A11ERSF00ETSGIE COURAÏT. Zaterdag 22 ggyjl Januari 1916. No. 8674 66e Jaargang. BIJBLAD. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7REDZRIK?, A M E R S F O O R T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post/1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op .-.anvraag kosteloos. J.egale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentitin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTSGRACBT 9. Bij dit nummer behoort een K KN N I SU K V I N' U 11 N. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, (iezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ile Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 25 Januari aanstaande, des namiddags ten acht ure. Amersfoort. 21 Januari 1916. Do Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis: 1. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterkedrank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop door Gijs- hektus Christiaan de Jagkk. banket bakker, wonende alhier, in den salon van het perceel Langcstraat 56, te Amersfoort: 2. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleenen van het verlof schriltclijkc bezwaren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort, 20 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelezen het verzoek dd. 27 November 1915 van II. S. N. Menko, te Amsterdam, om vergunning tot het oprichten van een vlecschconserven-fabriek in het perceel alhier gelegen aan den Soesterweg, kadastraal bekend Sectie D, No. 868, besluiten de beslissing op voormeld verzoek te ver dagen op grond, dat het ingestelde onder zoek nog niet is volbracht. Amersfoort, 14 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Zondag 23 Januari 1916 schietoefe ningen worden gehouden op het schietterrein der Lcusderheide. Amersfoort, 22 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Pc ramp. Hoogland, Bunschoten, Spakenburg. II. M. de Koningin heeft gister met eigen oogen aanschouwd de vreeselijke ellende te Hoogland en te Bunschoten, doch vooral te Spakenburg te weeg gebracht door den Noord westerstorm, die van drie zijden te gelijk het water uit de Zuiderzee en uit de Eem opstuwde en in het holle van den nacht in een paar uren weiden en akkers veranderde in éen zilte plas en daarmee voor lange jaren vernielde hetgeen met zooveel moeite en harden arbeid werd gecultiveerd. H. M. had zich door haar Commissaris in de Provincie Utrecht doen inlichten om trent den omvang der ramp en het verlan gen te kennen gegeven om, zoodra de zwaar geteisterde Gemeenten bereikbaar waren, ze persoonlijk te bezoeken, Om half tien bracht een Hof-auto II. M., die vergezeld was van haar Hofdame freule L. G. baronesse Sloet van Marxveld, van haar adjudant, kapitein-luitenant ter zee jhr. C. Hooft Graafland en van den Commissaris der Koningin in Utrecht mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, vóór het Gemeentehuis van Hoogland. De Burgemeester dier Gemeente, de heer 11. Ch. baron Van Tuyll van Serooskcrken. ontving daar H. M. In het Gemeentehuis waren onder meer aanwezig dr. J. W. Jorissen, Gewestelijk com missaris in Utrecht van het Ned. Roode Kruis, die reeds sedert verleden week Vrijdag j zorgt voor stcunverieening aan de zoo zwaar beproefde Gemeenten, en kapitein G. van j Tienhoven met zijn beide luitenants, die met de compagnie den eersten nacht van de over- i strooming zooveel menschen van de plotse ling door het water afgesneden boerderijen haalden en zooveel hoorn- en ander vee wisten I te bewaren voor den verdrinkingsdood. Ook waren er. op uitdrukkelijken last van H. 1 M., de jonge en enkele zelfs zeer bejaarde mannen, die bij het reddingswerk in den ijskouden, stikdonkeren nacht van Donderdag 1 op Vrijdag zooveel moed en overleg hebben getoond en sommige der zwaarst geteisterde 1 ingezetenen. De Burgemeester deelde onder meer mede, dat tot en met Donderdagavond volgens bij hem gecontroleerde berichten alleen aan hoornvee is verdronken voor een waarde van omstreeks f76 000. De waarde der verdronken varkens