Stadsnieuws. Advertentièn. zeldc, dat daar wel menschenlevens zijn ver loren gegaan, doch dat de daar veroorzaakte niaterieele schade niet haalt bij hetgeen Spakenburg is verwoest. Vooral in den zoogenaamden Hoek is alles 6f ingestort óf zoo beschadigd, dat de huisjes geheel moeten herbouwd. Niet minder dan 30 huizen zijn nagenoeg volkomen verdwe nen; een stuk muur. wat pannen, eenig hout werk is al wat er van overbleef. Nóg hooger dan bij den vroeselijken vloed van 1852 steeg thans het niets onziende water, alles en alles meesleurend. Dat ook hier geen menschen- levcns zijn verloren, is een wonder en een groote zegen. De Zuiderzeevisschers-bond doet een drin gend beroep op het Nederlandsche volk om aan de Algomeene watersnood-commissie geld te zenden. De Algemeene commissie zal zorgen voor juiste verdeeling van het geld en heeft reeds gewaarschuwd, dat, als particulieren een Gemeente helpen, zij geen steun zal ver- leenen. Alles in éen hand. Dat is ook dc eenig juiste wijze van Hulpverlening. De plaatselijke commissie zal hier Dinsdag en Woensdag geld inzamelen en dit eveneens overdragen aan de Algemeene watersnood- 1 14. Voorstel van Burgemeester 011 Wet houders tot gedeeltelijke overneming van 1 het risico van gedeeltelijk door liet Rijk gedekte credieten, ten behoeve van den kleinen middenstand verleend (Gedr. Verz. I No. 21). I 16, Voorstel van Burgemeester 011 Wet- houders tot het vorloenen van machtiging voor de uitvoering van uitbreidingswer ken aan de gasfabriek (Gedr. Verz. No. 9). I 16. Voorstel van Burgemeester en Wet- houders lot wijziging der Verordening op de heffing van opcenten op de hoofd- som der l'ersonecle belasting (Gedr. Verz. i No. 18). I 17. Voorstollen van Burgemeester en 1 Wethouders tot, afbraak van do boeren hofstede >Do Kruiskamp* mot daarbij behoorende schuren e. d. en tot het vei Geeft toch, geeft toch allen; schaamt U toch niet, gij die niet veel kunt missen, dat uw bijdrage wat klein lijkt; ze is juist grooter dan van haar of hem, die op eenige bankbiljetten niet behoeft te zien. Er moet zeer veel geld zijn om den ontzaglijken nood vooral in de Provinciën rond de Zuiderzee ook maar eenigermate te kunnen lenigen. En daartoe moeten allen meehelpen óok de weduwe met haar penningske. Alle kinderen te Amersfoort volgen stellig het goede voorbeeld, gegeven door het Prin sesje, dat heel haar spaarpot, waarin t zo 13, gaf voor de noodlijdenden. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Januari 1916, des avonds acht uur. 1. Ingekomen stukken en mededeelingon. 2. Benoeming van oen lid dor Commis sie van toezicht op het Middelbaar onder wijs (vacature Louman.) 3. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens bedanken door den lieer W. J. Fortuijn Drooglever. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de samenstelling van een ontwerp-verordoning op de winkelsluiting (Gedr. Verz. No. 16). 5 Voorstellen van Burgemeester en Wethouders lo. tot herziening van de jaarwedde van den Controleur der Gemeente-belas tingen in verband met te verleene» eervol ontslag als Socretaris-Peniiingmeester van het Burgerlijk Armbestuur; 2o. tot het verleenen van machtiging voor de aanstelling van een tijdelijk ambtenaar aan de afdeeling Controle der belastingen (Gedr. Verz. No. 13). 6. Advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van den Algemeenen Nederlandschen Opzichters- en teeke- naarsbond, houdende verzoek om de sala rissen van de opzichters on teekenaars in Gemeentedienst te verhoogen (Gedr. Verz. No. 14). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziekte-ver lof aan mej. J. A. Poortman, onderwijze res aan School D. (Gedr. Verz. No. 11). 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de tijdelijke aanstelling van H. Moojen als leeraar aan de Burger avondschool te verlengen. (Gedr. Verz. No. 22). 