- TECHNIEK -151 Fa. L. v. Achterbergh, DE HUISHOUDGIDS Stooinwasscherij W. G. BURGER. BUREAU tol jaitlieil tan ffeleasttapi lm Regeeringiviseli. SCHEL VISCH en KABELJAUW I s I v K? Bij den otidergcteekende verschijnt iederen Woensdag f; lk' Hollandsche Lelie, |i @)j Weekblad .^5) onder Hoofdredactie VAN P SV Jonktr. ANSA de SA VORM N LOHMAN. De Hollandsche Lelie is het eenige ifê) Weekblad in Nederland voor dames uit de hoogste en beschaafdste krin- gen. Let hierop voor uwe advertentie, Prijs p. jaarg. f 5.25, fr. p. p. f OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Yrye toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen - Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. i proefnummer gratis. L. J. VEEN. Brandstoffenhandel. Telefoon No. 155. Bestelkantoor Arnh.straat 1 Kantoor er. Magazijnen: Koestraat 4-6-8. Eogelscbe, Schotscbe, Belgische en Hollandsche anthraciet. Gouden Medaille, Gent 190s. Onder redactie van mevrouw W. van dhr VECHT. Oud-leerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van >DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65, UTRECHT. -sas» ZEIST. AMERIKAAN SCH SYSTEEM. Wasschen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN'. Goederen lorden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. VISCH- en MTVTffi t. F R IT H A N 1» E L Keizersgracht 153, Amsterdam - Tel. N. 10*89. Afdeeliiig schriftelijke cursussen. CUKATORIUM: Mr. dr. C. F. SCHOCH, Dr. H. C. PRINSEN GEERUGS, Prof. dr. H. D. J. BODENSTEIN, JhT. mr. L. H. van LENNEP. Lange straat 14, AMERSFOORT. Telefoon 27 7. Geweekte Stokvisch 25 cent per rol. Groote TARBOT 90 cent per pond. Groote SCHELVISCH 40 cent p. pond. Franco aan huis, vakkundig gereinigd en verpakt in vetvrij papier. fSl Bestellingen liefst nog hedenavond en uiterlijk Vrijdagochtend vóór half tien op te geven (telefoon opdat voor tijdige levering kan worden ingestaan. AANBEVELEND. A Onder leiding van bekende leeraars organiseeren wij 129 Schriftelijke cursussen, als volgt verdeeld: A. Handelswetenschappen (32 cursussen): Boekhouden (populaire leergang en examencursus), Handelsrekenen, Handelscorres pondentie (Nederlandsch Fransch, Duitsch, Engelsch, Zweedsch, Russisch, Spaansch, Maleisen), Handelsrecht, Handelsaardrijkskunde, Handelskennis, Warenkennis, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfsreclame, Stenografie, Schoonschrijven, Machine- schrijven. N.B. Speciale leergangen voor de practijk-diploma's. B. Talen (24 cursussen): Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch Russisch, Maleisch, Latijn, Grieksch, Esperanto; bovendien een Cursus in Algemeene Litteratuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Staats-examen Oude Talen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek (16 cursussen): Wiskunde, Scheikunde, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Electro-tecüniek, Lijnteekenen, Meten en Teekenen, Vak-Duitsch, Vak-Engelscb. D. Ontwikkeling en Beschaving (30 cursussen) Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psychologie, Sociologie, Logica (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziek, Muziek-geschiedenis, Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele hygiëne. Schrijven zonder fouten, een goede Stijl, de Verbetering van het Handschrift, vlug en goed Rekenen, Bibliotheekwezen, Journalistiek, Herhalings-Onderwijs, Uitgebreid Lager Onder wijs, Fröbelen, Slüjd, Spelleiden, Dammen, Schaken, Fotografeeren. N.B. De Curssussen Herhalingsonderwijs en