Stadsnieuws. De Voorzitter: Het amendement wordt dus voldoende gesteund. Heeft U het ook op schrift, mijnheer Mebius? De heer Mebius: Neen, M. de V., maar ik kan het wel even opschrijven. De Voorzitter: Het amendement van den heer Mebius, behoorlijk ondersteund, luidt: De kinderen, die thans de school bezoe ken, blijven na overgang aan de Gemeente Amersfoort op de zelfde voorwaarden toege laten als waarop zij nu de school bezoeken. De later leerplichtig wordenden vallen on der de regeling zooais deze thans in de Ge meente Amersfoort vigeerende is. De heer Mebius: Of de formuleering wel precies juist is, zou ik natuurlijk niet kunnen zeggen, omdat ik het hier in zoo'n kort oogenblik moest opmaken. De Voorzitter: Vraagt een van de heeren nog het woord over het amendement De heer Van Wessum: Zijn ze kosteloos op school? De heer Van der Meiden: Zooals het voorstel bier ligt, M. de V., zou ik wel eens willen wetenkomen wij niet in conflict met eene of andere wet, bijvoorbeeld de Gemeente wet? Wanneer het voorstel wordt aange nomen, komen er twee soorten van inwoners bevoorrechte en niet-bevoorrechte. Ik ben daarmee niet op de hoogte, maar ik zou wel willen vragen of wij, wanneer het voorstel wordt aangenomen, kans hebben, dat het door de Kroon wordt verworpen. De heer Van Wessum: M. de V., mag ik U in verband met dit voorstel vragen of er op 't oogenblik zijn in hoofdzaak koste- looze leerlingen, of meest betalende. Is de school te Oud-Leusden in hoofdzaak een koste- looze school? De Voorzitter: Mijnheer Van Wessum. wij hebben geen opgave gekregen betreffende het schoolgeld. De heer Van Wessum: Maar kunt U het ook zeggen, zooals het voor Amersfoort zou zijn? De Voorzitter: Mijnheer Van Wessum, omdat wij geen opgave hebben gekregen van de Gemeente Leusden moeten wij aannemen. 4 dat er geen schoolgeld geheven wordt. De heer Van Wessum: Dank UM. de V. De Voorzitter: O, de Gemeente-secre taris wijst mij er op, dat het f25 is. Het is dus zeer onbeduidend. De beer Van Wessum: O, dank U, De Voorzitter: Naar aanleiding van de vraag van den heer Van der Meiden moet ik wel zeggen, dat het mij zeer dubieus lijkt, of Gedeputeerde Staten en de Kroon op het voorstel zullen ingaan. Het is wellicht moge lijk, dat naar het oordeel van dezen een pri vilege wordt gegeven aan een zekere categorie van ingezetenen boven de andere. Ik durf hierop echter op het oogenblik geen formeel antwoord te geven, omdat het door den voor steller als een overgangsbepaling wordt ge formuleerd. Maar het andere argument lijkt mij van meer waarde, n.l. dat de vergadering, zooals zij bier is, in de eerste plaats moet rekening houden met de belangen van Amersfoort. De heer Mebius heeft de zaak van een veel hooger standpunt bekeken en de algemeene humaniteit betracht. Dat standpunt is natuur lijk te waardeeren, maar ik weet niet, of het hier wel toelaatbaar is, omdat het hier geldt de Amersfoortsche belangen. Het amende ment van den heer Mebius had meer op den weg gelegen van de Leusder-commissie. Het wettelijk bezwaar voel ik zeer goed, maar dat moet door Gedeputeerde Staten en de Kroon worden uitgemaakt, zoodat dit op zich zelf geen reden is voor deze vergadering om het amendement te verwerpen. De beer Van Schaardenburg: M. de V., mag ik even opmerken, dat ik niet geloof, dat hier sprake is van het geven van een recht van privilege, maar dat alleen het ver kregen recht om de kinderen voor niets naar school te zenden, gehandhaafd wordt. Ik zou 't onbillijk vinden om de meifschen, die dit voorrecht hebben, dit te ontnemen. Het is dus niet een privilege, dat gegeven wordt, maar alleen, wat bestaat, wordt behouden. Ik voel meer voor het behoud ervan dan om die menschen, die niets