Ingezonden. Markt Advert nt van zijn tijd. De nieuwe Ambachtsschool een sieraad; de Handelsschool is stellig niet minder nuttig. Intusschen drage men zorg. dat het onderwijs niet te zeer gespecialiseerd zij. doch zoo veelzijdig mogelijk om pas in het oudste jaar meer branche-onderwijs te worden. De Inspecteur van het vakonder wijs wenscht dit óok. Waaraan heeft Duitschland het te danken, dat zijn industrie een zóo groote vlucht heeft genomen Aan het feit, dat de handel daar hand aan hand ging met de nijverheid en de nijveren er niet alleen technisch, doch ook commercieel ontwikkeld zijn en zelfs Spaansch en Italiaansch kennen, tegen de F.ngelsche industrieel slechts zijn eigen taal een der oorzaken van den huidigen oorlog maar óok een groot aanpassingsvermogen hebben. Wil de klein-nijvere slagen dan heeft hij zich óok op de hoogte te stellen van de financiecle zijde van den handel, moet hij zich eigen maken kennis van vreemde talen, mag hij niet vreemd staan tegenover maat schappelijke vraagstukken van den dag. Inrichting werkplaatsen. Het spreekt vanzelf, dat dit van zeer groot belang is, zoowel wat betreft de plaats waar de machines worden opgesteld als die waar de kleinere werktuigen worden neergezet of gelegd. Er moet steeds een goed overzicht zijn over het geheele bedrijf, opdat de werk lieden geen gelegenheid hebben om hun tijd te verbabbelen. Wie niet zelf een voor zijn bedrijf juiste inrichting weet te maken, vtt.g.2 advies aan een deskundige. Spr. stipte even aan het Taylorsysteem, dat bedoelt de productiviteit van het bedrijf zooveel mogelijk op te voeren zonder de gezondheid te schaden en wel aóo, dat werk gever én werknemer er zooveel mogelijk van proliteercn. Prof. Volmer, uit Delft, tracht bet hier te lande ingang te doen vin den. Een uitermate lezenswaardig artikel er over vindt men in de Januari-aflevering van het Tijdschrift der Maatschappij van nijver heid. Verhouding werkman tot onderne ming. Het geven van hooge loonen is geen onverantwoordelijke daad, mits de arbeider ook zijn loon waard zij. De beste arbeids krachten moeten ook een flink loon kunnen verdienen; onomstootelijk waar is het «mijn duurste, zijn mijn goedkoopste werklieden». Een goede manier om hen te binden aan het bedrijf is, hen te doen deelen in de winst, of bij groote ondernemingen voor hen te maken een pensioenfonds, goéde woningen, enz. Electrische drijfkracht. De bespa ring door toepassing van een electro motor hangt nauw samen met de uitgaven voor het stroomverbruik. Vroeger had men billij ker tarieven bij een verbruik van 10000 Kilowatt-uur, thans op het voorbeeld van I.eiden geeft men reeds goedkooper ener gie bij een verbruik van 5000 K. W. U. Een klein-industrieel verbruikt gemiddeld 7000 K. W. U per. jaar. Spr. toetste nu aan de practijk welke kleine bazen zich kunnen toeleggen op loonende klein-industrie. Ecnige jaren geleden kwam een smid, die over-verdiende al was het niet veel spr. voorlichting vragen. Hij kocht een tweedehands motor en enkele an dere werktuigen. Thans heeft hij een 25 P.K. motor en maakt een speciaal artikel en staat er goed vóór. Een winkelier in ijzerwaren kocht een motor en eenige werktuigen om deurhcngsels te maken. Nu, na enkele ja ren, heeft hij een veel grootere werkplaats en So knechts. Een kruidenier, die verschil lende soorten zeep verkoopt, kwam op de gedachte, zelf zeep te maken, ofschoon hij geen vakkennis had. Na te zijn voorgelicht, maakte hij zeer goede zeep, verkocht die aan wasscherijen en zal weldra