Gemengd Nieuws. Ingezonden. Mar k t p r ij z e n. Gisteravond is, In hoofdzaak uit Hof-be woners, gevormd een Comité tot behoud der kermis. Volgende week wordt het Bestuur getcozen en zullen nadere mededeelingen worden gedaan. Ds. G. W. C. Vunderink. thans te Haar lem, hoopt aanstaanden Donderdagavond op uitnoodiging van de Cbr. onderofficieren-ver- eeniging in de kerk aau den Zuidsingel te ■preken een tijdwoord, in verband met den huldigen oorlog. De R.K. kerk in tuindorp, bij den Utrecht- scheweg, nadert haar voltooiing, doch zal wel niet voor het komende voorjaar worden ingewijd. In verband met het aanstaande St. Nico- laasfeest wordt, ter bevordering van een geregelde bezorging der bestelgoederen, door de Spoorwegdirecties aan het publiek ver zocht, de colli van duidelijke, volledige adres sen te voorzien. Gewoon bestelgoed wordt op Zondag 5 December a.s. evenals op andere Zondagen niet ten vervoer aangenomen. Er zal echter op Zondag 5 December aan alle stations den geheeien dag gelegenheid bestaan voor de aanneming van goederen, mits als bestelgoed-snelvervoer ten vervoer aangeboden. De bezorging van aangekomen bestelgoe deren zal op dien dag plaats vinden, als op andere Zondagen. De 5 pCts. leening groot drie millioen voor de Ned. Centraal-spoor is meermalen over- teekend. Van de landweerlichting 190S zijn 12 van de 14 landweerplichtigen uit deze Gemeente met klein-verlof huiswaarts gekeerd. Het eerstvolgende examen tot toelating bij het reserve-kader wordt gehouden voor de cavalerie op 12 Januari, infanterie en de ves ting-artillerie op 15 Februari. Bijzonderheden in Staatscourant* 278. Als werkelijk in Januari of Februari het operette-gezelschap onder directie van den heer Braun hier teruggekeert, hetzij met »Rundum die I.iebe*. hetzij met de »Kino-Königin«, dan kan het er zeker van zijn, dat het een volle zaal heeft. Doch ook een dankbaarder publiek dan het Donderdagavond had Dat zal wel heel moei lijk kunnen. Oscar Straus' >\Valzertraum< is hier door deze Oostenrijkers en Zwitsers opgevoerd op een wijze, die de kennismaking met dit in ieder opzicht goede geselschap tot groote verheugenis deed zijn. Aanstaanden Dinsdagmiddag worden de eerste 60 000 geveild aan de Centrale veiling der V. P. N.. aan de Krommestraat. Deze eieren zijn, zoot-ls we reeds meedeel den, door de exporteurs ter beschikking ge steld van de Regeering, alle geschouwd en van uitstekende qualitelt. Ze zijn gestempeld met een ringetje en mogen niet naar het buitenland worden uitgevoerd. Daardoor ook zijn ze goedkooper, gelijk blijkt uit de opgave in dit nummer van de Amsterdamsche V. P. N.- eierveiling De Belgische vrouw, die haar pakje gebor duurde kindersloopjes verloor, heeft het terug gekregen van een landgenoot, een hier geïn terneerde. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2, telefoon 165. Dinsdag - December zal mevrouw Theo Bouwmeester bier optreden in Marguerite Gauthler. In de Algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik, dit jaar ge houden te Arnhem, werd met groote instem ming het besluit genomen, de volgende jaar vergadering te houden te Amersfoort. Een besluit schrijft de algemeen secretaris der vereeniging dat ons een een goedgeslaagde vergadering waarborgt: immers van Amers foort gaat een groote aantrekkingskracht uit. Als de zaak goed wordt aangepakt, zal het aantal deelnemers groot zijn. Voor de stad onzer inwoning mogen wij dit een eervol en belaDgrijk besluit noemen. Immers wij mogen daardoor in den loop van Augustus van het volgende jaar een honderd tal afgevaardigden, met hunne dames, uit de verschillende afdeelingen des lands hier ver wachten. Gewoonlijk duurt zoo'n