WETENSCHAP - TECHNIEK - KUNST BUREAU lot publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. m DE HUISH Stoomwasscherij f Regeerii SCHEL VISCH ei Bij den ondergeteekendc verschijnt iederen Woensdag De Hollaiidselie Lelie, p (S^t Weekblad onder Hoofdredactie OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrije toegang voor ieder boven iS jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Keizersgracht 153, Amsterdam - Tel. N. 107811. Afdeeliug schriftelijke cursussen. Jonkrr. ANNA de SAV0RN1N LOHMAN. (3^ De Hollandsche Lelie is het eenige Weekblad in Nederland voor dames ,^c) uit de hoogste en beschaafdste krin- gen. Let hierop voor uwe advertentie. Prijs P- jaarg. f 5.25, fr. p. p. f6.—. pQ proefnummer gratis. L. VEEN. Gouden Medai Onder redactie van mevrouw W. van en Voed Dit tijdschrift versct Proefnummers gratis en franco verki het bureau van »DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65 sst ZEI AMERIKAANS Wassehen geheel opgema GOEDE BEHANDELING. Goederen worden te Amersfoort 's 1 ggf PROSPECTUS wordt op aanvrage g VISt' H- eu g ©FRUITHANDEL W Langestraat 14, AMERS1 0 0 0 Geweekte Stok vise] «route TARBOT Groote SCHELVIS] Franco aan huis, vakkundig gereinij Bestellingen liefst nog hedenavond op te geven (telefoon 277) opdat voor FEUILLETON. 48). Nog verder dan gewoonlijk stak Brinkmeier zijn forsche kin met de onderlip vooruit. De bovenlip verdween bijna geheel. Hij wachtte zwijgend, terwijl hij met vlijmscher- pen blik zijn oogen op den bezoeker hield, gevestigd. Vroeg iemand naar zijn zoon. dan antwoordde hij >De bengel was onhandel baar. 'k Ben toch baas in mijn eigen huis, zou ik zeggen». Vroeg iemand naar den voor genomen koop van het land. dan kreeg hij een antwoord: >Ik heb niets verkocht. Maar anders ik kan toch we! verkoopen wan neer en zoo duur als ik dat verkies, hè?» De bezoekers vonden met deze halsstarrige barschheid hun goede bedoelingen niet naar behooren beantwoord en hun gevoelens wer den al meer en meer onvriendelijk. Dat hun burgemeester honderdduizend marken wilde machtig worden denk eens aanhonderd duizend marken, waarvan zij niets zouden krijgen - beschouwde ieder afzonderlijk als een persoonlijke beleediging en dat gevoel werd ook niet minder door het feit, dat Brink- meier ze niet had gekregen. Het resultaat is altijd een soort rechtvaardiging. Maar om zich voor te nemen, zich op zoo'n manier te verrijken en niet in staat te wezen zijn plan der Kieswet ten aanzien van de in dat uit treksel voorkomende personen gehandeld, alsof zij op de ingevolge de Wet van 30 Jan uari 1915 (Staatsblad no. 37) van kracht zijnde Kiezerslijst voorkwamen. Te beginnen met 1 Januari 1916 worden in de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, door »Amersfoort« en Leus den» verstaan de Gemeenten, zooals zij bij de artikelen 1 en 2 dezer wet zijn gewijzigd. Art. 11. Hij, die voor de lichting der militie van 1016 is ingeschreven in de Gemeenten Amers foort of Leusden en gevestigd is op het grond gebied. dat van de eene dezer Gemeenten naar de andere overgaat, blijft voor de toe passing der Militiewet (Staatsblad 1912, no. 21) en van de te harer uitvoering gegeven voor schriften beschouwd worden als militie-plich- tige voor de Gemeente, waar hij ingeschre ven is. Hij. die in een dier Gemeenten voorkomt in het register bedoeld in art. 87 der voor melde wet of in het register, bedoeld in arti kel 26 der Landweerwet (Staatsblad1901.no. 160) laatstelijk gewijzigd bij de Wet van 28 April 1013 (Staatsblad no. 148) wordt, zoo bij gevestigd is op het grondgebied, dat van de eene Gemeente naar de andere overgaat, in geschreven op het register der Gemeente, waarheen dit grondgebied overgaat, waartoe voor 8 Januari 1916 door den Burgemeester der betrokken Gemeente een uittreksel wordt gemaakt en verstrekt aan den Burgemeester der andere Gemeente. Van den ingeschrevene voor den Landstorm, die gevestigd is in het Grondgebied, dat van de eene Gemeente naar de andere overgaat, geschiedt uiterlijk den 8sten Februari 1916 opgave, als bedoeld bij artikel 7 van het Landstormbesluit (Staatsblad 1913, no. 273) aan den Burgemeester van laatstbedoelde Gemeente. Art. 12. Te beginnen met 1 Januari 191Ö worden in de tabel, bedoeld bij artikel 5 der Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 7 2'tot regeling der Personeele belasting, gelijk die tabel is gewijzigd bij de Wet van 19 Juni 1915 Staatsblad no. 23o) geschrapt de woorden Leusden