Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. den eti vertrok met haar beauty's* naar Lon den. Hier was haar taak echter minder makke lijk, dan op het bal te Dublin. Heerschten daar niet meer dan twee erkende schoonheden, de Londensche groote wereld kon er zich op een groot aantal beroemen, die men op bepaalde uren van den dag kon zien wandelen in het Sint Jamespark. omringd door haar aanbidders. In deze omgeving zagen de twee Iersche meisjes zich op eenmaal verplaatst. Vrijmoedig, jong en schoon, hadden zij alles te winnen en niets te verliezengeen wonder dus, dat het haar volkomen gelukte om een plaats te veroveren onder die hoogadelijke dames. Maar wel is het te verwonderen, dat zij zelfs de afgoden van het volk werden en dat zij ten slotte niet meer zonder geleide over straat konden gaan. Onberispelijk bleef haar naam en al mochten zij lachen en schertsen met de jeugdige af stammelingen van de adellijke geslachten, geen enkele aanmerking was er op haar ge drag te maken. Elisabeth werd Hertogin van Hamilton en Maria Hertogin van Coventry. Zondelinger nog klinkt de geschiedenis van een andere schoonheid van deze eeuw, Emma Lion. Die was de dochter van een landbouwer, die bij zijn dood vrouw en kind in de grootste armoede achterliet, zoodat Emma letterlijk alles moest ontberen. Zij bleek echter eene bijzonder mooie stem te hebben, en legde zich toe op de muziek. Door dit talent wist zij de aandacht te trekken en binnen te dringen in die hooge kringen, die anders zoo ontoe gankelijk heeten. Op een feest had ze aldaar evenveel succes als indertijd Maria en Elisa beth Gunning en weldra huwde zij met Sir William Hamilton, den Engelschem ambassa deur te Napels, en schitterde in de groote wereld met bijna ongekenden luister. Met de Koningin van Napels werd zij bevriend en de groote admiraal Nelson scheen geheel en al onder de betoovering van haar schoonheid gekomen. Dit gaf aanleiding tot eeue roman tische liefdesgeschiedenis en een droevig feit is het. dat kort na den dood van den grooten admiraal Lady Hamilton te Calais stierf, waarheen zij gevlucht was om aan haar schuldeischers te ontkomen. Marie van Amstel. Uit «Huishoudgids». Vredcsstemmen. Alleen een dwaas kan aan den vrede denken*, schrijft de militaire medewerker van de Times*. Niettemin zijn er in Engeland sinds lang een groot aantal mannen, die voort durend denken over den vrede en op vredes besprekingen aandringen en die men aller minst tot de »dwazen< kan rekenen. Wij bedoelen de mannen van de Union of Demo cratie COQtroll*, die aanstuurt op een demo cratiseering van de buitenlandsche politiek, die op middelen zint om tot een redelijken vrede te geraken en waarin mannen ais Ram say Macdonald, Jowett, Trevelyan, Durban. Richardson, Bertrand Russell. Israël Zang- will, Hobson en Braisford zitting hebben. Deze vereeniging heeft verleden week te Londen een vergadering van afgevaardigden gehouden, waarin de Secretaris mededeelde, dat de »Union« 51 afdeelingen telt. Reeds hebben zich 107 organisaties (waarbij 48 vak- vereenigingen) bij de Union* aangesloten en het ledental bedraagt meer dan 300000. De vergadering nam een resolutie aan, waarin van de Regeering wordt verlangd, dat alle vredesvoorstellen bekend gemaakt worden, die zij van de neutrale of van de oorlogvoerende naties ontvangt. Ook in Fransche en Italiaansche arbeiders kringen gaan stemmen voor den vrede op. De »Avanti«, het Italiaansche soc.