Zaterdag I JlJf April 1916. No. 8704 66e Jaargang BIJBLAD H. L. A. DULLAERT Co. Stadsnieuws. Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, HOOFD-REDACTEUR P. J. FREDÏEIKS, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oftkieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1 5 regels 1.2,5 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën .van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. voorheen Firma A. H. van CloefT". BUREAU: KORTEGR4CHT 9. Postbus 9. Telefoon 1 Bij dit nummer behoort een K K N N 1 S tl K V 1 N O X. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen het verzoek van J.F. HAARSMA, d.d. y februari 1916, om vergunning tot het uitbreiden van een metaalbewcrkingsinrieh- ting door oprichting van een gasmotor van van s P.K., voor bet drijven van een draai bank, slijpsteen, boormachine en ventilator, in het perceel alhier gelegen aan den lloogeweg no. 14, kadastraal bekend Ge- meente Amersfoort, Sectie A no. 1669. besluiten de beslissing op vermeld verzoek te ver dagen op grond, dat het te dien einde in gestelde onderzoek nog niet is voltooid. Amersfoort, 24 Maart 1916. Burgemeester cn Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, 1 A. R. VÉENSTRA. HINDERWET, Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij bun besluit van 24 Maart 1916 aan C.J. PRINS en zijne rechtverkrijgenden voorwaarde lijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een bakkerij, door bijplaatsing van - elcctro-motor van 1.5 PK. voor het drij' van een kneedmachine 111 het perceel Utrecht- scheweg no. 70, kadastraal bekend onder Sectie C 110. 968. Amersfoort, 27 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. l)e Steun-coiuité's. In verschillende plaatsen van ons land gaan stcrtimen op om de stcun-comilé's te ontbinden. Er is over het algemeen veel minder werk loosheid dan voor eenigen tijd en zij, die geen werk bobben, kunnen op andere, meer normale wijze, worden geholpen. Ook wordt aangevoerd, dat de Stenn-co- mité's op veler lust om te werken een ver- lammenden invloed oefenen. Zoo toekende de «Controleur» die droeve beeld van de ge volgen der te gemakkelijk verkrijgbare onder steuning «Men belt de Arbeidsbeurs op en vraagt om een man voor colportage, op provisie, doch met oen gegarandeerd minimum van f 1 daagsis niet te krijgen, luidt liet ant woord. Men heeft een karreknecht noodig en zoekt er op de Arbeidsbeurs naarmen biedt f 9 nagenoeg niemand geelt zich op. De brandstotfenhandelaars kunnen geen mannetjes vinden om bosjes hout tc maken j'tkomt door dat vervloekte Steun-comité, meneer<. liet sneeuwt, maar de stad kan geen mcnschen vinden om de sneeuw op tc ruimen. En als daarop, na herbaalde waar schuwing, het Steun comité aan enkele lui aards, die het vertrapt hebben, de sneeuw te scheppen, hoewel zij met het werk bekend zijn ja waarlijk, ook daarmee houdt het Steun-comité rekening, cn men wacht zich er wel voor, ook een vakman op te dragen, ruimen- de steun ophoudt, i) die kerels, dat het hun plicht een relletje te maken en tc demonstree- Wij weten niet of dit beeld geheel juist i, maar wij vreezen van wel. Wij hoorden an frappante gevallen daaromtrent, welke, ich ook in onze (iemeente afspeelden. Meer dan éen werkgever klaagde ons daarover zijn nood, somtijds niet nalatend, op het Steun-comité af ie geven. Daartegen kwamen we steeds in verzet en betoogden, dut de werkgevers zeiven dikwijls mede schuld droegen, aan het euvel door te ver zuimen aan het Steun-comité de namen van die luiaards op te geven. Is n.l. het Steun comité overtuigd, dat zoo iemand fatsoenlijk werk tegen behoorlijk loon heeft geweigerd, dan houdt onherroepelijk elke uitkeermg op. fntusschen tegen misleiding en bedrog zijn niet altoos afdoende maatregelen te treffen en het hierboven geschetste kwaad zal dus wel. blijven bestaan. Om echter in de be staande omstandigheden het oorlogsge vaar is nog niet geweken tot opheffing der Steun-comité's over tc gaan, lijkt ons een al te radicalen maatregel. Niemand