Vrijdag 24 December 1915. No. 8663. 66e Jaargang. EERSTE BLAD. kosteloos- S-AJF'IE DEPOSIT. Koopen en verkoopen vreemd geld Stadsnieuws. AKERSFOOBTSCHE COURANT. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Airiersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. JRIDIEIKe. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f\. franco per postƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, officieele- en onteigenings- advertentiön* per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiün van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Dit nummet bestaat uit TWEE HLADKN benevens een BIJVOEGSEL, bevattende het stenographisch verslag der Raadsvergadering van 21 December 1915. Wie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende ouinmers KJENNISUEYINÜEN. De Burgemeester en Wethouders van Atueri- foort, lielet op art. 0 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dal een door C. J. PRINS ingediend verzoek, met bij- logon. om vergunning tol het uitbreiden van eene bakkerij door bijplaatsing van een electro motor van 1.5 P.K., voor het drijven van een kneedmachine, in het perceel alhier gelegen aan de Utrecht- •chenweg no. 70, bij hei Kadaster bekend onder Sectie C, No. op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag den 4 Januari h.s. des voormiddags te half elf uren gelegen heid ten Raadhuize wordt gegeven om. ten overetaan van het Gemeente bestuur of van een x>f tueer zijner leden, bezwaren tegen het uit breiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 21 December 1015. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van KANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. besluiten de beslissing op voormeld verzoek te ver dagen, opgrond, dat het ingestelde onder zoek nog niet is volbracht. Amergfoort, 17 December 1915. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders vau Amers foort maken bekend, dat bet Bureau van den Burgerlijken Stand gedurende de BEIDE KERSTDAGEN voor het publiek geopend zal zijn des voor middags van S'/j tot 9 uur- uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorten en overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet ge schieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en S'/4 uur des voor middags van den dag, waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, 21 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen het verzoek van de firma ENGELS MAN DE VRIES, alhier, om vergunning tol het oprichten van een brandvrij gebouw ter vervaardiging van lederlijm en parfume rieën, in de perceelen alhier gelegen aan de Bolderstraat, kadastraal bekend Sectie E Nos. y33< 934- 935 e» 936. De Burgemeester en WelBoudera van Amers foort Gelet op artt. 6 en 7 der Hiuderwel, Brengen ter kennis van het publiek, dal een door G. de JAGER, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van eeDe bakkerij door plaatsing van een electro motor ran 1 P.K. in het perceel alnier gelegen aan de Kranke- ledenstraat, No. 4, bij het Kadaster bekend onder sectie E, no. 5187, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinzdag den 4 Januari aanstaande, des voormiddags ie half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van bet Gemeentebe stuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zyn volgens d» bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Iliuderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne beewaron mondeling toe te lichten. Amersfoort, 21 December 1815. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. LANDSTORM-KEU RING. Jaarklasse 1916. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dienstplichtigen bij den Landstorm der jaarklassc 1916 gelegenheid hebben zich aan eene keuring te onderwerpen bij den Keuringsraad, die zitting houdt op Maandag. 3 Januari 1916, 's voor middags HALF tien, in het gebouw „Ons Huis'', Kortegracht no. 3 te Amersfoort, en wel alle ingeschrevenen, voorkomende op het Keuringsregister onder volgnummer i «-5». Het welbegrepen eigenbelang van de Land- stormplichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o.a., omdat zij, ingeval zij ongeschikt moch ten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, hiervan moeilijkheden kun nen ondervinden ten aanzien van hun maat schappelijke- of studiebelangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den Keurings raad en blijkt daarbij voldoende van onge schiktheid, dan worden zij van den dienst- I plicht bij den Landstorm terstond ontslagen I en staan zij niet meer bloot aan de kans om als Landstormplichtige in werkelijken dienst I te worden opgeroepen. I Wenscht een landstormplichtige bij een anderen Keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerst- bedoelden Keuringsraad hem daartoe, op zijn verzoek, toestemming verleenen. Nader zal worden bepaald, wanneer de Landstormplichtigen van de jaarklasse 1916 in werkelijken dienst moeten komen. Amersfoort, 23 December 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Maarssen een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 23 December 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Bankvsreenig ing H. L. A. DULLAERT Co AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. Langegr/icHt BO - Tel. Intero. 