De Minister van I .andbouw, Nijverheid en Handel heeft den 1 turgcmccstcrs per nadere circulaire medegedeeld, dat voorloopig de uit gifte van broodkaarten niet behoeft te wor den stopgezet, doch dat belanghebbenden de kaarten zelf ten (iemecntchuizc moeten aan vragen en vandaar afhalen. De Minister hoopt hierdoor te voorkomen, dat zij. wier beurs veroorlooft het duurdere bruinbrood te be trekken. toch van het u cents-brood zouden gebruik maken. Verder is bepaald, dat het z.g. «loonbak- ken", voorloopig verboden zal zijnm. a. w. liefhebbers van wittebrood zullen nu niet meer het deeg zelf kunnen bereiden en het daarna aan den bakker geven om het «gaar" te laten worden, doch zullen, indien zij beslist er opstaan, wittebrood te eten, dit geheel en al thuis moeten bakken. Door den Minister is er nog eens uitdruk kelijk op gewezen, dat door het ongebuilde meel, bestemd voor het bruinbrood, in geen geval bloem zal gemengd mogen worden. Nog is vastgesteld de hoeveelheid witte brood, die per dag verstrekt zal mogeu wor den aan hen, die van hun geneesheer een verklaring hebben, dat zij geen bruinbrood kunnen verdragen. Deze hoeveelheid in be paald per dag op j H.ti. per volwassene en op 1.5 H.ti. voor een kind beneden 14 jaar. In de laatste ministerieele circulaire wordt echter niet gerept over de prijzen, die voor dit wittebrood gevraagd mogen worden Bere kend volgens de tot heden te Amsterdam ge heven prijzen voor wittebrood, zullen, naar een vakman in het Handelsblad" meedeelt, zeer waarschijnlijk de broodjes, die alleen op medisch advies verkrijgbaar zullen zijn, respec tievelijk 8 en 1 cent per stuk moeten kosten. Wat deze broodsoort betreft, zal heden wel eenige verwarring heerschcn, daar de minis terieele circulaire, waarin het geoorloofd kwantum wittebroodverbruik werd vastgesteld, zóo laat inkwam, dat de bakkers ten minste daar ter stede nog geen mede- deeling van Gemeentewege erover ontvingen. Het huis Kleine Koppel 2, thans bewoond door den heer C. J. D. van Eek er. groot 2.63 A., Donderdagavond door notaris Joh. Knoppers verkocht voor f3900, is voordien prijs overgaan aan de Gemeente. Het perceel Havik 10. groot 2.20 A,, dien zelfden avond verkocht voor f.1350, blijkt te zijn gekocht namens den heer H. 1.. A. Dullaert. De afdeelingen van den Gemeenteraad zullen heden- en morgenavond vergaderen, onder meer ter behandeling van de finan- cieele plannen, waarvan de voorstellen met nota's in hun geheel werden opgenomen in de vorige nummers van deze courant. Het Paaschvervoer was vooral Zaterdag en Zondag uitermate gering. Eerst gister, in den namiddag en den avond, was er wat meer verkeer op de openbare middelen van vervoer, doch lang niet zooveel als door de Maatschappijen wel is verwacht. De jongedames A, C Ros, E. J. Smid en G. Visser behaalden de akte van bevoegd heid voor onderwijzeres. De opkomst van militieplichtigen der lich ting 1916, welke was vastgesteld in het tijd vak 1 tot 5 Mei, is in verband met het voor komen van gevallen van nekkramp uitgesteld tot nader te bepalen tijdvak. Blijkens advertentie zal de plaatselijke afdeeling der Roomsch-Katholiekc Vereeni- ging tot bevordering van den volkszang Donderdagavond in het gebouw van den Volksbond weder een zangavond geven. Gelijk wij vroeger reeds meedeelden, treedt voortaan als leider op de heer G. Goossens, uit Utrecht, een der Varende zangers, die in zijn woonplaats reeds twee winters deze zangavonden leidt en met 7.00'n succes, dat zijn «leerlingen» reeds hebben gevraagd om elke week zoo'n avond. De heer H. Ramselaar zal den zang be geleiden. 