insdag 27 Juni 1916. 8738 66e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Haamiooze Vennootschap „I)o Amersfoortscke Courant, voorheen Firma A. H, van Cleeff" HOOFD-RE DACTE UR F. J. ffiSIBSEZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Diusdaï-, Uondcrdas:- ca Zaterdagavond. Aboanomout per 3 maanden ƒ1.— franco per postƒ1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Kojlames 1 - 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassec-rkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. KENNISGEVING E N. De Gedeputeerde Staten van de Pro vincie Utrecht maken bekend dat van 1 Juli a. s. af bij den Betaalmeester te Utrecht, tegen inlevering van de talons, kosteloos verkrijgbaar worden gesteld nieuwe couponbladen voor de onuitgelote schuldbekentenissen, groot i tooo.behoorende tot de geld- lecning van f140000.-, door de Provincie Utrecht aangegaan ingevolge besluit van de Staten dier Provincie van 16 November t386, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 December 1886, No. 17. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LYXDEX van SANDEXBURG. Voorzitter. A. van DOORNINCK, Griffier. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dal een door de lirmi II. W. VERLOOP Co. inge diend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden vau eene atoom-olieslagerij, door plaatsing van eeu nieuwen stoomketel van 30 MJ verwarmings oppervlak met een ovenhiite van 20 M1 verwarming.-^oppervlak, en een stoommachine van (10 tot 95 P K., voor het dryven hunner olieslagerij, in het perceel alhie: gelegen aan den Kleine Koppel No. 13. bij het Kadaster bekend onder sectie 1), no. 838, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag den 5 Juli aanstaande, des voormiddags te huif elf uren, gelegenheid ten Ruadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeeut--bii- Btuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie. alleen zij gerechtigd, dio overeenkoiu-tig artikel 7 tier Hinderwet voor liet Gemeentebe stuur of éen of meel' zijner leden zyn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 21 Juni 1910. Burgemeester en VValhoad-re aan »Mamsell' Xitouche» en den organist van het jongedames-pensionaat daarin, die naar tie vertaling van Bart Kreeft zich aandient met en dus zal in menige buitengemeente de kostelijke rogge bij gebreke aan graan zolders en deskundige behandeling weer op den deel bij de boeren staan te bederven. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen het verzoek van de Xaainloozo Vennootschap »FARBVVERK« Rubriek ter bereiding van verfstoffen) te Amersfoort, om vergunning tot het uitbreiden van hare inrichting ter bereiding van verfstoffen en chemische produkten, door plaatsing van een Cornwall-stoomkctel met een verwar mingsoppervlak van 40 M-, en voor een stoomdruk van 10.3 K.G. op den c.NR.ler vervanging van een thans bcstaanden stoom ketel, in het perceel, alhier gelegen aan den Kleinen Koppel, bij bet kadaster be kend onder Sectie D, No. 1630 tbji. besluiten de beslissing op vermeld verzoek te ver dagen, op grond, dat het ingestelde onder zoek nog niet is beëindigd. Amersfoort, 16 Juni 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn. Inkeer Het zal hun, die het verslag lazen van dc vergadering over het levensmiddelen- vraagstuk, Vrijdagavond gehouden ter in leiding van de monster-bijeenkomst op 4 Juii te Utrecht te houden, wel zijn gegaan als ons, die al heel gauw werden herinnerd en zij zullen mét ons zich hebben afgevraagd is dit nu de zelfde heer Hofland, wiens naam we ook als spreker in andere ver- gaderingen wel ontmoeten. lloe gansch anders was hij Vrijdagavond dan hij bijvoorbeeld in den Gemeenteraad j pleegt tc zijn. Of juister: hoe gansch anders werd hij. i Want in den beginne wilde het niet boteren, keek bij maar aldoor naar den j tuin aan zijn linkerhand, met een gezicht alsof hij zich waande Untar Molcbe die einzige fühlende Brust maar algauw trok hij bij en toen hij aan 't woord kwam, hield hij, die het onderwerp volkomen onder de knie bleek te hebben, een bondig betoog met glasheldere uiteen zetting van hetgeen naar zijn stellige over tuiging moet geschieden om nog te kunnen redden, hetgeen er te redden nog zal zijn. Zonder in eindelooze herhalingen te ver vallen die zijn