Stadsnieuws. viooltjes, verseh geplukt, tot tuiltjes gebon den, met groene blaadjes er tusschen. >L'o- edur d'une simple violette» lezer, gij wéét' betOpeens doorstroomt den in zorg beknelde het lentegevoel van voorheen, 't j3 of er een ijskorst smeltde tranen stijgen betn in de oogen. Hij tast in den zak een eenig kwarije ligt daar op meerdere te wach ten. iiij grijp' bet, koopt viooltjes, ademt bunfzoeien geur met een volzaligen teug en lijt naar zijn woning. Wie zal hij er vinden 0, niet de bleeke vrouw met scherp gelijn de trekken, de ingevallen mondhoeken, de vermoeide oogen. Die wil hij niet zien beden niet I Hij zal haar omtooveren met een zwijgenden groet van zijn lente-kinderen, omtooveren in het bloeiende beeld van jeugd en levenlust, dat bij hem wederom is levend geworden. Immers, ook hii is niet meer de "zelfde. Straalt niet zijn oog, is niet zijn stap licht en veerkrachtig? Hij ijlt de trap op naar de bovenwoning. „Annie, lieveling, ziehier I Ze zijn voor jou Arme, arme viooltjesLosgerukt uit de omgeving van de hooge, reine voor jaarslucht, ver van het toeziend oog van den blauwen lentehemel zijn ze niet in staat ook hier hun wonder te verrichten, ten tweeden maal. Ze kunnen het ijs niet ontdooien, het hart niet tót tranen bewegen. .Ru. wat ben je dwaas geweest!" klinkt 't verwijtend van haar lippen. «Bloemen passen immers bij ons niet meerJantje heeft zijn schoentjes zoo bitter noodlgwan neer zal ik ze eindelijk kunnen koopen Schaam je!" Hij kromp ineen. Was hij dwaa9 gaweest Misschien en toch Had ze 't met hem kunnen deelen dat ééne oogenblik van lenteweelde, dan had het hun beiden nieuwe levenskracht geschonken, dan was het een bad der verfrissching geweest, nim mer te duur betaald Weelde, kleine onmisbare weelde, help ons geopend houden de toegangen tot ons hart Aldus „Heliotrope"' in «de HaagschePost" reserve ae luitenant voor speciale diensten bij het dienstvak der militaire administratie. Het Agentschap der Nederlandsche Bank te Utrecht zal eerlang worden verplaatst van de Plompetorengracht naar Achter St. Pieter. Bij gunstig weder zal Tweeden Pinkster dag, des avonds te 8 uur, een concert wor- i den gegeven op het terras van «Amicitia» door het muziekkorps van geïnterneerden uit het kamp bij Soesterberg onder directie van. den heer Brochet. I Het programma luidt i i. Wellington-marsch W. Zehle. I 2. Ouverture solennelle (Ch.' Bach. I 3. Linons et dentelles, wals I. Popey. 1 4. Fant dsie du ballet «Coppelia" L. Delibes. 5. Ouverture «Si j'étais Rol" A. Adam, 6. Première valse A. Duriana. j 7. Grande fantaisïe de J l'opéra «L'Africaine" G. Msijerbeer. S. Mi6ter Brown, two-step Sadny, In de bioscoop „De Arend'' wordt toten met Maandagavond vertoond «Nocturno", groot muziek-drama in 4 afdeelingen met Olga Desmond In de hoofdrol. Dit is het prachtigste filmbeeld, dat tot dusver 19 vervaardigd en het getuigt zeker van den uitmuntenden smaak van den heer Th. Kilsdonk, dat hij den beer Armand, violist van de opera te Gent, wist te be wegen, den geweldigen indruk der projectie nog te verhoogen door het ten gehoore brengen van Chopin's «Nocturne" en andere werken van dien meester. De vegadering der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal worden ge houden op Woensdag 28 Juni in de St. Joris kerk, hier. l)2arin moet onder meer worden voorzien in vacatures, aan het einde des jaars in het Provinciaal