BIJBLAD iiersfoortsctie Courant van de No. 870 Ij uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 1 APRIL 1916. Stadsnieuws. Uit «len regenmeter werd in Maart na 17 regen- of sneeuwdagen afgetapt 85.8 m.M. neerslag de grootste hoeveelheid den aistcn namelijk 20 m.M. Opmerkelijk is wel de aanduiding «sneeuw val» op 24 en 25 Maart. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Maart ingelegd bij de Rijkspostspaarbank f 48 829.64 en daaruit terug gevraagd f 54 Z40.34. Het laatste door dat kantoor uitgeven boekje draagt het nummer 20 174. Bij de behandeling van de Begrooting voor 1916 werd in uwe vergadering gewezen op de wenschelijkheid, dat overal goed drink water voorbanden zij en aangedrongen op het nemen van maatregelen, die er toe zullen leiden, dat de huiseigenaren, meer dan tot nu toe het geval Is, hunne perceelen doen aan sluiten aan de Gemeentelijke waterleiding. Ook werd geïnformeerd naar de wenschelijk heid van het doen voortbestaan van de z.g.n. stadspompen. Naar aanleiding van die opmerkingen hebben wij ecu onderzoek doen instellen naar de vraag, in hoeverre het wenschelijk en moge lijk zal zijn, een grootere aansluiting aan het net der waterleiding te bevorderen en laten nagaan in hoeverre de huiseigenaren er zich van onthouden, te voorzien in de behoefte aan drinkwater omdat de bewoners hunner perceelen gebruik maken van de stadspompen. Ten einde het gewenschte overzicht te ver krijgen, werd een telling gehouden, die werd beperkt tot de binnenstad, wijl zoo goed als alle stadspompen uitsluitend daar voorkomen. Uit het resultaat der telling, waarvan een staat ter inzage is nedergelegd, blijkt: 1. dat voor bijna 49 pet. der getelde wo ningen do drinkwatervoorziening bestaat uit een eigen of gemeenschappelijke pomp; 2. dat meerdere van die woningen niet kunnen gerekend worden te behooren tot den lageren woningstandaard j, dat het grootste deel van de woningen, welke geen middel van drinkwatervoorzie ning hebben, gelegen is in de wijken met lagere huurwaarde 4. dat er stadspompen zijn in straten, waar zij geen reden van bestaan meer hebben, omdat bijna alle daaraan gelegen woningen een eigen middel van drinkwatervoorziening hebben. Ten einde een grootere aansluiting te be vorderen, is aan de band van bovengenoemd resultaat aan Bouwen Woningtoezicht mach tiging verleend, in samenwerking met den Keuringsdienst het drinkwater van alle wo ningen met hoogere huurwaarde, welke niet aan de waterleiding (Gemeentelijke, dap wel Utrechtsche) zijn aangesloten, te onderzoeken, opdat daarna aan de hand van de reaultaten van dat onderzoek en op grond van de Bouwverordening, zoo noodig, aanschrijvingen ter verbetering aan de eigenaars kunnen uit gaan. Met het opruimen der pompen in de oude buurten, waar dc woningen met lagere huur waarden staan, wenschen wij voorloopig te wachten tot dc in voorbereiding zijnde plan nen tot het systematisch ter hand nemen van de uitvoering der voorschriften in zake ver betering en onbewoonbaar verklaring hun be- slaghebben gekregende eigenaren van de voor verbetering vatbare en nog niet of van een een slecht middel van drinkwatervoorzie ning voorziene woningen zullen worden aan geschreven- Ten einde de verdere verbetering te ver krijgen komt het ons geraden voor, ons te machtigen de stadspompen, boven genoemd onder 4 van het resultaat der telling en aan wezig in Achter Arnhemsche Poortwal, Achter Koppelpoortwal, Achter Utrechtsche Poortwat Beestenmarkt, Havik, Hof, Kreu- pelstraat, I.angcstraat, Lieve Vrouwekerkhof, Muurhuizen (3 