een machinale zeepfabriek in werking stellen. bij den smid bleef het karakter bedrijf vrijwel het zelfde; de kruidenier maakte een klein-industrie naast zijn winkel. Er zijn tal van voorbeelden, dat tal van klein-industrieën zich hebben uitgebreid tot wereld-firina's. Zóo de l.ipps-brandkasten- fabriek te Dordrecht. Het is trouwens geen wonder, dat een klein-industrie zich zóo uit breidde. De meeste groot industrieën zijn voortgekomen uit klein-industrieën om de een voudige reden, dat de industrieel er mee is groot geworden, Een groot-industrieel is dan ook strikt genomen niet de eigenaar zijner reuzenfabriek, doch hij behoort haar toe, veelal tot zijn dood. Jammer is het, dat hier te lande wel geld wordt gevonden voor Naamlooze Vennoot schappen, doch helaas niet voor klein-indu strieën. Veel liever steunt men hier buiten- beeld Duitschland, dat de vaderlandsche nijverheid het allereerst steunt. Wie van kleine baas wil worden klein- nijvere bedenke intusschen, dat dit vordert noeste werkkracht en taaie volharding en gooie geen oude schoenen weg eer hij goede nieuwe heeft. De oprichting van een departement van Nijverheid heeft hier dezer dagen plaats gehad. Gij die financieel sterk zijt, wordt er lid van; de niet-kapitaalkrachtigen hebben zich te vercenigen tot een n{jverboids-rercenigiiig die en-bloc toetreedt tot de Maatschappij en daarvan zeer veel voordeel zal genieten. Spr. hoopte, dat zijn voordracht zou aan sporen tot daden, liet Dagelijksch Bestuur der Gemeente wil u steunen ik zal u gaarne voorlichten. Moge Amersfoort in afzienbaren tijd worden een centrum van industrie en moge deze bijeenkomst daartoe den eersten stoot hebben gegeven (instemming). De Voozitter sprak den wensch uit, dat deze eerste openbare bijeenkomst, be legd door hot departement der Maatschappij van nijverheid, door tal van andere even leerzame mocht worden gevolgd en meende, dat dit zal zijn van onzettend nut voor de Gemeente.^ Daar niemand vragen stelde of iets in het midden wilde brengen, sloot spr. met hartelijken dank aan den inleider omstreeks kwart vóór tien de vergadering. Stadsnieuws. Ten behoeve van de slachtoffers 1 Watersnood kwam alsnog in bij den heer C. M. Cremer (Utrechtschoweg 10S) van de Chr. Zangvereeniging «Sursuni Corda» f75.75, van het Cavalerie-Recruten-depot f23.25, van de Hoogere Burgerschool-club f 35. en voorts de bedragen van f5, f60, fo.50, f 5 en f 10, makende met <le vorige bedragen een totaal van f9550.97 De heer II. J. Veldhoen. Hoofd van school F, heeft den heer C. J. F. Prins opgevolgd als Hoofd van het herhalingsonderwijs. dat. blijkens den oproep in dit nummer voortaan wordt gegeven in de openbare Lagere school aan de Beekstraat. Mejuffrouw M. van Eek, oud-leerlinge van de Middelbare bandelsdagschool, thans amb tenares bij de Centrale boekhouding der Gemeente, verwierf het practijk-dïploma Boekhouden en Handels-correspondentie van de Vereeniging van leeraren ir. handelswe tenschappen, te Amsterdam. De heer G. van Wijland is benoemd tot tijdelijk ambtenaar aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, hier. De jongedames M. A. Heelens, J. G. M. Heunks, H. A. Holthuis, C. B. Kemna, H. M. N. te Kloese, N. R. C. van der Meer en H. B. Mentink behaalden de akte Nuttige handwerken. Generaal-majoor II. J. Knel is weder werkzaam gesteld bij het Departement van Oorlog en wel voor het remonte-wezen. Ook morgenmiddag tot 4 uur is in de groote zaal van «Amicitia» nog te bezichti gen hetgeen door de goede zorgen der 1 