BIJBLAD Amersfoortsche Courant Stadsnieuws. van do No. 8707 uitgavo van N.V. de AMERSFOORÏSCI1ECOURANT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VAN ZATERDAG 8 APRIL 1916. Donderdag is ter kennis van do weermacht gebracht, dat de militairen in bun stand plaats moeten blijven, xoodat ook een af wezigheid van enkele uren tenzij voor zeer dringende gevallen niet meer zal worden toegestaan. Deze maatregel wijst geenszins op een ernstiger worden van den internationalen toestand, doch bedoelt slechts, eenvormigheid te brengen in de uitvoering van het ver leden week Vrijdag genomen besluit. Nochtans is gister aan de helft der mili tairen van eiken-rang in de stelling Amster dam veroorloofd, van des avonds 5 tot 11 uur zich te verwijderen van hun standplaats, mits daarvoor geen vervoer per trein, stoom boot, enz, noodig is. Op Zon- en feestdagen krijgt de eene helft permissie van 7 tot 3 en de wederhelft van 3 tot 11 uur. In verband mot do nog steeds aanhou dende vraag van het publick naar betaal middelen van f 2.50 en f 1 wordt het vol gende officieel medegedeeld De vraag is ongetwijfeld nagenoeg geheel toe te schrijven aan de vrees, dat te eeniger tijd gebrek aan deze betaalmiddelen zou kunnen ontstaan, zoodat men goed meent te doen, een grootcron of kleineren voorraad in huis te houden. Met nadruk kan verze kerd worden, dat voor deze vrees geen grond bestaat. Zilverbons van f 2,5" zijn lot elk bedrag te verkrijgen, terwijl de Regeering bovendien voor een belangrijken reserve- voorraad heeft gezorgd. Door 's Rijks Munt zullen binnenkort belangrijke partijen guldens wprden afgeleverd, welke munten terstond in het verkeer zullen worden gebracht. Intusschen zijn maatregelen genomen, opdat zoo spoedig mogelijk een groote voor raad zilverbons van f 1 ter beschikking komt. Het oppotten van gereed geld is geheel overbodig en kan slechts leiden tot geheel onnoodige moeilijkheden en renteverlies voor het publiek zelve. Met ingang van heden is de treindienst op dc baanvakken Amsterdam—Purmerend— Enkhuizen, AmsterdamDen Helder, Alk maar—Hoorn—Medemblik en Amsterdam- Stavoren geheel hervat. Men raadplege de groote biljetten aan de stations. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad wederom een bundel voorstellen doen toekomen, samen niet minder dan vijftig blad zijden druks. Hoe ongaarne ook. moeten we ons voor de zeer gewichte voorstellen voor heden be palen tot een kort uittreksel. Bo ■vcredie Burgemeester en Wethouders schreven In uwe vergadering van 26 Januari 1915 werd besloten, ons te.machtigen tot het ver- lcencn van credieten aan nijveren te Amers foort tegen een rente van 5 pCt. en onder voorwaarde van zakelijke zekerheidsstelling ten behoeve der Gemeente en verdere voor waarden door ons te bepalen. Ons voorstel van 19 Januari 1915. afd. I, no. 146/1260, bedoelde die ondernemingen te steunen, waardoor werkloosheid kon worden voorkomen, had dus een ruime beteekenis; door het begrip «nijveren» daarentegen wordt het doel begrensd, hoewel zulks niet de opzet was; bijv. thans kunnen daaronder niet wor den gerangschikt particulieren die grond wen- schen te koopen ten einde deze te bebouwen, maar de betaling voorloopig wenschen te doen in anderen vorm dan contant geld, of in het stellen van voldoende zekerheid, E11 toch zou ons College, in voorkomende geval len, ook dan gaarne de bevoegdheid wen schen te bezitten om crediet te verleenen, wijl langs dezen weg eveneens het beoogde doel ka.i worden bereikt. Wij hebben de eer U daarom voor te stel len, in uw besluit van 26 Januari 1016 in plaats van de woorden «aan