onwaardigs heb ben gedaan, bet nu af te nemen. Nu meent U, dat dit meer ligt op den weg van de Leusder commissie, maar hiermee be hartigen we juist de belangen van de men schen, die te Amersfoort komen wonen, dus juistervan de nieuwe bewoners. Ik voel er vtel voor, dit amendement aan te nemen. De Voorzitter: Wanneer uw eerste bezwaar opging, zou eigenlijk ook een soort overgangsbepaling met het oog op de plaat selijke Inkomstenbelasting moeten werden gemaakt, waarbij aan de aanstaande nieuwe bewoners werd gewaarborgd, dat ze nooit meer zouden behoeven betalen dan hun belas ting thans bedraagt. Want de nieuwe bewo ners van Amersfoort zullen hoogst waarschijn lijk meer moeten betalen dan nuniet alleen, omdat de belasting hier hooger is, maar ook omdat de fiscus hier beter is geoutilleerd dan die van Leusden. De heer Van Schaardenburg: Dat is een reden te meer, M. de V., om op die manier een beetje verlichting te geven aan die menschen, omdat ze anders tweemaal gestraft worden door de samenvoeging. De Voorzitter: Hoe bedoelt U dat? De heer Van Schaardenburg Ja, alsU zegt, dat zij meer belasting zullen moeten betalen maar dan is het toch niet noodig, dat zij ook meer schoolgeld betalen. De Voorzitter: U stelt zich op het wet telijke rechts-principemaar als dat juist is, dan xr.oet het ook gelden in alle gevallen. U zegtdie personen mogen geen nadeel van de grensverlegging ondervindendat is een algemeene principe en als dat juist is, moet U de consequentie óok trekken voor de Inkomstenbelasting en voor de opcenten op i de Personeel- en de Grondbelasting. De heer Van Schaardenburg: Ik heb niet gezegd, dat die menschen geen nadeel mochten ondei /inden maar U beweerde, dat hun door dit amendement een privilege zou worden geschonken en daarop heb ik gezegd, dat het slechts een handhaving geldt van het geen reeds bestaat. Ik heb niet de stelling verdedigd, dat de menschen niet in slechtere conditie mogen komen. De heer Mebius: M. de V., naar aanlei ding van uw opmerking betreffende de belas- tingquaestie zou ik even willen opmerken, dat sommige inwoners forensen-belasting betalen eu wanneer dus de belasting in de Gemeente Leusden al lager mocht zijn, dan komt daar nu nog de forensen-belasting bij. Enkele ge vallen hiervan zijn mij bekend uit den kring, waarin ik werkzaam ben. Al is de belasting, die zij te Amersfoort zullen moeten betalen, ook hooger, zoo vervalt dan toch de forensen- belasting en wordt het in dat opzicht genivel leerd. Wanneer U mij toevoert, dat ik het amen dement voorstel op humanitaire gronden, moet ik toch zeggen, dat het niet alléén humanitaire overwegingen zijn en wanneer ik kans zag, ten opzichte van de belastingen een dergelijk voorstel te doen, dan zou ik daar graag mee komen. Dat is echter niet door te voeren. Maar juist meende ik met bet oog op de tijdsomstandigheden en de noodzakelijkheid van het onderwijs voorop stellende, dat ik moest trachten, dit gedaan te krijgen door mijn inlasscbing. De Voorzitter: Verlangt nog iemand van de heeren het woord? Dan zal ik het amendement in stemming brengen. Vinden de heeren het goed, de volgorde te nemen van de presentie-lijst Het amendement wordt verworpen met 12 tegen s stemmen (vóór de heeren: Kraan, Bianchi, Van Schaardenburg, Overeem en Mebius). De Voorzitter: Vraagt nog een der heeren het woord over art. 6? De heer Mebius: M. de V., ik stem er tegen. De heer Overeem; Ik óok, M. de V. De Voorzitter: De heeren Mebius en Overeem worden dus geacht, tegen te hebben j gestemd. Bij dit artikel hebben B. W. dus voor- gesteld alinea 3 te doen luiden zooals de heeren dat zien in het gedrukte stuk. Dan gaan wij over tot art. 7 nieuw, dus j oud art. 8. Art. 7 wordt aangenomen