bijblad AmersfooriscliB Combi Stadsnieuws. Mar kt p rij zen. van do No. 8658 uitgave van N.V. deAMEESFOORTSOHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 11 DECEMBER 1915. KEN NISGEV 1N G. Burgemeester cn Wethouders van Amers- foort, Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis 1. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterkedrank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, door Bar- THOLOMEUS KRAAI KAMP, huisknecht, wo nende alhier, in drie beneden-lokaliteiten van het perceel Barchman Wuytierslaan no. 51a, te Amersfoort; 2. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bi.i hun College kan inbrengen. Amersfoort, 10 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Onder voorzitting van den Burgemees ter werd gisteravond ten Raadhuize een vergadering gehouden van industrieelen en vertegenwoordigers van het credietwezen om te komen tot de oprichting van een depar tement der Maatschappij van nijverheid. Mr. graaf Van Randwijck heette het 35-tal heeren welkom en legde er den na druk op, dat zij, die geen oproeping voor deze bijeenkomst ontvingen, daarin toch vooral niet moeten zien cenige achteruitstelling, doch een geheel onwillekeurig verzuim Spr. werd een jaar of twee geleden door den Gemeente-secretaris, den heer A. R. Veenstra, herinnerd aan het be staan der Maatschappij, die in zijn vorige woonplaals zooveel goed werk deed, en het groote belang, dat Amersfoort, als stad waar middel- en klein-industrie zich gestaag ont wikkelen, heeft bij een krachtig departement dier Maatschappij. Toen echter was het niet de tijd, daarop in te gaan. Amersfoo.i ligt wel aan een hoogst gunstig knooppunt van spoorwegen, het heeft wel een waterweg, al is deze ook niet geschikt voor schepen met grooten diepgang, doch het was nog niet in het bezit van electrische energie. Mede door de buitengewone tijdsomstandigheden kon het electrisch bedrijf eerst 1 Mei 1915 worden geopend. Ook een eigenlijk industrie terrein ontbrak nog; thans heeft de Gemeente een belangrijk terrein daarvoor tussohen spoorlijn en Eemstraat en reeds is de Ge meente in onderhandeling over exploitatie daarvan door industrieelen. Met zeer groot genoegen heeft spr., toen hij hier nog slechts kort was, vernomen, dat velen ook in het klein-bedrijf met zeer groote capicateit als vakman werkzaam zijn, terwijl hij in den laatsten tijd, door het afgeven van certifi caten van oorsprong, heeft ervaren, dat hier heel wat nijverheid wordt uitgeoefend. Thans is de gelegenheid gunstiger om eens te spreken over de weder-oprichting van een departement, al heeft de Gemeente ook nog geen eigen electrische centrale, waardoor de tarieven wellicht nóg lager zouden kunnen gesteld dan thans, nu de electrische energie hier slecht wordt gedistri bueerd. Weder-oprichtingwant spr. heeft tot zijn leedwezen gehoord, dat er al meer een departement is geweest, dat helaas! een ontijdigen dood vond. We kunnen thans en moeten dus ook het noodlot tarten. Spr. deed nu deze principieele vraag; Zijn de aanwezigen bereid, een comtté te vormen ter definitieve oprichting van een departe ment? De heer Reegeman, Rijks-nijverheids consulent in de Provincie Utrecht, en de heer G. S. de Clercq, Algemeen secretaris der Maatschappij van nijverheid, zijn bereid het streven der Maatschappij bekend te maken. De heer Wol ter meende, dat de ver- eeniging »llandcl en Nijverheid» reeds werkt in parallelle richting en vroeg of er daardoor geen kans is op verbrokkeling, dan wel of fusie niet geraden en mogelijk is. De heer Van der Meiden vroeg of de heer Wolter als lid van het vorige depar tement niet iets kon meedeeleti omtrent het doel der Maatschappij. I)c heer Wol ter antwoordde, dat het doel der Maatschappij in het algemeen is ie kenmerken als het wegnemen van bezwaren in de wetgeving en dus het bevorderen van al hetgeen de nijverheid kan doen bloeien. Daadwerkelijk beweegt de Maatschappij zich niet op het eigenlijke terrein