nijveren te Amersfoort» te lezen «ten behoeve van on dernemingen, waardoor werkloosheid kan worden voorkomen». Kassiers-co u tract. Burgemeester en Wethouders verzoeken den Raad, hen te machtigen tot aanvulling van het ingevolge Raadsbesluit van 19 Decem ber 1913. no. 596, met de firma Methorst Van I.utterveld gesloten contract met de vol gende clausule «De rekening der Gemeente zal een saldo ten gunste der firma Methorst iè Van i.uttcrveld mogen aanwijzen van ten hoogste f 200 000 (twee honderd duizend gul den) zonder dat daarvoor eenige speciale ze kerheid voor de Gemeente zal behoeven te worden gesteld, doch onder gehoudenheid harerzijds om, op verlangen van de firma Methorst Van Lutterveld, voor het debet saldo wissels, door genoemde firma op de Ge meente te trekken, te accepteeren. Echter met dien verstande, dat slechts voor bedragen van f 25 000 of veelvouden daarvan wis sels zullen kunnen worden getrokken. Over haar debet-saldo verplicht de Gemeen te zich te betalen een rente op de basis van een half procent boven het promessen-disconto der X'ederlandsche Bank, met een minimum van 5 pet.alle kosten, ook die van zegels voor te trekken wissels, inbegrepen". Zij stellen voor, den ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde wuningen Co- ninckstraat nos. 87 tot 103 te verlengen tot 29 October en dien van de woningen aldaar nos. 107 tot 111 tot 50 December 1916, zulks met hei oog op den grooten woningnood. Kamperbinnenpoort. Zij stellen nog voor, afwijzend te beschik ken op het adres van den heer G. J, van Lent, houdend verzoek het door hem bewoond perceel Kamperbinnenpoort no. 2 in beteren staat te brengen dan wel de huur, ad f323 per jaar. te verminderen. Men afwijzend advies steunt op de over weging. dat het perceel door de Gemeente is aangekocht om het te sloopen, dat de verbe tering een kleine f 1000 zou vorderen cn dat de huur van het winkelhuis op dezen stand niet te hoog is. Handelsschool. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad In uwe vergadering van 27 Juli 19» werd, op mondeling verzoek van den Wethouder van Onderwijs, o.a. machtiging gegeven voor het oprichten van een bulplokaal bij dc Handels school. Van het Bestuur der vereeniging «Han delsschool voor Amersfoort en omstreken» is bij ons het verzoek ingekomen, in verband mei het groot aantal leerlingen, waardoor de 4de klasse der school moet worden gesplitst, er nog een hulplokaal bij te bouwen. Met de plaatsing van bet eerste lokaal is met dc mogelijkheid, dat nog een lokaal zou worden gevraagd, rekening gehouden, zoodat het tweede lokaal daaraan kan worden ge bouwd. De kosten van het te bouwen lokaal wor den begroot op f 3500, terwijl de aanschaffing van meubilair f320 zal vorderen. Gelet op dc groote behoefte, waarin het handelsonderwijs blijkt te voorzien, hebben wij de eer U voor te stellen, ons voor genoemd doel een crediet te verleenen van f4000. Het bedrag boven genoemd is iets bov< de Begrooting, daar de prijs van verschillende materialen aan dusdanige schommeling onder hevig is, dat bezwaarlijk voor een werk, dat in Juli moet worden uitgevoerd, thans een bedrag kan worden vastgesteld. Huisvesting. Over deze belangrijke zaak schreven Bur gemeester en Wethouders aan den Raad Meermalen is in uwe vergadering de aan dacht gevestigd op de wenschelijkheid, dat •mot meer kracht wordt gearbeid aan de op lossing van het vraagstuk der volkshuisvesting. Telkens het laatst nog door onzen Voor zitter in zijne rede van 23 Januari is mede gedeeld, dat het onderwerp de voortdurende aandacht van ons College heeft. Het rapport der