z. d. of h. at. De Voorzitter: Dan gaan wij nu over tot art. 8, in de tweede alinea waarvan de I wijziging is voorgesteld, welke is vermeld i in het gedrukte stuk. De heer Mebius: M. de V., ik heb U daarover zooeven een enkele vraag gesteld betreffende de inzage van de archieven. Laat ik die vraag op dit oogenblik nog even toelichten. Deze kwestie kan zich bijvoorbeeld voor doen, dat een besluit in de eene of andere geheime Raadzitting is genomen. Kan nu de Gemeente Leusden van die z.g. geheime stuk ken inzage krijgen en Amersfoort eventueel I óok omgekeerd van Leusden? Ik weet niet I of het zal voorkomen, of dat het mogelijk is. De Voorzitter: Mijnheer Mebius,zooals artikel 8 aanvankelijk luidde, was het zeer algemeen geredigeerd. Toen hebben B. W. gezegd dat gaat niet aan. De bedoeling is, dat I.eusden alléén inlage krijgt van hetgeen betrekking heeft op het stuk, dat overgaat, en omgekeerd óok. Vandaar nu, dat deze redactie is gevolgd: »Het Bestuur dezer Ge meente heeft te allen tijde het recht om koste loos inzage te nemen van de de archieveti, die, volgens daarvan opgemaakt proces-ver baal, in verband met deze grenswijziging zijn overgegaan, en om van de zich in die archieven bevindende stukken op kosten zijner Gemeente afschriften of uittreksels te vorderen*. Dus het wordt hier bepaald beperkt en ik geloof, dat uw bezwaar wordt opgeheven door deze redactie. Vraagt nog een van de andere heeren het woord over art. 8 De artikelen 8, 9, 10, 11 en 12 worden hierop aangenomen z. d. of b. st. De Voorzitter: Ik breng dan nu in stemming het ontwerp in zijn geheel. De heer Van Wessum: Vóór en alleer over het geheel wordt gestemd ik weet niet of er op het oogenblik de tijd voor is, het was misschien bij de algemeene beschou wingen beter op zijn plaats geweest wensch ik toch nog een paar inlichtingen te vragen. In de eerste plaats over de regeling, in het algemeen genomen. Het blijkt al, daar zullen wij allen vóór zijnmaar dat er zeer groote financieele lasten op Amersfoort worden ge legd, daar heb ik nogal bedenkingen tegen. Nu is u zoo beleefd geweest, ons gegevens te verstrekken omtrent de kosten van de school, bet verplegen van zieken en krank zinnigen enz., maar ik mis daarop de Weezen- verplegingik mis Armenzorg ik mis den Reinigingsdienst, het politie-toezicht, alle zaken, dunkt mij, die voortdurend nogal tamelijke uitgaven zullen eischen. Dan de inkomstendie zijn in mijn oog nogal rooskleurig geschat. We krijgen daar een bevolking van 1600 zielen en ieder, die met den toestand daar ongeveer bekend is, zal het wel met mij eens zijn, dat daar meestal niet de hoogstaangeslagenen zullen wonen. Maar dan moeten er van die menschen, wan neer ik ze in doorsnee op f3 schat, 200 be lastingplichtig zijn. Ik geloof, wanneer ik rekening houd met straten, die ongeveer gelijk gesteld kunnen worden met de Molenstraat en de Achterbergh-straat, het wel bezwaarlijk zal zijn, daaruit f 1000 aan Inkomstenbelas ting te halen. Als ik dat zoo alles zie, zou ik zeggen is het voor Amerfoort geen groote financieele uitgaaf eu zouden er geen gunstiger voor waarden te bedingen zijn Mag ik U dat eens vragen De Voorzitter: Het is inderdaad juist, mijnheer Van Wessum, dat U dit hadt be- booren te zeggen bij hetfboofdstuk algemeene beschouwingen. De door U gemaakte opmerkingen zijn echter niet geheel van juistheid ontbloot. Wij voelen waarschijnlijk allemaal, zooals in den Raad ook gisteravond ls gebleken, dat er eenige risico bestaat. Men gevoelt heel goed, dat de politie, het onderwijs en de rei niging uitgaven meebrengen. Maar dit lijkt toch het hoofdpunt wat zal de toekomst ons brengen met de uitbreiding aan dien kant, speciaal met de bebouwing van Laan 