kerkbestuur ontstaande door -gewone aftreding van het lid ds. W. H. Stegenga, zijn secundus ds. B. Fijnvan» draat en den tertius dr. G. Vellengaen van bet lid-ouderling prof. dr. I. D. van Veen en secundus I". I.abouchéreen bij het Classicaal bestuur van het lid dr. H. H. Meulenbelt en zijn secundus ds. D. P. Bransvan het lid ds. H. Th. Barbas en zijn secundus ds. G. B. I-'ijnvandraatvan het lid-ouderling H. Schoenmaker en zijn secun dus H. A. van Baak, en voor t-en jaar voor het lidjds. Y. Doorneveld on zijn secundus (vacant) en van den Quaestor der classis ds. Van Kempen en zijn secundus ds. Meiners. De Lieve Vrouwe-kerk, aan de Lange- gracht, tevens de moederkerk, zal eerlang worden gerestaureerd. De «Eembode» herinnert, dat ter plaatse reeds in 1680 een kerkgebouw werd ge sticht, dat in 1820 werd vervangen door de tegenwoordige kerk, wier jongste vergroo ting dagteekent van 1846. Aan mejuffrouw J. B. BriOt, Rijks-tele foniste 2e klasse, is, op haar verzoek, met ingar.g van 1 Juli eervol ontslag verleend. Ter vervanging van den agent van politie te klasse H. Enkelaar, wien, op zijn ver zoek. met ingang van 1 Juli eervol ontslag is verleend, wordt met ingang van dien datum bevorderd de agent van politie G. W. van Hartskamp, terwijl tot agent van politie 2e klasse is benoemd H. Jonker. Aan bet plaatselijk telefoonnet Is thans aangesloten met no. 284 het Rijks-eierenbureau en het Pluimvee-bureau, thans geves tigd Regentcsselaan 6. De jongedames A. C. Kerkhoff. E. J. van Kolfschoten en C. C. van der Zee ver wierven de akte van bevoegdheid voor onderwijzeres. Tot leeraar in de Geschiedenis en Aard rijkskunde aan de Middelbare Handelsdag- school hier is benoemd de heer W. J. Gos- linga, te Schiedam. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, oud-Kamerlid voor Amersfoort, Is benoemd tot Voorzitter der Koloniale Staten van Suri- De cadet-korporaal G. J. M. C. van Nij- natten, van de artillerie hier te lande, is be vorderd naar het tweede studiejaar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Korporaal T. M. Kortenhorst, van het regiment infanterie, ia bevorderd tot vau dit adres is verzonden aau de leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Fouten maken, is geen kunst. Reeds lang vóór de uitvinding der boekdrukkunst schreef «en wijze «non liber est mendes liber« het geen daar in zijn tijd alle boekrollen werden geschreven vrij vertaald mag heetenwie schrijft, maakt [fouten. Want nu is toch werkelijk niet het druk- foutenduiveltje niet de oorzaak geweest, dat we een fout niet goed herstelden, Hetgeen trouwens grooter kunst is dan haar te maken. Immers we schreven, dat de bijen- en uileninzending ter Natuurhistorische tentoon- stelling waren van den heer A. Joman. Dat is niet juist; ze waren van den heer J, Pollen, te Leusden. De tentoonstelling was in alle opzichten een succes; óok financieel. Immers zij werd Zaterdag bezocht door 143, Zondag 846, Maandag door 383 en Dinsdag door 216 j betalende bezoekers. Bij deze 1488 zijn niet gerekend de leden j van de Ned. Natuurhistorische vereetiigitig of anderen, die vrijen toegang hadden cn niet de leerlingen van de hoogste klassen der Lagere scholen. Ook de vereeniging «Voor het schoolkind», te Baarn, stelde 67 leerlingen van de hoogste klasse der Oosterschool en der Juliana-school 1 aldaar in de gelegenheid, de tentoonstelling I te bezoeken. Voor belangstellenden