AKER5F00RTSCIE COUEAUT. Dinsdag 18 Januari 1916. No. 8672 66e Jaargang. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Ainerstbortsche Courant, voorheen Firma A. H van CleefT" HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDERIKS AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1,— franco per postƒ1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontoigenings- advertentiün per regel 15 cent, ReclameB 1—5 regels ƒ1,25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzondorlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiün van buiten de stad worden dc incassccrkosten in rekening gebracht, KORTEC RACET 9. Postbus 9. Telefoon 19. Een grootc ramp liecft een deel van ons vaderland getroffen; storm en watersnood hebben ontelbaar velen in .enkele nren van alles beroofd. Vooral de bewoners van do polders rond de Zuiderzee zijn zwaar getroffenvan menigeen is do woning verwoest, het huisraad meegesleurd, liet vee verdronken, letterlijk alles verloren gegaan. Naar ruwe schatting is ongeveer (1000 H.A. in onze Provincie door zeewntor overstroomd. To Baarn, Buii- 8choton, Eemnes, Hoogland en Spakenburg is do materieele schade zeer groot. De ALWEJIEENE WATERSNOOD-COMMISSIE, te Amsterdam, zal (le hulpverleening ook voor do noodlijden den in do Provincie Utrecht organisecren. Uw gift komt dus dok ten goede aan uw Provincic-gonooton. Men geve SPOEDIG), omdat ONMIDDELLIJKE hulp DRINOEND noodzakelijk is. Penningmeester van de Algeineene Watersnood-commis sie is dc heer E. SILLEM (firma Hepo Oo.) Keizers gracht 579 te Amsterdam. De ramp. KEfiNISGEVINUEN, Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis 1. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterkedrank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop door Roe land Willem de HAAS, confiscur-cuisi- nicr, wonende alhier, in de beneden eetzaal en de boven-voorkamer, straatzijde, van het perceel Langestraat 87 te Amersfoort; 2. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het vcrleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort, ir Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. 1 Wethouders v i Aiuors- De Burgemeester foorl, Gelet op art. en 7 der Hinderwet, Brengen ter kermis van het publiek, dut een door T. SIEPERDA ingediend verzoek, met bijingen, om vergunning lol hut uitbreiden vau een melkfabriek door plaatsing van een electro motor van 1 P. K. voor het drijven van een 1 kneedmachine, een eloctro-uiolor kam- 1 van t P.K. voor het drijven van een pomp eu een electro-motor van 1 P.K. voor het drijven van een tlesschenspoelniachine, in hot perceel alhior gelegen aan den Luagland- echeweg, bij het Kadimter bekend onder Sectie A, No. 1594, op do Secretarie dor Gemeente tor visie ligt, en dat op Zaterdag den 29 Januari 0.9. des voormiddags te half elf ureu gelegen heid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente beatuur of van Óen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uit breiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, dieovoreenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of óen of meer zijner loden zijn versche nen, ten einde hunno bezwaren mondeling Ine te lichten. Amersfoort, 15 Januari 191(1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 dor Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door E. J. PEGMAN ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbrei den van eene werkplaats door plaatsing van een electro-motor van 4 P.K. voor het drijven van een zaag- en draaibank in het perceel alhier gelegen aan de Koestraat No. 7, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 5238 op dc Secretarie der Gemeente ter visie ligt. en dat op Zaterdag den 29 Januari aanstaande, des voormiddigs te half elf uren gelegen heid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan van hot Gemeentebestuur of van óen of meer zijner leden, bezwaren ■togen het uitbreiden van de inrichting in tc brengen. Tot het beroep, bedoeld in art, 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig artikel 7 der 1 Iinderwet voor het Gemeentebestuur of óen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe tc lichten. Amersfoort, 15 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R, VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening ann de aanschrijving van den hoer Commissaris der Koningiu in do Provincie Utrecht van 15 Januari 191(1, 4e afdooliug, no. 239, ter kennis van belang hebbenden, dat in de Gemeente Oudenrijn oen geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 17 Januari 191G. Do Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Wolk een ontzettende ramp in den nacht van Donderdag op Vrijdag in enkele uren is gekomen over Eemland valt nog niet te benaderen; alle beschrijving spot met de werkelijkheid; wie als Bestuurslid van ceriig waterschap of dijk-college naar do geteisterde plaatsen is geweest, is nog zóo onder den indruk van de onbeschrijflijke ellende wolkc hij heeft moeten aanschouwen, dal hij nog niet kan vinden de juiste woorden om te schetsen de diepe deernis welke hem ver vulde bij dezen onvergetehjken tocht naar de vóór eenige dagen nog zoo vruchtbare polders, de zoo bloeiende dorpen, dc zoo welvarende boerderijen. Zelfs de zwaarst denkbare brand kan niet zulk een verwoesting aanrichten als thans het water deed; de boerdery inag verbranden, er mag vee bij omkomon, de sappige weiden en het met noeste vlijt jaren achtereen gecul tiveerde bouwland blijven althans gespaard. Er is thans dit verschrikkelijke, dat het water, mede duor de verschillende dijkbreu ken, zoo geweldig snel wies. Donderdag nacht om 2 uur was het water wel hoog, doch zelfs ervaren vaklieden dachten nog niet aan iets ernstigs. Een uur later stonden alle aan de grachten en kaden gelegen tuinen blank, ten gevolge waarvan duizenden kippen en veel klein vee verdronken. In de buitenstad was het oneindig erger. Daar moesten menschen en kinderen onder den huilenden storm met bootjes van huis worden gehaald of een goed heenkomen zoeken op den zolder. Hot meest zijn geteisterd de boerderijen in non omtrek. De schade is nog niet te overzien, doch zeer groot. Doch dit alles baalt niet bij hetgeen de dorpen, in de Eempoldcrs te aanschouwon geven. Men vraagt wel eens: wat doet toch het Roodc Kruis. Welnu, wc hebben Zondag ervaren wat het doet bij een massa-ramp, gelijk deze overstrooming is. Vrijdagavond vroeg de Burgemeester van Nijkcrk aan den Gewestelijk commissaris van het Ncd. Roode Kruis te Amersfoort, dr. J. W. Jorissen. of deze hom kon helpen het allereerst aan dekens ten behoeve van hen, die door het water uit hun huis gedreven, naar Nijkerk waren gevlucht. Dr. Jorissen zeidc zonder bedenken hulp toe en reeds om 3 uur 's nachts vertrokken eenige leden van de Amersfoortschc transport-colonne met een wagen, waarop 300 dekens, die, na een zeer moeilijken tocht door het toen nog zeer hooge water, nog vóór 5 ur te Nijkcrk werden afgelevord. De Gcwestc. ik commissaris be gaf er zich Zaterdagochtend heen om over leg tc plegen voor verdere hulpvcrlecning. Zondagochtend kwam dr. G. W. Holand als vertegenwoordiger van hot Hoofd-comllé van het Roodc Kruis uit Den Haag per auto te Amersfoort. Zijn auto werd gevolgd door een Roode Kruis last-auto, welke, be halve 300 dekens, een massa onderkleeding voor mannen, vrouwen en kinderen aanbracht, dc laatste geschonken door een zeer wel dadig lid van het Hoofd comité. Daar alle toegangswegen tot de dorpen tc diep onder water stonden dan dat dc auto's er met stellig heid door konden, werden de hoogst welkome gaven overgeladen op een mot twee paarden bespannen wagen, die ze onder geleide van onmiddellijk ook voor dezen dienst van mcnschlicvcndhoid bereide leden der transput- colonne bracht naar Hoogland. Van