-democra- tische orgaan, publiceert een schrijven van het Fransche kamerlid Raffin Dugens, waarin deze aandringt op een spoedige bijeenkomst van de Internationale, welke bijeenkomst hij dringend noodzakelijk acht voor de toenade ring der socialistische partijen in de oorlog voerendelanden. opdat de Regeeringen genoopt worden, rekening te houden met de wenschen, die de arbeiders ten aanzien van een spoedigen vrede koesteren. Raffin Dugens noemt het een fout, dat de bijeenkomst van 14 Februari niet te 's-Gravenhage of te Bern heeft plaats gehad, en dat de Duitschers en de Oostenrijkers daarvan toen uitgesloten waren. >Men roept thansoorlog tot de vijand uitgeput is schrijft deze Fransche afgevaardigde maar de uitputting van de eene partij zal samengaan met die van de andere daar geen der partijen zóo overwinnen zal, dat zij haar wil aan den tegenstander zal kunnen opleggen. Men zal tot den status quo van 3 Augustus iQ 14 terugkeeren en al het bloed zal voor niets zijn vergoten. De Parijsche correspondent van de Labour Leader* schrijft, dat er in een laatsten tijd iti Frankrijk ongerustheid begint te heerschen omtrent de plannen van Engeland; men is er vooral over verontwaardigd, dat Engeland de Duitsche koloniën zou willen behouden. Terwijl Frankrijk duidelijk heeft verklaard, welk doel het nastreeft, gaat de Britsche regeering niet verder dan het geven van vage algemeenheden. Duitschiand moet worden gestraft, is het Engelsehe parool, hetwelk een sterke gelij kenis heeft met het »Gott strafe Engeland*, dat in het begin van den oorlog in Duitsch iand opgeld deed. Het verschil tusschen de stemmingen in beide landen is, schrijft de correspondent, dat de Duitschers God te hulp roepen om Engeland, dat den oorlog wist te bewerken toen dc toenadering tus schen Frankrijk en Duitschiand zoo groot werd, te straffen, terwijl de Engelschen het straffen liever zelf ter hand nemen. Deze houding zal echter nooit in Frank rijk worden begrepen men zeide mij, vertelt de schrijver verder, dat Engeland nooit zou zijn te bewegen om een vroegen vrede te sluiten, hoe bevredigend de voorwaarden ook zouden zijn, omdat, zoo de vrede weldra zou worden gesloten, de Duitsche handel en vooral de Duitsche nijverheid zich te snel zouden herstellen. Ik vrees, schrijft hij, dat deze ver klaring van Engelands houding overal zal worden aanvaard, behalve in Engeland. Zoo Engeland erop staat om den oorlog voort te zetten tot Duitschiand geheel zal zijn ver pletterd, zal Engeland voor de wereld ver schijnen als een volk, dat Europa heeft ver woest met het doel, een gevaarlijken mede dinger op handelsgebied te vernietigen. Ten gevolge van de herhaaldelijk geuite meening van Engelsehe zijde, dat de oorlog drie jaar zou duren, is in Frankrijk in breede kringen het geloof gaan heerschen, dat Enge land voor zijn eigen plannen Frankrijk exploiteert. De wijze waarop Engeland zoowel in België als aan de Dardanellen zijn bondge- nooten de kastanjes uit het vuur liet halen en het hen thans weer in Servië wil laten doen, steunt die meening niet weinig. In het zelfde blad pleit de bekende En gelsehe pacifist E. D, Morel voor een beter begrijpen van Duitschiand. Deze oorlog wordt bovenal gevoeld als een oorlog tusschen Engeland en Duitschiand en alleen de En- gelsch-Duitsche vijandschap belet een spoedig einde, schrijft hij. Zoo de oorlog niet moet worden gerekt tot een algemeene uitputting en zoo wij niet willen, dat deze oorlog wordt gevolgd door een nieuwe periode van nog sterkeren gewapenden vrede, met nieuwe o jrlogen in het vooruitzicht, is het noodig, dat wij de noodzakelijkheden begrijpen, die aan Duitschiand door zijn groei zijn opgelegd. De meest tragische van alle redenen, die tot dezen oorlog hebben