is het Oorslogs- bulletin no. 39, van 1 Juni, der «Alliance fran«;aise" kosteloos verkrijgbaar aan het j Secretariaat, Kortegracht 9. De plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. hieldt Donderdagavond een openbare ver- gadering in «Amicitia» ln verband met de aanstaande verkiezing voor de Provinciale j Staten. De heer J. Hofland zette uiteen, dat j deze verkiezing gaat om de zelfde leuzen j als de Kamerverkiezing van 1913, omdat een rechtsche Eerste Kamer een struikel blok is voor Algemeen kiesrecht en Staats pensioen. De heer H. Spiekman, legde den nadruk op de gevolgen van deze verkiezing voor het Staatspensioen. De zaal was slechts matig bezet. In de Donderdag gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van den Middenstands bond werd gekozen tot Voorzitter <!e heer H. Koppel Jr., te 's-Gravenhage, tot Onder voorzitter de heer J. Schürmann, te Rot terdam. Definitief werd bepaald, dat de buitenge wone Bondsvergadering zal plaats hebben op 4 JulLte Utrecht. Dan komt alleen aan de orde de bespreking van «Het levensmid- deienvraagstuk en de Regeering». Voor bet Middenstands-, or.gres, dat 5 en 6 September te Leiden wordt gehouden, is als eerste punt aan de orde gesteld het vraagstuk van het middenstandscredlet, het plan-Krook. Ook komen daar aan de orde de boekhouding, de bureau* van advies, de borgmaatschappij en de practijk van de Wet- Aalberse op de oneerlijke concurrentie. Zoodra de plannen der Regeering bekend zijn, zal weder een buitengewone vergadering worden gehouden en wel over de belastings vraagstukken. De Nederlandsche Slagers Bond heeft een adres gericht tot den Minister van Land- houw met verzoek den Bond niet langer te negeeren in de *00 belangrijke kwesties van hernieuwde opening der grenzen en van het afgeven van consenten vau uitvoer. Afschrift Zeer velen hebben gisterochtend gebruik gemaakt van de uitnoodiging om het nieuwe veilingsgebouw der onderafdeeling Amers foort en omstreken van de V. P. N. in oogenschouw te komen nemen. Het Dage- lijksch Bestuur der Gemeente, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de Gezond heids-commissie, de Reclame-commissie, het Departement van Nijverheid en vele andere corporation waren vertegenwoordigd. Eerst werden de zeer ruime gebouwen in oogenschouw genomen; het eigenlijke vei lingslokaal en de ln den grooten tuin ge bouwde inpakruimte. Met begrijpelijken trots mocht het Bestuur er op wijzen, dat terwijl o. a. te Barneveld door de Gemeente met zeer groote kosten een eierverkoop- en in- pakplaats is gebouwd, hier de onderafdee ling zelf zulk een inrichting reeds kon tot stand brengen zóo kort nadat op 27 Maart 1914 de eerste veiling plaats had. Toen de belangstellenden waren terugge keerd in de beneden-achterzaal heette de Voorzitter, de heer L. J. Kr ook, hen wel kom en deed hij uitkomen hoe de onderaf deeling zich strikt heeft gehouden aan haar belofte, de eierhandelaren binnen den kortst mogelijken tijd te zullen ontvangen in een eigen en geheel aan de eischen des tijds voldoend lokaal, en dit ofschoon zij minder slipt hun toezegging zijn nagekomen. Immers nog altijd koopen er opkoopers op de markt, hetgeen niet alleen te bejammeren Is omdat zij van 10 tot 17 pet. slechte eieren koopen, maar vooral met het oog op de controle van Regeeringswege, welke spoedig zal worden ingevoerd en waardoor het schouwen der eieren verplichtend