vergadering slechts éen dag. Vele afgevaardigden echter komen reeds met het Hoofdbestuur den dag tevoren, vooral wanneer van den kant der afdeeling, waar de vergadering plaats heeft, het een of ander den gasten wordt aange boden. De plaatselijke afdeeling nu wenscht in dit opzicht niet te kort schieten. In een onlangs gehouden Bestuursverga dering zijn reeds plannen besproken om de eer van Amersfoort als gastvrouw hoog te houden en hoopte men den afgevaardigden o.a. een concert aan te bieden en een rijtoer door Amersfoort's schoone dreven. Natuurlijk kunnen deze buitengewone uitgaven niet ge heel door de kas worden gedragen, Men verwacht echter steun van andere plaatselijke afdeelingen Vreemdelingen-verkeer, Reclame commissie. enz en niet minder door het wer ven van een groot aantal nieuwe leden. Ongetwijfeld zal ook dit bezoek de stad onzer inwoning ten goede komen en haar goeden naam naar alle kanten verbreiden. Aan de Centrale eiermijn werden gister verkocht 12 628 kipeieren voor f 8.9.5 tot f IO-15 per honderdde allerkleinste deden iets minder In prijs. De eendeieren golden f3.10 tot f8.25; jonge banen 41 tot 91 cent per Kilo, oude hanen 37 tot 42 cent. Amersfoort is de derde plaats in den lande waar Regeerings-eieren worden verkocht. Een schoorsteenbrand aan den Hoogeweg, die al zeer spoedig werd gestuit, bracht van ochtend heel wat ontsteltenis, omdat hij werd gemeld ten huize van een naamgenoot van een brandstoffen handelaar. Pas toen de brandweer vóór het perceel kwam, bleek de vergissing. Zij behoefde weer niet af te leggen. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk tien minuten vóór half vijf, die van de overige voertuigen uiter lijk tien minuten vóór vijven goed helder branden. Een groentenventer, die zich niet wilde gedragen naar de bepalingen door den Bur gemeester uitgevaardigd omtrent den verkoop van groenten, zag hedenochtend zijn geheeien rijdenden handel in beslag genomen. Een ernstige les voor anderen. Aan het hoofdbureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een horloge, een lepeltje en een kettinkje. Door de politie is hier een man aangehou den, die nog 45 dagen tegoed had. »Ik ben nu voor den winter onderdak* eide hij, toen ontkennen niet meer hielp. Een verloren menschenziel heeft zelden een eerlijken vinder. Weldra wordt weer een buitengewoon oor- logscrediet aangevraagd, andermaal tot een bedrag van 50 millioen. Tot tijdelijk gezant bij den Paus is benoemd jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Seve- naer, oud-Voorzitter der Tweede Kamer, sedert 1901 lid van die Kamer voor Nijmegen. De 64ste lijst van het Kon. nationaal steun comité heeft aan bijdragen f10543.16. In het geheel is tot 7 November ontvangen f3 368 112.25. AMSTERDAMSCHE SNUFJES. Het slechte gas. Men schrijft ons uit Amsterdam Algemeen klaagt men hier over het slechte gas. Het knappert, het stinkt, de hanglichten branden zwart, en het licht is buitengewoon slecht. Het opsteken is dikwijls een ware tour-de-force; drie-, vier keer achtereen schiet de vlam erin, en de huismoeders houden hun hart vast en vreezen voor een explosie. Zóo erg is het echter niet. Men heeft alleen wat minder licht, en beproeft men het ten zesde male dan gelukt de proef doorgaans. Inmiddels klagen de Amsterdammers steen en been over hun gas en ze benijden die stadgenooten. die ertoe over zijn gegaan, electriciteit te nemen. Volksoploop. Men schrijft ons uit Amsterdam Dinsdagmiddag j.l. om 3 uur ontstond op de Prinsengracht tegenover de Westermarkt een volksoploop. Tientallen, twintigtallen, ja, weldra verdrongen zich honderdtallen nieuws gierigen. Een iedereen vroeg, wat er gaande was. Er liepen de wildste