nabij Amersfoort», thans voorko mend in de kolom »4e klasse», terwijl in de kolom >8e klasse» de woorden; Leusden overig deel» worden vervangen door het woord Leusden Overigens worden in de bedoelde tabel door Amersfoort» en Leusden» verstaan de Gemeenten, zooals zij bij de artikelen 1 en 2 dezer wet zijn gewijzigd. Art. 13. Deze wet treedt in werking op den dag barer afkondiging. De Memorie van Toelichting op het ont werp luidt De Gemeenteraden van Amersfoort en Leus- den hebben in hun vergaderingen van 31 Maart 1914 ae wenschelijkheid uitgesproken van een wijziging der grens tusschen deze Gemeenten, omdat een in het grondgebied van Amersfoort inspringend gedeelte van Leusden, hetwelk reeds gedeeltelijk bebouwd is en eenigszins een stadskarakter heeft, meer eigenaardig bij Amersfoort behoort, dat beter kan voorzien in de nooden en behoefte der aldaar wonenden en dat bovendien in dit ge deelte vele eigendommen bezit, en omdat een in het grondgebied van Leusden inspringend gedeelte van Amersfoort wegens zijn landelijk karakter meer bij Leusden behoort. Deze gedeelten worden in de artikelen 1 152 en 2 van het ontwerp omschreven on zijn op de bijbehoorende kaarten nader aangeduid. Aangezien de nieuwe grenzen niet geheel samenvallen met de grenzen van bestaande kadastrale perceelen hetgeen voor de om schrijving moeilijkheden gaf zijn door het Kadaster, in overleg met de betrokken Ge meentebesturen, een 34-tal grenssteenen ge plaatst, welke den loop der nieuwe grenzen aangeven. De in artikel 4 van bet ontwerp bedoelde werken zijn a. Op het grondgebied van Amersfoort, dat naar Leusden overgaatde Dorresteinsche laan, looper.de van de Hertekop tot de brug over de Heiligenbergerbeek, thans kadastraal bekend als Gemeente Amersfoort, Sectie B. nos. 1581. 15S2 en 15S3, respectievelijk groot 23 Are, 6 Are en 47 Are. Deze weg is in onderhoud bij de Gemeente Amersfoort en behoort haar toe voor zooveel de nos. 1581 en 1583 betreft, terwijl no. 1582 behoort aan den Staat der Nederlanden (Staatsspoorwegen). b. Op het grondgebied van l.eusden. dat naar Amersfoort overgaat: de perceelen thans kadastraal bekend Gemeente Leusden, Sectie A, no. 272, groot 1.40.00 II.A., weg, gedeeltelijk; no. 442, groot 94.80 H.A., weg; 110. 349. groot 1.10.S0 H.A.. weg; no. 352, groot (3f.50 H.A., weg. gedeeltelijk; en no. 405, groot 37.80 11.A.. school. Bovendien bezit elk der Gemeenten Amers foort en Leusden in het gedeelte harer Ge meente, dat naar de andere Gemeente over gaat. eetlige privaatrechtelijke eigendommen, welke uit den aard der zaak het eigendom der tegenwoordige eigenares moeten blijven. Bij artikel 6 zij opgemerkt, dat de bedoelde openbare Lagere school staat bij Oud-Leusden. In 1891 heeft de Gemeente Leusden voor ver schillende doeleinden eene 3.5 percents leening, groot f 38 000 aangegaan. Uit deze leening zijn onder meer bestreden de bouwkosten, kosten van aankoop der terreinen, enz. dezer school en wel tot een bedrag van f7034.20''. terwijl de stichtingskosten der school in het geheel f 9062.30''bedroegen. Van deze leening zal op 1 Januari 191 nog f 11 000 onafgelost zijn. Van het bedrag der oorspronkelijke stichtingskosten is dus op 1 Januari iyió nog niet afgelost het 11/ss gedeelte van f 7034.20' of f 183 2.00'. In 1913 is deze school uitgebreid en ver bouwd, waarmede f 11004.72"' gemoeid was en waarvan f 7866.79'' bestreden zijn uit een 3 percents geldleening groot f 9000. Van deze leening zal op 1 Januari 1916 nog onafgelost zijn f8000. zoodat daarvan s.i,van f 7866.79* of f 6992.70"' ten laste der school komt. De geheele schuldenlast, welke op ae school te Oud-Leusden op 1 Januari 1916 nog zal rusten, bedraagt dus f 1852.00"' 4- f6992.70"' of f 8844.71. De overige artikelen van het ontwerp komen in hoofdzaak overeen met de bepalingen van soortgelijke wetten uit den laatsten tijd en behoeven geen nadere toelichting. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders luidt Bij brief van 11 October 1915, 3e afd .no. 255L/1860, ontvingen wij van Gedeputeerde Staten een 50-tal exemplaren van het «Ont werp tot wijziging van de grenzen tusschen de Gemeenten Amersfoort en Leusden» met verzoek, daarmede te handelen, als is aange geven in artikel 131 der Gemeentewet. De kennisneming van dit ontwerp deed ons zien, dat de voorwaarden van grenswij ziging in belangrijke mate verschillen van die, welke door de beide betrokken Gemeenteraden werden vastgesteld. Vooral het bepaalde in arti- I kei 7 scheen ona niet van onbillijkheid vrij te zijn. Volgens een voorloopig opgemaakte rekening zou bij aanneming van dit artikel, door de Gemeente Amersfoort een uitkeering aan de Gemeente Leusden moeten worden ge daan, ten beloope van ongeveer f 79000. Ons College kon dan ook geen vrijheid vinden, aan bovengenoemd verzoek uitvoering te geven, zonder te hebben getracht, Gede puteerde Staten van het onbillijke dezer regeling te overtuigen. Het is ons hoogst aangenaam, U te kunnen mededeelcn. dat wij bij schrijven van :z November d.a.v.. 3e afd., no. 3115/2178, zijn gemachtigd geworden, artikel 7 uit het ontwerp te schrappen, zoodat de artt. 8 tot 13 worden gewijzigd in de artt. 7 tot 12. Verder heefi artikel van het ontwerp eenige bedenking bij ons College ontmoet, voorzoover de bepaling betreft, dat Amersfoort aan Leusden een uitkeering zal doen, ten be loope van het bedrag van de ter bestrijding der kosten van den bouw en de uitbreiding der school door de Gemeente Leusden aange gane geldleeningen. Volgens de Memorie van Toelichting tot het ontwerp is dit bedrag te stellen op f 9028.92''' (abusievelijk wordt ver meld f 8844.71, evenals het bedrag van f 1852.00* moet zijn f 2036.22). Bij de onderhandelingen met het Bestuur der Gemeente Leusden is uitgegaan van het standpunt, dat Amersfoort zou betalen de rente en aflossing der leeningsschuld. welke op de school rust, Ofschoon in mindere mate dan bij artikel 7 het geval was, achten wij ook hier de billijkheid niet betracht; wij zien niet in. waarom aai; de Gemeente l.eusden een onverwacht voor deel moet worden gegeven. Eindelijk meenen wij. dat de redactie van de tweede alinea van art. 8 (oud 9) wijziging behoeft. Het kan bezwaarlijk juist worde;: geacht, dat de beide Gemeentebesturen aan deze grenswijziging bet recht zouden komen te ontïeenen van kostelooze inzage van «de» archieven. Bedoeld zal zijnvan dat gedeelte van het archief, dat betrekking heeft op het deel der Gemeente, dat is overgegaan. Overigens heeft het ontwerp ons geer; aanleiding gegeven tot het maken van op en aanmerkingen. Met zijn algemcene strekking kunnen wij ons vereenigen. Welke financieele gevolgen de grenswij ziging voor deze Gemeente zal hebben, is niet met juistheid na te gaan. omdat nog niets is beslist omtrent de werken, die ten behoeve van het nieuwe deel der Gemeente zullen worden uitgevoerd. Daarom bepalen wij ons tot de volgende meededeelingen de bevolking zal vermeerderen met ±- 1600 personen en verminderen met 30, zoodat de toeneming ongeveer 1570 zal bedragen De Rijks-uitkeering naar het zielental zal ook voor het nieuwe deel f 2.89* bedragen, zoodal uit dezen hoofde een inkomst wordt verkregen. vanf 4545-15 de opbrengst van de Inkomsten belasting wordt geschat op die van de Straatbelasting op de meerdere opcenten Grondbe lasting zullen ongeveer bedragen - 20. de opbrengst van de opcenten, te heffen op de Personeele belasting wordt geschat op- 200.— Totaal f 6265.15 1 egenover deze baten, staan de volgende nu reeds bekende lasten de kosten van de school aan den Leusderweg, die thans bedragen 1000- 500.- kleine musschen in de sneeuw geen honger laten lijden en nu had hij voor zich en zijn kinderenigeen brood! Als Peter Clussmann zóo ver was gekomen; druppelden er telkens dikke tranen langs zijn paarsrooden neus. De aangedane boerin bracht hem dan een boordevol bord pap met een hartelijk »eet je nu maar zat, Peter». Maar Clussmann kon niet veel eten. Zijn maag was van verdriet te zwak geworden. Als de boer echter naar de kast in den hoek ging en als hartversterking een borrel in- Luerke stond verheugd op van den rieten stoel, waarin hij krijgsplannen voor een veld tocht tegen zijn ouden vijand Brinkmeier be raamde. Bij dien veldtocht kon de zwervende Peter Clussmann misschien als hulptroep dienst doen. 'Wel zoo, Clussmann! Kom je óok eens weer te Spreckholm? Geschmargret, rakel eens flink het vuur op en hang den ketel met water over, dan kunnen we een stijven grog voor buurman Clussman brouwen». Hij trok hem mee naar 't vuur, terwijl hij zijn kamer». Flij zelf nam de rumflesch onderden arm. »Zoo, ga nu mee. Dan zullen wij bei- den samen eens keuvelen». De ijzeren kachel in de kleine kamer gloeide. Luerke Voss schoof er twee stoelen vlak bij, mengde den grog en stopte de pij pen. Een gevoel van welbehagen, van dank baarheid maakte zich meester van den ver moeiden, doornatten man. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 6