stuks), St. Andriesstraat en Zand, te laten wegnemen of bulten werking te stellen. B. W. stellen den Raad nog voor, een riool te leggen in de Koestecg. De kosten van aanleg worden geschat op f225, te vin den uit den post voor rioleering in «buiten gewoon». De Kamer van Koophandel en Fabrieken vorzoekt ons het, volgende ter kennis te brengen van belanghebbenden Van de Nederlandsche Kamer van Koop handel te New-York heeft de vereeniging «Bureau voor handelsinlichtingcn< bericht ontvangen, dat door het Bestuur der Kamer een verzoekschrift is ingediend bij het Hoog gerechtshof van den staat New-York tot ontbinding der Kamer. De informatiedienst is in verband daarmee geschorst. De heer J. C. D. van den Bussche ia met ingang van 1 Mei belast met de waarneming van adjunct-inspecteur der directe belastingen, Invoerrechten en accijnzen «e Delft, De Minister van Oorlog schreef in zijn Memorie voor antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het buiten gewoon oorlogscredlet voor 1915 «De klachten betreffende den geneeskun digen dienst te Amersfoort zijn niet gegrond gebleken. Redenen tot ongerustheid betref fende den geneeskundigen dienst, waarop zijn aandacht blijft gevestigd, bestaan er naar het oordeel van den Minister niet,» Het toelatings examen tot den Hoofd cursus zal worden gehouden In de eerste helft van September. Kolonel J. I. A. I.yssens, die naar Gra- venhage is vertrokken, is als Voorzitter van het curatorium van het Belgisch Athena-um vervangen door kolonel A. A. Vermeulen, terwijl mr. H. J. M. van den Bergh Is geko zen in de vacature-mr. Van Schaardenburg, De Belgische Minister Pouiet zal volgende week de Belgische instellingen hier ter stede bezoeken. Het Zeisterdatnes-comité wenschte nog eenige Regeerings-barakken toe te voegen aan Alberts-dorp, bij den Stompert. Dc Belgische gezant te 's Gravenhagc heeft echter bericht, dat voortaan de Bel gische Regeering zal voorzien in huisvesting. Vermoedelijk zal hiertoe Elisabetha-dorp, bij de Vlasakkers, worden uitgebreid. Een zeer lofwaardige maatregel. In het bioscoop-theater aan de Langestraat gaat tot en met Vrijdag de beroemde film «Maciste». De heer Herman Smits, van de Witte bioscoop, en de heer T. Hartlooper geven om beurten de zeer goede toelichting, In de bioscoop »De Arend» wordt o.a, geprojecteerd «Het tweede schot», de inder tijd zeer geruchtmakende gebeurtenis in Duitschland, In de Woensdagavond gehouden verga dering van aandeelhouders in de N. V. «Volks huisvesting werd Oitgebracht het volgende verslag over 1915 Het jaar was wederom onbelangrijk voor onze Vennootschap. Er bad in ons werk niets bijzonders plaats. De Vennootschap blijft van jaar tot jaar baar verplichtingen 1 nakomen, haar panden goed onderhouden en elk jaar financieel iets sterker worden. Het Bestuur der Vennootschap onderging geen verandering. De aftredonden werden herkozen. Over de forhuring der woningen bestaat geen reden tot klagen. Er kwamen in 1915 uit onze 70 woningen 7 verhuizingen voor, welke ons >0 weken huur deden derven, Ouingevordetde huurschuld was er in 1913 niet eu hetgeen er nog stond van 1914 werd ten volle gfiind. Aan huren en pachten werd op het hoofd «Exploitatie-rekening" ontvangen f7292.38 in 1915, f7222.44 in 1914, f7341.27 in 1913, f7396.40 in 1912, f7263.89 In 1911, f6249,02 in 1910, terwijl de lasten op de zelfde rekening hebben gedragen f 2749.43 in 1915, f 1802.31 in 1914, f2253.63 in 1913, f2107.68in 1912, f 1947-74 'n '912. Van de hypothecaire schuld werd afgelost f 13-7zterwijl aan dividend werd