van nijverheid. De Maatschappij, in 1777 opgericht cn sedert 1856 belangrijk gewijzigd, strekt haar bemoeiingen uit over alle takken van volks bedrijvigheid, als a. fabrieks- en handwerks- nijverheidb. koophandel, zeevaart, landbouw en visscherijcn. Zij telt 31 departementenen ongeveer 2800 leden, waaronder 97 leden- donateur. Zij heeft haar hoofdzetel te Haar lem. Tot leden worden aangenomen zij, die zich bij den Algcmecnen secretaris-penning meester aanmelden of door een 'der departe menten worden opgegeven. Voor de eersten is de jaarlijksche contributie f6, voor de laatsten wordt de contributie door de depar tementen geregeld en bedraagt gewoonlijk f5.25. Een getal van tenminste 10 personen wordt gevorderd tot vestiging en instand houding van een departement. In geen geval mag er meer dan een departement in de zelfde Gemeente gevestigd zijn. De Maatschappij tracht haar doel te be reiken door het vereenigen van alle belang stellenden in en belanghebbenden bij do Nederlandsche nijverheiddoor het houden van lezingen en van tentoonstellingen, en door het verleenen van haar steun aan de door haar opgerichte musea. Zij geeft een tijdschrift uit, dat onder redactie staat van haar Algemeenen secretaris, cn maandelijks aan alle leden gratis wordt toegezonden. De Maatschappij tracht bovendien de nijver heid te bevorderen door de middelen, welke de Algemeene vergadering daartoe nuttig en dienstig oordeelt. Zij opende in 1877 het Museum van Kunst nijverheid, in het Paviljoen Welgelegen» te Haarlem gevestigd, en stichtte te Amsterdam een Bureau voor Handelsinlichtingen, dat op 29 September 1903 werd geopend.; Op 1 Januari 1903 heeft de Vereeniging tot bevordering van fabrieks-en hand werks- nijverheid in Nederland zich bij de Maat schappij van Nijverheid aangesloten, Door departementen te vormen, bevordert de Maatschappij de nijverheid ter plaatse. Hier werd indertijd, na een lezing van den heer Van Eeden Sr., den toeninaligen Alge meen secretaris, een departement gevormd door dr. Doyer en spr, Er was echter wei nig belangstelling bij de vergaderingen, waar met de 4 Bestuursleden 3 of 4 leden kwa men, zelfs als zeer belangrijke onderwerpen zouden worden ingeleid door mannen van naam. De heer Kemper meende, dat. al is een 1 o-tal jaren geleden het plaatselijk departe ment doodgebloed, dit geen reden is, dat de proef thans weer zal mislukken nu Amers foort in zoo veel gunstiger conditie is. Samen gaan is van zeer groot belang. Hierna werd besloten, 17 December weer bijeen te komen ten Raadhuize. De heer De Clercq zal dan mededeelingen doen om trent de Maatschappij. In het verkeer met Belgiti mogen voortaan alleen Rijks-briefkaarten worden gebruikt. Het is gebleken, dat onder de opgeplakte postzegels mededeelingen werden gedaan, die bijna aan de censuur ontsnapten. De heer F. G, Geerling, die een paar jaar terug hier óok een zeer gewaardeerde lezing met lichtbeelden hield over het onuitputtelijk terrein der archmologie, zal aanstaanden Vrijdag andermaal in »Amicitia« spreken over de Wonderen der voorwereld en de meest 'interessante onderwerpen uit de Ster renkunde. Aanstaanden Dinsdag zal, blijkens adver tentie in dit nummer, de plaatselijke afdee- ling van »De Dageraad» een groote open bare vergadering houden. Waar tegenwoor dig (men denke bijv. aan de arrestatie van den Telegraaf-redacteur J. C. Schröder) over gewetensvrijheid veel gedacht en geschreven wordt, zal het wellicht belangrijk zijn, den oud-predikant Domela Nieuwenhuis hierover een rede te hooren uitspreken. Bijzonderheden staan in de advertentie. Met ingang van 1 Januari is benoemd tot hoofd van het herstellingsoord I let Treeker bergje», van de Maatschappij tot opvoeding in het gezin van wcczen en andere minder jarigen (doorgangshuis «Zandbergen») Zuster A. Gieben. Eenige eerstejaars-studenten uit Utrecht brachten hier dezer dagen een bezoek o.a. aan een school voor jongedames. Zij werden illico uitgeleid. Indien Jupiter PIuvlus geen spaak in 't wiel steekt, zal hier morgen worden gevoet bald tusschen II. V. C. 1 cn Quick (Kampen); Quick 2 cn Amersfoort 1Amersfoort 2 cn Het Gooi 3; cn II. V. C. 3 en Transvaal. Quick 1 gaat te Nijmegen een oefcnspcl spelen tegen N. E. C, terwijl 11. V. C. 2 gaat naar Vclox. Aan de Centrale V. P. N-veiling werden gister verkocht 7812 kipeiereu voor f8.35 tot f 10.11 per honderd. l)o ecndcicrcn deden f8.50 per honderd, do. slachtkippen van 66 tot 73 cent per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10, telefoon 63. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk kwart 11a vieren, die van de overige voertuigen uiterlijk kwart vóór vijven zijn aangestoken en goed helder branden. De inspecteur-veldwachter J. W, van Zetten, in dienst van de afdeeling Gooi- en Eemland der Nederlandsche vereeniging tot bescher ming van dieren, heeft de volgendo processen- verbaal opgemaakt, waaruit men kan zien, dat er op het gebied van dierenbescherming nog zeer veel valt te doen en toezicht niet overbodig is. Op 9 September 1915 tegen W. van der G.i wonende te B., ter zake van het bezigen van een schurftigen hond als trekkracht. Op 16 October 1915 tegen G. de G., wonende te N., ter zake van het bezigen als trekkracht van een hond. die een open wonde aan de borst had, ter grootte van 7 c.M., waarover de borstriem steeds been cn weer schoof. Het vervoer had dus plaats op noodeloos pijnlijke of kwellende wijze. Op 21 October 1915 tegen W. H. en W. van der G., beiden wonende te B., ter zake van het bezigen als trekkracht van een schurftigen hond, welke bloedende won den had. Op 16 November 1915 tegen W. I)., wonende te A., ter zake van het bezigen van een schurftigen hond. Het dier was zuo mager en uitgeput, dat het niet in staat was, de kar voort te trekken. Het tuig bestond uit een ouden buitenband eener fiets en de draag- en de buikriem uit een scherp touw. Op 3 December 1915 tegen A. H J., wonende te N., ter zake van het bezigen van een voor een vrachtwagen gespannen paard, dat een borstwond had van 5 c.M., waarover het gareel steeds heen cn weer schoof. Dit vervoer had derhalve plaats op noodloos pijnlijke of kwellende wijze. Hedenochtend moest wegens motordefect een luchtvaartuig een noodlanding doen bij het Retraite-huls. Bij de poging om het vliegkamp weder te bereiken, weigerde de motor, zoodat het toestel onder bewaking moest gesteld. Een rijwiel, dat onbeheerd stond aan den openbaren weg, werd door de politie meege nomen eer een ander het kon meenemen. l.aat niemand door uw schuld onnoodig 1 ijden. De heer W. U. G. Molkenboer, sedert 1881 Directeur van de Rijks-kweekschool voor teekenonderwijzers (boven het Rijks museum! te Amsterdam, is Donderdag in ouderdom van 71 jaar overleden. De verdiensten van d^pen beminlijken kunst-paedagoog, die steeds «veel aan zijn hoofd» had doch nimmer zijn blijmoedigheid verloor, werden door onze regeering erkend door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en tot offi- cier in de orde van Oranje-Nassaudoor buitenlandsehe Regeeringen door zijn benoe ming tot officier in dc orde van dc Eiken kroon en tot Officier de l'instructiou publiquo. Anton Lang, de wereldvermaarde vertolker van de Christus-rol bij de passie-spelen van Oberamtnergau, is dezer dagen in Noord- Frankrijk gesneuveld. CORRESPONDENTIE. Haagsche beschuitjes, Dingdag. Heden gebrek aan plaats, óok voor Ingezonden stuk van H. M. S. bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Elehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De z\rend«. 13 Dec. Jonge Vrouwen Gilde, Kloet. 14 Dec. Toonkunst. Am. Dageraad-vergadering. 14,15 Dcc. Tentoonstelling Prot. Armenlotcrij. Zaaier. 15 Dec. Onze Vloot-avond. Lutb. kring. Kloet. Jaarvergad. Tuinbouw, t; Dec. Mij. van Nijverheid, Stadhuis. Lezing Geerling, Am. 18/19 Dcc. Kunstbeschouwing. 22 Dec. Jonge Vrouwen Gilde, Kloet. 27 Dec. Jonge Vrouwen Gilde. Kloet. 