geleid, is het weinige begrip in Engeland van het Duitsche cecono- mische vraagstuk. Het is een van de hoofd oorzaken van de tusschen Duitschiand en Engeland ontstane spanning, aan welke het uitsluitend te wijten is, dat een Oostenrijksch- Russische twist op den Balkan den wereld oorlog heeft doen ontstaan. Het is een ver keerd denkbeeld, zegt Morel, dat men over het algemeen gelooft, de hoofdoorzaak van den oorlog te moeten zoeken in de tegen stelling tusschen het ideaal van vrijheid, be lichaamd in de Engelsehe grondwet, en het denkbeeld van tyrannieke reactie, belichaamd ingiet Duitsche miiitairisme. In de laatste 45 jaar is de bevolking van Duitschiand gestegen van 40 op 65 millioen zieleneen dergelijke groei is bij geen ander land waar te nemen. Daar Duitschiand geen voor Europeanen geschikte koloniën bezit en geen volk gaarne een groote emigratie ziet, heeft Duitschiand het vraagstuk, zijn toe nemende bevolking werk en voedsel te ver schaffen, opgelost door grootere concentratie en terwijl alle andere volkeren oorlog voer den in Mantsjoerije, Zuid-Afrika, Tripolis, Marokko, enz., heeft Duitschiand, hoewel vol ledig toegerust tot den oorlog, zijn volk in vrede ontwikkeld en zijn handel en nijver heid reusachtig uitgebreid. De Duitsche bui tenlandsche handel bedroeg in 1S88 ruim 332 millioen pond sterling en in 1912 meer dan hc*t drievoudige, namelijk 982 millioen pond. De gemiddelde jaarlijksche toeneming was in deze 24 jaar voor Duitschiand 8.5 pCt. voor Engeland 4.1 pCt. Dat is de groote tegenstelling, die tusschen Duitschiand en Engeland bestond, zegt Morel. In verband met de St. Nicolaasdrukte moet van 2 tot 6 December bij elk postpakket een kaart worden gevoegd. Het zal wel on noodig zijn, te herinneren aan de wenschelijkheid om het adres te schrijven op het pakje en het er anders goed stevig aan te bevestigen; dus niet met lak, dat er zoo licht afspringt. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 310 het woonhuis van den heer W. A. Salm, houtvester van de Ned. Heide-maatschappij, Wijersstraat t o. De jongedames E. de Kempenaer en M. baronesse Lewe van Middelstum, die als helpster met de Nederlandsche ambulance naar Parijs vertrokken, hebben, het radicaal van volledig Roode Kruis-verpleegster ver kregen. Voor hen een groote onderscheidingvoor dr. Jorissen, die hen opleidde tot helpster bij de plaatselijke vrouwen-colonne, een niet ge ringe voldoening. De heer G. K. G. van Aaken is benoemd tot lid der Commissie voor het eind-examen van het Kon. conservatorium te 's-Graven hage. Aanstaanden Zondag 5 December zal het hotel-restaurant Smolders van Osch 25 jaar bestaan. De lichting 1915 der Landstorm zal 9 De cember overgaan van de depots naar het veldleger. De vroeg ingevallen scherpe koude maakt de vraag naar bivakmutsen plotseling heel groot. Wie er eenige heeft of wil maken, zende ze naar het Zeister dames-comité, adres Ge meentehuis, te Zeist. Voor belangstellenden is het Oorlogsbul letin no. 26 van de «Alliance fran<,aise» kosteloos te bekomen aan het Secretariaat, Kortegracht 9. Een vriendelijke hand schrijft ons De R.K. Militaren-vereeniging op 't Zand alhier de permanente commissie tot ont wikkeling en ontspanning van militairen is voornemens, aan haar leden dezen winter een uitgebreid, nuttig en aangenaam program ma aan te bieden. Te beginnen met hedenavond zal er een lezing met lichtbeelden worden gehouden (40 lichtbeelden) over Lourdes. Verder zullen worden gehouden apolo getische lezingen gehouden worden over de volgende onderwerpen Is de Kath. kerk onverdraagzaam, is de Kath. kerk