zal worden gesteld. Spr. wekte de eierhandelaren op tot samenwerking in zuivere harmonie en juist tempo geen largo in 12/8 maat om dat veiling, de meest juiste wijze van ver koop, en handel zoo geheel op elkaar zijn aangewezen, en wees op de uitbreiding, welke de handelsinstellingen der onderaf deeling hebben gekregen sedert de bekende tentoonstelling aan de Wittebrug bij 's-Gra- venbage in 1913. Was toen reeds de onder afdeeling leverancierster van alle 11 Provin ciën thans is de omzet toegenomen van nog geen 40 tot ruim 97 mille. Spr. betreurde het ten zeerste, dat kapi tein J. Kooiman, de feitelijke stichter van de V. P. N., die zoo heel juist heeft ingezien, dat Amersfoort, de bakermat der thans zoo machtige vereeniging, niet aanwezig kon zijn, en verzocht den Rijks-pluimveeconsulent, den heer 11. B. Beaufort, dank te zeggen voor hel zeer vele, dat ook hij voor de onderafdeeling heeft gedaan. I let spreekt ha3st vanzelf, dat het electrisch mijntoestei allen dienst weigerde, nu het voor zoo'n groot aantal belangstellenden zijn kunnen eens zou vertoonen. Weldra zullen de leerlingen van Handels school, Hoogere Burgerschool, Mulo-school, enz. in de gelegenheid worden gesteld, het mijntoestei In oogenschouw te nemen. Aan het personeel op de mijn-dagen ongeveer 40 man sterk werd loonsver- hoogiug en duurtetoeslag toegekend ln ver band met het eenjarig bestaan der veiling. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden gister verkocht 88 575 export-eieren voor f6.75 ,0' f7.20 en 165977 Regeerings- eieren voor f 6.45 tot f 6.80 per honderd. In de afgeloopen week werden door die instelling verwerkt 636 329 eieren. A. Z. P. C. gaat morgen voor de waterpolo-competitie naar R. Z. C., te Rot terdam. H. V. C. 2 ontvangt hier Zeist, voor den eind-wedstrijd om de U. P. V. B.-medaille. Eersten Pinksterdag is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingb, Langestraat 118, bij de Kamp, telefoon 213; Tweeden Pinksterdag alleen die van den heer W. A. van den Boveti- kamp, Utrechtschestraat 10, telefoon 63. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten voor tienen, die van de overige voertuigen uiterlijk tien minuten voor half elf goed helder branden. Men kan een handig kano-bestuurder wezen en toch nog lang niet de vaardigheid hebben van den Samojead of den lap, die in zijn kajak de allergevaarlijkste stroomver snellingen neemt. Dat ondervond gistermiddag een stadge noot, die eens wilde probeeren of hij met zijn kano het watervalletje aan den Kleine Koppel zou kunnen afkomen. Het ranke vaartuigje sloeg als 't ware over den kop en werd zwaar beschadigd.De waaghals, een goed zwemmer, wist ten aanschouwe van zeer veel belangstellenden zichzelven te redden. Zoo gemakkelijk als het is, een scherpzin nig mensch op goede gronden te bewijzen, dat iets noodzakelijk is, zoo moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, is het, een be perkten geest t« overtuigen, die zelfver trouwen mist en ducht, door anderen te worden misleid. Frederik de Groote. Üit don Omtrok. Notaris A. Beets, Bestuurder van tal van vereenigingen van algemeen nut. is Don derdag ln den ouderdom van 51 jaar, na korte doch hevige ongesteldheid, overleden. Te Baarn is men druk bezig met het her stellen van deu dijk tusschen Eembrug en Zuiderelnd. Bij de Eembrug, waar in den stormnacht van 13 op 14 Januari de dijk geheel werd weggeblazen, wordt