368 Fourneeren chèque's op Binnen- en Buitenland Vrede op aarde. De Kerstklokken klinken ook dit jaar helaas weer somber en dof. Voor wie in nietsdoen stil neerzitten, zeker Hoe zal men zich verheugen over het Christuskind, te midden van het oorlogsge weld, dat heel Europa voor lange jaren dreigt te ontwrichten. Zal men alléén denken aan eigen persoon lijk heil, door het Evangelie ervaren? Maar luidt niet het groote gebod »gij zult God liefhebben boven alles en den naaste meer dan uzelven»? En moet niet de Christus wederom ver schijnen op het slagveld en bedroefd spreken >een nieuw gebod geef ik u, dat gij elkan der liefhebtt Zou men dan niet wanhopen na negen tien eeuwen van Christelijke prediking:- Doch te midden var. het oorlogsrumoer klinken stemmen, die spreken van vrede kalme, klare stemmen, die blijven spreker, al vloekt ook de omgeving met hun woord. Ja! des te luider wordt hun roep om vrede door recht. Zij weten het, die mannen en vrouwen, dat klein nog is de werkelijke macht van het Christendom; maar zij weten ook. dat er, endanks de geweldige macht van het kwaad, een weg is om de oorlogsgruwelen te ont gaan. Het is de weg naar het scheidsgerecht. Waar menschen nog niet kunnen komen tot het »gij zult liefhebben daar zullen zij zich buigen voor het strenge recht. De tijd wordt rijp voor dezen stap voor uit! De grenzen verflauwen door steeds inniger verkeer der volkeren onderling. Op allerlei gebied vertoont zich, ondanks de worsteling der volkeren, het weer hechter wordend internationalisme. Het groeit, ondanks het wapengekletter der Regeeringen. Hierop grondt zich het pacifisme. Het verliest zich niet in ijdele droomerijen, doch staat op den vasten bodem der werkelijkheid. Die werkelijkheid te hebben erkend, geeft den moed, ondanks het brandende oorlogs vuur, te blijven getuigen voor vrede door recht. Want die ontwikkelingsgang is niet te stuiter, en zal eenmaal een einde maken aan de heerschende anarchie en een verband leggen tusschen de volkeren. Maar nog uiterst traag komt die nieuwe toestand. De volkeren sluimeren nog. de oorlog verslindt nog schatten en de uitge barsten krijg maait nog tienduizenden van de besten, de sterksten, de gezondsten weg. Te roepen dan, dat de nacht voorbij is en de morgen is gekomen, is het werk der pacifisten. En als daardoor heel het volk zich de oogen uitwrijft en het licht begroet, zal het Recht de plaats innemen, die nu het Wapengeweld nog bezet houdt. Voor wie hieraan meewerkt, klinken de Kerstklokken bigde en hel. Want de mor gen kondigt den dag aan. waarop het Chris tuskind waarlijk i.al heerschen. Nog is men verre van het Koninkrijk Gods; maar een schrede is de menschheid daartoe toch genaderd. Het rotsblok van den oorlog wordt dra gewenteld van den weg en een nieuw verschiet opent zich, van hoo- gere beschaving en meer Christelijk samen leven. Vervolg van het stenographisch verslag der Raadszitting van 21 December, dat is opgenomen in het Bijvoegsel. De heeren Hofland en Ooaterveen komen er tegen op en zeggen, dat B. W. het be sluit van 7 September niet zouden hebben uitgevoerd. Ik geloof toch, dat er een mis verstand heerscht. Als wij nog eens nagaan ons voorstel van 3 September, dan kan men daarin lezen, ten eerste, dat de hoeveelheid cokes niet onbeperkt is en ten tweede, dat de maatregel zou kunnen zijn het verleenen van cokes van het bedrijf aan hen. die daar voor in aanmerking kwamen. »Deze grens< aldus schreven wij in ons voorstel »zou den wij voor dit doel wat ruimer willen stellen dan tot heden het geval was, bijvoor beeld voor hen die geen hooger belastbaar inkomen voor de plaatselijke Inkomstenbelas ting hebben dan f 600". Dus hier werd alleen maar een grens ge noemd en hierbij werd niet uitgedrukt, dat iedereen, die geen horger belastbaar inkomen had, cokes tegen dien prijs zou krijgen, 't Is toch heel goed mogelijk, in verband met de samenstelling van het gezin, dat niet ieder gezin in aanmerking kon komen voor een. cokes-kaart. Vandaar dat we geen zekerheid^ konden geven en u begrijpt juist, dat daarna pas het onderzoek kon worden ingesteld. Nu wordt ons vérweten, dat wij dit had den kunnen weten. Neen, hebben B. W. gezegd, dat onderzoek hebben we juist niet vóór de Raadsvergadering van 7 September, willen instellen. Hadden wij dat vóór de Raads vergadering wel gedaan, dan had men kun nen zeggen, dat men verwachtingen had op gewekt en dan zou de" Raad ongetwijfeld daarop aanmerkingen hebben gemaakt en dan had de Raad volkomen gelijk gehad. Van daar, dat het onderzoek niet door B W. is ingesteld en naar aanleiding van het be sluit is pas een oproeping gedaan in de bladen waaruit is gebleken, dat de aanvrage veel grooter was dan wij ooit gedacht hadden. Nu moet U niet zeggen, dat wij den verkoop beperkt hebben, want die conclusie is niet juist. In het besluit staat>in bovenomschreven geest werkzaam te zijn< en ik begrijp nu, dat deze redactie buitengewoon gelukkig is ge kozen. Wij hebben gezegd »in bovenomschre ven geest werkzaam te zijn», omdat wij des tijds begrepen hebben, dat wij niet precies konden zeggen tot hoever we zouden kunnen gaan.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1