de ware kerk, is Christus waarlijk God, Maria; so ciale lezingen over de onderwerpenHet ver schil tusschen de Katholieke en de socialis tische vakbeweging, het socialisme als maat schappelijk stelsel, wezen en doel der R.K. vakbeweging. Tot bevordering van den volk zang zullen optreden de ivarende zangers*. Verder zullen worden opgevoerd de tooneel- stukk^n Janus Tulp en De weerwraak der kaboufers, alsmede voordrachten van ver schillende vak-humoristen. Waarlijk een rijk programma. Mogen de militairen het waardeere». Het aantal Belgische vrouwen, dat thans gebruik maakt van hun recht op kostwin- nersgeld is reeds gestegen tot bijna 1400. Wel een bewijs, dat de spaarpotjes hoe langer zoo meer leeg raken. Sr. Nicolaas, die thans zóo geweldig veel bezoeken heeft af te leggen, houdt morgen middag receptie in het bioscoop-theater aan de I.angestraat. Niet alleen wordt een met zorg gekozen programma vertoond, maar ook krijgt elke kleine bezoeker een geschenkje. Zaterdagmiddag komt hij er weer. Het is echter niet mogelijk, allen te gelijk te ont vangen. Van St. Nicolaas gesproken, Kramer's boek handel bood zijn clientèle weer een mooi vloeiboek aan, ditmaal versierd met 2 groote en 9 kleinere litho's van Paul Bodifee, den bekenden teekenaar uit Deventer. Hansje heeft een Oma, die altijd vol ver haaltjes zit en het nooit vervelend vindt, dat haar kleinzoontje zeurt om een verhaaltje. Telkens als Hans met Bles, zijn paardje op rollen, bij Oma komt, vertelt Oina een ver haaltje; nu eens van de elfjes die vliegen leeren, of waarom de ketel zingt, of uit den tijd toen Oma zelf nog klein was, van Bles of van Klaas Vaak. En nu heeft Oma een paar van die ver haaltjes opgeschreven en er plaatjes bij ge- teekend en de heer J. F, van de Ven, te Baarn, heeft ze in een bundeltje vereenigd en ze juist vóór St. Nicolaas verkrijgbaar gesteld voor de vriendjes en kennisjes van Hanseman. Een alleraardigst bundeltje met heel mooie vertellinkjes voor kleine kleuters. Het Kon. meteorologisch instituut te De Bïldt deelt mede, d^t het in den nacht van Zaterdag op Zondag sterker heeft gevroren dan in lange jaren in November het geval was. Te De Bildt zelf werd 10 graden vorst geregistreerd; slechts 23 November 1858 vroor het sterker, namelijk 10.2 gr. De waarschijnlijk laagste temperatuur om dezen tijd in ons land, namelijk 13 graden vorst, werd 27 November 1890 waargenomen te Tilburg. Hier te Amersfoort was de laagste tem peratuur Zondag niet na te gaan omdat de lieve jeugd den maximum- en minimum-ther mometer aan het* huis van den heer Van Zalingen heeft stuk gebroken. De strenge vorst is oorzaak geweest, dat de consui van den Ned. Voetbal Bond het terrein van II. V. C. afkeurde, zocdat de plaatselijke ontmoeting met Quick werd ver daagd. II. V. C. had het geheel laten bevrijden vari sneeuw. De jeugd hee(t Zondag prachtig gebruik gemaakt van de gelegenheid 0111 de Vondel- laan, die zich zeldzaam goed daartoe leent, te bezigen als Bobslee-baan. Naar de gister hier gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 28 wagens met 14 200 pond kaas. De prijs was 70 tot 72 cent. De handel was vlug. Aan. de Centrale V. P. N.