1MSF00RTSCHE COUMI. Donderdag 20 fBRf Januari 1916. No. 8673. 66e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT". HOOFD-RED ACTEUR P. J. FEEDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- cn Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /x.— franco per post/j.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, ro cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoor Ecu groote ramp heeft een deel van 011s vaderland getroffen; storm en watersnood hebben ontelbaar velen in cnkeio uren van alles beroofd. Vooral de bewoners van do polders rend de Zuiderzee zijn zwaar getroffenvan menigeon is de woning verwoest, het huisraad meegesleurd, het vee verdronken, Ir -riijk alles verloren gegaan. Naar ruwe schatting is ongeveer 9000 H.A. in onze Provincie door zeewater overstroomd. Te Baaru, Bun schoten, Eemnes, Hoogland en Spakenburg is do matericele schade zeer groot. I)e ALGEMEENE WATERSNOOD-COMMISSIE, to Amsterdam, zal de hulpverlcening ook voor de noodlijden den in de Provincie l'trecht organiseeren. Uw gift komt dus ook ten goede aan uw Provincie-genooten. Men geve SPOEDIG, omdat ONMIDDELLIJKE hulp DRINGEND noodzakelijk is. Penningmeester van de Algemeene Watersnood-commis sie is de lieer E. SILLEM (firma Hope Co.) Keizers gracht 579 te Amsterdam. dezer des namiddags 2 uur op te geven j oen der ondergeteekenden. C. M. CREMER, Utrechtscheweg to8. D. GERRITSEN, Soesterweg 9. Mej. C. J. E. LEINWEBER, Muurhuizen 113. Mej. E. MIDDELBURG, Utrechtscheweg 133. Mr. A. VAN TRAA, Utrechtscheweg 80. wel eens meer te worden vergeten, biljetten 2 terug te zenden. 1 b De heer Frederiks wees op het ver- I volg van het officieuse communiqué, dat luidt »Mocht onverhoopt blijken, dat de stroom van giften na eenige dagen ophield te vloei- j en, en dat alsdan de beschikbare geldmid- j delen van de Algemeene Watersnood-com- missiën onvoldoende mochten zijn, dan zou- j den uit den aard der zaak andere maatrege- I len noodig zijn en zou de Regeering over- i wegen wat haar in deze te doen stond. I .De schadevergoeding aan de door den Gisterochtend vergaderde in het Gouvcr- watersnood getroffenen zal worden verleend nements-gebouw te Utrecht het Utrechtsche naar vaste regelen. Natuurlijk zal een onder- Provinciale centrale comité tot bulpverleening zoek daaraan moeten voorafgaan, dat door bij rampen van algemeenen aard, dat zich bemiddeling van Gedeputeerde Staten der als volgt heeft geconstitueerd: betrokken Provinciën zal moeten worden mr. F. A. C. graaf Van Lynden van San- ingesteld. denburg, Commissaris der Koningin, Voor- Dit onderzoek zalin de eerste dagen niet zitter. kunnen geschieden, en er zal nog al eenige mr. S. P. van Eeghen, te Amsterdam, als tijd mede gemoeid zijn. vertegenwoordiger van de Algemeene ver- »Zijn wij wel ingelicht, dan zal van een eenigde commissie ter leniging van rampen en ander in den geest van het bovenstaande door Watersnood in Nederland, binnenkort van Regeeringswege kennisge- I dr. C. J. Mijnlieff, te Amsterdam, als ver ving geschieden aan de desbetreffende auto- tegenwoordiger van den Koninklijken natio- riteiten». nalen bond voor reddingwezen en eerste hulp Binnen weinige dagen zullen dus de ver- -0ij ongelukken .Het Oranje Kruis, en van schillende organen der I.andsregeering, de het »Prins Hendrik-fonds». Besturen van Provinciën en Gemeenten, dus I dr. J. W. Jorissen, te Amersfoort, Gewes- ,-,nh ns» - telijk commissaris voor de Provincie Utrecht Een plaatselijk comité is gisteravond ge vormd. In >De vergulde zwaan, kwamen daartoe samen 6 dames en 27 heeren, De heer C. M. C rem er, die de bijeen komst leidde, deelde mede gisterochtend een onderhoud te hebben gehad met den Bur gemeester, wien hij vroeg of het Gemeente bestuur bereid zou zijn, mede te werken indien ook hier giften werden ingezameld voor de slachtoffers van de ramp. Allen in den lande zijn zeer onder den indruk, doch het is thans ook tijd, dat we door daden toonen, dat die belangstelling echt, het medelijden diepgevoeld is. Een officieus communiqué, getiteld »De leiding in éen hand», luidt: «In