spreken in den Raad ongenietbaar, bij wijlen onaanhoorbaar ma ken gaf hij in mooie zinnen zijn vol komen deskundig oordeel. Het was een lust, hem te hooren en vooral zij, die, niet zonder reden, het on aangenaam vonden dat hij ter vergadering kwam cn niet zonder wrevel hem het woord hoorden vragen, stemden van ganseher liarte en met beide handen in met den langdurigen bijval dien de geheele vergade ring hem bracht toen hij zijn rede had geëindigd. Vanwaar deze ommekeer Zou dc heer Hofland hebben bemerkt, dat men meer vliegen vangt met honig dan met azijn waarbij men nog geenszins op roekeloozc wijze de strooppot behoeft te haute eren Zou hij hebben ingezien, dat eenvoud het kenmerk is van het ware? Of zou hij, nu hij een gansch ander publiek had dan dat waaruit het meerendecl der bezoekers van de publieke tribune der Raadszaal bestaat, een anderen toon hebben aangeslagen om een ander betoog op andere wijze bij anders besnaarden ingang te doen vinden Zoo ja. dan is hij een zeer gelukkig rede naar. van wien het waarlijk jammer zou zijn als hij weer verviel in den docecrtoon. in de eindelooze zinnen met niet-aanslui- tende tusschenzinnen, waarmede hij als Raadslid moet verdedigen de belangen der Gemeente in haar geheel, niet van enkelen zijner politieke vrienden, wier noodeti en be hoeften hij Vrijdagavond heel wat beter heeft voorgestaan dan Dinsdagavond te voren, toen hij het zelfde meende tc moe ten zeggen. 1 iopen we. dat hij tot aller belang tot inkeer is gekomen. Naar aanleiding van de Regeerings-maat- regelen om met ingang van gister een con- scntrecht in te voeren op den uitvoer van versche zeevisch, hebben de vischhandelaren te IJmuidcn besloten, de vischmarkt niet meer te bezoeken. De reederijen hebben in verband daar mede besloten, de binnenkomende schepen niet te lossen. En zoo zat ook Amersfoort beden zonder Regeerings-visch. Intusscheci, enkele firma's hebben reeds cautie gesteld voor het consentrecht, zoodat er Vrijdag wel Regeerings-visch zal wezen. Gedeputeerde Staten stellen aan de Pro vinciale Staten voor, aan de vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en om streken» voor 1917 toe te kennen een sub sidie van f125 ten behoeve van een door haar op te richten 3-jarigen handelsavond cursus. welke begin Januari zal aanvangen. In verband met de uitbreiding der leer gangen zal voor 1918 en 1919 een subsidie worden uitgetrokken van f220 en f310. 1 De Minister van Landbouw maakt in een officieel communiqué bekend, dat de komende rogge-oogst een voorwerp van Rcgceringszorg zal uitmaken. 1 Dat is prachtig. Maar er staat bijevenals vorig jaar. I Met andere woorden, men zal weer toe- j laten, dat de boeren nog onrijpe rogge afsnijden en als veevoeder gebruiken om toch maar weinig rogge aan de markt te kunnen brengen en dus den prijs zoo hoog 1 mogelijk tc maken. Dat is dus heel lcelijk. De geheele rogge-oogst moet aan de Burgemeesters worden verkocht voor f 9.10 per II.L. van 70 K.G. Het verbod van uitvoer van een Ge meente naar een andere blijft gehandhaafd liet Gemeentebestuur zit overigens stil waar het de bevoorrading betreft. Het ontving reeds 150 balen rijst, van 100 K.G., die voor 10 cent pond zal wor den verkocht door den tusschcnhandel tot tijd en wijle gewetenloozen die door hun medeburgers te bevoegder plaatse moesten aangewezen den maatregel onuitvoer baar maken. Op komst zijn voorloopig 50 balen suiker, evenzeer door winkeliers te distribueeren. Het is meer dan schande welke trucs de groothandel gebruikt om de Regcerings- maatregelen tc ontduiken. Zoo is in den handel gebracht kubus- suiker voor 35 cent, dus maar even 7 5 cent hooger dan de vastgestelde prijs voor de gewone kristalsuiker, terwijl het precies de zelfde kwaliteit is, alleen wat anders ge zaagd dan de gewone koffiehuis-klontjes. Met den groentenhandel wil het nog niet. Van de 64 groenten- en fruithandelaren, die hier waren aangesloten, hebben er maar eventjes 42 weer bedankt. Ze willes, svrie» wezen cn prijzen be dingen. die hun aanstaan cn niet handelen gelijk de beste en tevens de bekwaamste vaklieden, die een behoorlijke winstmarge nemen en tóch de belangen der consumen ten in het oog houden. Waarom toch geen geregelde opgaaf van dc prijzen ter groentenveiling. Moeder dc vrouw die