Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. op welke wijze ware tegemoet te komen aan de dringende ercdietbehoeften der Amster dumsche kleine diamanthandelaars. Hoewel uit den aard der zaak geen definitieve be slissingen konden worden genomen, schijnt het vrijwel vast te staan. dat. als uitvloeisel dezer besprekingen, in deze behoeften zal worden voorzien en wel door middel van de voornoemde credietbank en onder toezicht en met moreelen steun van de groote patroons in het diamantvak, die, gelijk ter conferentie bleek, veel sympathie voor deze zaak koe steren en bereid zijn, hun naam te geven voor de totstandkoming der hiertoe noodige maatregelen. Het lijdt geen twijfel of al dergelijke maatregelen zullen vele middenstanders be hoeden voor een aanraking met woekeraars. Verschuiving. Het »Centrum« wijst er op, hoezeer in het verloop van nauwelijks een jaar tijds ook de toestanden ten aanzien van loon en salaris zijn veranderd. Er heeft een algemeene verschuiving en bij sommigen zelfs een ontreddering plaats gevonden. Tal van menschen, massa's gezinnen, kun nen gewoonweg niet meer rondkomen met het inkomen, dat zij tot dusver genoten en waarvan zij behoorlijk vermochten te leven. Wat vóór dezen abnormalen tijd, met zijn ontzaglijke duurte en deels kunstmatige op drijving der prijzen, een redelijk loon of salaris mocht heeten. is het nu niet meer. En nog veel minder zal zulks het geval zijn, indien de thans heerschende toestand lang mocht aanhouden en straks de belasting- schroef voor groot en klein zooveel sterker wordt aangedraaid. Er is of er komt dan ontwrichting over de geheele lijn. De levensstandaard is zóo gestegen, dat geen maatstaf van voorheen meer kan worden aangelegd. En dit geldt niet slechts voor de zooge naamd kleine luyden< met smalle beurzen, maar ook voor hen, die tot de meer wei hebbenden. de gezeten burgerij, den midden stand worden gerekend. Voor de breede categorieën van landge- nooten, die van een vast inkomen moeten leven, voor wie de buitengewone tijd geen enkel profijt, maar wel veel grooter duurte en tot dusver ongekende verhooging van lasten met zich brengt, is het een harde tijd. waarvan het einde nog niet valt te voorzien. En ook wanneer de oorlog spoedig zijn beslag mocht krijgen, dan zal de verschui ving en ontwrichting nawerken en het leven voor velen duur blijven, omdat niet overal en op elk gebied een groote verlaging der prijzen is te verwachten, de koopkracht van menigeen is verzwakt, en de zware belasting druk zooveel knellender zich zal doen ge voelen. Het sociale en economische vraagstuk is door den oorlogstoestand niet weinig ver scherpt ook in neutrale landen als het onze en werkelijk een nieuwe pha.se in getreden. Rooken door kinderen Op grond, dat herhaaldelijk diefstallen door kinderen worden gepleegd om voor de op brengst daarvan sigaren of sigaretten te kcopen, is door de afdeeling »Pro Juventute* te Breda een adres aan den Gemeenteraad gericht om in de politie-verordeningen een verbods-bepaling op te nemen tegen net rooken door kinderen beneden de 16 jaar, op den openbaren weg en in publieke lokalen, met een geldboete van hoogstens f 25. Dit verdient ten volle de aandacht, want begint een Gemeente een actie tegen dit mis bruik, dan is er kans, dat er ook op andere plaatsen tegen opgekomen wordt, om einde lijk te geraken tot een Rijksverbod. Reeds vroeger werd hierop bij den Minis ter van Binnenlandsche Zaken aangedrongen door den Bond van Ned. Onderwijzers, en werd hierover advies door den Minister in gewonnen bij den Centralen Gezondheidsraad, die aan eeu commissie een rapport opdroeg. Aan dat rapport was toegevoegd een over zicht van de in het buitenland op dit gebied geldende of ontworpen bepalingen, waaruit blijkt, dat in Engeland sedert 1908 geen tabak, sigaren, sigaretten of sigarettenpapier mogen verkocht worden aan kinderen bene den 16 jaar. In Noorwegen geldt een dergelijke wet reeds sedert 1&99. In Zweden zijn wetsontwerpen van gelijke strekking aanhangig. In 57 Staten in Amerika bestaan verbods bepalingen tegen het rooken door kinderen. Ook in vele Engelacbe bezittingen. In Japan mag niemand vóór zijn 20ste jaar rooken, terwijl een dergelijk verbod ook in Duitsch- land en Zwitserland bestaat, zonder dat zich eenig bezwaar daartegen heeft voorgedaan. Het doet