Regeeringskringen is men van oordeel, dat het niet noodig is, dat de Regeering rechtstreeks steun verleent tot leniging van den nood, die het gevolg is van de over stroomingen, doch dat deze taak voldoende kan Worden behartigd door de Algemeene vereenigde commissie tot leniging van ram pen door Watersnood, die de voorziening in den nood centraal zal kunnen regelen. In verband hiermede wordt het ongewenscht geacht, dat de krachten worden versnipperd door oprichting van bijzondere commissiën en het houden van op zichzelf staande col lecten, met het zelfde doel. De leiding blijve in éen hand.. De Burgemeester antwoordde dan ook, dat het Gemeentebestuur als zoodanig niet kón meewerken tot het oprichten van een plaatselijk comité. Spr. daarentegen las veeleer uit het com muniqué dat het wil voorkomen, da» het ingezamelde geld niet worde gedistribueerd in Gemeenten, die in den omtrek liggen, doch dat het worde gezonden aan de Alge meene Watersnood-commissie, die zich zal belasten met de verdeeling. Als we thans niets doen, wat zal dan het gevolg wezen Dat, hoewel we thans laaien van deernis en medelijden, we weldra zullen verflauwen. Thans spreken we wel ernstig gemeende woorden van medegevoel, doch als er een tijdje overheen gaat, zullen velen nalaten hun woorden om te zetten in daden, in klinkende munt. Er is bereids een Provinciaal comité ge vormd; hoe het zal werken, is op dit oogen- blik nog niet bekend, /.eer binnenkort kan echter een schrijven van dat comité worden tegemoet gezien, Er komt reeds vlot geld binnen, dat wordt opgezonden aan de Algemeene Watersnood- Welnu, Amersfoort moet volgen het goede voorbeeld, elders gegeven. En daartoe is slechts éen weg en wel deze, dat het geld bijeen brenge voor het Algemeen Watersnood-comité. En dat er vooral niet wordt geliefhebberd door zelf in de naburige geteisterde Gemeenten uitdee- lingen te doen. Mr. Van Traa meende, dat de opvatting van het Dagelijksch Bestuur van Amersfoort niet is een communis opinio (niet algemeen wordt gedeeld). Immers te Leiden is door den Burgemeester dier Gemeente een comité gevormd, dat óok geld bijeen brengt voor de Algemeene Watersnood-commissie. De heer Cremer zeide, dat het thans de vraag is, hoe het vlugst en het best geld wordt ingezameld. Er is zeer veel noodig. In 1914, bij de mobilisatie, is hier een collecte aan de huizen gehouden voor het plaatselijk stcun-comité. De lijsten, daarbij gebezigd en die dus hebben gepokt en ge mazeld, zijn morgen (leesheden) ochtend ter beschikking. Het is beter die lijsten te gebruiken dan dat eventueele collectanten de stad in wijken verdeelen en haar dus op willekeurig wijze afvisschen. Maar dat afvisschen moet gebeuren, doch oordeelkundig. Het is wel geen aangenaam, doch een bijzonder loonend werk. De heer D. Gerritsen vroeg of een thans inzamelen langs de huizen niet te vroeg is. Maandag werd in een kleinen kring bijna f 50 000 bijeen gebracht. Spr. vreest, dat men, bij het thans aanbieden van lijsten, er zich afmaakt met een kleinigheid, terwijl er juist zooveel noodig is en zou het beter achten, dat eerst eens werd rondgegaan in kleinen kring, bij hen die mild geven, en niet lang daarna huis aan huis. Mr. Van Traa herinnerde nog aan de collecte voor de werkloozen en zou wenschen, dat men eerst lijsten ter inteekening aanbood en vervolgens een collecte hield met open schaal. De heer Teengs achtte beter een circu laire met inteekenbiljet. De heer Cremer vreesde, dat er op de eerste plaats niet zoo heel veel zullen zijn, die op een lijst teekenen en dat er op de tweede plaats velen zullen zijn, die ietwat slordig omspringen met dat biljet. Er pleegt. zich doen hooren. Dit is dan ook spr. meening de reden, dat het Gemeente bestuur een afwachtende houding aanneemt. in den allereersten nood is bereids voor zien. Het Oranje Kruis, als federatie van de vereenigingen bet Roode-, Witte- en Groene Kruis en zooveel andere vereenigingen, wel ke op eenige wijze eerste hulp brengen bij ongevallen, heeft daarvan thans de alge meene leiding. Het Roode Kruis-comité voor Amersfoort en omstreken verleende