hebben, zullen wij de rente kunnen betalen zonder leening. En nu hebben we toch eigenlijk de twee moeilijkste jaren achter den rug. Als we in aanmerkiug nemen, dat deze jaren vielen in de crisis en dat we nu pas begonnen reclame te maken, dan kunnen we gerust zijn en mogen we wel beweren, dat de vergelijking met Den Haag niet opgaat. Maar ik moet eindigen, waarmee ik ben begonnenhet is jammer, dat ik de cijfers niet kalm voor mij heb, dan zou ik beter in staat zijn om uw redeneering te weerleggen. De heer Houbaer: Om de zelfde reden als de heer Jorissen, nl. dat wij er zoo gauw voorgezet worden, ben ik toch ook tegen het voorstel, M. de V. En ten tweede wil ik erop wijzen, dat het melkkoetje van de Gas fabriek in 1916 waarschijnlijk niet zal opleveren hetgeen wij er in 191.5 van hebben gekregen, Bijna zonder eenigen twijfel komen in 1916 de kolen op f 16 per ton. Wij zullen dus in 1916 zeker niet zooveel van de Gasfabriek in onze gewone middelen profiteeren, tenzij wij den gasprijs verhoogen, hetgeen óok al een schrikbeeld is voor de Gemeentenaten. Daar om waarschuw ik hier mijn mede-Raadsleden er tegen, onder deze tijdsomstandigheden te veel te koopen, niettegenstaande ik dat be drag gaarne zou voteeren als wij in normale tijden leefden. De Voorzitter: Mijnheer Houbaer, u bent lid van de Gas-commissie en kunt dit dus zeer goed weten. Dank zij echter het zeer goede beheer van den nieuwen Directeur ben ik minder bang yoor dien hoogeren kolenprijs en dat is niet alleen om de waterstofgasfabriek die laat ik er nu buiten. Maar dank zij het grondige onderzoek naar lekkages is de be zuiniging van het gasverbruik werkelijk enorm. Op het oogenblik ben ik niet in staat, cijfers te noemen; maar dat bedrag is werkelijk zeer aanmerkelijk. De heer Houbaer: Ik breng volkomen hulde aan het beheer van den Directeur van de Gasfabriek. Dank zij zijn vooruitzienden blik en ook dien van den Wethouder en van de Gas-commifsie (Gelach). De heer Jorissen: Je eigen commissie? Daar zit je immers zelf in. De heer Houbaer: Nu ja, ik bedoel na tuurlijk, dat die hulde geldt mijn medeleden dit is geen lapsus calami, maar een lapsus ling urn zal de Gasfabriek er in 1916 zeer gunstig voorstaan. Maar ik heb van morgen nog een bezoek gebracht aan den Directeur en vroeg hemwat denkt U, dat de prijs zal worden in 1916? Naar alle waarschijnlijkheid, zeide de Directeur, f15 k f 16 per ton, zoo nog niet meer. Wij moeten er dus wel dege lijk rekening mee houden, dat wij op het gas veel minder zullen verdienen, waaraan de Direc teur niets kan doen. De omstandigheden zouden ons dan kunnen dwingen, den gasprijs te verhoogen en daarom wijs ik er maar op. De suiker kost al 32 cent; chloorkalk, die "roe- ger 3V2 cent kostte, staat nu op 50 cent, heeren. Op het moment wordt dus iets, dat vroeger het pond fo.035 kostte, f0.50. Zelfs de caustiek-soda, die vroeger 7cent kostte, staat nu op 16 cent genoteerd. Wij weten niet, waar wij naar toe gaan wij weten absoluut niet wat wij in 1916 tege moet gaan en zouden nu maar kalm een bedrag van 2 ton voteeren, waar nog ruim een ton bijkomt. Daarom ben ik er tegen, M. de V. De Voorzitter: Verlangt een van de heeren het woord? Ik geloof niet. dat het de bedoeling is. dat dezerzijds nog op de kwestie v»n de Gasfabriek wordt ingegaan. Ik geloof, dat we werkelijk in die richting nog een heelen tijd konden doorpraten. Dus behoef ik daarover niet meer te spreken. De heer Houbaer: Neen. De Voorzitter: Vraagt niemand meer het woord? Dan breng ik het voorstel van B. W. in stemming. Vóór het voorstel stemmen de 3 Wethou ders en de heeren Gerritsen, Van Kalken, Koning, Leinweber, Oosterveen, Rant, Tromp van Holst en Van der Wal. Tegen stemmen de heeren Houbaer, Jorissen en Kroes. De Voorzitter: Dan is het voorstel aan genomen met 11 tegen 3 stemmen. Verlangt een van de heeren nog het woord De heer Van Duinen: Ja, M. de V.