kan zeggen waarvoor wij nog komen te staan. Al zou op dit oogenblik elke aanleiding tot voortzetting der uiikeeringen vervallen, dan zou er toch nog reden bestaan om blijlt do spannende toestand voortduren -dcorgani- zamclcn van gelden niet staken. Want wel heel juist is hetgeen liet (ironingsche Volkweekblad schrijft: Men meent in zekere kringen, dat het ver- leenen van steun wel kan ophouden en dal de Steun-comité's kunnen worden opgeheven. Daar zal men zoo gemakkelijk niet mee klaar komen En mocht men zich onttrekken aan den gemeenschapsplicht 0111 ilc slachtoffers van den oorlog door een toelage in den eenen of anderen vorm tc steunen er zal op andere manier moeten worden geholpen. Want in plaats, dat hulp overbodig wordt, begint de toestand »oor velen steeds nijpen der le worden. Voor zoover er e-„ aige wintervoorraad was opgedaan, begint deze op le raken. Vooral in de steden en de grootcre plaatsen staan tal van arbeiders en kleine burgers er treurig voor. Eiken dag aardappelen koopen bij de kleine inaat. Per stuk een cent ongeveer! Groenten worden steeds duurder, dank zij den door Minister I'osthuma op groote schaal toegelaten uitvoer. Varkenvleesch is niet meer te krijgen. I Brandstof: elke turf een cent duurder en al hot andere cokes, eierkolen en briquette» schandelijk duur of niet te krijgen, Met het voorjaar komen nieuwe behoeften aan klceding en schoeisel. Petroleum is weer anderhalve cent per I .iter duurder geworden. I11 de laatse zes weken is het leven weer j minstens totaal 10 pet. duurder geworden. Er dient gezorgd, dat deze abnormale 100- stand niet nis normaal wordt opgevat. I Over de geheele linie dient tegenover de j mindere geneigdheid om te helpen oen her nieuwde stevige aandrang tc komen op de 1 Regeerings-collcges. i Maar stellig mag ook aandacht gevraagd 1 voor hetgeen schrijft Gemecntelcvc-n", het j weekblad voor de Ned. Hervormde, Luthcr- sche en Doopsgezinde gemeenten te Zaandam leder Zaandammer, die gezond verstand, goede ooren en open oogen heeft, moet I zoo dat begrip hem hem tot nu toe ontbrak wel gaan beseften, dat liefdadigheid en I zorg van overheidswege voor stoffelijke noo- den hun zeer gevaarlijken schaduwkant heb- ben. Hoe meer en guller er gegeven wordt, j hoe meer en beter er voor bchoeftigen ge zorgd wordt, des te. meer verslapt de prikkel om te arbeiden en te waken voor eigen welzijn. Voorheen gold de harde wetwie niet werkt, zal niet eten. Dit zette aan tot arbeid zaamheid en, aangezien men zuinig is op het geen men zelf heeft verworven, tegelijk tot spaarzaamheid en overleg. Thans weet de luie en zorglooze, dal er behalve Burgerlijk AMERSFOORT Sclierpenzeel Soest. Langegraclat ao - Tel. Intero. 868 Commanditaire BanJsvereeniging Verhuren loketten in hare I.II'S" brand- «11 inbraak vrije kluis. armbestuur, Kerkelijke diaconie en goed- gcefsche particulieren," steun-, watersnood-, kleeren- en andere comité's zijn, die hem helpen moeten, want - heet het: >het geld wordt er voor gegeven". liet Steun-comité vooral, iu de eerste opwelling van medegevoel op initiatief van de Koningin geslicht, heeft met zijn ruime uivkceringen, anderhalf jaar achtereen aan het moreel bewustzijn, aan het plichts- en het oerbesef der groote massa een geduchte» knak gegeven. De meest verbluffende gevallen worden i verteld van arbeiders, die ongenegen zijn, voor een redelijk loon aan het werk te gaan. Zvj berekenen het verschil tusschen hetgeen ze met de handen kunnen verdienen en het- j geen ze zonder moeite kunnen al halen, en beantwoorden de vraag of ze voor luttele guldens meer zich in de weer zuilen stellen, met een hartgrondig «neen». Waartoe zou- j den ze zich inspannen De uitkeering, die ze genieten, is voldoende voor huur, eten j en busgeklen, de rest «rommelt» weld. w. MMijn de klompen stuk kleeren-comité zijn er zieken: Burgerlijk armbestuur; moet er I een kleine komeneen verceniging van moe derlijke liefdadigheid en weet men in 't ge- maar eens op af. 1 week in de kapel van het seminarie