1914 en omgeving. De Raad van de Gemeente I.eusden en de Raad van Amersfoort hebben, meen ik, in Maart 1914 de grensverlegging aangevraagd. Het heeft echter heel lang geduurd. Toen dacht men nog zeer weinig aan den toestand, zooals die daar thans zal komen, gedeeltelijk reeds is gekomen, en die verschillende men schen zal uitnoodigen om zich daar te vestigen. Ik heb al hooren verluiden, dat als de Ge meente I.eusden nu nóg aan deze zaak moest beginnen zij van een heel ander standpunt zou uitgaan en niet gemakkelijk te vinden zou zijn voor een handeling met gesloten beurzen. Ik geloof, dat de voorwaarden voor Amers foort zeer gunstig zijn. Ik geef toe er is een zeker risico in, maar als wij het daar goed gaan bebouwen, geloof ik, dat de toestand zeer aanneemlijk is. En in leder geval zien wij toch, dat de toestand, die nu bestaat, niet langer kan blijven. Het kan bij geen enkele groote Gemeente gewild blijven, dat een stuk van de stad behoort tot een plattelandsge meente, welke, hoe goed haar bestuur ook moge zijn, er niet die zorgen aan kan wijden, i zorgen ook van hygiCnischen aard, die het behoeft. Vandaar, dat de wijziging tóch moest komen en ik geloof, dat ze is aangevraagd op het juiste oogenblik, ten minste niet te laat. Was het misschien een half jaar later gedaan, toen Laan 1914 al verhard was, ik geloof, dat Leusden dan gezegd zou hebben dank je wel. Vraagt een van de heeren nog het woord? I i De heer Van der Meiden: Ja, M. de I V. Nu wij er tóch over spreken en men het doet voorkomen, dat de Gemeente I.eusden eenigszins is gedupeerd, meen ik er wel op 1 te mogen wijzen, dat juist dat stadsgedeelte. 1 dat bij Amersfoort komt en voor welks be woners, de heer Mebius op de bres ls gespron- gen, een gedeelte is, dat ons, belasting- J betalers, enorm veel geld zal kosten. Het ontbreekt er aan behoorlijke bestrating, verlichting eu rloleering. Dat die huizen daar verrezen zijn, is niet toevallig gebeurd, maar zeker wel met een bedoeling. Ik zal daarover niet in nadere beschouwingen treden, maar ik stel mij toch voor, dat wij daar zullen komen voor bijzonder groote uitgaven, die ten goede zullen komen aan de eigenaren dier perceelen. Nu zou ik B. W. wel in overweging willen geven, dat zij het onder hun aandacht houden en. wanneer wij daar voor groote uitgaven komen te staan, zij op de eene of andere manier zullen trachten deze kosten van die eigenaren terug te krijgen door eene of andere belasting op de rioleering, of wat dan ook. De Voorzitter: Mijnheer Van der Meiden, ik zal die vraag gaarne ter sprake brengen in het College van B. W. Verlangt iemand nog het woord, of hoof delijke stemming over het ontwerp in zijn geheel? Niemand, dan is aldus besloten. Mijne heeren, dit is de eerste en tevens de laatste samenkomst en daarom zou ik de heeren willen verzoeken, even aan te hooren de notulen van deze vergadering, die de Secretaris zoo goed is geweest, bij te houden. Dan kunnen 'de heeren ze zelf vaststellen. De G e m e e 111 e-S ecretaris leest hier op de notulen. De Voorzitter: Vraagt iemand het •woord over deze notulen Niemand Dan zijn ze gearresteerd, onder dankzegging aan den Secretaris voor de zeer spoedige bewerking. En dan, mijne heeren, sluit ik deze ver gadering (te 8.45). KENNISGEVING. MAXIMUM-PRIJZEN GROENTEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, om te voorkomen, dat aan het publiek te hooge prijzen voor groenten worden in rekening gebracht, dat de maxi mum-verkoopprijzen van groenten en détail als volgt zijn vastgesteld: a. versche groentenper K.G. Roode kool 5 cent Gele kool 4.5 Uien 9 Grove peen 4 Fijnere peen 5 Gewone knolrapen 4 Geldersche knolrapen 4 Zware kroten 4 Fijnere kroten 5.5 Deze prijzen