woningtelling 1913 gaf immers duidelijk aan, dat, zelfs afgescheiden van de noodzakelijkheid, dat vele woningen onbewoonbaar verklaard moeten worden, er een tekort aan woningen was in verschillende typen. Wel werden sedert een aantal wonin gen gebouwd door de beide woningbouw- vereenigingen «Volkshuisvesting II» en «fit. Bonifacïus» en zijn nog een paar plannen in voorbereiding, maar ook daardoor is en zal het vraagstuk niet zijn opgelost. Een nauwgezette waarneming van de huis vesting van dat deel der bevolking wier fmancieele draagkracht ligt beneden de limiet, door de Regeering gesteld voor het verlee nen van voorschotten krachtens de Woning wet, en daarbij lettende op den invloed die de reeds gebouwde woningen hebben gehad, alsmede op de toeneming der bevolking die er is en verder verwacht mag worden wan neer Amersfoort zich ook op industrieel gebied meer gaat ontwikkelen, heeft ons College meer en meer tot de overtuiging gebracht, dat het vraagstuk van breeder standpunt moet worden bekeken en zijn oplossing moet worden ge vonden door uitvoering van een vast, omlijnd plan. Daarom werd aan don Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht verzocht, rapport te willen uitbrengen omtrent de kleine-woniug- toestanden en van advies te willen dienen omtrent te nemen maatregelen 0111 fn d« naaste toekomst te komen tot krachtiger toe passing van het instituut der onbewoonbaar verklaring en tot de verbetering en de voor ziening in de behoefte aan woningen. Het ter voldoening aan die opdracht door genoemden ambtenaar uitgebracht rapport, dd. 6 Januari 1916, hebben wij de eer U hierbij over te leggen. Met de daarin vervatte beschouwingen kunnen wij ons over 't geheel wel vereenigen en we meenen ons dan ook ontslagen te mogen rekenen van het voereu van alge- meene beschouwingen, met het doel, de nood zakelijkheid van een meer principieel optreden te verdedigen. Wij wenschen ons dus aan te sluiten bij dat rapport, maar wel achten wij het noodig, enkele hoofdpunten in nadere beschouwing te nemen en ons standpunt te dien opzichte mede te deelen. Zooals bekend, huldigde ons College tot >or korten tijd het standpunt, dat aan parti culieren bouw de voorkeur moet worden gegeven boven directen Gemeentelijken bouw. In onze voordracht van 25 Mei 1915, betref fende den bouw van enkele woningen Achter de Kamp en aan de Flierbeeksiraat. stelden wij, op daarbij aangevoerde gronden voor, daarvan af te wijken en tot eigen bouw over gaan. Maar ook toen meende ons College, dat op dezen weg niet verder moest worden gegaan dan door de omstandigheden schijnt geboden. Ons College is van oordeel, dat naast het j motief, aangevoerd in onze missive van 25 Mei 1915 de moeilijkheid voor bouwvereeni- gingen om eigen kapitaal te verkrijgen de omstandigheden er toe te dwingen, tot eigen j bouw over te gaan. Zooals reeds is gezegd. eischt de toestand waarin het vraagstuk der volkshuisvesting verkeert, een oplossing op breeden grondslag. Een aantal van niet minder dan 400 wo ningen wordt in de naaste toekomst vereischt. _v o Het schijnt wel uitgesloten, dat op den j stellen Burgemeester en Wethouders voor. te duur de bouw, de administratie en het be- besluiten heer hiervan aan particulieren kan worden a. 0ns College uit te noodigen, stappen te overgelaten. doen, ten einde te geraken tot uitvoering van Oók dient te worden bedacht welke de de denkbeelden, ontwikkeld in mcc-rgenoemil positie van de Gemeente is bij bouw door rapport, door particulieren, met name of de Gemeente vol- I 1. plannen te doen ontwerpen voor den doende waarborgen bezit of zich deze