daar bleek verdere communicatie met Bunschoten en Spakenburg onmogelijk. Het gemis van telefonische gemeenschap, die hier nog niet bestaat, werd thans dubbel zwaar gevochten. Dr. Boland, dr. Jorissen en de Secretaris van het comité Amersfoort waagden den tocht per rijtuig langs den Hooglandschcn weg. die niet zoo diep meer onder water stond dan Vrijdagnacht het water stond reeds 2 M. lager dan Vrijdagochtend doch hier en daar stuk was, terwijl men niet kon zien waar de slooton aan weerszijden van den smallcn weg zich bevonden. Dit was te erger omdat op den weg wagens met platboomde vaartuigen waren blijvon steken. Eindelijk word Hoogland bereikt, waar inmiddels door de goode zorgen van den Commissaris dor Koningin in do Provincie Utrecht reeds 3000 K.G. brood was gebracht, Donderdagnacht werd daar de eerste hulp verleend door oen bij Amersfoort gekam peerd gedeelte van een regiment infanterie, waarvan een detachement van 40 man. onder kapitein Van Tienhovcn, heel wat, door het van drie zijden toestroomendc ijskoude en zeer kwalijk riekende water afgesneden be woners van boerderijen wist te redden. Dc Burgemeester van Hoogland, de heer H, C. baron van Tuyll van Serooskerken, die sedert Donderdagnacht ai het mogclijko voor zijn Gcmcontenaren deed, nam in ont vangst hetgeen het Roode Kruis hem deed toekomen en belastte zich met bet zoo spoe dig mogelijk doorzenden naar Bunschoten en Spakenburg. Daar hot reeds donker werd, waagde men het niet, nog schuiten naar die zwaar geteis terde Gemeenten to zenden, doch reeds gis ter werd een doel dor dekens, der onder kleeding en der levensmiddelen doorgezon don. Te Spakenburg was vooral gebrek aan zout en petroleum, terwijl ook het gemis vau koffie cr zeer werd gevoeld. Te Hoogland betreurt men het verlies van twee mcnschcnlovcns, een oude man en een jongen. Het vlot waarop zij kalveren trach ten te redden, is met do kalveren aange spoeld, doch van hen/elven is niets meer vernomen, hoe mon den omtrek ook met schuitjes afzocht. Ontzaglijk is daar het verlies aan koeien, varkens en kippen; zoo zijn van dc beido fokstationhouders der V. P. N. alle kippen verdronken, terwijl leder hunner er een kleine 200 had. Volgens schatting is 4000 II. A. in de Gemeente Hoogland in oen ommezien ver anderd in óen zilte plas. Dc Ham ert het hoogero gedeelte bij hot Gomcontohuis 011 don huizo Schothorst zijn droog gebleven, doch evon vorder is het al water, dat men ziet. Bij mcnscheuhcugcnis kwam het water nooit zóo ver over do dijken; vandaar, dat men volkomen word verrast en dat de schade zóo groot is. Ontzettende berichten bracht gisterochtend het .Handelsblad1' omtrent Marken. Doch hoe dit eiland ook moge zijn geteisterd, het haalt niet bij hetgeen in het toch al zoo arme Spakenburg is vernield. Een medewerker van „De Nieuwe Cou rant" schrijft cr van Uit het verdronken Spakenburg vernoem ik daar juist het volgendeik geef het ver haal, zooals het uit den mond van ooggetuige werd opgetcokend Dr. Impeta, van Avcrcest, moest Donder dagavond in dc Gereformeerde kerk van Spakenburg een rede houden. Do tocht van Amersfoort ging reeds hier en daar door het water. De kerk was stampvol, ook met Bunschoters. De rede was een half uur aan don gang toen opeens Iemand aan de kerk deur schreeuwde: „Brand tc Spakenburg!" In een oogenblik was dc kerk leeg. Het bleek waar, in den vliegenden storm laaiden do vlammen van oen paar schuren en hooi bergen hoog op. Do gchoclo bevolking en een deel van Bunschoten liep uit om tc blusschen. Do brand was kwaadwillig ver oorzaakt, maar bereikte niet het doel. Terwijl men In den vliegenden storm nog bezig is te blusschen, klinkt een langgerekt angstgeschrol»Do dijk bezwijkt!» In een oogenblik komt het 'vooste water in groote golven aanrollen. Tijd om te redden, Is er niet; alles vlucht voor de woedende zoe.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1