der Oud- bisschoppelijke klcrezie de priesterwijding ont- I ving, is benoemd tot kapelaan bij de Oud- I Katholieke parochie te Haarlem. Ds. A. R. de Jong, uit Helmond, die hier morgenavond optreedt voor de afdecling van het Religieus-socialistisch verbond, zal spreken over Levensliefde en stervensmoed. i heel geen raad Daags na den z\\ I een opzichter der Zaandam de scholen 1 los volk te werven. vond hij dien dag 2 I 2vS (zeggeacln en aan het sueeuwruimei sneeuwval moest -reiniging te 11 kerken alloopen 0111 Na heel veel moeite man, bereid om tegen twintig) cent per uur gaan. Men zegt 1 de kist- stond toe 1 dammengoed, doch als er dan zulk een vraag naar arbeidskrachten is, had er die week geen enkele aanvraag van werkloozen 0111 ondersteuning behoeven in te komen. I )t: giften aan het Kon. nationaal steun comité vloeien niet meer zoo ruim als voor heen in de week van 12 tot 1» Maart de jongste opgave bijvoorbeeld is slechts ingekomen 14014.49 en waar er, getuige de opgaven der Arbeidsbeurzen, als 't ware geen werkloosheid meer bestaat, voor ieder die wil werken althans, is men er inderdaad op bedacht, de uiikeeringen wat te verminde ren en op den duur geheel te staken. Doch wél zul men steun blijven verleene» aan gezinnen van gemobiliseerden, opdat deze niet vervallen tot allengs groolor armoede. Een stellig besluit ten deze is echter nog niet genomen. Maar toch doen de luiaards een goed werk, zich zoetjesaan weer vertrouwd te gaan maken met het denkbeeld, dat ze weer moe ten gaan werken voor de kost, naar de oude leer wie niet werkt, zal niet eten. Zelden is zóo reikhalzend uitgezien naar de ochtendbladen der groote pers als in het jongste halve etmaal. Gistermiddag kort 11a 12 uur deden de allerdolste geruchten weer opgang. Het be gon hoe langer zoo meer weer te gelijken op 31 Juli 1914. Er waren weer menschen, die hun geld terughaalden van de Rijks postspaarbank er waren er weer, die hun bankpapier verzilverdener was een vrouwtje dat buiten adem een winkel kwam binnen stormen en op de vraag: »wat scheelt er aan, moedertje» antwoordde: «gelukkig ben ik net op tijd; ik heb gehoord, dat op last van den Burgemeester alle winkels om 6 uur moeten worden gefloten»; er waren er. die wisten te vertellen, dat de Tweede Kamer in comité-generaal was bijeengeroepen, ter wijl de avondbladen juist berichtten, dat dit niet het geval was; er liepen wondere ver halen over het intrekken van alle militaire verlovenen zooal meer. E11 men zat hier zonder eenige communi catie met Amsterdam en Den Haag, althans wat den berichtendienst betreft. Telegraaf en Moon waren heel den middag en den zond bezet met dicnsttelegrammen en wer- 2ii bestormd door militairen uit het garnizoen. Een feit is, dat er troepenverplaatsingen geschiedden, dat er voertuigen werden ge- requireerd en zelfs vaartuigen in de haven niet mochten vertrekken. De Vrijwillige land storm moest aantreden, doch ging een paar uur later weer naar huis. Wat er aan de hand is geweest, dan wel op handen is, weten alleen de zeer inge wijden. Gistermiddag van 4 tot ruim 0 uur is een buitengewone Ministerraad gehouden. Het intrekken der militaire verloven bleek niet toepasselijk op hen, die reeds met ver lof warennieuwe verloven worden- voor- loopig niet verleend. De Haagsche redacteur van het «Handels blad» kon gisteravond met zekerheid ver melden, dat de bijzondere «voorloopige» militaire maatregelen niet in verband staan met vernieling van koopvaardijschepen (noch de Tubantia» noch nieuwe slachtoffers van duikbootcn of mijnen); dat er geen plotselinge spanning is ontstaan, doch eon algemeene verandering van het oorlogsaspcct, welke het geraden maakt, op zijn hoede te zijn, zonder dat er nog reden is voor onmiddellijk dreigend gevaar; dat deze maatregelen geen gevolg zijn van de door de geallieerde mo gendheden te Parijs gehouden conferentie; dat geheel ongegrond is het gerucht als zou een der oorlogvoerenden vrijen doortocht van

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1