1 De heer Th. H. Kilsdonk, de ijverige directeur van de bioscoop-maatschappij «De Arend», doet toch al het mogelijke om zijn publiek aangenaam te zijn. Met zich te verzekeren van het recht van opvoering der buitengewoon interessante reeks filmbeelden »De sleutel van het geluk» heeft hij de vele trouwe bezoekers der bios coop niet weinig verplicht. Thans biedt hij den kleinen de gelegenheid Donderdagmid dag te genieten van de Oud-Hollandsche poppenkast van Chris van Abkoude, die dit maal komt met de liederzangeres Betty Poulus. Men zie de advertentie in dit nummer. fn den Eersten Paaschdag te Zutien ge houden tweeden wedstrijd om de promotie werd H. V. C. 1 met 1—3 geslagen door Enschede. De wedstrijd H. V. C.V. V. O. moet worden overgespeeld, omdat de scheidsrechter, in plaats van te verlengen, liet eindigen met gelijk spel. De plaatselijke afdeeling van de Ned. Pad vinders Vereeniging heeft het gister wel getroffen, Met hoeveel leedwezen hebben ze Vrijdag en Zaterdag naar de buien en de grauwe luchten gekeken en gevreesd, dat het weer de mooie plannen voor den grooten dag ge- heel in de war zou sturen. Maar Zondag kwam dan toch de zon door en gister was 't de best denkbare lentedag, niet nat. niet guur en ook niet te warm. Uit heel het land, van Den Helder tot Valkenburg, van Sluis tot Delfzijl, zijn de afdeelingen dan ook opgegaan naar De Bilt waar gistermiddag, op het zeer mooie oefen- veld der artillerie bij het station, de groote plechtigheid zou plaats hebben. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Be- schermheer van de Ned. Padvinders Ver- eeniging, betrad klokke twee uur het terrein, waar ruim 50 plaatselijke afdeelingen aan drie zijden stonden geschaard aan de vierde was een veldtent geplaatst waar vóór. bij aankomst van Z. K. 11, de prinsenstandaard werd gebcschen. Nadat Z. K. II. met de leden van het Hoofdbestuur der vereeniging en enkele ge.- noodigden de Padvinders-korpsen had in oogenschouw genomen, keerde hij terug tot bij den standaard en hield hij een toespraak, welke werd beantwoord door luitenant- generaal J. B. van IIeutsz, Voorzitter der N. P. V. Diens uitnoodiging oin drie hoera's aan te heflen voor den Beschermheer vond ge- reeden ingang bij de rond 1500 knapen, de trocpleidcrs en het talrijke publiek, die samen niet minder enthusiast gehoor gaven aan het verzoek van den Beschermheer om hoerah's aan te heffen voor H. M. de Koningin. De troepleiders werden nu voorgeroepen en ontvingen uit handen van K. H. een vlag voor hun afdeeling. De vlag. van zeer mooi vlaggedoek, is verdeeld in vier kwar tieren twee daarvan vertoonen de vader- landsche driekleur, het derde heeft de lefie het zinnebeeld van reinheid en trouw-- in oranje, het vierde bevat de spreuk der N. 1'. V., het veelzeggende woord waakt. Nadat de vlaggen waren terug geleid naar de afdeelingen en daar ontvangen met vreugdekreten, tromgeroffel, hoornsignalen en bij vele met zelfs zeer goede muziek, werd door allen gedefileerd, waarna de troep- leiders werden voorgesteld aan den Prins. Op een hoornsignaal spoedden alle Pad vinders zich naar den standaard. Aan het gejuich kwam geen einde dan nadat om streeks half vier de Prins het terrein had verlaten. En weer zagen we de Padvinders langs ons trekken, kleine maar ook zeer groote korpsen, van welke wel bijzonder mag ver meld het Van Pallandl-korps, uit Den Haag, met zijn kranigen tambner-maitre, zijn aardig muziekkorps (hoorns en dwarsfluiten), zijn tamboers en zijn groote tromslager, die op alleraardigste