AUEKSFOORTSCHE OOURAII. Zaterdag 13 Mei 1916. No. 8722. 66e Jaargang Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-RBDACTEUR F. J. F2.2ïïïïaiK3. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1.— franco per post ƒ1.15. Ad verte u tien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. .Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTEGSAOST 9. KENNISGEVINGEN. Vrijstelling van Geestelijken, enz. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie- lichting 1917 dezer Gemeente, op hun aan vrage om vrijstelling van den dienst wegens het bckleeden van een geestelijk of gods- dienstig-mcnschlievend ambt of het opgeleid worden tot zoodanig ambt, door Gedepu teerde Staten dezer Provincie voor den tijd van éen jaar zijn vrijgesteld van den dienst bij de militie Hendrikus Theodorus van NTMWEGEN, student in de godgeleerdheid Marinus Hendrikus li HERE, student in de godgeleerdheid (ierhardus Maria Joseph HACKMAN, Roomsch-Katholiek ordebroederen Antonius Johannes Wilhelmus van LIER, Roomsch Katholiek ordebroeder. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen 1. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curatór 3. door elk der overige voor de Ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3. door den Commissaris der Koningin in de Provincie. De personen ond' en 2 bedoeld, moe ten het verzoekscl....i, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter Secretarie dezer Gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, 10 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RAN'DWIJCK. voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende, dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend Amersfoort, 13 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd. Van RAXDWIJCK. VERKIEZING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 6 Juni aanstaande zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van de Provinciale Staten van Utrecht in het Kiesdistrict Amersfoort, waartoe deze Gemeente behoort; dat op dien dag. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie, bij den Burgemeester der Ge meente Amersfoort (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingclcerd opgaven van candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste 40 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlijk door éen of meer der personen, die de opgave hebben ondertee kend. De candidaat kan daarbij tegenwoor dig zijn. Van de inlevering wordt een be wijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven boven vermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van heden tot en met dc dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in her innering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt; Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende, dat zij is voor zien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen Ken belang voor onze stad. (INGEZONDEN.) j Door de Vereeniging tot in stand hou- I ding van de stichting »Ioternationalc school i voor Wijsbegeerte», welke, zooals bekend zal zijn, hier ter stede is gevestigd, is dezer dagen een boekje uitgegeven, waarin onder meer wordt meegedeeld, dat het curatorium heeft besloten, in den zomer van dit jaar een drietal vacantic-cursussen te doen geven. Naar ons bleek, verwacht het curatorium een vrij groot aantal deelnemers; voor eiken cursus misschien wel honderd. Al zullen hieronder stellig enkelen zijn, die «spoor-studei:t« worden, het overgroote deel van hen zal te Amersfoort komen wonen. Weet men nu. dat door de tijdsomstan digheden het heel moeilijk gaat, een be hoorlijke kamer te vinden en gelooft men bovendien met ons, dat ook Amersfoort in den aanstaanden zemer veel gasten zal trek ken, waardoor de beschikbare kamers in de hotels zullen zijn bezet, dan gevoelt men l\oe moeilijk het zal vallen, de deelnemers aan de cursussen onder dak te brengen. En toch zou het zoo heel jammer zijn, j indien deze vreemdelingen werden teleur- gesteldzouden moeten gaan naar naburige Gemeentenof van deelneming zouden moeten afzien, er.kel omdat geen behoorlijk logies is te vinden. Zoolang geen meerdere hotel-ruimte ter beschikking is, dient daarom op andere wijze te worden voorzien in de behoefte en onze Vereeniging acht het dan ook haar plicht, daartoe haar medewerking te ver- leenen. Van welk belang het toch voor de stad zal zijn, indien een zoo groot aantal vreem delingen zich hier eenige weken elke cur sus duurt ongeveer 3 weken zal ophouden, behoeft niet nader »c worden aangetoond. Niet alleen, dat zij hun dagelijksche be- noodigdheden hier zullen hoopen, maar zij zullen later, naar huis teruggekeerd, van hun ervaringen mededeeling doen en daar door Amersfoort nóg meer bekend maken. En wat dat wil zeggen, wordt gelukkig ook door hen die daarbij direct belang hebben (den winkelstand) meer en meer begrepen. Daarom doet onze Vereeniging een be roep op allen om er voor te zorgen, dat den cursisten ven behoorlijk tehuis kan worden aangeboden, j En dit zal kunnen, indien verschillende ingezetenen zich bereid verklaren, aan een j betalend logé voor enkele weken huis- vesting te verleenen. Zij die hiertoe bereid zijn, worden vrien- j delijk verzocht, kennis tc geven aan het Secretariaat onzer Vereeniging, Hof no. 2, i alwaar tevens, desvereischt, nadere inlich- tingen zijn te bekomen. Namens de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Tn. C. V. ter MAAT. Amersfoort, 12 Mei 1916. Bankvereeniging H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. I Langegraont 30 - Tol. Intero. 