geruchten. Er zou een moord zijn gepleegd, een oplichtersbende zou zijn gearresteerd, men had valsche mun ters te pakken gekregen, enz. Vier politie agenten moesten de opdringende massa op eenigen afstand houden. Eindelijk kwam het langverwachteeen zieke man werd naar buiten gedragen om per rijwielbra'ncard te worden vervoerd naar een der ziekenhuizen. Mist en nevel Einde November is be rucht om zijn mist. Het weer verkeert dan gewoonlijk in een overgangs-stadium. We zitten tusschen twee stormen, twee regen periodes, twee wintertjes met wat ruige vorst of twee andere neveltijdperken. Gedu rende dit tusschen weer* zijn de winden uiteenloopend en zwak. Hierdoor wordt dè nevel- en mistvorming zeer bevorderd. De mist van Maandag was een eigen lijke goed-weer-mist. Zondag bereikte de baronieter een hoogte van boven de 780. In langen tijd is een dergelijke stand niet voorgekomen. Thans is dit hoog weer afnemende maar de mist en nevel, die liet veroorzaakt heeft, zal nog wel een i.j> j blijven hangen. Alleen wan neer het hard waait, schijnt het in November absoluut helder te kunnen zijn. Een *herlevings»-apparaat. Zulk een apparaat is thans geconstrueerd door prof. lleltzer, te Nevv-York. Hij ging bij de con structie van het toestel uit van het principe, dat bij de narcose-bediening wordt toegepast, n.l. dp narcotische middelen onmiddellijk in de luchtpijp te voeren. Daar dit echter voor leeken te moeilijk zou zijn, brengt Heltzer de buis slechts in het keelgat eh leidt door een blaasbalg de lucht naar binnen, die van daaruit in de longen dringt. Door het open draaien van een ventiel kan in de adempauze de gebruikte lucht uit de buis ontwijken. De practijk zal moeten uitmaken, of het ap paraat bruikbaar is bij gas-vergiftigingen of bij instortingen in mijnen of in de loopgraven. Ook bij tetanus (klem) en in verschillende gevallen, waarbij de ademhaling werd belem merd, heeft het apparaat uitstekende diensten bewezen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. REGEER INGSGROENTEN, Ondergeteekenden, Bestuursleden van de Amersfoortsche Groente- en fruitventers- vereeniging hebben besloten op hunne Alge meene vergadering van 25 November jl„ dat er te veel ongerief bestaat bij den verkoop van Regeerings-groenten. Er is volgens de maximum-prijzen geen behoorlijk stukje brood mee te verdienen. Er werd dus besloten, een request aan Burgemeester en Wethouders te zenden om aldaar de grieven te bespreken. Men besloot met algemeene stemmen de Regeerings-groenten te weigeren, totdat alles door het Bestuur met Burgemeester en Wet houders besproken en accoord gegaan is. Namens het Bestuur der Groente- en fruitventers-vereeniging. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, I.aantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop I.angestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend*. 25 Nov. Opvoering Walzertraum. Amicitia. Handel en Nijverheid. Zwaan. 27 Nov. Jaarverg. Amicitia. 28 Nov. Amersf. tooneel-vereen. Am. 29 Nov. Jonge Vrouwen Gilde. Klo t. Natuurhistorische vereen. Reichm. 30 Nov. Najaarsverg. V. P. N., Otte. 7 Dec. Mevrouw Mann-Bouwmeester in Marguerite Gauthier, Am. 9 Dec. Amersfoort's Mannenkoor. Am. 13 Dec. Jonge Vrouwen Gilde, Kloet. 14 Dec. Toonkunst. Am. 15 Dec. Onze Vloot-avond. 22 Dec. Jonge Vrouwen Gilde, Kloet. 27 Dec. Jonge Vrouwen Gilde, Kloet. 13 Jan. Hollandsch strijkkwartet. Am. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. Theos. loge. 3 Febr. Hanna Verbena. Am. 23 Febr. Theos. lezing, dr. De Hartogh. Theos. loge. 9 Mrt. Ilona Durigo en Evert Cornelis. Am. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 November. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/j uur, dr. Toxopeüs, Remonstrantsche kerk. Voorm. lo'/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avonds 5V2 uur, ds. Donr.er. Woensdag 1 December. Avond 7>/2 uur ds. Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, ds. P. J. M. de Bruin, uit 's-Gravenhage. Avond 5'/2 uur, ds. De Bruin. Donderdag 2 December. Avond 7 uur, ds. J. W. Polman. uit Hoogeveen. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9>/2 uur. godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke 81 and van Amersfoort van 19 tot en met 25 November. GEBOREN: Jantje, d. van Lieuwe Folkertsma en Hen- Jrika van den Bos. Amoldus Everardus, z. van Everardus Johannes Elbertse en Fran- ciska Cuijpers. Gerritje, d. van Johannes Knoppers en Aartje van de Peut. Catha- rina, d. van Jacobus Theodorus Helmerhorst en Maria Schievels. Arend, z. van Cor nelis Koops en Jannetje van Dijk. Wijmpje, d. van Franciscus Venhorst en Antje Gouw. Jacob, z. van Arie Jansen en Cornelia Reinira Lablans. Frans Hendrik, z. van Hendrik Meindert Plas en Gertrude Henriètte v:.n Schaik Avelingh. Teunis Hendrikus Johannes, z. van Cornelis de Graaf en Evertje Adelaar. Elisabeth Hendrika, d. van Em manuel van Druten en Margaretha Maria Zwanenburg. -- Peter, z. van Jan Kool en Gcertruida Maria van Oven. Cornelis, z. van Roelof van den Berg en Aartje van de Beek. ONDERTROUWD: I.ouis Charles Lagers en Catharina Maria Briüt. Gerrard Janssen en Sjoukje Smid. Evert Leonardns Bregonje en Everarda Fremouw. GEHUWD: Theodorus Johannes Stienaart en Theodora Uijen. Adrianus Gijsbertus Houtzager en Margaretha Alijda Overbeek. Jan Eek en Cornelia Wilhelmina van Gulik. Gerardus Johannes Bruines en Melisje ten Hoven. yVERLEDEN Hendrika van der Beek, 37 jr., ongeh. Cornelie Antoinette Caroline Nardten, 12 jr. Jannetje Visser, 71 Jr., wed. van Amoldus Greebe. AMERSFOORT, 26 November 1915. Appelen f 2.— a f 5.--. Peren f 2.50 a f7.50.Nieuwe aardappelen t o.afo.Zand- aardappelen f2.50 k f 3.Hoendereieren f9.af 10.per 100 stuks. Bruine eieren fio.a f 10.50 p. 100 stuks. Hooiboter f 1.45 a f 1.65 per Kilo. Kippen f 0.80 k f 1.80 Kuikens f 1.70 a f 2.75. Piepkuikens f 0.80 a f 1.30. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.90 a f 1.20. Jonge eenden fo.a f o. Hazen f 1.50 a f 2.25. Wilde konijnen f 0.50 a fo.öo. Tamme konijnen fo.8o a f2.per stuk. Duiven fo.50 a fo.70 per paar. Vette varkens f o.afo. Magere varkens f o.- f o.— Zeugen f 60.— a f ioo.— Biggen f 8.a f 15.Kalveren f o.a f o. Aangevoerd waren ongeveer 250 heet. Appelen, 50 heet. Peren. heet. Kleiaard- appclen 200 heet. Zandaardappelen 15000 stuks I loendereierenst. Eendeneieren 300 Kilo HooiboterVette Varkens Magere VarkensVarkens voor export- slagerij; 400 Biggen 20 Zeugen kalf. V. P. N. veiling, Amsterdam. 25 November 1915. V. P. N.-ei f 9.50 tot f 1 i.6o, middenprijs f 10.57 Regeerings-ei f9.10 tot f 10.50, f8.65 V. P. N. 1812. Aanvoer: Regeering ,11)g41 Jonge hanen fo.57 tot f 1.10. Kippen f 1.35 tot f i.6o. Konijnen f 0.70. Vederwild fo.45 tot fo.95. w Bij den ondergeteekende verschijnt iederen Woensdag De HoIIamlNche Lelie, Weekblad onder Hoofdredactie 8 van Jonkvr. ANNA de SAYORNIN LOBMAN, J De Hollandsche Lelie is het eenige I (3^ Weekblad in Nederland voor dames ry uit de hoogste en beschaafdste krin- j y gen. Let hierop voor uwe advertentie. Prijs p. jaarg, f5.25, fr. p.p. fG. proefnummer gratis. H Amsterdam. L. J. VEEN. jj VAN RIJN'S dekBeES" E MOSTERD HULPBANK TB AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG 29 NOVEMBER aan staande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN. Secretaris-Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2