wijze zijn instrument be werkt. Daarover was maar éen roep. Niet ieder echter kan zich de weelde ver oorloven waarover dit korps blijkbaar be schikt. Doch hetgeen alle overige te zien gaven, is een belofte voor hetgeen de Prins van hen vroeg: toewijding; en een bewijs, dat zij op ernstige wijze worden geleid om te eeniger tijd hun pad in de samenleving op behoorlijke wijze te kunnen effenen. Een detachement der transport-colonne van het comité Amersfoort en omstreken van het Ned. Roode Kruis, onder commando van den heer A E. Blok, bewees weder zeer uitnememde diensten bij kleine ver wondingen, aan flauw gevallenen (meest volwassen), enz. De heer J. H. Bosch, inspecteur der N.C.S., leidde aan het station De Bilt persoonlijk het terugkeeren der vele houderden en maakte het onmogelijke telkens weer mogelijk. Het 36ste oorlogs-hulletin van de «Alli ance framjaise», van 15 April, is voor belang stellenden kosteloos te bekomen aan het Secretariaat, Kortegracht 9. Naar de heden gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 30 wagens met 10 800 pond kaas. De prijs was 67 tot 72 cent. De handel was redelijk. Aan de Centrale V. P. X.-veiling werden heden verkocht 169 887 Regeering-eieren voor f5 tot f5.65 per honderd. De politie-rapporten van beide Paasch- dagen hebben niets bijzonders. De kantonrechter veroordeelde tot f5 of •I weken tuchtschool een wielrijder, die, on danks alle waarschuwingen, na zonsonder gang reed zonder licht. Een duur eindje kaars. Door de recherche is ten huize van een weduwe, die achter de Kazerne voor be reden wapens woont, beslag gelogd op een zeer groot aantal militaire goederen. Ook vond men er sleutels van kazerne-lokalen en een fiinke hoeveelheid landbouwgereedschap pen. Een aantal militairen, die, ondanks de on mogelijkheid. met de Paaschdagen tóch ver lof wilden hebben en zich daartoe in burger- kleeding hadden gestoken, werden aan het stafion hier aangehouden en overgegeven aan de militaire autoriteit. Op twee dingen komt het aan in het leven, evenals bij liet bouwen van een huis: op de fundeering en de bekapping. De heer C. F. Callenbach Sr.. stichter der bekende uitgeversfirma, is in den ouderdom van S3 jaar te Nijkerk overleden Itijccukoinsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek haantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tol Maand. Bioscoop «De Arend». 26 Apr. Kanaal-vereen. Stadhuis. Kinderherstollings- en vac.mtic- kolonies, Industrieschool. 27 Apr. Emma-bloempje. 28 Apr. Handel en Nijverheid. Zwaan. 21 Mei Encycliek-feest. 3/6 Juni Tentoonst. Naiuurhist. vereen. Am. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik opneming van het onderstaande in uw geacht blad, waarvoor bij voorbaat dank. Hoogachtend uw dw. J. VV. EGGINK. Amersfoort. 21 April 1916. Met bijzondere belangstelling vernam ik, dat onze Burgemeester - onder wiens be heer reeds zoo veel tot stand kwam ter ver betering van Amersfoort's belang en even zeer tot verfraaiing van de omgeving - - in de jongste Raadsvergadering onder meer verklaarde prijs te stellen op belangstelling van het publiek. De zinsnede «Nu er in de pers weinig gelegenheid is voor critiek van het publiek» is teekenend en moedgevend'. Ik hoop dan ook ten zeerste, dat de woor den. door den Burgervader gesproken, weer klank zullen vinden bij de pers én de inge zetenen, dat de publieke belangstelling even eens door de pers zal worden gewaardeerd en aangemoedigd, en dat gezamenlijke wer king van Gemeenteraad, pers en publiek veel goeds zal baren tot welzijn van Amersfoort's