kan bouw van ;fc woningen, van een huur- vcrschaffen. dat de strekking, die aan den i waarde gelegen tusschon f 2 en f3.50, met bouw en de exploitatie ten grondslag moet I dien verstande, dat daarbij en met in acht liggen, steeds voldoende in hot oog wordt I neming van de behoefte van het geheelc plan, gehouden. j tevens wordt voorzien in de huisvesting van Met volle waardeering voor hetgeen door alleenwonenden en ouden van dagen, alsmede particulieren en vereenigingen op dit gebied j van groote gezinnen is gedaan, mag worden geconstateerd, dat de die plannen te doen ontwerpen Gemeente dien waarborg h"'i' perkt wordt; hij een korten termijn wordt de beteekenis van het voordeel der bepalingen illusoir. Nu dus vaststaat, dat aan dit type van woningen behoefte bestaat en het particulier initiatief daarin niet - althans niet in vol doende mate - voorziet, acht ons College het de plicht van de Gemeente, ook den bouw dezer woningen ter hand te nemen. Indien deze bouw oordeelkundig wordt ter hand genomen, ziet ons College hierin ook nog andere voordeelen. Xu een zóo groot aantal klein-woningen moet worden gebouwd, zal het mogelijk zijn, een plan te ontwerpen met gemengde typen, klein-woningen met meer grootere, waardoor het geheel aan schoonheid belangrijk kan winnen. Tevens zal de Gemeente dan, door het bezit van een aantal grootere woningen, een heilzamen invloed kunnen uitoefenen op de huurprijzen, zonder da; daarvan het gevolg behoeft te zijn. dat particulieren den bouw van zoodanige woningen staken. Nauw in verband met de vraag van eigen bouw staat die van de grondpolitiek. Het zou denkbaar zijn, dat de Gemeente voor den bouw geschikte gronden opkocht, deze voor het doel gereed maakte en tegen kostprijs ging van de hand doen. Ook tegen het inslaan van dezen weg meent ons College te moeien waarschuwen. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de Gemeente een vrij groot risico op zich nam, terwijl alle voordeelen, die door latere prijsstijging van den grond zouden kunnen ontstaan, door anderen zouden worden genoten. Maar boven dien en dit is van overwegend belang zou wederom niet vaststaan, dat de huurprijs zal worden berekend mede in verhouding t"t de grondprijzen. Xa te hebben geschetst de door hen ge dachte wijze voor uitvoering en de exploitatie. bezwaarlijk voldoende kan krijgen;-, eenvoudig niet, omdat zij niet geregeld en volledig de beschikking heeft over de gegevens, ter beoordeeling daarvan noodig en geen macht bezit, veel invloed op de handelingen van derden uit te oefenen zonder te vervallen in een zeer bureaucratische dus onpractische be handeling van zaken. Hoe wij ons dan voorstellen wel de beschik king over die gegevens te verkrijgen en t bezit en zeer particuliere architecten (éen of meer) waar de hoofdlijnen zal aangeven 3. voorstellen te doen tot aankoop van gronden, voor den bouw van woningen ge schikt b. in beginsel te besluiten, dat in de sub a genoemde plannen nok zal zijn begrepen de bouw van een vijftig tal woningen met een huurwaarde van f 180 tot f300, c. in beginsel te besluiten, dat de uitvoe ig der sub a en b bedoelde plannen door invloed te kunnen uitoefenen, zal straks 11a- de Gemeente zelf zal geschieden en der worden uiteengezet. ploitatie der te bouwen woningen in eigen Maar de conclusie, waartoe ons College is j beheer zal worden genomen, maar waarvoor gekomen, is deze, dat tot eigen bouw dient I de medewerking zal worden gevraagd van te worden overgegaan. I een of meer vereenigingen. weike krachtens Nog een andere omstandigheid heeft tot de Woningwet uitsluitend werkzaam zijn