plaatselijke Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen, enz. weder wordt ten toon gesteld. Van W. B. Tholen, uit Den I laag, zoetjes- aan een der grootmeesters van onze vader- landsche kunst, zijn er 15 etsen en 9 aqua rellen. Onze zoo kunstvaardige stadgenoote me juffrouw S. van Hcukelom zond 20 meest groote teckeningen en aquarellen in, keurig van teekening en heel mooi van kleur. Van haar willen we noemen de Muurbuizen bij den Nieuwcweg. het Sluisje, den boom aan den Zuidsingel bij het I.atijntje, en de Hel lingstraat bij het Plantsoen met een zeer gelukkig kijkje op den Lieve Vronwe-toren, maar óok haar scheepjes te Harderwijk en 1 te Edam. Een juffrouw uit Ede zond een dozijn dingen in, die wonderwel rekening houden met de enormhooge papierprijzen, doch met kunst niets hebben uit te staan. Van den heer Van Weezei Errens is nog j geëtaleerd zijn nieuwe, heel mooie ets i van de Koppclpoort, een gekleurd cxem- plaar, épreuve d' artiste. De heer S. K. Kielder is uitgenoodigd, deel te nemen aan den Nationalen biljart wedstrijd, welke is uitgeschreven door de biljart-vereeniging «Volharding» er. werdt gehouden op 22, 23 en 29 Februari en 1 Maart in haar club-lokaal te Hilversum. De 8 meest bekende biljartspelers in ons land zullen rooster spelen van 200 caram boles cadre 35 c.M. De hoofdprijs is do prachtige massief- zilveren Volharding-beker van bijna 1 M. een wissclprijs. Quick 1 ontvangt morgen militaire reser visten. Quick 3 ontvangt Hercules 6. II. V.~C, 2 gaat naar S. S. S. 1, H. V. C. 3 naar Transvaal, en Amersfoort 1 naar Presto 2. Quick heeft zich doen inschrijven voor deelneming aan de wedstrijden om den Ned. voetbalbeker. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden gister verkocht 43 471 export-eieren voor f6.90 tot f7.55 en 41 401 Regeerings-eieren voor f 6.50 tot f 7.60 per honderd. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Varken markt 19, telefoon 160. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór zessen, die van de overige voertuigen uiterlijk tien minuten vóór half zeven goed helder branden. Wielrijders past op uw karretje. Vanmid dag, op klaarlichten dag dus, is er weer een gestolen dat, terwijl de eigenaar even bij den barbier binnen was, met zeldzame brutaliteit uit het rijwielrek werd genomen. T7it don Omtrek. Ilij de Eembrug is gistermiddag op drin gend verzoek van Hoogheemraden van den Bunschoter veen- cn veldendijk een uit Amsterdam ontboden pont gelegd, waarna de noodbrug werd verwijderd en tegen 3 uur de doorvaart was hersteld. De schuiten zijn thans te Spakenburg van den wal, op 3 na, die zóo erg beschadigd zijn, dat men geen kans ziet, ze te herstel len. Van de afgebrachte vaartuigen zijn som mige erg beschadigd, hetgeen eerst recht blijkt als ze op de werf komen. Drie schui ten zijn in de haven nog weer gezonken. Het zal er om spannen, al die schepen vóór het dicht op handen zijnde vischseizoen klaar te krijgen. Als men bedenkt, dat er slechts 39 van de 178 onbeschadigd zijn ge bleven, zal ieder dat dadelijk inzien. De correspondent te Batavia van het »Hdbld.» seinde Dinsdagnacht, dat het bericht van het overlijden van luitenant-aviateur Ter Poorten onjuist is. Wel bekwam deze eenige militaire vliegenier van het Oost- Indische leger ernstige hoofdwonden en zal hij zeer vermoedelijk aan het rechteroog blind blijven. Generaal-majoor II. C. Kronouer is opge treden als tijdelijk legercommandant. Een stuwdam in den Niagara. «Indu strial Canada» maakt melding van een