AUEESFOORTSCHE OOÜRAII. Zaterdag 15 f|fj| Januari 1916. No. 8671 66e Jaargang. rouw isje mis leken nkoeken Go. Stadsnieuws. der contributie it 22 Januari Kroramestr. 59. bedrag (f 1.30) verhoogd. te sparen, i allen, aan het alen. 11)16 kunnen «orden, et Bestuur, lenningmeester, 'EROP. llilgave van da Naamloozo Vennootschap „l)e Amersfoortsche Courant, voorhoen Firma A. H van CleelT". burgermeisje, HOOFD-REDACTEUR P. J. FREjDSEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGHACHT 9. Postbus 9. Telefoon K K NTS (1 E VINO E N. REGEERIN'GS-R AAPOLIE. De Burgemeester der Gemeente Amers foort agd een R.K. I maakt bekend, dat op Dinsdag iS Januari I a.s., vanaf 's morgens V uur, aan het Levens- j middelen-bureau (Gemeente-laboratorium) Ap- I pel markt 11 verkrijgbaar wordt gesteld 150 Liter Regeerings-raapolie a 50 cent per Liter. Hoeveelheden beneden 0.5 Liter en boven I 3 Liter worden niet verstrekt, i Amersfoort, 13 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. elsje aanvaarden, een i ERS en RHOEF). s In effecten. 0. 43. ncasso s. 8ÏT. Fabrieken A LAAN, en W. L. L. :- en vetgehalte ijs 11)00. KILLER hkeuroD. AMEUSFOORT. ZOUT. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat aan het Levensmiddelen bureau, Appelmarkt 11, vanaf 14 Januari a s. verkrijgbaar wordt gesteld voor winke liers. slagers, e.d. een partij zout a f3.00 per 50 K.G. Hoeveelheden beneden 50 K.G. en boven 500 K.G. worden niet verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 13 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat is geconstateerd, dat raapolie, ten verkoop aanwezig in den winkel van C. J. de KONING en als zoodanig door dezen verkocht, in hooge mate bleek te zijn vervalschl met sesamolie, ten gevolge waar van door hetn, Burgemeester, de voorradige hoeveelheid Regeerings-raapolie, aanwezig in den winkel en in de pakhuizen van genoem den C. J. de Koning, op grond van de arti kelen 76.1 en volgende van de Onteigenings wet zijn in bezit genomen en ter beschikking worden g.steld ten behoeve van de bevol king der Gemeente. ^mersfoort, 13 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis: 1, dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou dende», anderen dan sterkedrank, voor ge bruik ter plaatse door berend jacobus BAKHUIS, bierhuishouder, wonende alhier, in de beneden voorlokaliteit van het perceel Weverssingel no. 25 te Amersfoort, 2. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort, 11 Januari 1916. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, Dc Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort. Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcohol houdenden, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop door An- tonia VOS, weduwe van Corneus BERG, koopvrouw, wonende te Leusden, in de be neden voorlokaliteit van het perceel Zuid singel 110. 30 te Amersfoort, 2. dat binnen twee weken na deze be kende .-.king een leder tegen het verleenen het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort, 13 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. j De secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 11 Januari 1916 aan D. PRINS, alhier, en zijne rechtverkrijgenden voor- a r d 31 ij k vergunning is verleend tot het uitbreiden zijner bakkerij door plaatsing van een electro-motor van 1.5 P.K., in het J perceel alhier gelegen Hof no. 26, kadastraal Sectie E 110. 555. Amersfoort, 13 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Banlsvereeniging H. L. A. DULLAERT Co I AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. I Langegraoht GO - Tel. Intero. 303 ÉI tl Verhuren lokettcu iu hare „LIPS" brand- en inbraakvrije kluis. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare keunis, dat bij hun besluit van u Januari 1916 aan C. SPELT Czn., te l.eusden, en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een graanmalerij in het perceel alhier gelegen aan den Heiligen- bergerweg, kadastraal bekend Sectie B no. 115. Amersfoort, 13 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 11 Januari 1916 aan J.Th. VAN NES, alhier, en zijne rechtverkrijgen voor waardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden zijner bakkerij door plaatsing van een electro-motor van 1 P.K. in het perceel alhier gelegen aan den Hof no. 30, kadastraal bekend Sectie E no. 553. Amersfoort, 13 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Oorlogsleening. Het geviel, dat dezer dagen een van onze kennissen elders, die, als braaf vaderlander, waarlijk niet van zijn overvloed, een paar aandeeltjes Oorlogsleening 1914 had gekocht, tot de ontdekking kwam, dat aan éen der stukken ontbrak het Bewijs van storting. Hij informeerde met haastigen spoed bij den commissionair in effecten, die hem het stuk had geleverd, waar het stortingsbewijs kon zijn gebleven, hetzij op diens kantoor, hetzij elders, Op de onderstelling >het zal er wel met een speld aan zijn vastgehecht» kon hij ant woorden, dat er dan toch in het couponblad speldegaatjes moesten zijn en dc commis sionair moest hem toegeven, dat er geen enkele speldeprik in ie bekennen was. Van andere zijde werd hem bericht, dat er meer dergelijke niet-compleete stukken Oor logsleening bij dezen en genen zich bevinden. En dat ze incompleet zijn, omdat sommige itl te voorzichtige Staatsburgers ze er hebben afgeknipt. Waarom Omdat, indien de vrijwillige