U.L.O. omvatten alle Lagere schoolvakken, E. Opleiding voor een acte L. O. (4 cursussen): Fransch, Duitsch, Engelsch. Wiskunde. F. Opleiding voor eena»-te M. O. n cursussen) Nederlandsch. Fransch A, Duitsch A, Engelsch A, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde, Wiskunde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de vrouw (5 cursussen) De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linneunaaien, Kinder- kleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. H. Opleiding tot Ambten en Beroepen cursussen): Postale Aardrijkskunde, Opleiding Hulptelegrafist en Kantoorbediende P. en T„ Opleiding Kommies bij de Belastingen, Opleiding Handel, Opleiding Techniek. N.B. Behalve voor de bier genoemde ambten of beroepen geheele of partiëele opleiding Surnumerair- en Adspirant-Commies P. en T., Rijksverzekerings bank, Rijkspostspaarbank, Spoorwegen, Gemeente-administratie. Ministeries, Rijkswaterstaat, enz. Van het onderstaande neme men goede nota: De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 3 jaar. Normaal lesgeld f 5.—. per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de >stof voor de week», die in de eerstvolgende les eventueel wordt uitgewerkt. Persoonlijk contact tus- schen docent en cursist. I.eergangen voor beginners, eenigszins gevorderden en meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden gescheiden van de populaire leergangen, die men «uit liethebberijvolgt. Afgescheiden van de afdeeling Schriftelijke Cursussen is aan het Bureau een afdee- ling verbonden voor Adviezen inzake Beroepskeuze. Ieder, die zich voor onze schriftelijke Cursussen of voor onze Beroepsadviezen inte resscert, vrage, zonder zich ook maar eenigszins te verbinden, ons gratis-prospectus, dat alle verdere bijzonderheden bevat. JOH. GöBBL Jrn Dir. FEUILLETON. OTM, Nog verder dan gewoonlijk stak Brinkmeier zijn forsche kin met de onderlip vooruit. De bovenlip verdween bijna geheel. Hij wachtte zwijgend, terwijl hij met vlijmscher- pen blik zijn oogen op den bezoeker hield, gevestigd. Vroeg iemand naar zijn zoon, dan antwoordde hij >De bengel was onhandel baar. 'k Ben toch baas in mijn eigen huis, zou ik zeggen». Vroeg iemand naar den voor genomen koop van het land. dan kreeg hij ten antwoord>Ik heb niets verkocht. Maar anders ik kan toch wel verkoopen wan neer en zoo duur als ik dat verkies, hè?« De bezoekers vonden met deze halsstarrige barschhcid hun goede bedoelingen niet naar behooren beantwoord en hun gevoelens wer den al meer en meer onvriendelijk. Dat hun burgemeester honderdduizend marken wilde machtig worden denk eens aanhonderd duizend marken, waarvan zij niets zouden krijgen - beschouwde ieder afzonderlijk als een persoonlijke beleediging en dat gevoel werd ook niet minder door het feit, dat Brink meier ze niet had gekregen. Het resultaat is altijd een soert rechtvaardiging. Maar om zich voor te nemen, zich op zoo'n manier te verrijken en niet in staat te wezen zijn plan door te zetten, verwekte naast de verbitte ring ook nog verachting. Het werd zeer eenzaam op de Brinkir.eiershoeve. In dien tijd kwam Peter Clussmann te Spreckholm. Hij trok in een gescheurde jas en met kapotte schoenen van hoeve naar hoeve. Bij Himsted, vóór in de kolonie, be gon hij en hij eindigde bij de hoeve van I.uerke Voss aan den anderen kant, terwijl hij alleen de hoeve van den burgemeester oversloeg. De dominee van Grasdorf zond hem. Hij liet zeggen, dat de gemeente zoo goed moest zijn. zich zijner aan te