en kippen is nog niet te bonaderen. En het treurigst is. dat de meest alle kleine boeren te Hoogland bijna zonder uitzondering hun bedrijf voeren met geleend kapitaal. Door de hooge prijzen der j landbouwproducten begonnen zij juist een beetje uit de zorgen te komen en. op 't aller- j onverwachtst zagen zij thans in een paar uren nagenoeg alles verzwelgen door het water. Daar de weg naar Bunschoten bijna geheel nog onder water staat, werd om to uur de tocht naar die Gemeenten gedaan in vier rijtuigen. De heer A. P. van der Zwaan reed de keurige break waarin H. M. plaats I nam met barones Sloet den Commissaris der Koningin en den Burgemeester van Hoog- land. Vooruit reden overste jhr. Hooft Graaf- j land en dr. Jorissen het achterste rijtuig vervoerde allerlei goederen. De Rijks-veldwachter A. Zwart reed per rijwiel vooruit, deels om den weg, die hier I en daar stuk was, te verkennen, anderdeels j om mogelijk van de andere zijde komende voertuigen intijds in een zijweg te dirigeeren, 1 hetgeen intusschen niet éénmaal behoefde te geschieden. Meermalen reed hij op den smallen weg tot de naven van zijn rijwiel 1 door het water. De koers werd gehouden 1 door te letter op het hakhout aan weers zijden van den weg, in welk hout tot mans- j hoogte wier en biezen en hooi hing en j waarin zelfs een hooihark en een gedeelte van een trap verward zaten. Een 20 minuten buiten Hoogland bleek eerst recht hoe geweldig groot het terrein der overstrooming nog isaan weerszijden een zee, met hier en daar, als eilandjes, de boerderijen éen zilte plas van, toen de wind opstak, als het ware loeiend watereen vreesdijk gezicht. Van een fonkelnieuwe, nog onbewoonde boerderij de geheele linker zijgevel ingedrukt, j zoodat men de gansche lengte-doorsnede van de zeer groote hoeve kan zienvóór een andere S verdronken koeien en tal van var- J kens en schapen elders tal van bijna geheel uiteen geslagen kippenhokkenoveral voor de hoeven meer aan weg de zoo zwaar be zochte bewoners met diep ter neer geslagen gelaat, vlak bij Bunschoten twee stoere ke rels, die bun tranen niet konden bedwingen. Eerst om 11 uur werden de eerste huizen van Bunschoten bereiktzóo langzaam had men moeten rijden. Aan het Gemeentehuis van Bunschoten was ter ontvangst van H. M. aanwezig de Burgemeester van Bunschoten en Spaken Bankvereeni'lng H. L. A. DULLAERT Co AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. Langegraolit SO - Tol. Intero. 688 Verhuren loketten iu hare „LIPS" brand- en inbraakvrije kluis. burg, de heer L. van Duyn, die eveneens II. M. enkele inlichtingen verschafte over de schade aan de Gemeentenaren berokkend. H. M. stond er op, naar Spakenburg zich te begeven, ofschoon de tocht daarheen met een roeibootje'moest geschieden endoorden steeds aan wakkerenden wind het vrij onstui mig was. Achter de Hervormde kerk. waarin thans veel Bunschoter gezinnen tijdelijk zijn onder gebracht. was een steigertje gebouwd. De overtocht geschiedde in 3 bootjes, welke ge roeid en te gelijk geboomd werden. In het voorste nam H. M. plaats met freule Sloet, jhr. 1 looft Graafland en den Commissaris der Koninginin het tweede volgden dr. Joris sen, de beide Burgemeesters en enkele ande ren terwijl het derde overbracht de Rijks- en de Gemeente-politie. Om kwart voor twaalven werd geland achter de nieuwe Gereformeerde kerk te Spakenburg. Ruim vijf kwartier vertoefde H.M. in het zoo zwaar geteisterde visschersplaatsje, waar zij alles in oogenschouw nam, zich omtrent alles deed inlichten, een vriendelijk en op beurend woord had voor ieder. Het was alsof de bevolking ze heeft ook zulke ontzaglijke angsten uitgestaan nog geheel en al uit haar doen was. Wij kennen hier de Spakenburgsters slechts als luid pratende, bijna altijd lachende vrouwtjes; nu was het er doodstil. Pas als de Koningin voorbij een groepje was, dat zij met haar ontroerend mooie stem aan het praten had trachten te krijgen, kwamen de tongen los en vrouwen en meis jes, mannen en jongens wedijverden in hun lof over de Landsvrouwe, die in