de dijk een balven Meter verhoogd en bij «Grimmelstein» en Wol kenburg» voor de nieuw geslagen waaien gelegd. Het Waterschap Eemland laat de dljk- berm weer bestraten. In het Padvinderskamp bij Soesterberg bevinden zich thans alle Padvindera-vereenl- gingen uit Amsterdam. Prins Hendrik, Voorzitter der Ned. Pad vinders Vereeniging, zal hun Pinkster maandag des middags een bezoek brengen. Aan den heer Johan Wagenaar, musicus componist te Utrecht, is door de Academi sche Senaat der Rijks-Universiteit te Utrecht aangeboden het eere-doctoraat in de Neder landsche letteren. De plechtige promotie zal plaats hebben op 26 Juni, Van 18 September lot 1 October zal te Utrecht worden gehouden de eerste Neder landsche Jaarbeurs, welke niet zal zijn een tentoonstelling, met de daaraan verbonde» praal en feestelijkheden, doch een uitstekend middel om den handel te toonen hetgeen de eigen nijverheid voortbrengt en dat dus het zakendoen zeer zal bevorderen. Het «Utr. Dbld.» schrijft daarover: Op initiatief van de Maatschappij van Nij verheid, de vereeniging «Het Nederlaudtdi Fabrikaat» en de Vereeniging voor Tentoon- steilingsbelangen werd, ter voorbereiding en uitwerking dezer Beursplannen, opgericht een afzonderlijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, welke, nadat zij zich had vergewist, dat het houden van een Nederlandsche Jaarbeurs In kringen van belanghebbenden raftt sympathie werd be groet, zich aan het werk zette om plannen In meer concrete voorstellen te belichamen. Niet alleen werd haar voor haar doel zede lijke en flnancieele steun toegezegd door de Regeering, maar ook het Gemeentebestuur van Utrecht verklaarde zich aanstonds ln beginsel bereid tot krachtige medewerking. Thans is de voorbereiding zoover gevor derd, dat vanwege de Vereeniging een op roep zal uitgaan aan de Nederlandsche Nijverheid. De verbouwing van den schouwburg te Utrecht zal in dier voege plaats hebben, dat in het huidige nog voorstellingen kunnen gegeven van t October 1916 tot 1 Februari 1917. De geheeie verbouwing moet 1 Januari 1918 gereed zijn. Bij de gisteren gehouden inschrijving op de 5 pets. Ned.-Indische leening 1916, groot 80 millioen, is hier te lande ingeschreven voor een bedrag van bijna 124 millioen, waarvan preferent 95 millioen. Volgens het «Habld» bedraagt do in schrijving in Indie bijna 23 millioen, waar van 20 millioen preferent. Op deze leening is in totaal ingeschreven voor een bedrag van 146 millioen waarvan 146 millioen preferent. Het overstroomde gebied. Men schrijft on uit Amsterdam Het water in het op 13 Januari over stroomde gebied staal nu weer op het ge wone zomerpeii. Het is zelfs eer te laag dan te hoog. Alleen de diepe meerpolders, die er in Waterland zijn, staan nog onder. Deze worden nu leeggermalen door de gewone molens, die versterkt worden door stoompompen en ander bemalingmateriaal. Behalve de bewoners der meren is nu ieder weer zijn haardstede teruggekeerd. Merkwaardig .is, dat de meeste menschen zich hadden voorgesteld, dat het water veel meer scliade zou hebben aangericht. Inmiddels maakt een stroom Amster- damsch cn provinciaal geboefte Waterland onveilig. Het aantal landloopers was in dit district gewoonlijk zeer klein; thans echter worden alle dorpen overstroomd door deze minder gewcnschte elementen. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en blblh- theek, Kamp «8. Oudheldk. museum Flehitt. Dinsdag Theosofische leeszaal, Vrijd. lot Maand. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 12 Juni. Concert Amlcltla. 14 Juni. Ledenverg. Volksbond tegen Drankmisbruik. «Ons Huis.» 15 Juni. Stemming Prov. Staten. 16 Juni. Ledenverg. Toynbee vereeniging «Ons Huis». 22 Juni. Verg. Aandeelhouders Amersf. Tramweg Mij. «Zwaan». 29 Aug. Alg. vergad. Volksbond tegen drankmisbruik. «Amicltlac. Gemeenteiyke Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 1 en des avonds van 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 1. Op 8 Juni 1916 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden: bankwerker. opperman. 1 beeldhouwer. 3 naaister. behanger. pakknecht. boerenknecht. pettenmaalcster boekdrukker. rijwielmonteur. borstelmaker. rijtuigmaker. 2 breister (mach.) 1 schilder. broodbakker. schoenmaker. 2 buffetknecht. sigarenmaker. correspondent. slager 1 dagmeisje. sorteerder. 1 dienstbode. smid. electricien. sjouwer. fitter. steenhouwer. fabrieksarbeider. 1 slukador. 2 grondwerker. tabaksbewerker. 4 kantoorbediende. 3 timmerman. kappersbed. tuinman. kleermaker. 1 veldarbelder. koetsier. voerman. kruideniersbed. 9 werkster. letterzetter. 4 wever. loopknecht. 2 winkelbediende. 25 los werkman. zager. magazijnknecht, t chauffeur. melkknecht. 1 metselaar. 3 banketbakker. 1 montagewerker. 2 bankwerker. naaister. 2 beeldhouwer. opperman. 2 behanger. poetser. borstelmaker. politoerder. 2 broodbakker. 3 rijwielhersteller. 2 courantenlooper. 4 schilder. 2 chauffeur. 6 schoenmaker. 4 dagmeid. i schrijver-teeken. 1 dienstbode. 40 sigarenmakers. fabrieksarbeider slager. grondwerker. 2 smid. 1 hulp in de huis- stalknecht, houding. 2 stationsarbelder. 1 kantoorbediende. steenhouwer. kappersbed. stukadoor. 2 kellner. straatmaker. 9 kleermaker. - tabakskerver. 1 klompenmaker. telegraafwerker kok. 4 timmerman. 2 letterzetter. 1 tuinman. 6 lindebloesempluk. 2 veldarbelder. lithograaf. vitscber. loodgieter. voeger. 1 loopknecht. voerman. 1 los werkman. 1 wagenmaker. machinebankw. waschvrouw. 3 machinlstleerl. werkster. magazijnknecht. wever. metselaar. 2 winkeljuffrouw. 14 meubelmaker. 1 2ager. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op destads-aan- plakplaatscn. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de ^Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davlds- hof no. 2, telefoon 374, Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 2 tot 9 Juni 1916. GEBOREN Arnoldus Marlnus, z. van Marlnus Gouw en Petronells Lucia van Niftrik. Francises Woutera, d. van Johannes van Hees en Adrlana Sophia Elisabeth van Beek. Nicolaas, z. van Gerrlt Derghuys en Christina Veis Heijn. - Mathilda Cornelia, d. van Henrlcus Joeephua Catharlna Voet en Maria Ludovica de Pooler. - Alelda Jacoba, d. van Willem van Eeden en johanna Gerardade Gans. Elisabeth, d. van Teunis Kamp horst en Elisabeth Hoefakker. - Helena Geer- trulda, d. van Hendrik Elxenaar en Helena Geertxulda Haust. Anne Elisabeth, d. van Guillaume Borrianne en Maria Anna Dozln. Jean Marie, z. van Emiel Frana van der Vliet en Josephine Hendriks Maria vaa den Broeck. Dirk, z. van Klaas Jongejan en Geertrulde van Ekelen. - Arnoldus, z. van Dirk van Buuren en Maria Wllhelmlna Bllders. Madeleine Anne Sldonie Victorlne Rosalie, d. van Edmand Joseph Gilles Vaas- sen en Victorlne Sldonie Marie Delval. -

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2