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende hot verkrijgen van vrijstelling van de verplichting tot op richting oener Burgerdagschool. (Gedr. Verz. No. 10). 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de jaarwed den en pensioensgrondslagen van eenige ambtenaren (Gedr. Verz. No. 8). 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders 0111 machtiging te verleenen te beschikken over een deel van hot onder volgno. 228 dor Begrooting uitgetrokken bedrag voor de aanstolling van twee amb tenaren. elk van f900 (Gedr. Verz. No. 12). 12. Voorstel van Burgomeester en Wot- houders tot vaste aanstelling van H. J. J, Radstake als Opzichter bij den dienst van Gemeente-werken, (Gedr. Verz. No. 16). 13. Voorstel van Burgomeester en Wet houders tot het verleenen van een sub sidie van f 50 ten behoeve van eene ten toonstelling op Gemeentelijk financieel gebied door de Voreeniging van amb tenaren der Gemeente-linanciën (Gedr. Vorz. No. 4). I leenen van machtiging tot het uitschrij ven van een prijsvraag voor hot maken van een ontwerp-plan van bebouwing met arbeiderswoningen op do betrekke lijke landerijen. (Gedr. Verz. No. 20). 18. Voorstellen van Burgemeester en Wet hou houders tot aankoop van woningen in hot belang van de volkshuisvesting (Gedr. Vorz. No. 23). 19. Voorstel van Burgemeostor en Wet houders tot verkoop van 3300 M-. fabrieksterrein aan W. van Haselen P. Hz. q.q, voor f 2. per M- (Gedr. Verz. No 6). 20. Voorstel van Burgemeester 011 Wet houders tot verkoop van 2700 M-. fabrieksterrein aan J. Bunnik voor f2 per Ms (Geldr. Verz. No. 7). 21. Voorstel van Burgemeoster en Wet houders 0111, met introkking van hot Raads besluit van 30 November 1915. aan (1. van Iloogevest q q te verkoopon 825 M- grond aan do Emmalaan voor f 2 25 por M- (Gedr. Verz. No 2). 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot terugneming uit het Grond bedrijf van C00 ftl2 grond ton behoovo van den bouw der veldwachtorswoning op den Borg (Godr. Verz. No. 3.) 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het overnemen in onderhoud en beheer van oen gedeolte vnn den Soes- terwog. (Gedr. Vorz. No. 5) 24. Voorstel van Burgemeoster en Wot- houders tot verhuur van een terrein aan den Doodeweg aan het voorloopig Comité j van voorbereiding voor de oprichting van een Internationale school voor Wijs- begoerte. (Gedr. Vorz. No. 17.) I 25. Reclames Inkomsten belasting, dienst 1915. 26. Vaststelling 6e suppletoir koliier Inkomstenbelasting, dienst 1915. den, benevens een bijdrage in de kosten. Als plaats, voor de vestiging der school zeer geschikt, is gewezen geworden op het terrein aan den Doodeweg, naast >'s Zomers Buiten*, op bijgaande kaart nader aangeduid en groot pl.ui. 9 H. A. Het is de bedoel ;ng, daarop voorloopig enkele houten gebouwen le vestigen, om nader de mogelijkheid van de verwezenlijking zijner plannen te onderzoeken. Met het oog op dit laatste vraagt het comité dan ook het recht van huur met dat van voorkoop binnen bepaalden tijd. Gevraagd wordt dus grond in huur en subsidie in de kosten der exploitatie. Het wil ons voorkomen, dat deze twee zaken I11 casu niet los van elkander kunnen worden behandeld. Daarom heeft ons College zich de vraag gesteld is bij het bevorderen van het doel, dat het comité beoogt, een Gemeente-belang betrokken Bij de vestiging van inrichtingen, op wier bezit wordt prijs gesteld, als ka/.ernementen, speciale onderwijsinrichtingen, stichtingen, enz. is het langzamerhand gewoonte geworden, een beroep te doen op dc plaatselijke kas. Aangevoerd wordt dan, dat bij dc ves tiging der inrichting het Gemeente-belang nauw is betrokken. Het door het Comité gedaan verzoek aldus beschouwende, beantwoordt ons College de gestelde vraag toestemmend. Het is van oor deel, dat met het bevorderen van het doel, dat door hot comité wordt beoogd, een groot Gemeente-belang kan worden gediend, een belang, waarbij alle lagen der bevolking zijn betrokken. Uwe vergadering gaf van een dergelijk gevoelen blijk, toen in 11113 de kans bestond, hier een Rijkstand- en tuinbouwwlntcrschool gevestigd te krijgen, Tegen dc uitgifte in huur, met recht van koop, vnn het gevraagde terrein, zien wij geen bezwaar. 