9 Stenograpliiscli verslag KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten van Utrecht, (ielet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden, dat bij hun besluit van heden, ie afdeeling, no. 534/546, aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort en hunne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot: 1. het bouwen van een watergasfabriek met ketelhuis en fabrieksschoorsteenen op het terrein van de gasfabriek dier Gemeente, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D, no. 3068, 2. tot uitbreiding van het zuiverhuis der gasfabriek op gemeld kadastraal perceel, 3. het opstellen van een ruimte-water- koeler, olietank en reservoir op meergenoemd perceel. Utrecht, 29 November 1915. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Van LYNDEN van SANDENBURG, Voorzitter. A. van DOORNINCK, Griffier. MELK. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat door den Gemeente lijken Keuringsdienst is geconstateerd, dat gepasteuriseerde melk, afkomstig van de Coöperatieve stoomzuivelfabriek «Hoogland*, te Hoogland, den 30 November 1915 in de Gemeente Amersfoort verkocht, op schrome lijke wjjze was verontreinigd met koevuil. Amersfoort, 6 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de mogelijkheid bestaat een beperkte hoeveelheid zuiver rundvet be schikbaar te stellen tegen den prijs van 60 cent per K.G. en bijkomende onkosten van vracht, administratie, enz, (in een verpakking van 25 K. G.). Winkeliers en rnnderslagers wor den verzocht, een opgave van de door hen benoodigde hoeveelheid rundvet (uitsluitend voor verkoop in het klein) in te dienen aan het Bureau voor levensmiddelen-voorziening. Appelmarkt 11, en wel vóór Vrijdag 10 December 4 uur nam. Amersfoort, 8 December 1915. De Burgemeester van Amersfoort, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Willeskop een geval van mond- en klauwzeer is voorgekomen. Amersfoort, 8 December 1915. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. van de vergadering der Commissie uit de In gezetenen van de Gemeente Amersfoort, be doeld in art. 131 der Gemeentewet, bijeen geroepen om te beraadslagen over het ont werp tot wijziging van de grenzen tusschen de Gemeenten Amersfoort en I.eusden en het voorstel van Burgemeester en Wethouders v«n Amersfoort dienaangaande bijeengekomen op Woensdag 8 December 1915, des avonds ten 8 ure, ten Raadhuize. Voorzitter de Burgemeester van Amers foort, mr. J. C. graaf Van Randwijck. Tegenwoordig de heeren: W. van Ach- terbergh. H. van den Hoek, A. van I-ent, mr. D. J. van Schaardenburg, L. van Wijngaar den. Th. J. H. Bianchl, R. van den Burg, S. Kraan, B. H. Kuiper, W. Salomons. J. van Wessum, H. Donker, D. J. M. van Res teren, J. Mebius, J. H. van der Meiden, J. Overeem en D. Ruys. Afwezig met kennisgeving de heeren A. I-, Versluys en J, Busquet Sr. Als Secretaris fungeert de heer A. R. Veenatra, Gemeente-secretaris. De Voorzitter: Mijne heeren, ik open de vergadering. De Gemeentewet zegt zeer weinig over de regeling van deze vergadering. Kunnen de heeren goedvinden, op het voetspoor van het geen de Gemeentewet omtrent de Raadsver gadering bepaalt, te handelen en deze ver gadering in het openbaar te doen plaats hebben Dan worden de deuren geopend. Er is bericht ingekomen van verhindering wegens ongesteldheid van de heeren Busquet en Versluys. Dan is thans aan de orde het ontwerp tot wijziging van de gTenzen tusschen de Ge meenten Amersfoort en I.eusden. De heeren hebben het ontwerp thuis ge kregen met het pra--advies van B. W. en gisteravond heeft de Raad conform dat pre advies besloten. Mag ik vragen wie van de heeren het woord verlangt tot het voeren van algemeene beschouwingen De heer Mebius M. de V., over het algemeen kan ik mij vereenigen met het voorstel zooals het hier ligtmaar ik zou toch gaarne een kleine opmerking maken. Onder de baten viel mijn aandacht er op, dat er niet staat «baten uit de schooldie thans staat in de Gemeente Leusden. Hoe dat komt, weet ik niet. Wel staat onder den post «uitgaven*, dat deze thans voor de school bedragen f 4200. Hieruit zou ik opmaken, dat er geheel of bijna geheel geen schoolgeld wordt betaald. Nu staat in het ontwerp, in art. 6: «De Gemeente Amersfoort is voorts verplicht, ge durende 10 jaren, gerekend van 1 Januari 191ft, op die school op de zelfde voorwaarden als waarop de kinderen uit Amersfoort de school bezoeken, toe te laten de kinderen, die wonen op het gebied van I.eusden, hetwelk begrensd is door een lijn, getrokken op een afstand van 2 Kilometer rond die school.