*, ik ben er óok voor. De Voorzitter: Neemt u mij niet kwalijk. Het voorstel is dan aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Verlangt nog een van de heeren het woord Niet? Dan is de vergadering gesloten (4.58). Aan den heer W. Wirtjes is, op zijn ver zoek, met ingang van 1 November eervol ontslag verleend als assistent in Tandheelkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Mejuffrouw M. Th. Mulder is ter beschik king gesteld van den Gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië ter benoeming tot ver pleegster ie klasse in de militaire hospitalen in Indië. Het plaatselijk steun-comité ontving in Octo ber aan vrijwillige bijdragen f 2216.50 en aan subsidie van het Kon. nationaal steun-comité f510.55, samen dus f2727.50. Sedert Augustus 1914 heeft het in het ge heel ontvangen f53050.15. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder resorteerende hulpkantoren is in October ingelegd bij de Rijks-postspaarbaank f45107.09 en daaruit slechts teruggevraagd f 14 222.65. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 16 785. Uit den regenmeter hier is in October na 11 regendagen afgetapt 34 m. M neerslag. Van den óden tot den zósten washetabso luut droog, behalve den izden. waarna 1.9 m. M. werd afgetapt. Het »Utrechtsch Dagblad* bevat weer het bericht omtrent de spoorwegverbinding van Utrecht naar het Noorden via Bunnik en een punt tusschen Huis ten Halve en de halte Vlasakkers. Eenige maanden geleden liep dit bericht óok door de pers. Js 't weer voor den draad gekomen, of is men nader toe aan de tot stand brenging van deze groote verbetering voor het snel- treinverkeer Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten met no. 12 firma I.eenknegt Co, Arn- hemscheweg 70. no. 392 de Wascholine-fabriek van firma De Vries Co, Arnhemsche- weg 100. no. 398 de heer G. W. Zweers, Arn- herascheweg 51. In even 23 jaar is het aantal tefefoon-aan- sluitingen dus gestegen tot bij de 400, Voor het eerste der 3 abonnemeuts-concer- ten van het Concertbureau Hans Augustin, op Donderdag 11 November in Amicitia te geven door de gevierde pianiste Myra Hers, is een prachtig programma samengesteld, be staande uit werken van Mozart, Scarlatti, Schumann (Sonate g kl. t. op. 11), Brahms (Wals óp. 39), Röntgen, Chopin (Nocti#ie op. 27 No. 1, drie Mazurka's, Barcarolle op 60, drie études). Ten behoeve van hen, die van hier de tooneelvoorstellingen in den schouwburg te Utrecht bijwonen, zullen deze voortaan aan vangen om kwart voor achten. Onze goede stad is een inrichting rijker geworden, die menigeen vooral in deze tijden van spanning en jagen en verschrikking ten goede kan komen; een Rusthuis. Halfweg den Berg, op den hoek van Utrechtscheweg en Anna Paulowna-laan heb ben de meermalen gediplomeerde verpleeg sters Westerman en Van der Slooten een allervriendelijkst modern huis geheel naar de eischen des tijds doen inrichten, voor herstel lenden en rustbehoevenden De fraaie omgeving, de goede verlichting, de