1 let betreft een deel van het voor bouwterrein bestemde hosch, waarvan de boek waarde ongeveer 30 cent per M- bedraagt. Het schijnt gewensrht. dat de termijn, waarop de grond in huur wordt gegeven, niet te lang. maar ook weer niet te kort wordt genomeneen maximum-termijn van 4 jaar komt ons goed gekozen voor. Den huurprijs zouden we wenschen te zien j gesteld op f 1 per jaar, terwijl een koopsom van 40 cent per M-. ons billijk voorkomt. De geringe huur sluit dus de te verleenen subsidie in zich. Deze wijze van doen komt ons gemotiveerd voor, op dezen grond, dat de vestiging van de school de kans aanneemlijk maakt, dat in de naaste omgeving daarvan I villa-terreinen zullen worden verkocht. Het Grondbedrijf zal dus wellicht profiteeren van I)e commissie, die zich hier ter stede heeft gevormd 0111 gelden bij een te brengen voor de slachtoffers van dc overstroomingen, met het doel 0111 deze over te dragen aan de Algemeene Ver- eenigde Commissie te Amsterdam, zal DINSDAG 25 en WOENSDAG 2t> Januari een inzameling houden. Dc ingezetenen worden dringend nitgenoodigd, hunne giften gereed te leggen, waardoor de ge regelde gang van zaken zal worden bevorderd. DE COMMISSIE. Amersfoort, 22 Januari 1910 a. in dat deel der Gemeente, behoorende lot de 4e klasse, op de aanslagen van hen, voor wie dc belasbare huurwaarde bedraagt f 175 en daar beneden 50 opcenten, boven - 175 tot beneden f 250 60 - 250 -3*5 7o - 32,5 en daarboven 80 b. in dat deel der Gemeente, behoorende tot de 8e klasse, op de aanslagen van hen, voor wie de belast-bare huurwaarde bedraagt f 75 en daar beneden 50 opcenten, boven - 75 tot beneden fi 12.50 60 - 112.50 tot beneden f 150 70 - 150 en daarboven 80 c. op de aanslagen van ben, die niet naar den grondslag «huurwaarde* worden aange slagen, 80 opcenten. Omtrent dc verkrijgbaar stelling van elec- trische energie voor licht of kracht schreven zij aan Sen Raad Nu in den laatsten tijd meermalen storing heeft plaats gehad in de levering van elec- triciteit is het ons wenschelijk voorgekomen U het volgende mede te deelen. Het bedrijf is in werking gesteld 1 Mei 1915 en voorden 7 November d.a.v. trad geen enkele storing op. Daarna werd 5 maal een storing geconstateerd, en welvan 7 op S November van 9.55 's nam. tot 1.05 voorm. op 12 Dec. van 3.55 tot 4.40 uur 's nam. >26» >840*11 1 Jan. 5 5 30 1 9.50 10.20 De laatste werd hoewel dit tot de hooge uitzonderingen behoort, ten gevolge van een samenloop vanomstandigheden veroorzaakt door den storm, welke dien avond heeft ge woed, zoodat deze storing geen nadere be spreking behoeft. Omtrent de oorzaken van de andere, be staat nog geen absolute zekerheid. Het feit, dat de storing telkens optrad in éen zelfde ge deelte kabel, doet het vermoeden wettigen, dat in dit gedeelte kabel een fout schuilt. En dat vermoeden is aanneemlijker geworden, nu zich geen verdere moeilijkheden hebben voorgedaan, nadat dit gedeelte kabel, over een lengte van 500 M., dooreen anderen ka bel is vervangen geworden. Intusschen heeft ons College, na raadple ging en op advies van den Directeur en de betrokken Commissie van bijstand, niet na gelaten er bij de Directie van de H. E. M. op aan te dringen, dat een nauwgezet onderzoek naar de oorzaken der storingen wordt inge steld en ons van de resultaten daarvan kennis wordt gegeven. Tevens is ons College, mede in verband met de aanhangige voorstellen in zake de electriciteiis-voorziening in deze Provincie, le rade gegaan of op den duur de tegenwoor dige wijze van stroom levering wel de ge wenschte zekerheid biedt en hebben wij be sloten, daar omtrent de voorlichting te vragen van den heer Suringar, die ook bij de Joprich- tiug van het tegenwoordig bedrijf van advies beeft gediend. Wij stellen ons voor, uwe vergadering van den uitslag van een en ander kennis te geven door overlegging van de rapporten, die zul len worden ontvangen en vertrouwen, dat uwe vergadering haar goedkeuring aan de genomen maatregelen wel zal kunnen geven, LIEFDADIGHEID. i Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoekers en Be- langstellenden zal het Contraal-burcnu op DINSDAG 25 JANUARI, namiddags om Intll' vijf' zitting houden in het gebouw KOESTRAAT 110. 