bevolking». Dat zal m.i. de bedoeling zijn van onzen geachten Burgemeester. Tot mijn spijt moet ik beginnen met te klagen. Kenbaar was, dat heden (Vrijdag)morgen om 8 uur Regeeringsvisch zou worden ver kocht, nl. schelviscb, kabeljauw, schol en bokking. Om half 8 waren er reeds koopers; bij 8 uur was er een kolossale oploop en gedrang op de Groenmarkt. Het gevolg was, dat bij de opening der deuren, 5 minuten over 8, het gedrang zóo geweldig was, dat de tafels, waarop de visch was gesteld, totaal werden verheven en dat er van direct laat staan geregeld verkoopen geen sprake kon zijn. Het ging nieteerst komen, eerst malen, maar naar de macht van de(n) sterkste. Dit duurde tot circa kwart over 8. toen de poli tie kwant en - zij het met eenige moeite eenige orde werd gesteld, de deuren wer den gesloten, zoodat de verkoop geregeld kon doorgaan, al kon niemand meer dan vijf bokkingen bekomen. Dit loonde de moeite van het gedrang niet en heeft voor een groot gezin geen beteekenis of waarde. M.i. zou dit gedrang voorkomen zijn indien tijdig een agent van politie aanwezig was en de eerstkomenden zij het ook kinderen op beurt binnenliet, te meer. daar het iedere huismoeder vooral op dit uur niet past en kinderen worden verdron gen of achteruit gezet. Wellicht was de drukte een gevolg van den Goeden Vrijdag en herhaalt zich dit dus niet weer, Echter blijft tijdig toezicht ge- wenscht. Verder verblijdde ik mij, dat de urinoirs- <|uacstie in den Raad te horde kwam. Gelijk bekend is, werd deze zaak reeds in 1904 door mij besproken, terwijl ik inmiddels in verschillende plaatselijke bladen andermaal wees op deze leemte, in welke noodzakelijk moest worden voorzien. Gevolg was, dat er toen 3 urinoirs bij werden geplaatst, waar onder ook de besprokene bij het politie bureau, voor hier onbekenden onmisbaar. Daar dit getal beslist onvoldoende was, bracht ik 8 October 1906 deze zaak ander maal ter sprake in een vergadering van «Handel en Nijverheid». Algemeen werd erkend, dat verbetering dringend noodzake lijk was, terwijl mij medewerking werd toe gezegd. De toenmalige Voorzitter, de heer Van Duinen, adviseerde, een adres te zenden aan den Gemeenteraad. Hoewel Amersfoort zich sedert aanmerkelijk heeft uitgebreid, bleef vermeerdering van het aantal urinoirs achter wege. Ofschoon volgens modedo.eling van den Wethouder, den heer Van Esveld, is voor gesteld, nog 3 urinoirs te plaatsen, is dit bij lange niet voldoende. Zoover mij bekend is, is er geen te vinden tusschen het politie bureau (nog onbereikbaar), Beukelaan (welke u indertijd Dalweg noemde en die na de verbetering nog Dalweg bleef) in het uit gestrekte Beekenstcin-kwartier, Arnhemschc- weg en Beekstraat, terwijl een urinoir op de Varkenmarkt óok geen weelde zou zijn. Beleefd noodig ik de Raadsleden uit, eens een kijkje te nemen in de Beekensteinsche laan vooral het schuttinggedeelte en de Beekstraat, waar ieder hoekje wordt ge zocht, maar vooral de loods van den heer Prins het moet ontgelden. Zeer veel wenschte ik nog te zeggen, dat m.i. noodzakelijke verbeteringen zouden zijn. Echter, wat in het vat is, verzuurt niet, terwijl ik hoop. dat mij later de gelegenheid tot aanvulling niet zal worden onthouden. In het belang der zaak iu het komende seizoen nog een enkel woord over de kaas markt. Was in den beginne de aanvoer uiet hoop vol en rooskleurig, met genoegen kan wor den geconstateerd, dat de toestand gaande weg is verbeterd, dank zij de toewijding van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Nu bestaat er wel alle reden om den