803 Verhuren loketten in hare „LIPS" inbraakvrije kluis. brand- en De vele mooie en ook zeldzame gewas sen, die in de kassen aanwezig waren, worden van de band gedaan en zijn voor een deel reeds verkocht. De bedoeling is. de bloemisterij om te zetten in een tuinderij. In plaats van bloe- j men e-n sierplanten zullen voortaan tuin- bouwgewassen worden geteeld. Er is reeds een begin gemaakt met de uitvoering van dit plan. Een der kassen, voor de komkom merteelt bestemd, is voor dit doel in ge bruik genomen. De hooge kas zal worden aangewend voor druiventeelt. Het is nog niet bekend of de tuinderij, behalve voor het dagelijksch gebruik der Hofhouding, ook zal produceeren voor publieken afzet. Zullen thans bezitters van groote buiten goederen dit voorbeeld volgen en voeder gewassen voor mensch en dier doen winnen op de plaats waar thans mooie gazons en slechts zeer korten tijd kostbare bloemen zijn Eon vorstelijk voorbeeld. H. M. de Koningin heeft besloten tot tijdelijke opheffing van de bloemisterij in het binnenpark bij het Kon. paleis »Het Nederland cu de oorlog. Wij hebben, schrijft de «Lim. Koerier», reeds herhaaldelijk gewezen op de cam pagne, die onder leiding van het officieuse Belgische regecringsorgaan, de te Havre verschijnende »XXième Siècle», voor een grooter België wordt gevoerd. Deze be weging heeft in den laatstcn tijd een onge- wonen omvang gekregen. Meer dan vijft'.g verschillende dagbladen, waaronder al de Fransch-Belgische en verder talrijke Fran- sche, Italiaansche, Engelsche en Zwitserschc couranten, hebben reeds zich bij de nieuwe richting aangesloten. De schrijver van de Vlaamsche kroniek in het Maart-nummer der »Dietsche stem mens, de heer Rietjens, heeft de aandacht gevestigd op het boekje van Eugene Baie, getiteld »l.a Belgique de demain», waarin deze opkomst voor anexatie van Luxem burg en Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgisch protectoraat met recht van garnizoen voor een deel der Rijnprovincie en Hollandsch Limburg. -De heer Van Cauwelaert», zegt zijn landsman nu in hot Mei nummer van ge noemd tijdschrift »zal niet nalaten, de meest nitdrukkelijke verzekeringen te geven, dat het hier. zooals bij de ncutraliteitskwestie, slechts uitlatingen geldt van onverantwoorde lijke personen, zonder invloed, zonder aan hang, enz. enz. Wij weten niet goed, wat de heer Van Cauwelaert eigenlijk door «verantwoordelijke personen» verstaat. Maar is niet aan verscheidene Flaminganten van Turnhout het schrijven van België's Eersten Minister baron De Broqueville (toch zeker wel een verantwoordelijk per soon bekend, waar in deze Premier zich, zwart op wit, een voorstander van annexatie heeft verklaard» Het is een voor ons, Nederlanders, zeer zwaarwichtige bewering, die de heer E. H. Rietjens hier doet. We zouden, zegt de >L.K.", er geen waarde aan hebben gehecht indien we niet den schrijver als een zeer ontwikkeld en beginseltrouw Vlaming kenden, een man die zich ten volle bewust is van de ver antwoordelijkheid, welke hij met zulk een verzekering op zich neemt. Een dergelijke openlijke bewering dient natuurlijk ook openlijk gestaafd te worden. Is de heer Rietjens in staat, dit bewijs te leveren In de Dordtsche bladen komt een adver tentie voor van den volgenden inhoud British Vice-consulate. Ondcrgeteekende bericht hiermede aan belanghebbenden, dat. voor het geval zij herstellingen van welken aard ook aanbrengen aan de hier in de havens verblijvende schepen, toebehoorende aan eenig voor Engeland vijandig land, hunne namen zullen geplaatst worden op de Statutory Black List". Dordrecht 8 Mei 1916, J. Vriesendorp, British vice-consul". De berichtgever, die hierop in de »X. Rott. Crt," de aandacht vestigde, voegt daar aan toe»Men wordt er stil van als men zoo iets leest. Commentaar overbodig". ♦Toch niet stil genoeg, zouden wij zeg gen", aldus de >N. Crt.", »om geen afkeu ring uit te spreken over de handeling van een Nederlander, die zich door een buiten- landsche qualiteil laat bewegen om een dergelijke bedreiging, ten dienste van een vreemde Regeering, aan zijn eigen land- gen ooten over te brengen». Een eigen .ardige illustratie op de Brit- sche verklaring in zake het bunkeren in Engeland en het afstaan van laadruimte op onze schepen, noemt het >Centrum« het bericht omtrent een drietal Nederlandsche stoomschepen, waarvan het eene sinds 27 April te Cardiff wordt opgehouden, het andere sedert 3 Mei te Las Palmas ligt, en het derde op 11 dezer daar wordt ver wacht. Ons verkeer ter zee dreigt door Jit op treden van Engelsche zijde onder een soort voogdij te komen», schrijft het blad en het vervolgt Wanneer men ons in Engeland geen kolen wil leveren dan onder conditie, welke onze scheepvaart in dienst stelt van Groot- Brittannië en zijn bondgenooten, dan brengt het ons daarmee in de grootste moeilijk heden. »Nu kan men de opmerking maken, dat Engeland niet verplicht is, ons kolen te verkoopen, indien het daaraan zelf gebrek heeft. >In de verklaring, welke Zaterdag i.l. uit Londen werd geseind, was iets derge lijks te lezen. En daarin werd ook te ken nen gegeven, dat Groot-Brittannie uiterst verlangend is, zooveel mogelijk de bijzon dere omstandigheden van iedere scheep vaartmaatschappij te overwegen. Maar de groote vraag is: hoe Engeland staat tegenover het gebruik van Duitsche kolen, en op die vraag geeft de verklaring geen helder geluid.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1