betaald f1587.50, zoodat van vorige jaren f606.25 onafgehaald dividend te voldoen blijft. Op de onroerende goederen werd afge schreven f 1638.83, waardoor de woningen met schuurtjes en onbebouwde torreinen nu een balanswearde hebben van f 105 869.86. Het reservefonds bedraagt thans f4365.7;. Aan de aandeelhouders kan wederom 3 pet. dividend worden uitgekeerd. Het verslag van de Stichting «VOLKS HUISVESTING II» luidt: Het jaar 1915 is voor «Volkshuisvesting II» het eerste volledige exploitatie-jaar geweest van baar 88 woningen aan den l.iendertsche- weg. Over het algemeen kan de Stichting met tevredenheid op dat jaar terugzien. Uit de Balans blijkt, dat tot 31 December 1915 aan den bouw f -97.088.14 is besteed. In 1926 zijn nog eenige bouwuitgaven te verrekenen, waartegenover echter staat, dat op het door de Gemeente Amersfoort toe gekende voorschot nog f 1 626.62 zal wor den uitgekeerd cn waarschijnlijk op de obli gatie-leening nog f900 zal worden gestort. Van de f4395 nog verschuldigde huurpen ningen is f 18.zo, drukkende op éen huurder, als dubieus invorderbaar te beschouwen. De contanten, ad f 9.085.15, zullen met de nog in 1916 te innen huurpenningen ruimschoots voldoende zijn om In 1916 tc voldoen de schuld aan de Gemeente, In den vorm van amiuttoit ad f8683.36 en eventueelc rente vergoeding aan dc Gemeente, indien bij de vaststelling van den vervaldag der anuïtelt deze reeds verstreken blijkt. De brand-usau- rantie zal eerst in 1920 moeten worden her zien, waarom een deel der betaalde premie als bezit wordt aangemerkt. Uit de Winst- en verliesrekening blijkt, dat de bruto-opbrengst der huurpenningen is f11430.26. De huurdeiving, gevolg van 13 verhuizingen, was 22 weken ad te /.amen f 57-10. De exploitatie-kosten waren dit jaar buiten gewoon laag doordat aan onderhoud van eigendommen werd uitgegeven slechts f 272.29, d.i. nog geen 2.5 pCt. van dc huur opbrengst, terwijl dit voor volgende jaren op 20 pCt. wordt begroot. De netto-huurop brengst, het batig saldo, kan men thans niet berekenen, daar de annuïteit voor den tijd van den vervaldag tot 31 December 2913 zal moeten drukken ten deele op den bouw. ten deele op het exploitatie jaar 1915. Dolde lijk is echter, dat van het bedrag f 10360,19, zijnde het saldo der bruto-huuropbrengst na aftrek van de exploitatie-kosten met uitzon dering van de annuïteit, ook na aftrek van de annuïteit wel een batig saldo zaI over blijven. Wat verder de 88 woningen betreit, zij vermeld, dat in den loop van 1915 de voor straten bestemde terreingedeelten aan de Gemeente in eigendom werden overgedragen en door haar voor dat doel ingericht. Met de brug aan de Coninckttraat is helaas nog geen aanvang gemaakt. De beplanting van het pleintje zal binnenkort worden ter hand genomen. Het voorschot voor het badhuis is nog niet definitief toegezegd. De bouw van 42 woningen is thans gegund. Een staatje geeft een overzicht van de beroepen onzer gezinshoofden en noemt tevens eenige voorname werkgevershet mcerendeel dier kostwinners werkt bii diverse patroons en daarna zijn de H. IJ. S. M. en het leger als belangrijke werkgevers aan te merken. De beroepen tooncn grootn ver- scheidenheid; niet éen beroep wordt door meer dan 5 onier huurders uitgeoefend. Van degenen, die «voor zichzelf werken», hebben alleen de winkelier (kruidenier) en dc schoen maker hun zaken In onze woningen geves tigd. De weduwen hebben alle drie pensioen. Daarbij hebben ze inkotnMcn van naaien cn wasschen en bij éen barer brengen do kin deren op verschillende manleren in. Van de