trekken; te Bremen kon hij niet blijven. Zou hij, een Spreckhol mer kind, dan niet zijn hoofd in zijn geboor teplaats mogen neerleggen om te sterven? Niemand behoefde in zijn vier meisjes een bezwaar te zien. Wie die op zijn hoeve nam, ontving onmiddellijk de belooning voor zijn goede daad. De jongste, de zevenjarige Ficke, was reeds geschikt om de ganzen te hoeden, ilij, Peter Clussmann, had vroeger zelfs de kleine musschen in de sneeuw geen honger laten lijden en nu had hij voor zich en zijn kinderen .geen brood Als Peter Clussmann zoo ver was gekomen, druppelden er telkens dikke tranen langs zijn paarsrooden neus. De aangedane boerin bracht hem dan een boordevol bord pap met een hartelijk »eet je nu maar zat, Peter». Maar Clussmann kon niet veel eten. Zijn maag was van verdriet te zwak geworden. Als de boer echter naar de kast in den hoek ging en als hartversterking een borrel in schonk. dan glinsterden zijn oogen door de tranen heen en hij dronk zijn glaasje leeg zoo dikwijls als zijn gastheer maar goedvond, dat te vullen. Hij had dan ook reeds menig glaasje ver schalkt, zoodat zijn voeten op de dorpsstraat niet meer goed streek konden houden, toen hij eindelijk bij Luerke Voss belandde. Een fijne motregen had zijn kleeren doorweekt, want hij had lang op een grenssteen moeten zitten, omdat de oude berken langs den weg heel onbetamelijk heen en weer huppelden en telkens weer, om hem te plagen, het bruine kanaalwater juist vóór zijn voeten schoven. En bij wou toch niet in het kanaal. Ilij wou burger worden van Spreckholm. Flet was gemeen van de berken. Brinkmeier had die opgestookt. Hij stookte alles in de kolonie op tegen een ouden, armen man. Daarover moest Clussmann weer schreien. En met de oogen vol tranen strompelde hij de keuken op de hoeve van Voss binnen. Luerke stond verheugd op van den rieten stoel, waarin hij krijgsplannen voor een veld tocht tegen zijn ouden vijand Brinkmeier be raamde. Bij dien veldtocht kon de zwervende Peter Clussmann misschien als hulptroep dienst doen. »Wel zoo, Clussmann! Kom je óok eens weer te Spreckholm? Geschmargret, rakel eens flink het vuur op en hang den ketel met water over, dan kunnen we een stijven grog voor buurman Clussman brouwen». Hij trok hem mee naar 't vuur, terwijl hij zijn vochtige jas bevoelde. »Kom, dan kan jij je warmen. Ik heb nog van dien Jamaica-rum, je weet wel. Daar hebben we menigmaal er een van omgeslagen, hè? Wat? Toen was ik bij jou te gast. Nu ben jij 't bij mij. Ga zitten, buurman. Ga zitten». En hij drukte hem in zijn eigen rieten stoel. »Je bent bent een goe goed mensch» zei Clussmann stotterend, ten gevolge van zijn hikken. »Wanneer jij Brink Brink meierje weetwel »Ja, ja, ik weet, Peter, dat je graag weer te .Spreckholm wilt wonen cn daar is ook niemand tegen, geen enkele van de kolo nisten alleen die dikkop, die Brinkmeier, onze burgemeester». »Ja, die z—zet alles tegen mij op, zelfs de bberken. Wil je wel gelooven, dat de ber ken op den weg >Ja, ja, buurman, maar drink nu eerst eens. En luisterje kunt hier van nacht op de hoeve 'blijven, in de bedstede in de kleine kamer». Hij zelf nam de rumflesch onderden arm. »Zoo, ga nu mee. Dan zullen wij bei den samen eens keuvelen». De ijzeren kachel in de kleine kamer gloeide. Luerke Voss schoof er twee stoelen vlak bij, mengde den grog en stopte de pij pen. Een gevoel van welbehagen, van dank baarheid maakte zich meester van den ver moeiden. doornatten man. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4