-veiling werden hedenmiddag verkocht 16987 Regeerings- eieren. Aanstaanden Dinsdag worden er weer Regeerings-eieren geveild; alleen dus voor den handel en niet voor particulieren. Aanstaanden Vrijdag op den gewonen tijtl veiling van de eieren van leden. De Arror.dissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde gister tot 7 dagen hechtenis den hulp-overwegwachtcr der H. IJ. S. M. wegens het op 29 Augustus door schuld den dood veroorzaken van den 8-jarigen B. van den B. en het toebrengen van lichamelijk letsel aan den besteller van Van Gend Loos bij den overweg bij het Stort. De eisch was een maand. De jaren maken den ouderdom niet, doch wel de ziel, het gevoel, de ervaring. De 65ste lijst van het Kon. nationaal steun comité vermeldt aan gilten f 28 334-*3- Daarbij is een gift van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij en van den Kon. West-Indischen maildienst van f 25 000. In het geheel is tot 14 November ontvan gen f 3 396446.47. Dat is nog geen gulden per inwoner sedert Augustus 1914. We ontvingen het programma van het Congres voor watersport, van 15 tot 18 December in de aula der Gemeentelijke universiteit van Amsterdam te houden. De weerstoestand. Op het oogenblik waarop wij dit schrijven (Maandag 12 uur) is de barometer, die de vorige week tot boven den 780 m.M. klom, alweer gedaald tot 753. Het mooie winter-hoogweer is voorbij. Een depressie, die met groote snelheid uit het Westen komt opzetten, begint den toestand al te beheerschen. De wind is nog Zuid-Oost, maar straks zal hij uit Zuid-West gaan waaien, en de sneeuw, die te verwachten is, zal spoedig door regen worden gevolgd. En door een belangrijke stijging van temperatuur. Zoo is dan reeds nu feitelijk de eerste winter al voorbij. Wel is de dooi nog niet begonnen, maar er zijn teekenen die niet be driegen. En die dooi betreft niet alleen ons land, maar het grootste deel van Europa. In Schotland en Engeland, waar het twee dagen vroor, is het nu al aan het plasregenen. Veel sneeuw was daar niet gevallen en het weinigje, dat er op den aardbodem terecht kwam, is alweer lang weggedooid. Daaren tegen is een dikke sneeuwdeken gelegd in Duitschiand, Oostenrijk-IIongarije, Rusland en ook in het Noordelijk deel van den Balkan, naar het schijnt. In die landen zal het sneeuw kleed niet zoo spoedig weggenomen zijn, al stijgt de temperatuur er ook tot een paar graden boven het vriespunt. Blijft de sneeuw daar liggen, als is het maar voor een deel, dan blijft de kans bestaan op een plotsche nieuwe thermometrischo daling, zoodra de wind hier naar den Oosthoek loopt. Enfin, voorloopig is het hoogst vermoede lijk ouderwetsch Sinterklaas-weer, met natte straten en wat wind. v. Bt. Dat was 'n naar geval in 't gezin van een ingezetene van Winschoten. Nog nooit had men de aardappelen bevroren gehad; maar thans, met die strenge vorst wel. E11 telken male, ais de ietwat zoetsmakende aardappelen op tafel kwamen, bromde de man op z'n vrouw en dochters, dat ze niet beter hadden opgepast en de beide zoons bromden dan in koor mee. Daar las moeder dc vrouw nu 'n middel om dien zoeten smaak er af te krijgen: 'n weinig azijn in het water, waarin men de aardappelen kookt. Klaar. Ze zou d'r met niemand over spreken; 'n verrassing dus. Ongelukkig lazen de beide dochters het óok en ook zij besloten, ieder voor zich, het middeltje toe te passen. Zoo brak dc dag aanaardappelen met roode kool. En pas was dc pan met aardappelen over, of moeder ging stilletjes, kort erop Jantje ook cn even later Marie, zóo stilletjes ieder voor zich wou de eer hebben. De middag brak aan, dc tafel werd gedekt, de maaltijd zou beginnen. Moeder kijkt met tevreden blik over de tafel; de aardappelen zullen nu wel overheer lijk smaken. Ze ziet naar heur man, als deze het eerste stukje aardappel proeft, cn vraagt triomfan telijk Wat zegst no. Nu smaoken ze aanders hé «Aanders? roept deze met een extra zuur gezicht, aanders.'' Zai binn 'n nait eetbaar!*

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2