vijf aan Belgen verhuurde huizen zijn er drie direct verhuurd aan het Comité voor uitgewekenen, dat der Stichting een netto bewoning waarborgt. Het Bestuur der Slichting moest zijn Se- cretaris, den beer W. J. I-ortuyn Droogleever,- metterwoon zien vertrekken. In diens plaats werd mejuffrouw mr. R. C. M. van Eek tot. Secretares benoemd, zoodat het Bestuur thans is samengesteld uit: de dames E. Mid delburg, mr. R. C. M. van Eek, Secretares, en de heeren dr. H, W. Schreuder, Voor zitter; H! C. van Dam, Penningmeester, F. M. van Veen, M. R, N. Ooeterveen en L. A. baron Van Ittersum, terwijl Administra trice is mejuffrouw H. II. van Veen. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer I- J. Krook gehouden jaarver gadering der ondorafdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N, word bijgewoond door 6 Bestuursleden en aanvankelijk H,later 12 van (te ruim 800 Icdtn. Ter wille van de landbouwers cn de bui ten wonende leden werd do bijeenkomst ge convoceerd togen 7 uurtoon was or buiten het Bestuur slechts éen buitenman cn de vergadering kon eerst om 7 22 wor den geopend. De Voorzitter betreurde deze slecht» opkomst dan ook ten zeerste. De notulen van 22 December 1915 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Da Voorzitter stelde voor, namens de onder-afdeeling f 100 te zenden aan den Rijks- pluimveeconsulent ten behoeve van pluim veehouders die door den watersnood s 'iade leden (instemming) en deelde mede, dat met ingang van 1 Mei zal worden overgaan tot winstuitkeering over 1925, dus niet over 1924 of 1916. De ie Secretaris, do heer P. NI erop, bracht hierna het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend. Ook 1925 was een gunstig jaar. Alle moei lijkheden om In leder opzicht goede voeders te verkrijgen, konden ook nu worden overwon nen. De omzet was 98 mille, tegen 40 mille in 1914. Aan de velling werden verkocht 2 358 132 export-eieren met een totaal-opbrengst van f148240.21 en een nilddclprijs van ruim' f6.28 per honderd in 1914 werden verkocht 774 698 export-eieren voor samen f38 380.93. Door toedoen van een Hoofdbestuurslid worden sedert 1 December ook Regeering*- eieren verkocht aan de veiling. Bij dc pogingen tot uitbreiding van het gebouw mocht het Bestuur niet zoodanige medewerking vinden van het Gemeentebe- stuur dat het slaagde, een Hink lokaal te krijgen, zoodat het ten slotte deze zaak zelf ter hand nam. Het ledental nam toe van 583 tot 788; aan contributie werd ontvangen f1037,14 Herinnerd wordt, dat de heer Nlerop sedert 15 September optrad als Directeur der hun- delsinstclllngen. Dank wordt gebracht aan de onverpoosd» medewerking van den Rijks-pluimvecronmi- lent, den heer J. B. Beaufort. Door de tijdsomstandigheden konden geen cuteusaen gehouden voor opleiding tot hulp- conaulent of wandelleeraar. Het verslag werd vaatgeatcld onder dank betuiging. Vervolgens bracht de heer Van Sehalk rapport uit namena de financieels commissie, welke het beheer, dat sluit met een bate van f76.54 tegen f80.35 'n 1914. heeft nagegaan en In de beste orde bevonden en dun ook voorstelt den Penningmeester, den heer Nierop, decharge te verleenen onder dank betuiging. De heer Van Schalk vervolgde. De onderaldeeling, opgericht 9 November 1901, Is opgegrold lot een Hinken jongen en heeft allen aanleg, - elf» een reus te worden Hot spreekt echter vanzelf, dat zij uit haar krachten groeit, tenzij Intljde maatregelen worden genomen. Een duchtige reorganisatie moet dan ook plauta hebben, een waardoor de leden nauwer hnancicel aan haar zullen worden