9. I Voor spoedcischende zaken wende men I zich tusschentijds tot den Boekhouder der voreeniging, den heer N. G. van de STADT, Zuidsingel 12. I Burgemeester en Wethouders hebben den Raad andermaal eenige voorstellen doen toe- zenden. Zij stellen voor, den heer H. J. J. Rad- i stake, sedert 23 Februari 1915 tijdelijk op- I zichter bij Gemeente-werken, een vaste aan- stelling te geven als Opzichter ie klasse, j meer bijzonder voor do afdeeling Onderhoud gebouwen, enz. Omtrent de Internationale school voor wijsbegeerte schrijven B. W, aan den Raad Het zal U uit de dagbladen wel al bekend I zijn geworden, dat er zich een voorloopig comité heeft gevormd welk comité zijn zetel binnen deze Gemeente heeft met het doel om te komen tot oprichting van een Inter- I nationale school voor Wijsbegeerte. I Naar het comité ons heeft medegedeeld, I bestaat het voornemen, zijn werkzaamheden te doen aanvangen met het organisecren van vacantie-cursussen, als voorloopers van de definitieve stichting der school. Met die vacantie- cursussen wenscht het een aanvang te maken in den zomer van 1916 en, zoo de noodige hulp en steun daartoe kan worden bekomen, deze hier ter stede of in haar naaste omgeving 1 te doen houden. Ook op de Gemeente heeft het comité een beroep gedaan; het vraagt, zoo mogelijk, de beschikbaarstelling van een terrein waarop voorloopige huisvesting kan worden geven de stichting, dus mag het ook dc tot stand koming daarvan steunen. Wij merken even wel op, dat dit slechts voor den duur der aan te gane huur, dus voor 4 jaar. zal kunnen geschieden. Resumeerende, hebben wij de eer Uwe ver gadering voor te stellen, door vaststelling van bijgaand ontwerp-besluit te besluiten aan het voorloopig comité van voorberei ding voor de oprichting van een Internationale school voor Wijsbegeerte te verhuren het ter rein aan den Doodeweg, op bijgaande kaart nader aangeduid, voorden lijd van ten hoogste 4 jaar, ingaande op een nader in overleg met Burgemeester en Wethouders te bepalen datum, tegen een huurprijs, herekend naar f 1 per jaar, met recht van koop vóór afloop van den huurtijd, tegen 40 cent der M2. en verder op de voorwaarden, in het besluit genoemd. Zij stellen voor, in verband met de Wet van 19 Juni 1915, waarbij het stadsgedeelte der Gemeente is gerangschikt in de 4e klasse der Personeele belasting, waardoor de be lastbare huurwaarde, beneden welke geen i belasting wordt geheven, is verhoogd van f75 tot f87.50, de Verordening op de hef fing van opcenten op die belasting te wij- zigen als volgt Er zullen in de Gemeente Amersfoort, te beginnen met 1 Januari 1916, jaarlijks ge heven worden opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting, en tvcl Religieus Socialistisch Verbond. Afdeeling Amersfoort. CURSUS-BIJEENKOMST op Zondagavond 23 Januari, 's avonds zes uur, in Ons Huis, Kortegracht 1. Inleiderdr. A. J. RESINK, uit Laren (N.-H.) Onderwerp: Marx en de arbeidersklasse. Toegang fo.to. Het Bestuur. Gelegenheid tot het stollen van rrageu. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. G. VAN WEI,DEKEN bsrou KENGKIW) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasscering van Wis- Credieten, seis en Quitantiön. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tariel, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. kj

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2