kunnen voor »aan huis be zorgd* met 1 cent per K.G. worden ver hoogd. b. vatgroentenper K.G. Snijboonen 18 cent Dubbele spercieboonen 19 Enkele spercieboonen 23 Zuurkool 10 Andijvie (heele kroppen) 13 Andijvie (gesneden kroppen) 14 Aan huis bezorgd met 1 cent per pond verhoogd. Deze prijzen zijn geldend voor alle binnen de Gemeente Amersfoort door winkeliers en venters, in winkels, vanaf groentekarren of op de markt en-détail verkochte versche- en vatgroenten. De verbruikers worden er uitdrukkelijk op attent gemaakt, dat in deze Gemeente slechts éen prijslijst, n.l. bovenstaande, geldt,'onver schillig of deze groenten van de Regeering zijn betrokken of niet. Al zeggen de groentehandelaars, dat hunne groenten geen >Regeeringsgroenten« zijn, doch van elders afkomstig, toch zijn zij ver plicht, vermelde groenten (behalve de kroten, die tot dusver niet van Regeeringswege werden beschikbaar gesteld) tegen boven staande prijzen te verkoopen. Als men hoven- vermelde groenten koopt, is men niet ver plicht, ook nog andere groenten te koopen. Klachten kunnen worden ingediend op het Bureau voor Levensmiddelen-voorziening, Appelmarkt 11. Amersfoort, g December 1915. De Burgemeester van Amersfoort, Van RANDWIJCK. De heer M. Monasch, opperrabijn in de ressorten Amersfoort en Drente der Ned. IsraC'lietische kerk, is Dinsdag na langdurige ziekte in den ouderdom van 63 jaar te Utrecht overleden. Aanstaanden Zondag hoopt mgr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, In de kapel van' het Oud-katholiek seminarie hier te wijden tot priester den diaken (i. P. Giskes en tot diaken de sub-diakens B. A. van Kleef en J. A, Roesseling. De zilverbons Minister Periling vóór 1 Januari a Dit geldt dus bons van f2.50 Minister Treub. Ter Dinsdag van de l'rovincia het voorstel van 22 November voorziening in de steld van een heeren Jorissen, Zijst en Bilderdijk Het adres van vereeniging tot b werd geren voyeer om pra'-advies. Voor later ma reerd het aspect, avond vertoonde. Ir. de vergade Burgemeester en slechts aanwezig volgens art. 131 uit de burgerij leden van het Da vereenigingen. De drie Wethoi commies en eenig en slechts enkelt publieke tribune. Het plaatselijk November van de D. M. V., als bat op 5 November g aan vrijwillige bij f 17.20 en aan sul naai steun-comite f2613.04. Mevrouw Linde den iden prijs in t door het weekbla* het zoo actueele c Ruim 200 briev Ook generaal-m thans commandant neur der Resider met pensioen verl Kapitein N. J. regiment infanteri 13 dezer overgepl Van de plaatsel willigen landstorn hospitaal te zijn o fels, officier van j gesteld tot hospit A. Vierdag en Ebbink, A. E. Vo De vereeniging van weduwen en van 190Q gepens haar jaarlijksche 425 weduwen, var liet was met d< de uitkeering als f30; men moest sl die te oud zijn dienen of aan joA nog jotige kinderel 1 Iet orgaan dre bittere verzuchtin® matroos heeft that» en het vraagt: »A tenaren Onderwijs wen van ambtenanK uitzonderingsmaatr® om hen aan pensitai ter te maken. Wp weduwen van oudft Aan ongeveer i»j| van Belgische milö de gedelegeerdet?-^! van België in het SC 16 000 franc voor d De koers van dde veertig cent Nedead Een vrouw meun franc per dag aan it dus uit dien hoofdig En de spaarpotjnj leeg. Voor de derde an Koninklijke vereera tooneel" hier op, 1 guérite Gauthier, bi drama van Alexaif vrouw Theo BouwM Het spreekt van!, neel als dat van die het heeft, hel* Natuurlijk gaf m'O weer geheel in dip haar evenknie SarW speelt en zeker 1 C l-'ransche tragédie!*!! komst. Vooral in" bedrijf, de beroerr spel aangrijpend 3e bedrijf geboder'o telijk weerklank iil« Óok de overig"® zich heel goed van» Bijzondere vern^i

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2