* Maar daaruit volgt eenigszins voor de ouders van de kinderen, die thans die school be zoeken, eenig bezwaar, wanneer de school geldheffing van Amersfoort en die van Leusden aanmerkelijk verschilt. Wanneer het nu nog een gezin met éen kind is, dan is dat niet erg; maar wanneer er meer kinderen zijn, zal dit wel eenig be zwaar opleveren. Ik weet niet of er veel verschil tusschen de schoolgeldheffingen der beide Gemeenten bestaat; maar wanneer de menschen, die zijn overgegaan naar de Gemeente Amersfoort, komen te staan voor hoogere schoolgeld-be lasting dan zou ik het gewenscht vinden, dat door een redactie-wijziging de kinderen, die thans de school bezoeken, zullen worden be handeld zooals ze altijd zijn behandeld in de Gemeente Leusden en waarbij de nieuwe kin deren, die met April, of wanneer de toelating is, de school zullen bezoeken, vallen onder de verordening, die te Amersfoort geldt. Daarmee, lijkt mij toe, zal het bezwaar voor die ouders vervallen zijn. En dan, M. de V., een punt, dat betrekking h^eft op de archieven. Het betreft art. 8 (oud 9) en dat is mij niet recht duidelijk en als ik daarover een kleine toelichting van U mocht ontvangen, zou mij dat wel aangenaam zijn. Ik dank U. De Voorzitter: Ik heb gevraagd, wie het woord verlangde tot het voeren van alge meene beschouwingen en dit betreft meer speciaal de artikelen ft en 8. Verlangt niemand -meer het woord tot het houden van algemeene beschouwingen? Nie mand? Dan zullen we overgaan tot artikels- gewijze behandeling. Mag ik U daarbij dan beantwoorden, mijn heer Mebius? De heer Mebius: Uitstekend, M. de V. De Voorzitter: Ik breng dan in stem ming de artikelen 1, 2, 3, 4 en 5. Alle aangenomen z. d. of h. st. De Voorzitter: Dan is nu aan de orde art. ft. Verlangt nog iemand het woord over dat artikel, behalve de heer Mebius? Mijnheer Mebius, ik kan U zeggen, dat we indertijd, anderhalf jaar geleden, aan de Gemeente Leusden hebben gevraagd, wat de verschillende inkomsten en uitgaven waren en naar ik vertrouw 2al Leusden geen inkom sten hebben verzwegen, te meer daar dit niet in haar eigenbelang zou zijn geweest De voorwaarden waarop de kinderen school gaan. zijn zeer voordeelig voor de ouders. Nu zegt alinea 2 van art. 6«De Gemeente Amersfoort is verplicht, gedurende 10 jaren, gerekend van 1 Januari 1916. op die school op de zelfde voorwaarden als waarop de kin deren uit Amersfoort de school bezoeken, toe te laten de kinderen, die wonen op het gebied van Leusden. hetwelk begrensd is door een lijn, getrokken op een afstand van 2 Kilo meter rond die school* Dus niet alleen de kinderen, die er nü zijn, maar óok die, welke den leerplichtigen leeftijd zullen bereiken gedurende die 10 jaar, en ik geloof, dat daarmede uw bezwaar eigenlijk is opgeheven. Immers de ouders krijgen daar mee het recht om behandeld te worden op den zelfden voet als thans en ik vertrouw, dat dit goed zal gaan. omdat dit artikel, evenals enkele andere, gelijk uit de Memorie van toelichting blijkt U vindt het aan den voet is overgenomen uit een ander voorbeeld. De heer Mebius M. de V.. ik geloof niet, dat U mij volkomen hebt begrepen. Mijn bedoeling was juist, dat het schoolgeld thans nihil schijnt te zijn, terwijl de ouders, die nu overgaan naar de Gemeente Amersfoort, wèl schoolgeld zullen moeten betalen, omdat de schoolgeldheffing te Amersfoort hooger is dan in de Gemeente Leusden. Daarom heb ik de opmerking gemaakt, dat het gewenscht zou zijn om het voor de kinderen, die nü schoolgaan, te laten zooals het is en de nieuwe kinderen te doen vallen onder de schoolgeld heffing van de Gemeente Amersfoort, waar door het bezwaar van de ouders om school geld te moeten betalen, zou zijn vervallen. De heer Van der Meiden: M. de V., dat artikel heeft ook bij mij bedenkingen gewekt, maar van geheel anderen aard. De heer Mebius wenscht. als ik hem goed heb begrepen, een bepaling door welke de kinderen van Leusden tegen betaling van het schoolgeld, dat thans wordt geheven, de