op het komen tot deze conclusie medegewerkt, I het gebied der volkshuisvesting, een en dan Naast de behoefte aan kleine woningen er volgens nader uit te werken plannen bestaat ook een dringende vraag naar wonin- d. ons College een crediet te verleenen gen met een huurwaarde van f 180 tot f300 I van een duizend gulden, op rekening vaiulen per jaar. Het schijnt, dat het particulier bouw- bouw der woningen, ten einde daaruit te be- bedrijf er geen voordeel in ziet, tot den strijden de uit de voorbereidende werkzaam- bouw van dit soort woningen te besluiten, j heden noodzakelijk voortvloeiende kosten. Een ingesteld onderzoek naar de oorzaken hiervan, heeft aangetoond, dat met betrekke lijk weinig meer bouwkosten typen van woningen kunnen worden geslicht,welke voor den bouwer een in verhouding hooger ren dement oplevert. Bij alle navragen daaromtrent werd gewezen op de wenschelijkheid van het beschikbaar stellen van goedkoopen bouw grond; dan zou het wellicht mogelijk zijn, dat tot den bouw kon worden besloten. Naar ons bleek, doet dit zelfde verschijnsel zich ook elders voor en daar werd getracht, de bezwaren van de eigenbouwers te onder vangen, bijv. door het verleenen van premies, het verleenen van bouwcrediet op lagen rente voet of het beschikbaar stellen van bouw grond beneden den werkelijke» prijs. Ons College heeft deze middelen aan een ernstig onderzoek onderworpen. Wij meenen evenwel, dat het hnnteeren hiervan geen aanbeveling verdient. Zoodra steun wordt verleend buiten dc Woningwet om. zal deze door de Gemeente alléén moeten worden gedragen. Meer klem mend evenwel nog is de overweging, dat ook zelfs dan nog geer. zekerheid kan worden verkregen, dat de huren niet abnor maal zullen stijgen, zoodat niet de gemeen schap wordt gebaat door het gebrachte offer, maar dit geheel ten goede komt aan den 1 der kolen, particulieren bouwer. ingang Fin nciCn Een bijzonder belangrijk stuk is ook een memorie van B. W. nopens de Gemeente- financiën (21 pagina's) vergezeld van een Nota,daaromtrent van den Gemeente-secre taris (13 pagina's). B. A W. herinneren, dat bij de behande ling der Begrooting voor 1916 onder moer dc wenschelijkheid is betoogd van de ver betering der binnenstad, de voorziening in dc behoefte aan lokalen voor Hooger-, Mid delbaar- en Lager onderwijs, het vraagstuk der huisvesting, de reiniging, het instituut der schoolartsen cn verbetering der salari- eering van het personeel werkzaam bij Hooger- en Middelbaar onderwijs. Alvorens de definitieve beslissing van den Raad tè vragen op deze punten, geven B. W. een exposé van den toestand der Ge- mcente-financiën, te meer nu de tijdsom- digheden de huishouding van menige Ge meente in de war brengen en versterking der middelen voor de gewone zaken nood zakelijk maken. Achtereenvolgens bespreken B, W. den gaspnjs dien zij, aan de hand van een uitgebreid rapport van den Directeur der Gemeente bedrijven, vooral met het oog op de duurte voorstellen te verhoogen met April van het kookgas tot 7.5 Er is getracht, dit bezwaar te ondervangen j en van het lichtgas tot 8.5 dooreen termijn te bepalen, waarbinnen de onder bepaling, dat dit besluit zal worden huren een vooraf overeengekomen bedrag! herzien uiterlijk 1 Januari 1919. Ook de prijs niet te boven mogen gaan. Ook dit middel j van het electrisch licht zal wordon ver komt ons niet bruikbaar voor. Bij een langen j hoogd. termijn zal de lust tot houweu verdwijnen, Muntgas, krachtgas en elrctrische drijf- wijl de kans om winst te maken zeer be- kracht worden niet verhoogd.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5