werkelijk wel bedenkt, dat zij voor het thuis brengen met kar en paard, voor het bederf, voor het inwegen, enz. óok moet netalen weet dan onge veer welken prijs zij mag besteden. Laten we maar eens éen artikel noemen op de veiling tc Utrecht deed de kropsla f 1.70 tot f520 de honderdden volgenden dag betaalde men hier zes cent voor éen kropje. En wanneer toch zal het wederverkoopen van droge waren algemeen geschieden per Kilo. Aardappelen worden verstrekt per 4 K.G.. doch wederverkocht per unaat», van even 17 uit een mud. En nu zijn er kunstenaars, die maar eventjes twintig >maten< uit éen H L. weten te halen en daarmee een zoet winstje maken van f 1.60. Maar wie niet hooren wil, moet voelen en als er nog lang op die manier wordt opgetreden, zal men de onwilligen wel dwingen tot inkeer. Morgenavond wordt in »De Keizerskroon» gehouden een vergadering, welke kosteloos toegankelijk is voor allen, die belangstellen in het oprichten eetier Commissie van con sumenten. De voorloopige commissie is samenge steld uit personen van zeer uiteenloopende politieke en godsdienstige richting en heeft dus geen bijzondere kleur, al werd het initiatief ook genomen door de plaatselijke afdeeiing van dc S. D. A. P.. in overleg met den Amersfoortschen Besturen Bond en later o.a. met den Chr. Besturen Bond. Gedeputeerde Staten hebben in de bus geblazen wat betreft het Waterschap »De Bunschoter en Duister uitwatering'in zee». Althans zij stellen aan de Provinciale Staten voor, de jaarlijksche belooning van den Secretaris te verhoogen van tóo tot f 100 (per jaar) en bovendien let wel, bij zoo'n enorme jaarwedde beschikbaar te stellen voor schrijf- en kantoorbehoeften en andere huishoudelijke uitgaven van het Waterschapsbestuur, den Secretaris en den Penningmeester f40, f30 en f20; wel te als maximum. De heer H. E. van Vonno, thans klerk ter Gemeente-secretarie, is geslaagd bij het examen voor cand'daat Gemeente-secretaris. N'a ruim twee jaar is sedert gister ten Postkantore weer verkrijgbaar een dienst- De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger Kleber ten Raadhuize gehouden 102de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door alle leden, behalve den heer Eysink, die bericht van ver hindering had gezonden, en den Secretaris, den heer H. P. van Haselen. De notulen van S April werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De heer H. van Haselen deelde mede naar aanleiding van den passus daarin waar werd ter sprake gebracht de kaasmarkt, dat Burgemeester en Wethouders reeds gunstig hebben beschikt op het verzoek van de commissie ad hoe uit de Kamer en een tweede stel kaasschalen reeds in de maak is en zelfs weldra in gebruik zal kunnen genomen. De Voorzitter deelde mede, dat zijn ingekomen verslagen van Kamers van Koophandel elders ter lezing aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13 maandbladen van de vereeniging Neder- landsch fabrikaat», de Maatschappij van Nijverheid, en andere periodieken als een missive van het Centraal-bureau voor de statistiek, houdend bericht, dat zal wor den uitgegeven een Register op de eerste 10 jaargangen der mededeelingen van dat lichaam de Kamer zal zich een exem plaar aanschaffen, waarvan de kosten slechts 50 cent bedragen een missive van het Internatinaal export syndicaat, gevestigd op het Entos-terrein te Amsterdam, houdend bericht van zijn op richting ter lezing voor belanghebbenden van het Kon. meteorologisch instituut de jaarlijksche mededeelingen betreffende den ijsgang in Noordzee cn Zuiderzee en de monden der groote rivieren als voren het verslag van de reis door den beer Bendien, President of the Chamber of exports, te Amsterdam, gemaakt naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika als voren een missive van de Algemeene vereeni ging voor vreemdelingenverkeer in Neder land, goedgekeurd bij Kon. besluit van 20 Januari 1916. houdend bericht van haar tot stand koming uit den Ned. bond van en het Centraal-bureau voor Vereenigingen voor vreemdelingenverkeer. De Secretaris leest dat schrijven, waaruit blijkt, dat de zetel dier vereeniging sedert 1 April is 's-Gravenhage en dat zij verzoekt de financieele medewerking van de Kamer oi althans uit den kring harer

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1