gebonden, welk geldelijk otfer echter ten goede komt aan het economische eigenbelang der leden. Thans wordt het bedrijf gevoerd onder den druk van borgstellingen en duur geld, waardoor de han lalnstelllngen niet dlc vlucht kunnen neuion als wel noodig tn geheel tc verwachten ie. Dc ruim 800 leden kunnen haar echter gemakkelijk helpen aan bedrijfskapitaal. Spr. hoopte, dut het Bestuur een andere regeling zou overwegen en deze weldra zal onderwerpen aan Uu oordeel der leden. De onderaldeeling is ontgroeid aan de enge wieg In welke zij tot dusver lag en lederen dag meer haakt zij naar uitzetting. De Voorzitter dankte de financieels commissie voor haar arbeid en voor haar wenk. Het Bestuur heeft deze uitbreiding óok reeda besproken en hoopt weldra een al- doend voorstel te kunnen doen. Tot afgevaardigde naar de voorjaarsver gadering der Provinciale afdeeling, welke binnenkort te Utrecht wordt gehouden, werd aangewezen de heer H. van der Knoop; ala zijn plaatsvervanger, de heer W, v a n Schalk. De agenda voor die voorjaarsvergadering was nog olet Ingekomen. Bestuur cn leden bleken geen zelfstandige vooratellen daar voor te hebben. De mededeclingcn bepaalden zich tot do herinnering, door den Voorzitter, dat de ondorafdeeling Dinsdag den 29 Februari heeft gekocht het voormalig Vendu-huis aan het Havik, Woensdagochtend 1 Maart werden er reeds de eerste 700 000 eieren In gebracht. De aankoop la zoo vlot kunnen gaan omdat In de vorige ledenvergadering het Bestuur werd gemachtigd, zoo noodig, toe te tasten. Volgde de rondvraag Ken lid uit Baaru, waar 92 verspreide leden wonen, deelde mede. dat de nieren daar verre beneden de markt worden ver kocht en vroeg of, door bet aanstellen van een ciervcrzameluar, er geen middel op Is, die eieren uit Baarn. Soest en omstreken óok op de veiling te Amersfoort te brengen. Hot gaat om 30 of 100 stuks per lid, dus niet de moeite om de eieren afzonderlijk naar Amersfoort te brengon. Ook do geza- melijke voeder ver koop zou merkelijk zijn uit te breiden ula men zijn ordertjee kon opgeven aan en laten halen door éen ver trouwd man ter plaaise, die zou kunnen op treden ula agent van den voederverkoop. De Voorzitter zeide bespreking in de Bestuursvergadering toe en gal In overwe ging, te Baarn of tc Nooit een vorgadcring te beleggen, in welke dan een of meer Be stuursleden de zaak gaarne zullen bespreken. De ie Secretaris herinnerde eraan, dat de afdeciing Brabant-Limburg een eigen propagandist hoeft, die dc belangen der pluimveehouders in de verschillende Ge meenten gaat bespreken Wordt er een eicr- verzamelaar aangesteld, dan kan deze de eieren wegen, aorterren, enz. hetgeen thans geheel onnoodig geschiedt aan da elerveiling. De verzamelaar* voor Roermond doen óok dezen voorbereidenden arbeid, waardoor veel werk wordt bespaard aan die overdrukke mijn. Die propagandist is bereid naar hier tc komen. Het best zal bij slagen als hij, behalve door het Bestuur, wordt bij gestaan door Iemand die ter plaatse goed bokend ia. De Voorzitter deed toezegging,dat hel gesprokene ale spoedeiechend zou worden behandeld in dc Bestuursvergadering en herinnerde, dat ongeveer het zalfde is gedaan voor Nunapcet -Ohlobroek, die vroeger naar Zwolle zonden, doch thans zenden naar Amersfoortheden 20000 eieren. l)e vergadering werd hierop om 8.10 ge- gesloten, Onder voorzitting van den heer H. Gor des u werd gisteravond In «De Keizers kroon gehouden de jaarvergadering der ver eenlging «Openbare leeszaal en hihlir theek

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5