zulk troos teloos weer opzettelijk tot hen was gekomen om hen te troosten. iZou je niet voor 'er door een vuur gaanhoorden we meermalen zeggen en menige zegebede werd opgezon den voor de Koningin, die zóo deelt in het leed harer onderdanen. Toen H. M. had vernomen, dat nu nog, acht dagen na het onvergetelijk gebeuren, velen nog geen drooge kleeren hebben ont vangen, dat in enkele woningen thans 20 personen zijn sasqjgebracht, dat velen nog geen dekens hebben, verzocht zij aan den predi kant, de Gereformeerde kerk, in stede van voor godsdienstoefeningen, te gebruiken om er menschen in te huisvesten tot op andere wijze onderdak voor hen zal zijn gevonden. Aan den Gewestelijk commissaris van het Ned. Roode Kruis verzocht H. M., onafge broken in verbinding te blijven met den Commissaris der Koningin en denBurgemeester en toe te zien, dat do althans voor den eer sten tijd in overvloed aanwezige kleeding- stukken en voedingsmiddelen ook spoedig en doelmatig worden gedistribueerd. H. M. wil, dat allereerst worde gezorgd voor de hygiene. De inspectie voor de volksgezondheid heeft in de afgeloopen week daarvoor reeds veel gedaan, doch ter plaatse moet thans ook uitgevoerd, hetgeen hoofd inspecteur en inspecteur voorschreven. H.M. wil, dat thans nauwlettend toezicht wordt gehouden op die uitvoering. Zonder zich ook maar éen oogenblik te ontzien, waadde H. M. tot over de enkels door den geweldigen modder van den zee dijk, om te zien hoe de stortzeöen van dit huisje den geheelen achtergevel wegsloegen, van een ander de vier muren inbeukten zoodat het geheele dak nagenoeg onbeschadigd thans op den grond rust, hier een hotter joeg in het achterhuis, ginder een visscherscheepje middenin een straat deden belanden, elders een zijgevel indrukten terwijl het overige van het huisje toch nog overeind bleef. Voor allen had H. M. een vriendelijk woord, allen toonde zij haar hartelijke deel neming in de schier onverkomelijke ramp die hen heeft getroffen en die zij veel grooter vond dan zij uit de rapporten haar had toe geschenen. Eerst om half twee keerde H. M. terug naar Bunschoten; de wind was nu tegen, zoodat de tocht over het water heel wat langer duurde. Te Bunschoten bezocht H. M. de oude Gereformeerde kerk en onderhield zij zich geruimen tijd met de inwoners door wie zij zich nader liet inlichten c gevolgen van de overstrooming. Daar de weg naar Nijkerk nog geheel blank staat en door struiken noch heggen wordt omzoomd, zoodat men nergens zich kan onriönteeren en dus alle kans heeft in sloot of wak te geraken, moest H. M. haar voornemen opgeven om ook Nijkerk te bezoeken. Te Hoogland teruggekeerd, gaf H. M. den wensch te kennen de zwaar geteisterde buurtschap Zevenhuizen te bezoeken, welke evenwel slechts met levensgevaar te bereiken was. Toen H. M. op het verst bereikbare punt wilde trachten, door het water te waden verklaarde de Burgemeester van Hoogland, dat hij zich niet verantwoord achtte indien H. M. gevolg wilde geven aan dat voor nemen. Om 3 uur werd het Gemeentehuis van Hoogland weer bereikt, vanwaar H. M. met freule Sloet, overste jhr. Hooft Graafland en den Commissaris der Koningin per auto terugkeerde naar Amersfoort, van waar zij met den gewonen trein Den Haag bereikte. Te Hoogland is alléén aan hoornvee een verlies van ruim driekwart ton; wel te ver staan tot Donderdagavond. De Burgemeester en de Gemeente-secretaris, de heer E. A. Muys, konden, hoe onafgebroken ze ook werkten de eerste drie etmalen is geen van beiden uit de kleeren geweest en nóg is beider nachtrust uitermate klein H. M. de Koningin nog geen volledige opgaat ver strekken van het geldelijk verlies, door de overstrooming veroorzaakt. Hoe het er te Bunschoten uitziet, hebben we boven trachten te schetsen. Maar dit alles haalt niet bij hetgeen Spaken burg te zien geeft. Dat gaat alle beschrijving, elke verbeelding te boven. Een tot oordeelen volkomen bevoegde, die ook de verwoestingen aanschouwde, op Marken te weeg gebracht,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1