uit gewerkt plan van een New-Yorksch inge nieur. dr. Kennard Thompson, om een stuw dam in den Niagara te leggen en zoodoende de beschikking te krijgen over 2 millioen paardekracht electrische energie. Thompson denkt zijn dam, die 90 voet hoog moet wor den, ongeveer 6 mijl beneden den waterval aan te leggende waterval verliest er niets door van zijn grootschheid, want de werking van den stuwdam doet zich niet eerder gel den dan tot éen tnijl beneden den waterval. De plaatselijke afdecling der Roomsch Katholieke veteeniging tot verbetering van den volkszang houdt Maandag weer een zangavond; ditmaal in de tuinzaal van «Het j Boompje». Heel practiscb. nu eens in dit, dan weer in een ander stadsdeel de mooie liedjes uit de «Leeuwcrk» te doen opklinken en daardoor j ook niet-ledcn aan te sporen tot goeden zang. De grachten worden al groen. We schijnen een buitengewoon vroeg voorjaar te krijgen. De Amsterdammers herinneren zich althans niet, dat er een jaar was. waarin de boomen zóo vlug uitliepen. Op eenigen afstand lijkt het wel, of de boomen reeds in het blad staan. Langs de grach ten ligt al een groenige voorjaarsgloed. Het is nu maar te hopen, dat ze er in Maart niet al te hard van moeten lusten. In het bioscoop-theater aan de I.angestraat landsche, bijvoorbeeld Amcrikaansche, indu-, ^faat thans een film in 3 afdeelingen met strieën; geheel in tegenstelling met bijvoor- •oorstellingen uit den huidigen oorlog, 1 huidigen oorlog, Dr. De Hartog is verhinderd, aanstaanden Woensdag naar hier te komen, doch /al Donderdagavond in de Theosofische loge spre ken over Nietzsche. Heden, den geboortedag van wijlen Koning Willem III, is door den Kon. Nederlandschen I bond van oud-onderofficieren aan weduwen van leden uitgekeerd f6313.50. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Met de opneming van het onderstaande in uw blad van morgen zult u verplichten, Amersfoort, 18 Februari i9i6.K In de wekelijksche opsomming van de divertissementen, enz. in uw blad wordt er eene vergeten, n.I, de Amersfoortsche Gas fabriek, die eiken avond hare begunstigers een voorstelling geeft van het scheppings verhaal, eerste gedeelte. Verder op den avond geeft zij voorstellingen omtrent de betrekkelijke sterkte van zon- en maanlicht. De geachte inzender ziet, met zeer velen die klagen, over het hoofd, dat we leven in een tijd waarin de kolen, welke de fabriek steeds placht te gebruiken, niet te koop en de andere geweldig duur zijn, en óok, dat we ons bier te Amersfoort gelukkig mogen rekenen, dat het gasbedrijf nog ongestoord kan worden voortgezel. Red, Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp t8. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 20 Febr. Kunstbeschouwing. Am. 21 Febr. Lezing ds. Van Broekhoven, Reichmann. R. K. volkszang. Otte. Jaarverg. Tuinbouw-vereen. Zwaan. 24 Febr. Theos. lezing dr. De Hartogh. Theos. loge. Nuts-avond met concert, Am. 28 Febr. Lezing dr. W. H. Denier van der Gon. Gebouw Wilhelminastraat. 29 Febr. Haagsch blijspel-ensemble. Am. Protestantenbond. Rem. kerk. 6 Mrt. Lezing ds. Thomson. Kloet. 8 Mrt. Watersnood-concert. Am. 9 Mrt. Ilona Durigo en Evert Cornell's. Am. 13 Mrt. Lezing dr. W. H. Denier van der Gon. Gebouw Wilhelminastraat. 15 Mrt. Hollandsche operette. Am. 27 Mrt. Lezing dr. W. H. Denier van der Gon. Gebouw Wilhelminastraat. 25 Apr. Emma-bloempje. I'KKIHKHKUKTK*. Zondag 20 Februari. Evang. I-uthersche kerk. Voorm. ïo'/j uur, dr. Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorm. ioI/j uur, prof. dr. T. Cannegieter, uit Utrecht. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht), Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. io uur, ds. Teerink. Avond 5»/2 uur. ds. Donner. Woensdag 23 Februari. Avond 7 '/j, uur, ds. Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. to uur, godsdienstoefening. Avond 5'/2 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 91/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm, 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistisch verbond in de Doopsgezinde kerk. Avond 6«/a uur, Lod. van Mierop, uit Soest. Burgerlijke 8t»nd ran Amersfoort van 11 tot 18 Februari 1916. GEBOREN: Mina, d. van Jacob van Keulen en Jaco- mina Elberdina de Ruiter. - Helena Maria Theresc, d van Firminus Carolus Eugenius D' hoedt en Stephanie Marie Louise La mquet. Jacobus Wilhelmus, z. van Willem Gerar- dus van Diest en Barbara Arnolde Bakker. Reinier, z. van Reinier Kok en Adriana Staal. Arie, z. van Dirk Antonie I.am- brechls en Johanna Geertruida Stuurop. Johannes Wilhelmus, z. van Heinrich Stephan Ising en Maria Ilendrika Klomp. Mar- tinus, z. van Paulus Johannes van Wegen en Barbara Maria van den Berg. Jan Hendrik, z. van Everardus Veenendaal en Hendrika Helena Stockenbroak. Geer truida Lucie, d. van Berend Jan Grobbink en Jannetje Maria Pott. ONDERTROUWD Antonie Iieere en Aaltje van Oosten- brugge. Arnoldus Hubert Douze en Cor nelia van Kouwen. Willebrordus Joseph Lablans en Johanna Maria Lahaye. - Willem Ruitenbeek en Alijda Koudijs. GEHUWD: 1 Gerrit Lammers en Johanna Koenen. OVERLEDEN Martin Augustin Frachson, 2 j. Josef Lorctte, 34 j., echtg. van Alice DeCemp, wonende in België - Rense Bosch, 19 j., ongeh., wonende in de Gemeente Leeuwar- deradeel Antonia Johanna van Groenestein, 18 mnd. Alijda van den Tweel, 68 j., wed. van Theodorus van den Hoven Eva Khjn, 48 j., echtg. van Abraham Klein. - Elisabeth Hemmerick, 69 j. Palmyre Meeus, 19 mnd. Arie van Leijenhorst, 'V 80 j., wedn. van Ant Franken, 5 j. Fe van Herman o der Hazelen, 81 j.'^Sp&dn 1 A. van Apeldoorn. G lus kei, 5 mnd. Rijt AMERSFOORT, Feb Appelen f4. fo,—.Nieuwe aardap; (o.- aardappelen f2.80 4 f6.90 if7.25 per i< f7.25 a f7.60 p. ioo Kuikens fo.a f f 1.90, Ganzen fo. fo.— 4 fo.JongtBen Hazen f o.i f o.- a fo.Tamme kon stuk. Duiven fo.70 varkens f o.4 f o.— f jo.—Zeugei f 15.— 4 f 25.—, K li Aangevoerd wart nge' Appelen, heet. appelen50 heèjpdt stuks Hoendereieren 100 Kilo Hooibotcr; Magere Varkens; - slagerij; 300 Biggen V. P. N. veili Ams 17 Febn V. P. N.-ei f6.43 tot Regcerings-ei f 6.251 Aanvoer: Re( LIEFDA Tot het geven va partementshoofden, 1 iangstellenden zal hi DINSDAG 22 FEBR huil' vijf zitting ho 1 KOESTRAAT no. 9 Voor spoedeischem zich tusschentijds to n B vereeniging, den heer Zuidsingel 12. Heden overli diepe droefheid, Echtgenoote Varia Hojofaroi laar, tan Wi n den oudordo Mr. S. G. va baron R Oolde, Laren 15 Februari 191 f H epk f0.9 o pi ■cïajl ette kens uger 916 EII RI.i aker 'ELI iER Heden overlce mijn lieve Zustor J. de in den ouderdoifn jaar. C. DE ROS :l iesp EROS rt.Ta 6 F Den 17den Febr ondergeteekende, ci uient van P. A. Amersfoort, ter Gri 9ements-rechtbatik Knutougerecht te Ai de eerste uitdeeliDf ment, om aldaar na lieden kosteloos touren te liggen. Mr. fö Utrecht, Heerenstra Landstormafdeel Ai Morgen, 20 Febr* om 8 uur voormiddag Aantreden voorterf Vollledig veldti uari DHR van I Jtrec r ifoor >g it ir De C ILL,» 46. Inf. sa I.AN

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2