school mogen blijven bezoeken. Wij kunnen natuurlijk niet vooruitzien, maar ik veronderstel toch, dat. wanneer daar een zeer bebouwd complex zal verrijzen, het zou kunnen gebeuren, dat Amersfoort ver plicht zal worden, de schooi zeer uit te breiden en dan zou zij een school worden, die zeer veel aan de Gemeente kost, terwijl de nieuwe bewoners van dat gedeelte van I.eusden, die zich daar komen vestigen, tegen een zeer laag schoolgeld zullen gebruik maken van die school. Ik zou er juist tegen zijn, een dergelijke bepaling te maken, want waar de toekom stige inwouers van Amersfoort óok zullen genieten van de voordeelen van Amersfoort, dienen zij ook wel degelijk mede te dragen in de lasten. Nu ik tóch aan het woord beu. zou ik nog wel gaarne een vraag willen doen. In hun schrijven van 20 November berich ten B. W., dat er Is uitgegaan van het standpunt, dat de nog resteerende schuld op het schoolgebouw door Amersfoort overge nomen behoort te worden tegen betaling van rente en aflossing. Nu heb ik in de stukken niet gevonden of men het met de Gemeente I.eusden hierover is eens geworden. De Voorzitter: Mijnheer Van der Mei den, om U even te antwoorden, wat het laatste punt betreft, kan ik U verwijzen naar de Memorie van toelichting, waar ik lees «De Gemeente Amersfoort zal van af 1 Janu ari 1916 van de Gemeente I.eusden overnemen alle lasten ter zake van geldleeningen. aan gegaan tot bestrijding der kosten van den bouw en de uitbreiding van gemelde school*. Dat standpunt is aanvaard door de Ge meente I.eusden en de Gemeente Amersfoort neemt dien schuldenlast over. Mijnheer Mebius. ik geloof nu beter uw bezwaar te hebben begrepen. Uw bezwaar is juist bezien van het stand punt van I.eusden. is het niet'.' Dus U ver dedigt hier met groote humaniteit de belangen der Gemeente Leusden en haar in woners, doch daarmee moeten wij, die bier zitten voor de belangen der Gemeente Amersfoort, meer of min oppassen. Wij hebben ons kunnen neerleggen bij dit voorbeeld, omdat het ook elders is toegepast en hebben gemeend alleen te moeten goed vinden. dat de kinderen een soort recht kregen om naar school te gaan gedurende 10 jaren en binnen een afstand van 2 K.M. van de schooi. Maar om nu nóg verder te gaan. heeft wel zijn bezwaren, want wij kunnen toch die be woners niet beter behandelen dan de bewo ners van Amersfoort. De heer Mebius: Dat zie ik niet in. De Voorzitter Want U begrijpt, zoo als de heer Van der Meiden reeds heeft op gemerkt, dat er kosten aan verbonden zullen zijn voor de Gemeente Amersfoort. Die kos ten zullen hoog zijn. De politie en bet onder wijs zullen de zwaarste uitgaven meebrengen en nu weten we heel goed. dat de trakte menten en dergelijke en de eischcn, die aan de school zullen worden gesteld, allicht hooger zullen worden. Vandaar, dat ik er bezwaar tegen moet maken, het schoolgaan bijzonder gunstig te maken. De heer Mebius M. de V.. mijn be doeling was juist, dat voor 'de kinderen, die nu nog tot I.eusden behooren de kinderen dus, die thans in de Molenstraat en de Acbter- bergh-straat wonen die straks zullen be hooren tot Amersfoort en waarvan de ouders dadelijk zullen vallen onder de ingezeten van Amersfoort, het zelfde schoolgeld betaald zou moeten worden als voor de kinderen uit de Gemeente Leusden. Mijn bezwaar is. dat die ouders nu plotse ling. door die toevallige grens verlegging, een hooger schoolgeld moeten betalen. Mogrijpt l'? Dat is de quaestie waarom het gaat en daarom maak ik deze opmerking, opdat hier bij de bepaling zou kunnen komen, dat de kinderen, die nü de school bezoeken, worden vrijgesteld van de schrolgeldheffing, welk' te Amersfoort vigeert, terwijl de kinderen, die na de grenswijziging op school komen, wèl daaronder vallendus als een soort over gangsbepaling voer degenen, die thans tot I.eusden behooren, doch binnenkort tot onze Gemeente zullen behooren. Daarvoor juist maakte ik deze opmerking. De Voorzitter: Wordt het amende ment van den heer Mebius ondersteund Vinden de heeren goed, hierbij als leiddraad te nemen het Reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad? Dit eischt oodersteuning door ten minste twee leden. De heeren Overeem en mr. Van Schaardenburg steunen het amende ment

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1