uitstekende deskundige verzorging zijn evenzooveel factoren om het doel. waarmede de dames het openden, te doen bereiken. Tot reserve 2e luitenant bij hut. tegen- woordig korps zijn bevorderd de vaandrigs G. H. Edichoven en J. A. Marckman, van het 5e, en P. T. J. Parreé en P. G. B. Quist, van het 16e regiment infanterie. Gisteren zijn door het Hoofdbestuur v den Nationalen bond tot steun aan miliciens aan de korpsen en onderdeelen van de gemo biliseerde strijdmacht ruim 40 000 kaarten ver zonden. ter uitdeeling aan de daarop ver melde miliciens en landweeiplichtigen, die bij eventueele demobilisatie of bij het gaan eener landweerlichting met onbepaald verlof, recht I hebben op steun in een of anderen vorm. I Men is thans bezig, ook de landstormplich- tigen, die daarvoor in aanmerking komen, te registreeren. De Minister van I.andbouw heeft ingesteld eene Rijks-commissie van toezicht als bedoeld in art. 6 der bij Kor., besluit van iS October no. 43 goedgekeurde Statuten van de Eier- vereeniging, gevestigd te 's-Gravenhage, en tot leden dezer commissie benoemd de heeren mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, jbr. G. J. A. Schimmelpenninck, lid dier Kamer, te Rhenen, en H. B. Beaufort, pluimveeteelt consulent te Amersfoort. j De plaatselijke afdeeling van de V. P. X. zal in het aanstaande voorjaar voor haar leden beschikbaar stellen broedeieren van Welsemer kippen uit haar fokstation. Zorgt er bij te wezen als gij groote bruine eieren wilt hebben. Het oorlogs-bulletin no. 24 van de »AUiance frani,aisec is voor belangstellenden kosteloos verkrijgbaar bij het Secretariaat, Kortegracht 9. Bij de ten overstaan van notaris Joh. Knop pers gehouden veiling van vaste goederen wer den verkocht het kort geleden nieuwgebouwd heeren huis met schuurtje en grond aan de Van Meche- lenstraat no. ió voor f3080 aan den heer H. Nie zen, de twee woonhuizen met grond aan den Weverssingel nos. 33 en 34, verhuurd geweest voor f 2.25 per week, voor f 3700 aan de heer A. Kraaijenest. Op de l.eusderheide is een granaat gevon den. die bij een der schietoefeningen van de artillerie niet is ontploft. Zij werd door bevoegden in bewaring ge bracht. Het gerucht, dat een luchtchipper een 'oom zou hebben laten ♦allen, blijkt dus geheel onjuist. Het Groene Kruis. 1900 3 November 1915, Het Groene Kruis in Nederland en zijn koloniën heeft heden zijn derde lustrum vol bracht. Het viert dit feit niet met luisterrijke feestelijkheden daar zijn de tijdsomstandig heden niet naar maar tienduizenden in den lande van zijn nu 300 000 leden en van hen, die ook als niet-lid profiteerden, zullen dankbaar gedenken zijn werk van liefde en van wijs heid. Zijn arbeid was groot en goedzijn re sultaten waren vele. Toen in 1900 de eerste afdeeling werd op gericht, in Zuid-Holland, was het met de h u i- s e 1 ij k e ziekenverpleging maar treurig ge steld alleen een welgestelde kon een redelijk goede verpleging vinden in eigen woning; voor alle overigen ontbraken zoowel de ver- plegingsmiddelen als de verpleegsters. Hoe was het transport der patiëntenhoe stond het met de ontsmetting van huizen en goederenhoe veel onheil stichtte »onze oude goede baker*, veelal een weduvre, d!e even weinig besef had van zuigelingenzorg en ziekenkamer-hygier.e als van Grieksch of Algebra. Toen kwam »Het Groene Kruis*, en weldra was het populair in 1000 steden en dorpen, waar het zijn Wijkhuis met magazijn van ver- plegings