ons genoegen, dat dit eens ter sprake komt, want wij zouden het zeer toe juichen, indien ook in ons land een eind kon worden gemaakt aan deze .ergernis». Niet alleen, dat het een oorzaak tot oneerlijkheid kan worden, ook dc gezondheid en het leeren der kinderen lijden er schade door. Doch bovendien moet er een eind aan komen, dat jongens zich gaan inbeelden, dat »een sigaartje* hun toekomt. Waar dikwijls het noodige ontbreekt, moet voor den man en voor de jongens toch altijd nog iets worden uitgetrokken voor tabak; en welk een som kon daarmee niet worden bespaard Moeder en dochters uit burger-gèzinnen moeten het dan maar zonder een dergelijk weeldeartikel doen, en doe n dat ookwat best gaatWaarom zouden de jongens hier op een uitzondering moeten maken, vraagt »De gong*, het orgaan der Tucht-unie. In de Remonstrantsche kerk hier hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan dr. L. ,N. de Jong, uit Utrecht; in de Doopsgezinde kerk, ds. S. D. A. Wartena, uit Heerenveen. De Regeering heeft bepaald, dat de lich ting 1908 der Landweer manschapperf èn kader op 25 November met voorloopig (klein) verlof huiswaarts kan gaan. Te gelijker tijd zal aan het nog in wer- keltjken dienst zijnde dienstplichtig kader der Landweerlichting 1907 en aan het even tueel nog in die omstandigheden verkeerende Landstormkader zulk een verlof worden ver leend. Aan eiken Landweerverlofganger wordt toegestaan, nadat hij met verlof is vertrokken, desgewenscht onder de wapenen terug te keeren. Hij die terugkeert, mag eerst na weder ten minste een maand onder de wapenen te zijn geweest, opnieuw met verlof vertrekken. Volgens het Voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens de Begrooting van Binnenlandsche Zaken oefenden sommige leden op de van verschillende zijden reeds vroeger aangevoerde gronden critiek op de bepaling van art. 133 der Wet tot regeling van het Hooger onderwijs, welke tot het afleggen der examens aan de universiteiten slechts toelaat hen die het eind-examen van het Gymnasium of het daarmede overeen komende Staats-examen met gunstig gevolg hebben afgelegd. Men drong derhalve aan op een zoodanige herziening van art. 133, dat ook het eind examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus toegang zou geven tot de examens in alle faculteiten, zij het met de bepaling, dat hij, die voor zijn verdere studie kennis van Latijn of Grieksch noodig heeft, bij zijn eerste academisch examen blijk moet geven, dat hij van die vakken de voor de verdere studie benoodigde kennis bezit. Aan het vorenstaande wenschte men toe te voegen, dat een dergelijke herziening geenszins de wetenschappelijke ontwikkeling mag schaden. De Voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken ontving van den Consul- generaal van Frankrijk te Rotterdam een schrijven, dat vertaald luidt: De Burgemeester van Lyon heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken der Fransche Republiek meegedeeld, dat het Gemeentebestuur en de Kamer van Koop handel van Lyon hebben besloten, daar, in den trant van de Leipziger Messe en in na volging van hetgeen te dezen opzichte wordt voorbereid te Londen en te Birmingham, in te stellen een tentoonstelling van handels- monsters. De Lyonsche mis, welke thans wordt in gericht, zal ieder jaar plaats hebben van 1 tot 15 Maart, te beginnen met 1916 en be doelt de ontwikkeling in de hand te werken van de Fransche industrieën, meer bepaald van die, welke na den oorlog zullen worden gevestigd om de concurrentie van de thans vijandelijke landen te bestrijden. Op de Lyonsche mis zullen niet alleen worden toegelaten vreemde koopers, maar ook fabrikanten uit thans neutrale landen. Ik heb gemeend U hiermee in kennis te moeten stellen en verzoek U, dit mee te deelen aan de industrieelen en de handelaren in bet ressort uwer Kamer en verklaar mij gaarne bereid voor het verstrekken van nadere inlichtingen. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 242 de bottelarij van den heer H. van de Boogert, Arnhemsche- poortswal 3. Het voornemen bestaat, de kruising bij het station Driebergen van de Ooster Stoom tram-Maatschappij Amersfoort—Arnhem te vervangen door een viaduct, met toepassing, in de spoorbaan Utrecht—Driebergen, van een derde rail, als op het traject Huis ter HeideZeist. Door de Besturen der Chr. vakvereeni- gingen zijn candidaat gesteld voor de benoeming door den Gemeenteraad in de 1 Commissie van toelicht op Je Gemeentelijke Arbeidsbeurs voor lid: B. Kerkhof. A. Hollander, li. Voortman, IV Graaf, H. Burger en C. van voor plaatsvervangend lid: J. C. de Bruin, T. Dorrepaal en J. P. Peperzak. Het stoffelijk hulsel van den heer J. W. Ensinck is gistermiddag ter aarde besteld op de Nieuwe algemeene begraafplaats. Behalve andere belangstellenden, die op eenige wijze de uitmuntende hoedanigheden van den ontslapene mochten leeren waar- deeren, was de geheele kerkeraad der Evan gelisch l.uthersche gemeente op den dooden- akker. Dr. Toxopeus sprak een hartelijk woord van afscheid en een woord van innigen dank voor de belangrijke diensten en de voorbeel dige plichtsbetrachting door den heer Ensink sinds 1904 als diaken, sedert 1997 als ouder ling aan de Luthersche gemeente bewezen. Ter benoeming tot lid van he' R. K. parochiaal Armbestuur, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer W. Kuiper, is aan den aartsbisschop van Utrecht voorgedragen de heer E.*Botti. Dr. B. Eisendrath is bevorderd totoficier van gezondheid ie klasse. Werd aanvankelijk gemeld, dat de uit voering van de zangvereeniging Harpe Sions* ten bate van het Ziekenfonds der plaatselijke afdeeling van «Patrimonium* een f70 heeft opgebracht, thans is gebleken, dat voor dit doel kan worden afgedragen f82.90. Een mooi succes voor de jonge vereeniging. Er was Dinsdagavond zeer groote belang stelling voor de lezing van mevrouw dr. Van Staveren—Van der Land, uit Rotterdam, over het oude en het nieuwe China; in de groote zaal van Amicitia* was geen plaatsje meer te krijgen. Nadat ds. Pannebakker omstreeks half acht het welkomstwoord had gesproken, vertelde mevrouw dr. Van Staveren op zeer onder houdende wijze van het reusachtig groote Rijk van den Draak, schetste zij de ellende vooral van de Chineesche vrouwen en deed zij meaedeelingen omtrent den gezegenden arbeid van dr. J. A. Otte, dr. A. Dunlopen dr. C. J. Strick en van de hoofdverpleegster Zuster W. Murmen, aan het Nederlandsche Wilhelmina-vrouwenhospitaal op het eiland Colombo in de Drakenrivier, bij Amoy. Wel is het klein begonnen, want een wees meisje uit Neerbosch, dat bij een mazelen epidemie door dr. Otte was behandeld, gaf hem na haar herstel als eerste gift een dub beltje, met het verzoek, daarvoor een Zieken huis voor vrouwen te bouwen in China. Het huis staat er thans en heeft, nadat de achter docht der Chineezen had plaats gemaakt voor waardeering, zeer veel zegen verspreid, zoo dat er thans met reden kan gesproken van een Nieuw China. Het gesproken woord werd toegelicht door een 40-tal zeer belangrijke lichtbeelden, ter wijl een dameskoor uit Rotterdam, onder de goede leiding van mejuffrouw J. Stuifzand, eenige bij het onderwerp zeer goed aanslui tende nummers ten beste gaf, van welke wel het fraaist de Zendings-cantate. Eerst over half elf sprak ds. Teerink het slotwoord. De arbeid der Medische zending in China heeft aan mevrouw dr. Van Staveren en haar stadgenooten ook van hier stellig een flink bedrag tot steun te danken. De Verloren zoon heeft gisteravond heel wat personen teleur gesteld, die hem in «Amicitia* van aangezicht tot aangezicht hoopten te zien. Er waren er zelfs heel veel, behalve degenen, die reeds een plaats had den besproken. Men wilde niet optreden zonder een gegaran deerde recette van 400 blanke guldens, Ne- derlandsch courant. Hetgeen in deze, ook voor de belangstel lenden, benarde tijden niet doenlijk was. Voor belangstellenden is het oorlogs-bulle- tin no. 25, van 1 November, der «Alliance franvaise» kosteloos verkrijgbaar aan het Secretariaat, Kortegracht 9. De maandvergadering van «Handel en Nijverheid*, die hedenavond zou worden ge houden, is uitgesteld tot vandaag acht dag^n. Er is, naar bet >Hbld.