toestand hoopvol 1e noemen. Maandag 17 dezer werden zelfs 53 wagens aangevoerd. Met grond kan verwacht, dat met eenige weken als wanneer de graskaas algemeen zal zijn de aanvoer nog aanmerkelijk grooter zal wezen. Abnormale toestanden in aanmerking nemend, behoeft niet meer ge twijfeld aan de levensvatbaarheid. Echter moet «excelsior» leuze zijn en blijven. Algemeen is het bekend -- getuige mijn herhaald schrijven, alsmede besprekingen ter vergadering, dat ik het licht en den steun niet van Gouda of Bodegraven verwacht, zooals de commissie te goeder trouw. Het ligt voor de hand, dat een bloeiende kaas markt alhier door genoemde plaatsen inet ieede oogen wordt aangezien. Concurrentie strijd. Ik verwacht de koopers van het Oostelijk gedeelte, Amsterdam, Haarlem, verder uit het Gooi, het Noorden en Duitschland. Daar Amersfoort een apoorwegknoop van groote beteekenis is, is zending van Amers foort naar alle plaatsen gerieflijk. Het blijkt nu, dat ik niet faalde in mijn verwachting. Van Gouda of Bodegraven wordt weinig of niets meer vernomen en toch is gestadige vooruitgang merkbaar en dat onderstelt ongun stige omstandigheden. Het grootste gedeelte der aaugebrachte kaas wordt aangekocht door Zwolle of het Noorden, terwijl een firma uit Groningen reeds hier een pakhuis voor opslag huurde. Is het, dat de normale toestand weer intreedt, dat al de kooplui van voorheen de markt weer bezoeken, terwijl Duitsche koo pers wel zijn te verwachten. In den beginne, met 8 tot 18 wagens, was dit uiet de moeite loonende. Echter is het, vooral met de te verwachten koopers uit het Noorden, be slist noodzakelijk, dat de markt niet vóór 10 uur begint, daar de eerste trein Groningen- T.eeuwarden pas te 9.35 arriveert, Daar de markt hier op Maandag is gezet, ligt het voor de hand, dat, gelijk als op andere plaatsen, hier niet zal worden gelo geerd. Vooral met de op te richten markt te Almeloo, waarvoor veel reclame wordt gemaakt, moeten wij op ons qui-vive zijn. Hoewel ik om grondslag en ligging niet veel van de Almeloosche markt verwacht, moet de vijand in dit geval niet te licht worden geacht. Verder zou het m.i. aanbeveling verdienen, dat bij Gemeente-verordening werd bepaald, dat de aangebrachte kaas aan de Stadswaag moet worden gewogen, terwijl de kaasbe- reiders dringend worden verzocht zij het per circulaire - niet meer uit huis of op stelling te verkoopen. daar. indien er meer en vooral buitenlandsche kooplieden komen opdagen, dit hun niet anders dan nadeel kan berokkenen. Nogmaals dankzeggend, hoogachtend, J. W. EGGINK. Critiek op critiek is natuurlijk niet ge oorloofd; doch éen zaak althans dient in het bovenstaande onmiddellijk recht gezet. De Burgemeester heeft de door den heer Eggink aangehaalde woorden niet gebezigd doch gezegd: «Alle voorstellen van B. &w! worden in de pers bekend gemaakt, maar overigens is de publieke belangstelling te Amersfoort niet erg groot. Het is eigenlijk zeldzaam, dat een voorstel, en zelfs dat groote voorstellen van B. W„ worden besproken. Nu begrijp Jik heel goed, dat de voorstellen, zooals B. W. die doen, voor het groots publiek niet altijd volkomen duidelijk zijn, maar daarvoor dient nu juist m. i. de pers, om deze voorstellen nog eens apart en goed te belichten. En nu hoopte ik, dat wanneer de vergaderingen 's avonds waren en het publiek meer gelegenheid had, kennis te nemen van de beraadslagingen, dit het pu blieke leven zou opwekken en dit aanleiding zou geven tot een loyale, opbouwende critiek». RED.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2