artikelen oprichtte en dag en dag wel deed aan allen, die zijn hulp inriepen, en bracht het niet alleen materieele, maar ook denkende, zorgende hulp in de ziekenkamers. Hoe steunde het den geneesheer-hygienist in zijn dagelijkschen strijd tegen onverstand en averech'sche gebruiken. Het zorgde voor doelmatig ziekentransport, middels auto's, ziekenrijtuigen, raderbrancards enzzorgde voor doelmatige, ontsmetting zorgde voor kraamverpleegsters en voor cur sussen in zuigelingenzorg: zorgde voor uit zending met kinder-vacantiekolonies, en jaar lijks worden over de 100000 personen, van alle standen en eiken leeftijd, doelmatig ge holpen. Gedachtig aan het beginsel, dat het beter is, ziekten te voorkomen dan te genezen, spande het zich bovendien in om het volk hygiënisch op te leiden door cursussen in Algemeene hygiene, Eerste hulp, bestrijding der tuberculose ontmaskering der kwakzalverij, enz. en door het jaarlijks verspreiden van iooooden hy giënische volksgeschriftjes, populaire raadge vingen; ja, wat niet al. In het vorige jaar bracht het een Centraal- bureau tot stand, waar ieder raad of voor lichting kan vragen; deed het vervaardigen 700 lantaarnplaatjes bij lezingen op hygiënsch gebied; stelde het in een ontsmettingsdienst voor boekenlegt het de laatste hand ar.u een reizend populair-hygiënisch museum- dat alleen een f 30 000 zal vorderen. Het zal niet lang meer duren, of dat museum zal als een indrukwekkende en overtuigende hygiënische les ons land rondreizen en in al lerlei steden en dorpen duizenden bezoekers trekken. En nog heel wat andere plannen zijn reeds rijp voor uitvoering. Voor dat alles is echter heel veel geld noodig. Daarom komt thans de Algemeene Neder- landsche vereeniging »Het Groene Kruis* tot het Xederlandsche volk en vraagt om een lustrum-bijdrage. Gij allen, die iets missen kunt. doet het voor deze éene maalLaat ons, wier hart zoo vol liefde is voor ons schoone werk. niet hulpeloos staan, doch loont onzen arbeid te willen waardeeren en steunen en schenkt ons een feestgave. Stelt ons in staat, het vierde Groene Kruis-lustrum in te gaan met nieuwen moed en nieuwe krachten en er in voort te bouwen aan ons heerlijke werk. Direct of indirect komt de zegei. daarvan ten goede aan allen. Laten dan ook allen ons ter zijde staan en steunen met hun ver trouwen, hun liefde, hun daadwerkelijke hulp. Uw gaven zullen dankbaar worden inge wacht door onze Penningmeesteres, mej. A. G. van Hulst, te Harlingen. alsmede do r ondergeteekenden X'amens het Algemeen Bestuur der Algemeene Xederlandsche vereeniging »Het Groene Kruis*. Ds. F. C. FLEISCHER, te Winterswijk, Voorzitter. Arts W. POOLMAN, Oranjeplein 93, 's-Gravenhage. Secretaris. Voetbal. Tevreden schijnen schrale gunst. Tevreden wezen groote kunst. Tevreden worden zoet geluk. Tevreden blijven meesterstuk. H. V. C.—Z. A. C. Dank zij misschien de propaganda en het woord Kampioenschap*, waren er Zondag zeer veel toeschouwers getuige van boven- genoemden wedstrijd. Z. A. C. maakte de eerste goal, d.w.z. Brits verleende daauoe zijn gewaardeerde medewerking. Z. A C. speelde steeds beter, tot kort voorrust, toen H. V. C. meer en meer gevaarlijk werd. Nog in de eerste helft maakt Floor gelijk. Na rust treedt H. V. C. dadelijk up de bekende wijze, fanatiek op. Het spel van Z. A. C. werd er niet beter op. speciaal haar linkervleugel was niet al te best. De rechts

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3