< meldt, in wording de oprichting van een Nationale vereeniging tot steun aan gemobiliseerde middenstanders. De bedoeling is, aan credieibehoever.de gemobiliseerden uit den middenstand bij klein-verlof of demobilisatie financieelen steun te verleenen. Een voorloopig ccynité, uitsluitend bestaan de uit gemobiliseerde middenstanders, heeft de voorbereidende stappen tot de oprichting der vereeniging gedaan en is aldus samen gesteld: W. F. Gaasterland, Watergraafsmeer, Voorzitter; P. Waalewijn Jr., Secretaris; C. Wernekinck, Penningmeester; C. Koel en G. C. Vegting, Commissarissen. Het correspondentie-adres is tijdelijk ge vestigd bij den Voorzitter. Verschillende officinale personen, onder wie de hoogstelt in den lande, hebben zich bereid verklaard, hun medewerking voor het doel te verleenen. In een spoedig te Amsterdam te houden vergadering van belanghebbenden zal worden getracht, aan het plan vasten vorm te geven. We ontvangen de herziene Statuten van de «Vereeniging van de Flehite, gevestigd te Amersfoort*. Het staat er zóo. De Landsdrukkerij heeft kans gezien, er dat van te maken. In het vorige nummer deelden we, 11a be komen opgave, mee, dat Maandag hier geen kaas werd aangevoerd naar de markt. Het tegendeel blijkt waar te zijn. Er wer den zelfs 40 wagens aangevoerd met 18900 pond, De prijs liep van 69 tot 73 cent. Zou de kaas niet kunnen worden uitgevoerd dan zou worden betaald 40 tot 45 centgeen klein verschil. Doch de handel was zeer stug; er werden heel weinig zaken gedaan omdat, in verband met het consent, van de kaasmakers de ver klaring werd gevraagd, dat de kaas niet was bereid om den melkprijs hoog te houden en de melk te onttrekken aan de zoetboeren. Door de recherche is hier gister aange houden een milicien der infanterie, die, om aan geld te komen, rijwielen stal. Van een viertal inmiddels opgespoorde karretjes is dit reeds bewezen. Het jongmensch was gewend, veel geld te verdienen en veel uit te geven. Nu de soldij niet voldoende bleek, ging hij maar uit stelen. Thans heeft hij bitter berouw van zijn daad. Niemand weet hoe heel veel hij kan, vóór hij het ernstig heeft beproefd. Uit den Omtrek. De nieuwbenoemde Burgemeester van Hil versum, mr. dr. M. S. Koster, zal 1 December worden geïnstalleerd. De Commissaris der Koningin is verhin derd, morgen audiëntie te verleenen. De 63ste lijst van het Kon. Nationaal steun comité heeft aan giften slechts f2974.12. Tot 1 November is in totaal ontvangen f3 357 584.08. Willem Tell is thans stoelenmatter te Berlijn. Plato is brigadier van politie aldaar. Solon is journalist te Brussel. Aristoteles is verversbaas te Constantinopel. Henrik Ibsen is architect te Kief. Guiseppe Verdi is een kleermaker te Rome. Walter Scott verhuurt motorrijtuigen te Londen. Klopstock is huurkoetsier te Ottensee. Johan Orth is rentenier te Mannheim. Martin Luther is masseur en verpleger te Schöneberg. Velasquez is piano-onderwijzer te Barcelona. Holbein is handelsagent te Wilmersdorf. Paganini is draaier te Rome. William Shakespeare heeft een ijzerwinkel te Londen. Josua Reynolds is hoefsmid aldaar. Bedrieglijk kanongebulder. In dezen oorlog wordt dikwijls van de Noordzeekusten gemeld, dat daar verwijderd kanongebulder is vernomen, terwijl toch in de oorlogsbe richten niets wordt meegedeeld van een zee slag, die dat geschutvuur zou verklaren. Zee lieden kennen allen die doffe geluiden; ze worden niet alleen aan de kusten, maar dik wijls ook in open zee gehoord. Ieder volk aan de Noordzee heeft zijn eigen benaming voor dat verschijnselde Franschman ver gelijkt het met onder water ontploffende bommen, de Belg noemt het onderaardsche donder, de Hollander meent, dat het den mist verscheurt. Dikwijls is het geluid nauwe lijks hoorbaar, soms is het echter zóo sterk alsof er in de nabijheid hevig wordt gevoch ten. De richting is nooit precies te bepalen, hat schijnt dan eens van die zijde, dan weer van den anderen kant te komen. Ook in de Alpendalen is het zelfde verschijnsel opge merkt. De oorzaak van dit gedonder is niet met zekerheid bekend; de een meent het te moeten toeschrijven aan onbekende meteoro logische verschijnselen, anderen beschouwen het als de weerklank van ontploffingen of onweders in verre bergstreken, die door het water verder wordt geleid. De oorlog en de chirurgie. De chirur gen hebben de ondervinding opgedaan, dat de kogel en de granaatscherf onverwachte bondgenooten voor hen zijn in de opheldering van geneeskundige en wetenschappelijke vraag stukken. Vóór den oorlog waren er deelen van het lichaam aangaande welke weinig bekend was; ziekten tastten ze zelden rechtstreeks aan, hoewel, bij ziekten van verwijderden oor sprong, hun verstoring een diepgaande uit werking scheen te hebben. Hersenaandoenln-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2