leening er eens niet zóo vlot ware ingegaan als ze, tot roem van ons klein land, meer dan voltee- kend is, ze, indien ze eens zouden worden gesommeerd om deel te nemen aan de ge dwongen leening, den Inspecteur der Re gistratie het Stortingsbewijs zouden hebben getoond en met een doodonschuldig gezicht zouden hebben gezegd: >ik deelnemen aan de gedwongen leening? Wat denkt u wel van mij? Ziehier het bewijs het onom- stootelijk bewijs, mijnheer dat ik al lang geleden heb voldaan aan mijn burgerplicht; hier hebt u het Bewijs van storting in de vrijwillige leening; u is dus aan een ver keerd adres als u mij wilt noodzaken, deel te nemen aan dc gedwongen leening». Met dat al waren de niet-compleete stuk ken niet te realiseeren. Terecht eischt de Vereeniging voor den effectenhandel een compleet stuk; alléén het couponblad, dan 'vel alleen de mantel hebben in den handel geen waarde. Daar zat nu onze vriend met zijn volgens de usantiën van den geldhandel niet-vol- waardig stuk. Hij zou het nooit kunnen geven in onderpand, noch het kunnen be- leenen of zelfs niet een gerust geweten kun nen schenken aan zoon of dochter, neefje of nichtje of instelling van weldadigheid. Dat werd hem toch te machtig en hij wendde zich tot iemand, die, beter dan eenig kassier of commissionair in effecten, hem kon raden. Deze informeerde ter plaatse waar men alles heeft te zeggen omtrent de Staatsle ningen en kreeg tot antwoord: >aandeelen Oorlogsleening, ook wanneer niet-voorzien van Bewijs van storting, worden bij even- tueele uitloting ten volle gehonoreerd». We hebben gemeend, het geval eenigszins lil den breede te moeten vermelden. Wie aandeelen Oorlogsleening 1914 bezit, zie ze eens na. Ontbreekt er een Bewijs van storting aan dan behoeft hij zich niet on gerust te maken. De coupon wordt precies op tijd bepaald en het stuk behoudt bij de uitloting zijn volle waarde. Misschien volgt er thans een officieel be richt in de Staatscourant». Zoodra dit verschijnt, hopen we het ter kennis te brengen van onze lezers. In verband met de vestiging van een hulppostkantoor te Achteveld is thans voor Amersfoort het locaal-port voor brieven en briefkaarten van toepassing voor de volgende buurten: Appelweg, Arnhemsche straatweg lot Iiertekop, Birkt, Dorresteinsche steeg, Driftakker, Heiligenbergerweg, Hooglandsche weg tot Liniedijk, Hoogeweg tot de Linie- dijk, Koedijksche weg tot huis 114, Groote Koppel t/m de zaagmolen, Kleine Koppel, Lageweg tot huis H50, Leusderweg (wonin gen aan en nabij den). Monnikenpad, Oud- Leusden, Het Scham, Soesterstraatweg t/m Birkhoven, Soesterzandweg tot huis 299, Stoutenburg (ten Westen van en woningen aan of nabij den Stoutenburger straatweg en den weg over Strijdhorst naar de Mod- derbeek), Utrechtsche straatweg t/m huis 196, De Vlasakkers en Woestijgerweg. De geweldige Noordwester storm, die ook hier Donderdagavond tegen 10 uur opstak en tot Vrijdagochtend 5 uur woedde met hevige windstoten en onverpoosd gebulder, is het meest te vergelijken met dien in den nacht van 7 op 8 December 1895. Enkele oudere Amersfoorters weten nog te vertellen van de zeer hooge waterstanden in de stad als gevolg van de dijkbreuk bij Rhenen in 1852. en ook nu ontstond er een doorbraak in >de Drie Sluizen», bij de ijs baan onder Hooglandmaar toch was in 1895 er nóg hooger waterstand in de stad dan gister. Immers 's nachts 2 uur werd toen aan de Eembrug (bij Baarn) geregistreerd een hoogste stand van 2.66 -j- N. A. P. en 's ochtends om 6 uur aan de spoorbrug bij de Koppel een van 2.13. Toen heeft de spoorbrug een korte poos onder water ge staan Donderdagnacht om half vier atond het water slechts tegen de onderste ijzeren balk. Weet men daarbij, dat de gemiddeld laagste stand van de Eem is 80 N. A. P. en de gemiddeld hoogste -j- 10N. A. P. dan kan men zich eenig denkbeeld vormen van de massa water die, bij gebreke aan een keersluis in de Eem, uit zee is opgestuwd. 'tWas een werkelijk interessant gezicht gisterochtend rond 7 uur aan den Koppel. Het duikertje bij het Smallepad stond toen blankeen goed uur later was het reeds droog. En de groote Stoney-sluis, aan de overzijde, stroomde in naar de verkeerde zijdeeen wel heel zonderlinge gebeurtenis. Het is te betreu»en, dat noch de garni- zoens-hoofdwacht, noch de nachtwakers der pol-tie de slapenden hebben verwittigd, dat ook in de binnenstad het water zoo snel wies. Ware dit geschied dan zou enorme schade aan meubelen, vloerkleeden en levende have zijn voorkomen. Verbijsterende getallen worden genoemd van in de als 't ware plot seling overstroomde tuinen verdronken kip pen en klein-veemaar zooveel is zeker, dat van deze heel wat een ontijdigen dood zijn gestorven. Legio zijn de ondergeloopen kelders, in vele waarvan de winterprovisie is te loor gegaan. Zeer veel schade is ook toegebracht aan vloerkleeden, die reeds doornat waren toen de bewoners, geheel onwetend van het geen er in den nacht was geschied, gister ochtend beneden kwamen. We zagen onge looflijke verwoestingen en hoorden droeve verhalen. Hetgeen ons ook opviel, was de geringe topografische kennis zelfs van hen, die hier reeds jaren wonen. Toen ze hun aldaagschen weg naar hun bezigheden niet konden ver volgen, wisten zij niet, hoe langs den kort- sten omweg zich daarheen te begeven. Het laagste gedeelte van de Kortegracht

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1