28 Dec. Hollandsche operette, Am. 13 Jan. Hollandsch strijkkwartet. Am. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. Theos. loge. 3 Fcbr. Hanna Verbena. Am. 23 Fcbr. Theos. lezing, dr. De 1 lartogh. Theos. loge. 9 Mrt. Ilotni Durigo en Evert Cornells. Am. I'KHMKKKUltTKN. Zondag 12 December. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/j uur, dr. Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10Va uur. ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht), Voorm. 10 uur, ds. M. J. van der Hoogt, uit Velp. Avonds 5>/a uur, ds. Tecrlnk. Gereformeerde kerk (Zuidsingcl). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond s'/o uur, ds. Van der Hoogt. Woensdag 15 December. Avond 71/2 uur ds. G. Dalhuijzcn, uit Nieuwerkerk. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 51/2 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9,/a uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Sfaud van Amersfoort van 3 tot 9 December. GEROREN Atulrée Juliette I.conie, d. van George Victor Hermans en Emilia Clementine Pas teur. Maria Gerarda d. van Johannes Jansma cn Geertje Brouwer. Edward James van Willem Jacob van Beek en Magdalena Elisabeth Florence IJzerhoed. - Gerard Marinus, z. van Gilles Joseph l- 'Jean cn Cotilde Joseph Hols. -- Maria d. van Franciscus Joosen en Augusta Maria de Jonghc. Johanna Clasina, d. van Abraham Vcrhoeff en Cecilia Hartogsveld. Hcndrika Jacoba. d. van Herman de Vries en Hen- drika Jacoba Boon. Albcrtus, van Hen- drikus Hubertus z\rler en Maria Alijda Wal len. Emilia Julia Héléne d. van Jules Clément Rose cn Héléne Gérardino Catherine, Guillelmine Colinet. Gerrit, z. van Wil helmus van Eden en Jannetje Meerbeek. ONDER r ROL'WD Isaak Meijer en Petronella Johanna van der Linde. Jan Derk Kraaijcnbrink en Hillegonda Hendrika Alijda van de Zuidwind. 1 rancoisc Jeanne Hervix cn Joseph Vom- tell. Johannes Henri Senft cn Anna Gerharda Hermanna Baas Becking. Hen drik Kuiper en Gcrritje Willemina Heistra. Hormanus Gouw en Theodora I.ouisa van de Wijngaard. Willem Fredcrik van de Kolken Lamberta Maria I.ambrcchts. Antoon van Beek en Alberta Jannetje Krijnen. Adria- pus dc Koek, cn Maria'Gcrardlne Rogers. I rans van den Bergh en Willemina Catha- rina Anna Bouwen. GEHUWD: Louis Charles Lagers met Catharina Maria BriCt. Gerard Janssen met Sjoukjc Smid. Evert Leonardus Bregonje met Everarda Frcmouw. OVERLEDEN Evcrdina Catharina Muskens, 71 jr.echtg. van Hendrikus Rietbergen. Willem Cir kel, 76 jr.. echtg. van Adrlaantje van der Veer. 1 rederikus Vloemans, 2» jr.. echtg. van Elisabeth Johanna de Groen. Corne lia Andel, S6 jr., wed. van Jan Willem Remy. Evert Ruizendaal, 37 j., echtg, van Hen drika de Boef. Hendrik Ni colaas Karei Schouten, 36 jr., ongehuwd, Cornelia Mor ren. 76 jr., wed. van Johannes van Eden. Willem van de Laak, 77 jr. echtg. van Jo hanna van Daal. Arnlries Prins, 51 jr.. echtg. van Cornelia Omvlee. Hcrmanu» Kleve, 70 jr., wedn. van I'oktje Hovingh. Johanna Koenen. 2 m. AMERSFOORT, 10 December 1915. Appelen f 2..1 f 5.—. Peren f 2.50 a f o. Nieuwe aardappelen f o.a f o. Zand- aardappelen f 2.50 .1 f 2.80. Hoenderciercn f8,50 f 9.per 100 stuks. Bruine eieren f 9.a f9.60 p. 100 stuks. Hooiboter f 1.50 a f 1.70 per Kilo. Kippen f 0.80 a f 1.70 Kuikens f 1.70 a t 2.75. Piepkuikens f o.üo a f 1.25. Ganzen f o. ;i fo.—Oude eenden f0.90 f 1.20. Jonge eenden fo.a to. Hazen f 1.70 a f2,25. Wilde konijnen f 0.50 a fo.60. Tamme kouijnen fo.So a f 1.90 per stuk. Duiven f0.50 .i f0.70 per paar. Vette varkens f o.a f o.—Magere varkens f 14.— f 17.—. Zeugen f o.— a f o.— Biggen f 8.— a f 16.—. Kalveren f 10.a f 14.— Aangevoerd waren ongeveer 400 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kle'aard- appelen60 heet. Zaadaardappelen; 10000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 300 Kilo HooiboterVette Varkens; 30 Magere Varkens; - Varkens voor export slagerij; 450 Biggen - Zeugen 11 kalveren

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5