sedert het Nederlandsche Roode Kruis. jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, te Baarn, Wethouder der Gemeente Baart). jhr. L. Rutgers van Rozenburg, Burge- meester der Gemeente Emnes. H. Ch. baron Van Tuyll van Serooskcrken, 1 Burgemeester der Gemeente Hoogland. I L. van Duyn, Burgemeester der Gemeente Bunschoten. A. van Doorninck, Griffier der Provin- Vrijdagnacht reeds bijstand in de omliggen- j cjale Staten, Secretaris-penningmeester, de Gemeenten. Besloten werd, dat in elk der vier getrof De Departementen van Oorlog en van fen Gemeenten plaatselijke commissiën zullen Marine stonden onmiddellijk personeel en worden ingesteld tot het opmaken van voor- materieel ter beschikking. loopige lijsten der geleden schade. De Commissaris der Koningin in Utrecht Voor zoovee', na de reeds getroffen maat- bezocht reeds de geteisterde Gemeenten in regelen ooge.iblikkelijke hulp nog noodig zijn gewest. 1 Mr. Van mocht blijken, zal die hulp door tusschen- a: Welnu, als de Commis- komst van bovengenoemd Provinciaal comité worden verleend. der Koningin een oproep doet plaatselijk comité te vormen dan vindt hij er reeds hier een. De heer Cremer: Wat wenscht de ver gadering: binnen enkele dagen een collecte te houden, dan wel persoonlijk bezoek? De heer Van Raalte Sr.: Bij demobi lisatie-inzameling achtten velen zich gede- chargeerd door hun eerste gift. j Spr, meende, dat ook de kleinere en zelfs 1 de kleinsten zullen persoonlijk moeten worden bezocht. I Hoofdzaak is, te beginnen bij de gezeten j burgers, dié een tamelijk bedrag willen geven; j dan lijsten persoonlijk aan te bieden aan hen, die óok een flink bedrag geven; en ten slotte een collecte te houden. I De heer Cremer meende, dat niet al te veel persoonlijk bezoek moet plaats hebben, j vooral omdat dit niet is te doen. j De heer Gerritsen: Het betreft een 20-tal personen, die vooraf konden worden verwittigd en den volgenden dag bezocht. De heer Cremer, het gesprokene con- De ramp. In het vorige nummer deelden we mede hoe ontzaglijk Hoogland, Bunschoten cn Spakenburg zijn geteisterd door den storm vloed en wezen we er op, dat. hoe ontstel lend ook zijn de beschrijvingen van Marken gegeven, het in het tóch al zoo arme Spaken burg nog veel treuriger is gesteld. Eerst de vierde poging om het arme visschersdorp te bereiken, is geslaagd. Zon dag werd getractover Hoogland, over Baarn en over Nijkerk er te komen; eerst Maandag is dat gelukt door den Eemdijk te volgen, waarbij tekens weer gebruik moest worden gemaakt van een bootje om door de gaten te komen, die, zonderling genoeg, bijna alle zijn geslagen op plaatsen waar binnendijks boomen stonden. Nadert men Spakenburg van den kant van Bunschoten dan ziet men, in gewone tijden, zoodra men om de Hervormde kerk cludeerend. meende te kunnen constateereu, is gewandeld, in de verte de zwarte topjes dal de vergadering besloot, allereerst bij 1 20-tal inwoners een persoonlijk bezoek af te leggen, hetgeen zal geschieden door twee dames en drie heeren, Zoodra dit is geschied, zal men andermaal samenkomen cn zullen allen op nader te overleggen wijze geld inzamelen. Men schrijft ons nog: De Commissie, die zich hier ter stede heeft gevormd tot het inzamelen van gelden voor de Watersnood verzoekt dames en heeren die bereid zijn, voor bovengenoemd doel aan de te houden inzameling mede te werken, zich schriftelijk of mondeling vóór Zaterdag der masten met de vaantjes even boven de havenkade zich heen en weer bewegen. Door den storm zijn vijftig van die botters over de vrij hooge kade geslagen. Sommige er van vielen op de huizen, van welke er niet minder dan dertig zijn ingestort. Eén schuit dreef in het bokkinghang van Jaap van Peter; een andere belandde midden in de steeg van Arie Bakker. Als men met opzet zulk een schuit in dat nauwe steegje zou willen brengen, dan zou men daarin niet slagen. Vierschuiten zijn geheel stuk geslagen alle overige behalve enkele, die men, om ze te behouden, nog intijds heeft doen zinken zijn zwaar beschadigd, óok doordien men er,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1